reklama

První pokuty za spam: částky adekvátní, vysvětlení nikoli

Úřadu pro ochranu osobních údajů (ÚOOÚ) trvalo uložení prvních trestů za spam poměrně dlouho. Jedná se totiž o zcela novou problematiku. Úřad by se ale měl zaměřit daleko více na osvětu a prevenci v zatím neprobádaném teritoriu.

V ČR padly první peněžité tresty za rozesílání nevyžádané elektronické pošty čili spamů. Jediná poměrně kusá informace sděluje, že byly vydány čtyři pokuty v celkové výši cca 200 000 Kč. O převažující část této částky se „postarala“ společnost Scarabeus (160 000 Kč), která prostřednictvím spamů prováděla nábor klientů do svého Rejstříku firem.

Nižší pokuty (5000 – 20 000 korun) dostaly dvě menší cestovky a společnost „Bubu Žampiony“ z Písku. Úřad dále oznamuje, že do dnešního dne eviduje 656 stížností na téma spamu, přitom 73 vyhodnotil jako neoprávněných. Neznamená to ale, že by u nás bylo asi 580 spammerů – velmi často přichází více stížností, které míří k jednomu viníkovi.

To, že ÚOOÚ vydal první pokuty a prokázal tak, že schválený český zákon není bezzubý, je rozhodně správné. V pořádku také je, že v míře pokut nezůstal při zdi (tj. neuložil jen formální, nepatrné pokuty), peněžité tresty ale nejsou v likvidační výši.

Pokud se dotyční skutečně spamu dopustili, jsou uvedené pokuty nepřehlédnutelnou výstrahou především pro ostatní „podnikatele“ v oblasti internetu. Pro ty, kteří „otravují“ internetové životní prostředí a chtějí se k podnikatelskému úspěchu dobrat neférovou cestou.

Zákon není dokonalý

Nicméně k uvedeným rozhodnutím i k práci ÚOOÚ je nutné vyslovit několik výtek. Antispamový zákon (dovolíme si jeho název takto zkrátit) je velmi mladý, s jeho uplatňováním nejsou zkušenosti, a navíc je psán poměrně krkolomným jazykem. Podnikatel, který si nechal dělat jeho rešerši či výklad u právníků, mohl zjistit, že právní kanceláře mají různý názor na to, který e-mail je a který ještě není spamem.

To není nic neobvyklého. Způsob, jakým je zákon uplatňován, „zraje“ až s praxí. V případech, které jsou rozhodovány soudy, hraje tzv. judikatura, tj. soudní rozhodnutí (s veškerými zdůvodněními a další dokumentací, výslechy, důkazy atd.) velmi významnou roli. Judikatura poskytuje sice ne návod, ale vodítko typu „v tomto konkrétním případě postupoval soud takto, tedy dá se očekávat, že v případě velmi podobném bude postupovat právě tak“.

Nic takového zatím u antispamového zákona není. To, co je na stránkách ÚOOÚ jako dodatečný materiál ke znění zákona, je zoufale nedostatečné. Je proto velká škoda, že právě u těchto čtyř případů nebyl zveřejněn (i na anonymní bázi, tj. s vyškrtnutím jmen firem, produktů, URL atd.) popis činnosti potrestaných společností, se zněním spamů, získáváním adres příjemců a podobně.

Bez těchto znalostí mají dnes podnikatelé tři možnosti, a všechny jsou pro ně nevýhodné:

 • buď na problém zcela rezignují a připraví se o možnost regulérní komunikace se svými existujícími, nebo i potenciálními zákazníky
 • nebo si nechají vypracovat velmi nákladné rešerše a návody od právních kanceláří, aby se vydali tou „nejjistější“, ale stále ne stoprocentně jistou cestičkou (což je drahé a mohou si to dovolit jen velké firmy)
 • nebo to prostě risknou: zkusí se pohybovat někde na hraně zákona, rozešlou to „přes někoho“ (mimochodem v případě hlavního potrestaného, společnosti Scarabeus, není příliš jasná logika věci, protože provozovatel dotčených stránek Rejstříku firem je jiná firma s názvem AIVision), nebo spoléhají, že se nikdo neozve apod.

Nejprve prevence, pak pokuty

Pokud jsem před zhruba rokem hovořil o českém antispamovém zákoně s určitým despektem (tj. že postihuje domácí podnikání, domácí „mikro spam“ a nemá vůbec šanci postihnout světové mamutí spammery), musím se dnes poopravit. Většina kvalitních e-mailových klientů umí světové spammery s přehledem filtrovat tak, že do přihrádky s doručenou poštou spadne jen maličké procento světových spamů.

Na druhé straně pak český mikro spam už není tak „mikro“ jako před rokem. Přibývá nevyžádaných obchodních nabídek, zejména takových, v jejichž záhlaví je uvedeno „Toto není nevyžádaná obchodní nabídka“. (Zřejmě spammerům dal takovouto zlatou radu nějaký právník. Podobně jako v případě, že někoho budete mlátit dubovou palicí po hlavě, vám u soudu pomůže to, že jste vykřikovali: „Já vás nemlátím dubovou palicí po hlavě.“)

Přibývá rovněž dotěrných spammerů, u kterých není možné se odhlásit ani po dobrém, ani po zlém. Český spam už není mikro problém, ale taky to ještě není „mega problém“. První pokuty jej přibrzdí, nicméně osvěta a prevence by měla u Úřadu pro ochranu osobních údajů mít navrch před represí. Pak by si ÚOOÚ už nemusel stěžovat na příliš mnoho práce a na příliš mnoho zaměstnanců.

Témata článku: Spam, Pokuty, Mikro

33 komentářů

Nejnovější komentáře

 • Petr II. 28. 9. 2005 11:43:22
  (Zřejmě spammerům dal takovouto zlatou radu nějaký právník. Podobně jako v...
 • Karel Kahovec, Karel Kahovec 28. 9. 2005 10:05:17
  Absolutně nejlepší prevencí jsou rychle a veřejně udělované a navíc...
 • radek 28. 9. 2005 0:36:39
  To dal, pokud přijde jednou...když přijde podruhé tak už by se po tom dalo...
reklama
Určitě si přečtěte

Vybíráte herní periferii nebo hardware? Pak zapomeňte na nálepku Gaming

Vybíráte herní periferii nebo hardware? Pak zapomeňte na nálepku Gaming

** Herní hardware se od toho běžného často liší jen vzhledem ** Při výběru stále nezapomínejte na základní parametry ** Poradíme jak vybrat herní hardware i periferie

20.  2.  2017 | Stanislav Janů | 35

10 nejhorších produktů v historii Microsoftu

10 nejhorších produktů v historii Microsoftu

20.  2.  2017 | Karel Javůrek | 131

Pojďme programovat elektroniku: Žádný bastlíř se neobejde bez armády švábů

Pojďme programovat elektroniku: Žádný bastlíř se neobejde bez armády švábů

** Každý bastlíř se po čase neobjede bez armády švábů ** Dnes si některé z nich vyzkoušíme ** Třeba zázračný posuvný registr

19.  2.  2017 | Jakub Čížek | 39

Facebook o nás ví vše. Díky dobře skrytému vyhledávači se to dozví i ostatní

Facebook o nás ví vše. Díky dobře skrytému vyhledávači se to dozví i ostatní

** Facebook o nás ví vše, protože mu to sami řekneme ** V jeho nitru se skrývá mocný vyhledávač ** Mohou jej zneužít stalkeři, sociální inženýři a další nezbedníci

16.  2.  2017 | Jakub Čížek | 76

Vyhledávání ve Windows není dokonalé, zkuste to 5× jinak

Vyhledávání ve Windows není dokonalé, zkuste to 5× jinak

** V macOS funguje vyhledávání Spotlight, ve Windows podobně propracovaná funkce chybí ** Alternativy se zaměřují na rychlé hledání souborů i externí zdroje ** Mnohé mohou vyhledávání ve Windows kompletně nahradit

18.  2.  2017 | Stanislav Janů | 58


Aktuální číslo časopisu Computer

Stavba 3D tiskárny

Výbava domácí elektrodílničky

Budoucnost 5G sítí

Velké testy microSD karet a vodních chladičů

Přehled mobilních tarifů

reklama
reklama