Radeon R9 Nano: Fury pro malé počítače

AMD představilo miniaturní, ale velmi výkonnou grafickou kartu Radeon R9 Nano, která má délku jen 15 cm.

Společnost AMD konečně uvádí jednu z posledních nepředstavených grafických karet nové generace, která je založená na nových čipech Fiji, podobně jako modely Radeon R9 Fury a Fury X.

Stále ještě čekáme na poslední spekulovaný model, který bude obsahovat dva čipy Fiji a měl by tak nabídnout rekordní výkon v rámci jedné karty. Nyní se ale podíváme blíže na uvedený Radeon R9 Nano, který je nakonec výkonnější, než se původně očekávalo.

AMD Radeon R9 Nano: zaměřeno na malé počítače

Grafická karta Radeon R9 Nano od AMD je založena na stejném čipu jako Radeon R9 Fury X, který je vyráběn 28nm technologií, Čip má tak celkem 4 096 stream procesorů v kombinaci s 4 GB paměti HBM (4096 bitů) s propustností až 512 GB/s, ale běží na trochu nižší frekvenci. Výpočetní výkon je 8,19 TFLOPS.

Klepněte pro větší obrázek
Podrobné specifikace Radeonu R9 Nano

Zatímco Radeon R9 Fury X má maximální frekvenci při automatickém přetaktování až 1 050 MHz, Radeon R9 Nano se dostane nejvýše na frekvenci 1 GHz. Konkrétní frekvence bude odpovídat aktuálnímu požadavku, 1 GHz by měl být extrémní případ, u normálního hraní by karta měla běžet kolem 900 MHz. Vše se ale samozřejmě odvíjí od teplot. Karta má totiž stanovené TDP 175 W, což je o 100 W méně, než má Radeon R9 Fury X (275 W), který je navíc vybaven integrovaným vodním chlazením.

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek

Dle vyjádření AMD se ale u karty počítá s tím, že se bude v případě dosažení kritické teploty 85 stupňů Celsia na jádře podtaktovávat, typická teplota v provozu by se měla pohybovat kolem 75 stupňů Celsia.

Klepněte pro větší obrázek
Radeon R9 Nano je ideální grafika pro systémy mini-ITX

Karta vyžaduje pouze jeden osmipinový externí konektor PCI Express pro dodatečné napájení a měří na délku pouze 15 cm. Díky tomu lze konečně stavět malé, ale zároveň velmi výkonné počítače, které zvládnou moderní hry i na maximální detaily.

Klepněte pro větší obrázek
Výkonný počítač už nemusí znamenat obří počítač

Dříve byla taková kombinace omezená právě spotřebou a nabídkou kompatibilních mini-ITX grafických karet. V případě procesorů a dalších komponent už lze vše vyřešit tak, aby se miniaturní a výkonný herní počítač dal postavit.

Konstrukce a chlazení

S použitím pamětí HBM přímo na grafickém čipu se podařilo zmenšit prostor, který je obvykle u konstrukce s pamětí typu GDDR5 nutný kolem jádra. I když má Radeon R9 Fury X stejný čip, teprve s Radeonem R9 Nano se AMD skutečně vrhlo na přepracování designu celé desky grafické karty.

Klepněte pro větší obrázek
Konstrukce grafiky Radeon R9 Nano

Jak můžete vidět na oficiálních fotografiích, na desce je vše velmi blízko a přímo vedle čipu se nachází napěťové regulátory. Protože je teplo generované z velmi malé oblasti, muselo AMD použít i trochu upravený design referenčního chladiče.

Klepněte pro větší obrázek

Hybridní chladič, který se stará pouze o odvod tepla z grafického čipu, používá kombinaci vapor chamber a heatpipe trubic napojených na hliníkové žebrování. K proudění vzduchu se používá pouze jediný ventilátor, který by měl podle AMD zajistit tichý chod i při zatížení. Dle srovnání je hluk maximálně 42 dB a je o 1ž dB tišší než u starší grafické karty Radeon R9 290X. Napěťové regulátory mají vlastní oddělený malý chladič. S příchodem různých modelů od ostatních výrobců lze ale očekávat další varianty chlazení.

Klepněte pro větší obrázek

Pokud jde o výstupy, karta má tři Displayporty (1.2a) a jedno HDMI (1.4), což je trochu škoda oproti novým grafikám od Nvidie, které už mají rovnou HDMI 2.0 s podporou 4K@60.

Předběžný výkon a cena

AMD opět rozložilo uvedení na dvě části, nejdříve tak jsou k dispozici oficiální informace a vlastní měření výkonu bude možné zveřejnit až později. Dle prezentovaného výkonu je Radeon R9 Nano až o 30 rychlejší než mini-ITX grafika GeForce GTX 970 od Nvidie.

Klepněte pro větší obrázek
Srovnávací graf výkonu od AMD

Vzhledem k tomu, že čísla vychází z měření pouze zvláštního nastavení ve 4K (bez anizotropického filtrovaní či pokročilého vyhlazování MSAA), můžeme s klidem náskok snížit o polovinu a dostaneme možná reálný průměr (15 %).

Klepněte pro větší obrázek

Karta se začne prodávat 10. září za vysokou cenu 649 dolarů (přibližně 18 500 Kč s DPH), tedy stejně jako normální Radeon R9 Fury X. Vzhledem k teplotním omezením ale budou tyto modely obsahovat ty nejlepší čipy z waferů, což je určitě dobrá zpráva i pro případné přetaktování. Jak na tom ale bude realita, se dozvíme až s prvními podrobnějšími testy.

Témata článku: Hardware, AMD, Nano, Fury, Amd Radeon, Fiji, Vapor

8 komentářů

Nejnovější komentáře

  • Patrik Halmi 11. 9. 2015 13:49:08
    Co je to za blbost ten obrázek skříni z roku 2014, early 2015 a now......
  • PassyRiot 29. 8. 2015 23:42:32
    pomalé, pro děcka co se štourají v nose a v zádeli
  • Dr.No64 29. 8. 2015 13:51:01
    TO JE EVIDENTNE PRO NAKY MALO VYVYNUTY LIDI KTERI SI NEPOTREBUJOU NECO...
Určitě si přečtěte

Operační systém běžným počítačům nedal Bill Gates, ale Gary Kildall

Operační systém běžným počítačům nedal Bill Gates, ale Gary Kildall

** Gary Kildall pochopil, že levné výpočetní čipy mohou posloužit jako univerzální počítače pro všechny ** Připravil pro ně proto první operační systém ** Později mu systém vyfoukl Microsoft a nazval ho MS DOS

23.  4.  2017 | Pavel Tronner | 57

Umělá inteligence je sice v plenkách, už teď ale přestáváme rozumět, jak vlastně funguje. To je problém

Umělá inteligence je sice v plenkách, už teď ale přestáváme rozumět, jak vlastně funguje. To je problém

** Už je to tady, lidé přestávají chápat počítače ** Systémy neuronových sítí začínají pracovat tak, že ani jejich tvůrci přesně neví, co se uvnitř děje ** Do budoucna to může být závažný problém

24.  4.  2017 | Jakub Čížek | 112

Před 35 lety měl premiéru legendární počítač ZX Spectrum. Připomeňte si „Gumáka“

Před 35 lety měl premiéru legendární počítač ZX Spectrum. Připomeňte si „Gumáka“

** Slavný osmibitový počítač Sinclair ZX Spectrum byl uveden právě před 35 lety ** Připomeňte si tento průkopnický počítač v tematických článcích ** Podívejte se, jak funguje dnes

23.  4.  2017 | Pavel Tronner | 13

Acer chrlí novinky: levný a tenký Predator, nové Switche a další notebooky

Acer chrlí novinky: levný a tenký Predator, nové Switche a další notebooky

** Acer na konferenci v New Yorku představil velkou spoustu novinek z oblasti počítačů, notebooků i monitorů ** Notebookové novinky se dotkly řad Predator, Swift, Switch i Aspire ** Herní notebooky dostaly nový typ chlazení

Včera | Karel Javůrek | 7

Správný počítač má alespoň dva monitory. Anebo je to jinak?

Správný počítač má alespoň dva monitory. Anebo je to jinak?

** David si nedokáže představit práci bez dvou a více monitorů ** Kubovi naopak stačí jeden a ve více displejích se ztrácí ** Jaký přístup je lepší?

23.  4.  2017 | Jakub Čížek | 59


Aktuální číslo časopisu Computer

Supertéma: moderní cestování

Kdy opravdu přijdou nové baterie?

Velké testy: 6 herních notebooků a 8 volantů

Recenze: AMD Ryzen řady 5