reklama

RAR Backup: zálohování s výkonnou kompresí

Počítače jsou dnes mnohem spolehlivější než před lety, nicméně díky případným chybám softwaru a omylům uživatele může ke ztrátě důležitých dat stále docházet. Zálohování byste tedy neměli podceňovat. Pokud jste si oblíbili komprimační formát RAR, mohl by vás zajímat zálohovací program, který jej využívá.

 Plusy / minusy
 + komprese RAR
 + plánovač
 + možnosti nastavení
 – zatím betaverze s nedodělky
 – nutnost instalovaného WinRARu 

Zálohovacích programů je dnes poměrně mnoho a uživatel si tak ke své spokojenosti může vybírat, co mu vyhovuje. Některé programy zálohují kompletní obraz disku k datu pořízení zálohy. Máte tak uloženo kompletní nastavení operačního systému a všech programů. Mnohem více je však zálohovacích nástrojů, které pracují s jednotlivými složkami a soubory. K nim patří i RAR Backup 2007.

RAR Backup 2007 je nový program, který k ukládání záloh využívá kompresi RAR. Bohužel nemá vlastní komprimační knihovny, a tak pokud jej chcete úspěšně používat, musíte si ještě opatřit aktuální verzi WinRARu. Pokud tento komprimační program na počítači není instalován, RAR Backup vás na to při svém spuštění upozorní.

Zálohování s nastavením úrovně komprese

Při vytváření nové zálohovací úlohy jste vyzváni k zadání jejího názvu. Překvapilo mě, že nelze použít mezery. Dříve než budete moci nový záznam uložit, musíte si vybrat složky, které se budou v rámci této úlohy zálohovat. Myslím, že poněkud nešťastně je připraveno odblokování výběru. Pokud nechcete využít připravených voleb pro zálohování e-mailů, dokumentů nebo nastavení Windows, je nutné aktivovat volbu Ignore sub folder(s). To nepovažuji za příliš intuitivní.

Po aktivaci se odblokuje spodní část okna se záložkami, kde si můžete v jednoduchém náhledu na disk vybrat složky určené k zálohování. Připravena je možnost filtrování a vyjmutí určitých souborů ze zálohovacího procesu. Jednotlivé záložky, jsou již pojmenovány velmi srozumitelně, takže po výběru „co zálohovat“ následuje určení místa pro uložení zálohy. Na výběr máte až tři složky, kam může být záloha uložena.

Klepněte pro větší obrázek

Při výběru zálohované složky pocítíte nedodělky betaverze

U zálohovacího programu je běžné, že vám nabídne způsob vytváření zálohy. Zde si můžete vybrat plnou, přírůstkovou, nebo unikátní. Formát RAR nabízí několik druhů komprese a v RAR Backup si můžete vybrat ze šestice nastavení (Store, Fast, Good, Fastest, Normal a Best). U vybraných typů souborů lze nastavit automaticky zálohu metodou Store. Ve výchozím nastavení je připraven seznam multimediálních souborů a archivů.

Informaci o zálohovacím procesu lze odeslat pomocí e-mailu. Další nastavení se týká délky uchovávání záložních souborů, protokolů a katalogu. Archiv RAR lze opatřit heslem, proto tato možnost v nastavení zálohy nechybí.

Mapa zálohovaných složek

Jakmile je zálohovací úloha uložena, objeví se v seznamu v hlavním okně programu. Po jejím výběru máte možnost měnit jednotlivé vlastnosti v pravé části. Program zde opět poněkud nelogicky zobrazuje seznam v podobě stromu o jedné úrovni, kde jsou přehozeny symboly pro zobrazení podrobností. V praxi tak musíte nejprve klepnutím zobrazit symbol pro sbalenou větev a poté dalším klepnutím teprve zobrazíte požadované informace. Podrobnosti k zálohovací úloze lze samozřejmě opravit i ve stejném dialogu, ve kterém zadáváte úlohu novou.

Klepněte pro větší obrázek

Informace o vybrané zálohovací úloze

RAR Backup nabízí několik pohledů na připravený seznam zálohování. Kromě klasického seznamu úloh je to kalendář, ve kterém můžete za pomoci jednoduchého průvodce naplánovat zálohování na určitý den, s možností pravidelného opakování. V průvodci také zadáváte jméno uživatele a jeho přihlašovací heslo – záloha se provede tedy v tom případě, že ji spustí zadaný uživatel. Po dokončení zálohy lze automaticky vypnout počítač.

Klepněte pro větší obrázek

Pro zapomnětlivé je připraven plánovač

Zaujal mě třetí způsob zobrazení připravených zálohovacích úloh. Jde o jakousi mapu. Zobrazuje grafickou cestou názvy zálohovacích úloh propojené s cílovým umístěním. Praktické využití mě bohužel nenapadlo, nicméně při velkém množství připravených záloh může podobná pomůcka někomu posloužit. Připravený nákres lze zvětšovat i zmenšovat.

Klepněte pro větší obrázek

Grafické zobrazení se zálohovacími úkoly

WinRAR přichází ke slovu

Pokud nevyužijete plánované spouštění zálohování, můžete jej odstartovat ručně. Myslím, že první problém, na který narazíte, bude přeskakování podadresářů. V mém případě bylo způsobeno aktivací volby Ignore sub folder(s). Zapnuta zůstala samozřejmě proto, že jen díky ní se odblokoval výběr zálohované složky a já ji později zapomněl znovu vypnout.

Klepněte pro větší obrázek

Informace o zálohování v podobě výstupu z konzole WinRARu

Při zálohování je zobrazen výstup z příkazového řádku WinRARu. Informace o zálohovacím procesu jsou dostupné pod položkou History u každé zálohovací úlohy. Ta obsahuje také náhled na katalog, tedy seznam souborů v záloze spolu s informacemi o jejich původním umístění.

Funkce pro obnovení dat nesmí chybět

Obnovení dat ze zálohy probíhá tak, že v příslušném okně postupně vyberete soubor se zálohou, nastavíte případný seznam ignorovaných položek a určíte cílové umístění pro obnovené soubory. Pokud jej ponecháte prázdné, použije se původní umístění, ze kterého byly soubory zálohovány. V nastavení vám ještě zbývá určit, kdy se mají soubory přepsat (vždy, pokud jsou novější, nebo na dotaz).

Klepněte pro větší obrázek

S obnovením ze zálohy vám program také pomůže

Program nenabízí nějaké klasické nastavení. Namísto něj je k dispozici pouze standardní profil, ve kterém máte možnost určit parametry automaticky nastavované při vytváření nové zálohovací úlohy. RAR Backup také dovede vytvořit spouštěcí disketu, případně uložit spouštěcí systémové soubory do jakéhokoli umístění.

Klepněte pro větší obrázek

Většinu výchozích parametrů můžete předem určit

RAR Backup je stále ve stádiu betaverze, nicméně jde o použitelný software. Při práci narazíte na několik drobných chyb zejména v uživatelském rozhraní. V dalších verzích bude zřejmě zprovozněno také ukládání na FTP a možnost vypalování záloh. Méně zkušení uživatelé do budoucna uvítají i nápovědu.

 RAR Backup 2007 Beta 5
 zálohovací program
 stáhnout  GigaMania.cz
 výrobce  RD Technologies
 web  http://www.backup-2006.com/ 
 cena  nestanovena
 operační systém   Windows 9x, 2000, XP

Témata článku: Windows, GigaMania, RAR

7 komentářů

Nejnovější komentáře

  • mungo 31. 8. 2006 21:14:27
    Nevím proč by mělo být minusem (-) nutnost instalovaného WinRARu. Program...
  • Mard 31. 8. 2006 20:52:24
    Tady je klasicky vidět slepota běžného (nebo mírně poučeného ) uživatele...
  • Peter Lehotsky, Peter Lehotsky 31. 8. 2006 11:17:17
    A zrovinka oni (tvurci) s tim ted maji veeeelke problemy
reklama
Určitě si přečtěte

Microsoft: Zbavte se už konečně zastaralých a děravých Windows 7

Microsoft: Zbavte se už konečně zastaralých a děravých Windows 7

** Microsoft pomalu začíná kritizovat svůj nejpopulárnější OS ** Chce konečně dostat podniky na Desítky ** Bezpečnostní podpora Sedmiček vydrží ještě necelé tři roky

17.  1.  2017 | Jakub Čížek | 406

Český státní blacklist už funguje. Ministerstvo financí se pochlubilo s detaily

Český státní blacklist už funguje. Ministerstvo financí se pochlubilo s detaily

** Dva týdny po Novém roce zajím zeje prázdnotou ** Ministerstvo vydalo metodický pokyn ** Takhle to bude fungovat v praxi

16.  1.  2017 | Jakub Čížek | 49

8 produktů, o kterých byste neřekli, že nesou značku Apple

8 produktů, o kterých byste neřekli, že nesou značku Apple

** Věděli jste, že Apple vyvinul celkem 45 modelů tiskáren? ** ** Monitor na výšku, plotter nebo herní konzole - to vše měl Apple ve své nabídce ** Většinu z těchto produktů pohřbil Steve Jobs

19.  1.  2017 | Stanislav Janů | 41

Opera Neon: Takto prý bude vypadat prohlížeč budoucnosti. Chcete to?

Opera Neon: Takto prý bude vypadat prohlížeč budoucnosti. Chcete to?

** Opera představila Neon ** Koncepci prohlížeče budoucnosti ** Připomíná Chrome OS

16.  1.  2017 | Jakub Čížek | 35


Aktuální číslo časopisu Computer

99 nejlepších programů pro váš počítač

Zvykejte si na umělou inteligenci

Velké testy PC zdrojů a gamepadů

Alternativní zdroje energie

reklama
reklama