Reality show hýbou českým internetem

Reality show VyVolení a Big Brother hýbou českou televizní zábavou. Pokud jste si tento druh zábavy ještě nestačili oblíbit, máte téměř tři měsíce, aby se tak stalo. Tak dlouho se s těmito pořady budeme setkávat prakticky denně na televizních obrazovkách.

Související odkazy

Slovník
doména
chat
indexing
online

Reality show ale nejsou doménou pouze televizních stanic a jejich diváků. Mnozí z nich se pídí po dalších informacích o oblíbeném programu také na internetu. Podobně jako v případě soutěže Česko hledá Superstar, i tentokrát nám provozovatelé televizních stanic přichystali webové prezentace, kde se o účastnících můžeme dozvědět prakticky vše.

Oboustranně výhodná spolupráce

Z našeho pohledu je zajímavý přístup, který k internetu zvolily jednotlivé televizní stanice. Zatímco TV Prima na výrobě internetových stránek VyVolených úzce spolupracuje s portálem Centrum, konkurenční Nova si své stránky vyrábí sama a doménu www.seznam.cz/bigbrother používá spíše jako marketingovou značku – po jejím naťukání je uživatel přesměrován na stránky TV Nova.

Centrum stojí za realizací internetových stránek reality show, kterou na obrazovkách uvádí TV Prima. V jejich rukou je kompletní tvorba obsahu, včetně multimediálních souborů, kterých se uživatelé dočkají od začátku září a také propagace. Spolupráce Seznamu s TV Nova je podle našich informací více podobná běžnému mediálnímu partnerství. Výjimkou jsou pouze diskuzní fóra a chaty, které jsou realizovány v rámci seznamácké služby Lide.cz.

Reality show zamávala s návštěvností Centra

Jak jsme již informovali, internetové stránky VyVolených jsou umístěny na subdoméně portálu Centrum, který tak jejich návštěvnost může zahrnovat do svých statistik. Není na tom nic špatného – vždy záleží na úvaze ke konkrétnímu projektu, zda je lépe ho provozovat na samostatné doméně nebo v rámci většího webu. Pravdou je, že na čísla o celkové návštěvnosti dobře slyší inzerenti a pěkně se vyjímají v propagačních materiálech.

Klepněte pro větší obrázek

Zdroj: NetMonitor. Hodnotou jsou návštěvníci (cookies)

Od spuštění prezentace vzrostla návštěvnost Centra o desítky procent a roste i nadále – společně se vzrůstajícím zájmem o samotnou reality show. Zatímco v prvních srpnových týdnech se průměrná denní návštěvnost pohybovala okolo 330 tisíc návštěvníků ve všední dny, v minulém týdnu se vyhoupla na hodnoty lehce pod 450 tisíc, v pondělí byl zaznamenán další rekord – 472 tisíc návštěvníků portálu Centrum.

O reality show VyVolení je tedy velký zájem i na internetu. Bude zajímavé sledovat, zda návštěvnost ještě povyroste s novou verzí stránek, na nichž budeme moci sledovat živé přenosy z vily a stahovat videa z archivu.

Poroste i Seznam?

V případě reality show Big Brother je většina stránek umístěna pod doménou www.nova.cz. U Seznamu jsou hostovány pouze diskuzní fóra na adrese bigbrother.seznam.cz a online chat v rámci služby lide.cz. Pokud se podíváme do statistik návštěvnosti, i v případě těchto dvou domén je zřejmý růst a dosažení nejlepších srpnových hodnot. Růst ale není tak výrazný jako u konkurence a zejména v případě samotného Seznamu bychom si jej mohli vysvětlit koncem prázdnin a návratem výletníků z chalup.

Oprava: Podle tiskové mluvčí společnosti Seznam, Rity Gabrielové, není návštěvnost generovaná stránkami souvisejícími s reality show Big Brother v tuto chvíli započítávána do návštěvnosti portálu Seznam.cz a serveru Lide.cz.

Klepněte pro větší obrázek

Zdroj: iAudit. Hodnotou jsou unikátní uživatelé

Klepněte pro větší obrázek

Zdroj: iAudit. Hodnotou jsou unikátní uživatelé

Vyhledávání: zvláštnosti a paradoxy

Dobré zaindexování stránek ve vyhledávačích je velmi důležité i u těchto projektů, u kterých bychom předpokládali, že většina návštěvníků se o nich dozví jinými cestami než prostřednictvím internetových odkazů. Důkazem toho je našeptávač Seznamu, podle kterého bylo klíčové slovo „vyvolení“ vyhledáváno 7234x, „vyvoleni reality show“ 3185x atd. Pro zajímavost: „vyvolení sex“ 871x. Konkurenční Big Brother je na tom o něco hůře – jeho klíčová slova byla vyhledána 4126x.

Bez ohledu na dosažené konkrétní hodnoty jsou tato čísla důkazem, že i odkazy na podobné projekty, které jsou propagovány „ze všech stran“, se masově hledají v internetových vyhledávačích. Při svém brouzdání po portálech jsem narazil na několik zajímavostí:

 • výsledky na klíčové slovo „vyvolení“ ještě v pondělí na Seznamu zobrazovaly všechny možné odkazy mimo oficiálních stránek. Dnes již je to v pořádku.
 • při zobrazení výsledků klíčového slova „vyvolení“ v Centru se na první pozici zobrazí inzerce katalogu firem, na druhé odkaz na oficiální stránky Big Brother(!) a až na třetí pozici oficiální prezentace VyVolených
 • Atlas na první stránce výsledků nezobrazuje žádný odkaz na oficiální prezentace reality show. Že by za tím byla skutečnost, že stránky jsou pod doménami konkurenčních portálů?

Živé přenosy? Ano, ale ne zadarmo

Kdo má k dispozici vysokorychlostní internet, může sledovat přímý přenos z vybraných kamer živě na internetu. Bohužel ne zdarma. Ceny se v tomto případě neliší – stovka na tři dny, dvě stě korun za týdenní přístup. Podle zástupců společnosti NetCentrum je důvodem pro tento postup snaha zamezit přetížení linek, ke kterému by prý jinak mohlo dojít. Vedle tohoto obsahu nabízí obě stránky také loga, obrázky a vyzváněcí melodie pro mobilní telefony.

Klepněte pro větší obrázek

Zde se připravuje vysílání VyVolených. Na obrazovkách jsou záběry ve všech kamer ve vile.
Pod obrazovkami jsou fotografie soutěžících a jejich jména. Nad nimi pár užitečných tipů pro obsluhu.

Klepněte pro větší obrázek

Místo, kde se připravuje internetová prezentace VyVolených je o poznání skromnější, ale také přímo u vily

Klepněte pro větší obrázek

Vila ve dne

Témata článku: Internet, Reality Show, Show, Brother, Big, Big Brother, Vita, Internet TV, Online Chat, Superstar, Gabriel

42 komentářů

Nejnovější komentáře

 • Hy3ms, Hy3ms 2. 9. 2005 17:53:33
  Na fotbal se nedivam, ani na jinej sport, ale sam sportuju. No a protoze...
 • kolemjdoucí 2. 9. 2005 15:20:05
  Z toho, že zmiňuješ kauzu vykradených šaten, předpokládám, že tě zajímá...
 • rasp 2. 9. 2005 10:14:18
  IQ > 100 = 101??!
  to si snad děláš srandu!
Určitě si přečtěte

Operační systém běžným počítačům nedal Bill Gates, ale Gary Kildall

Operační systém běžným počítačům nedal Bill Gates, ale Gary Kildall

** Gary Kildall pochopil, že levné výpočetní čipy mohou posloužit jako univerzální počítače pro všechny ** Připravil pro ně proto první operační systém ** Později mu systém vyfoukl Microsoft a nazval ho MS DOS

23.  4.  2017 | Pavel Tronner | 57

Umělá inteligence je sice v plenkách, už teď ale přestáváme rozumět, jak vlastně funguje. To je problém

Umělá inteligence je sice v plenkách, už teď ale přestáváme rozumět, jak vlastně funguje. To je problém

** Už je to tady, lidé přestávají chápat počítače ** Systémy neuronových sítí začínají pracovat tak, že ani jejich tvůrci přesně neví, co se uvnitř děje ** Do budoucna to může být závažný problém

24.  4.  2017 | Jakub Čížek | 112

Acer chrlí novinky: levný a tenký Predator, nové Switche a další notebooky

Acer chrlí novinky: levný a tenký Predator, nové Switche a další notebooky

** Acer na konferenci v New Yorku představil velkou spoustu novinek z oblasti počítačů, notebooků i monitorů ** Notebookové novinky se dotkly řad Predator, Swift, Switch i Aspire ** Herní notebooky dostaly nový typ chlazení

27.  4.  2017 | Karel Javůrek | 8

Jak by měly vypadat příští Windows? Designéři si pohráli s futuristickým prostředím Neon

Jak by měly vypadat příští Windows? Designéři si pohráli s futuristickým prostředím Neon

** Zkraje roku unikly na internet snímky nového prostředí Neon ** Součástí Windows by mohlo být už na podzim ** Komunita grafiků na webu nespala a začala si hrát

26.  4.  2017 | Jakub Čížek | 59

Jak funguje Apple Liam: Robot, který umí recyklovat staré iPhony

Jak funguje Apple Liam: Robot, který umí recyklovat staré iPhony

** Apple zveřejnil detaily, jak funguje robotický systém Liam pro recyklaci iPhonů ** Jeden Liam zvládne rozdělat i na ty nejmenší díly 1,2 milionů iPhonů ročně ** Liam je důležitým prvkem k tomu, aby Apple mohl vyrábět pouze ze stoprocentně recyklovaných materiálů

24.  4.  2017 | Karel Javůrek | 21


Aktuální číslo časopisu Computer

Supertéma: moderní cestování

Kdy opravdu přijdou nové baterie?

Velké testy: 6 herních notebooků a 8 volantů

Recenze: AMD Ryzen řady 5