První seznámení s Ubuntu 10.04: Ve znamení sociálních sítí

Tak jsme se dočkali. Po šesti měsících je tu nové Ubuntu. Všechny sliby sice nesplnilo, přichází ale s hudbením obchodem a propojením na internetové sociální sítě. První zkušenosti.

Po šesti měsících je tu další verze Ubuntu 10.04 Lucid Lynx. Sice nepřinesla vše, v co jsem doufal, některé změny se tu ale přece udály a tentokrát se orientuji na ty nejaktuálnější témata – nákup internetové muziky a sociální sítě. Samozřejmě tu ale najdete i hromadu dalších drobností, nové jádro, nový Firefox a vlastně aktualizovaný veškerý software. Canonical dal sbohem Gimpu, naopak ale přibyla velmi jednoduchá „střižna“ Pitivi, nové populární logické a vzdělávací hry (to byla menší provokace)a Gwibber, klient pro webové sociální sítě.

Tento článek se nesnaží být recenzí, na tu přijde řada později. Spíše je to souhrn zkušeností po hodině používání.

Nový design

Nový design Ubuntu 10.04 byl diskutován už před několika měsíci. Nezaujatý pozorovatel sice při pohledu na grafiku asi celý problém nepochopí, jelikož se ve své podstatě jedná o drobnosti, kdykoliv se ale nějaká distribuce odliší alespoň o jeden dva pixely od druhé, je to menší svátek.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Bootování a přihlášení k Ubuntu ve vínové barvě

Ubuntu se liší novými barvami, kdy autoři definitivně vsadili na tmavě šedé výchozí téma a na přesun ovládacích prvků okna vlevo. Ubuntu tak nyní vypadá jako chudší příbuzný Mac OS a uživatelé, kteří byli zvyklí hledat křížek vpravo, si budou muset zvykat – nebo si vybrat nové téma

Změnil se také start a instalace systému, běžný smrtelník se tak nyní prakticky nedostane k nějakému textovému výběru. Instalace probíhá od A do Z v grafickém režimu.

Klepněte pro větší obrázek
Výchozí téma Ubuntu 10.04, všimněte si ovládacích prvků okna

Postupné sjednocování barev se týká také hlavní horní systémové lišty, která je opět o chlup hezčí, barevně jednotná a jednodušší. Skutečně tak tedy pomalu začíná připomínat legendární „Masox“.

Sociální sítě

Jednou z novinek 10.04 je propojení se sociálním sítěmi skrze program Gwibber a lepší synchronizace s účtem Ubuntu One. Začnu odzadu. Ubuntu One je synchronizační úložiště velmi podobné Dropboxu, které Canonical představil v podzimní verzi Karmic Koala. V té jarní (Lucid Lynx) je klient mnohem lépe integrovaný do systému, především ale Canonical klade mnohem větší důraz na jakýsi centrální účet podobný tomu, který používá Google nebo Windows Live – Live ID. Pokud si tedy založíte Ubuntu One účet, budete ho později používat třeba i k nákupu MP3 nahrávek z webu 7digital. Ubuntu One už zároveň neslouží pouze jako webové úložiště se synchronizací, ale umí zálohovat také oblíbené záložky z Firefoxu, kontakty, zprávy ze sociálních sítí a staženou hudbu z obchodů.

 Klepněte pro větší obrázek  Klepněte pro větší obrázek  Klepněte pro větší obrázek
Komunikační menu s integrovaným Twitter klientem (textové pole), nastavení Ubuntu One s přehledem synchronizovaných počítačů a sociální multiprotokolový klient Gwibber, který si poradí jak s Facebookem, tak s Twitterem a dalšími službami

Ke svým instantním komunikátorům, nastavení Ubuntu One a sociálním sítím nyní přistupujete z jednoho jediného menu, které původně sloužilo pouze pro komunikátor a nastavení jeho stavu. Gwibber vám umožní počítač napojit na Flickr, Twitter, Facebook, FriendFeed, Digg, Qaiku, Identi.ca a StatusNet. Je celkem škoda, že vývojáři nestačili zareagovat na Google Buzz. Multiprotokolový komunikátor Empathy si samozřejmě poradí s ICQ, MSN, Jabberem a dalšími protokoly včetně chatu z Facebooku.

„iTunes Store“

Ne, Apple samozřejmě nepřesedlal na Ubuntu, hudební přehrávač Rhytmbox se ale dočkal propojení se svobodnou hudební databankou Jamendo, Magnitune a ryze komerčním britským obchodem 7digital, který je na Ubuntu schovaný za značku Ubuntu One.

Klepněte pro větší obrázek
Hudební správce Rhytmbox a poslech muziky z databanky Jamendo
Jedná se svým způsobemo bezplatnou alternativu placeného Last.fm

Pokud tedy máte účet na UO, můžete hned začít nakupovat. Nabídka hudby je sice omezenější než na iTunes, není to ale žádná hrůza. Platí se kreditkou, k dispozici je ale samozřejmě i PayPal, písničku za necelé jedno euro (no prostě třicetikorunový standard) tedy skutečně koupíte asi tak na čtyři, pět kliků myšákem.

Klepněte pro větší obrázek  Klepněte pro větší obrázek  Klepněte pro větší obrázek 

To jsou tedy ty nejpopulárnější novinky, které signalizují stále větší důraz Ubuntu na pokrytí běžných moderních úloh počítače a jasnou orientaci na masového uživatele, který nemá potřebu navštěvovat terminál. Jestli je to ale skutečně pravda, ukáže až podrobnější recenze, vše co jste dnes totiž viděli, „žilo“ ve virutalizovaném prostředí VirtualBoxu a jsem tedy teprve zvědavý, jak se o víkendu nové Ubuntu popere se skutečným železem.

Klepněte pro větší obrázek  Klepněte pro větší obrázek
Je zaplaceno a staženo, takže hrajte Pink Floydi

Nové Ubuntu můžete zdarma stahovat z webu Ubuntu.com, za navštívení ale stojí také web české komunity Ubuntu.cz.


A nakonec jedna poznámka pod čarou a můj (vlastně už letitý) test uživatelské přívětivosti: Ani verze 10.04 se bez zásahu do nitra systému nebyla schopna připojit skrze Sambu na můj NAS disk D-Link DNS-313. Tak to teda zkusím zase za šest měsíců.

Témata článku: Software, Linux, Open source, Ubuntu, Muzika, Lynx, Koala, Pink, Samba

155 komentářů

Nejnovější komentáře

  • jxjl 4. 5. 2010 13:47:23
    Tak jsem se taky už odhodlal k upgradu (vzhledem k tomu, že se moc...
  • lyon667 4. 5. 2010 9:20:20
    To nevim, W7 tam byly predinstalovane a s ovladaci jsem nic nedelal. Sice...
  • Viktor Zariev 3. 5. 2010 15:38:07
    wowcz: Ty jsi ale opravdu těžkej idiot, LOL
Určitě si přečtěte

Nové úlovky kamer Googlu: Šmírovačka na Street View nepřestává bavit

Nové úlovky kamer Googlu: Šmírovačka na Street View nepřestává bavit

Google stále fotí celý svět do své služby Street View. A novodobou zábavou je hledat v mapách Googlu vtipné záběry. Podívejte se na výběr nejlepších!

19.  5.  2017 | redakce | 39

To tu ještě nebylo. Specialisté ukázali, že zavirované mohou být i titulky SRT

To tu ještě nebylo. Specialisté ukázali, že zavirované mohou být i titulky SRT

** Stáhnete si film a titulky třeba z OpenSubtitles.org ** A osud vás za ten warez záhy potrestá ** Specialisté totiž ukázali, že i v titulcích může být schovaný virus

24.  5.  2017 | Jakub Čížek | 57

WannaCry se neměl vůbec rozšířit. Stačilo, abychom používali Windows Update

WannaCry se neměl vůbec rozšířit. Stačilo, abychom používali Windows Update

** WannaCry se masivně rozšířil kvůli zranitelnosti ve Windows ** Ta mu umožnila, aby se pokusil sám napadnout další počítače ** Jenže ta chyba už je dva měsíce opravená!

22.  5.  2017 | Jakub Čížek | 96

Nastal čas znovu vynalézt klávesnici. Anebo vám ta současná opravdu vyhovuje?

Nastal čas znovu vynalézt klávesnici. Anebo vám ta současná opravdu vyhovuje?

**Měli bychom provést revoluci klávesnice? ** Anebo je její dnes už hodně zastaralý koncept prostě nejlepší? ** Budeme na klávesnici odkázaní už navždy?

20.  5.  2017 | Jakub Čížek | 60


Aktuální číslo časopisu Computer

Bojujeme proti Fake News

Dva velké testy: fotoaparáty a NASy

Co musíte vědět o změně evropského roamingu

Radíme s výběrem základní desky