První pohled na Internet Explorer 7 beta

První beta verze webového prohlížeče od Microsoftu nepřinesla příliš mnoho na první pohled viditelných novinek, nicméně vybudovala dobrý a pevný základ pro připravovanou beta verzi 2. Většina z realizovaných změn je zatím totiž v oblasti bezpečnosti programového kódu. Co se na první betě společnosti z Redmondu povedlo a jaké věci je ještě potřeba doladit?

Související odkazy

Slovník
ActiveX
beta
download
open source
phishing
toolbar

Microsoft před nedávnem po dlouhé době plné očekávání zveřejnil první betaverzi nové generace operačního systému Windows Vista a zároveň i betaverzi webového prohlížeče Internet Explorer 7. Ten byl nevyhnutelnou reakcí na konkurenční open sourcové projekty typu Mozilla nebo Firefox. Pokud nechtěl Microsoft ztratit zásadní podíl na trhu webových prohlížečů, musel znovu část svých vývojářů vyčlenit právě pro rozvoj nového webového browseru.

 

Hlavní okno prohlížeče * zobrazení na celou obrazovku

Ještě dříve, než byla uvedena zmiňovaná betaverze, uvolnil Microsoft několik doplňujících funkcí pro Internet Explorer v rámci doplňkové nástrojové lišty MSN Toolbar. Mezi nejočekávanějšími doplňky samozřejmě figurovala volba záložkového prohlížení (tabbed browsing). V první betaverzi Internet Exploreru však šla tato rozšíření ještě dál – již se nejedná o rozšíření ve formě nástrojové lišty, ale o plnohodnotný programový kód prohlížeče, ve kterém si autoři mohou dovolit logicky podstatně víc funkcionality. Pojďme se tedy podívat na první betaverzi Internet Exploreru 7. Musíme však brát v potaz fakt, že se stále jedná o produkt ve značném stádiu rozpracovanosti.

Internet Explorer versus Mozilla?

Mezi časté zájmy internetové veřejnosti patří porovnávání nově přicházejícího Internet Exploreru 7 se současnými verzemi prohlížečů rodiny Mozilla. Vzhledem k tomu, že se Internet Explorer 7 zatím nachází ve velmi ranném stádiu, nebylo by nějaké přísnější porovnávání příliš férové a korektní. Cesta, jakou se vývoj IE7 ubírá, je podrobněji naznačena v následujícím textu.

Poměrně netradičně jsou řešeny nabídky a nástrojové panely v základním zobrazení nového Exploreru. Pod titulkovou lištou okna je umístěn adresní řádek, o řádek níže nalezneme seznam otevřených záložek a ve spodní části horního panelu nabídek je hlavní nabídka s položkami File, Edit, View, Favorites, Tools, Help. Zde je ale zřejmě zbytečné dělat jakékoliv závěry. Běžnou politikou Microsoftu bývá doladění ovládacího prostředí až v posledních testovacích verzích produktů. Pokusem o nové rozmístění prvků tak Microsoft zřejmě sleduje reakci uživatelů, která mu pomůže k dosažení nového finálního vzhledu a ergonomie pracovního prostředí produktu.

Záložky

Jednou z nejočekávanějších novinek, kterou mimo jiné přidával v redukované formě i výše zmiňovaný MSN Toolbar, je tzv. tabbed-browsing. Během prohlížení se tak nová okna mohou otevírat v podobě nových záložek stejného okna prohlížeče. Ve srovnání s MSN Toolbarem si první betaverze IE hodně polepšila, odstranily se především nepříjemné efekty v podobě blikání obrazovky při přepínání oken. 

Možností práce se samotnými záložkami není v první betaverzi mnoho. Microsoft tento první veřejný betatest bere převážně jako otestování celé technologie a proto jsou dostupné jen základní možnosti v podobě otevření nebo zavření záložky a aktualizace současné nebo všech zobrazených stránek. I v tomto případě se dají očekávat další změny následující možnosti konkurenčních produktů. Microsoft dokonce v druhé připravované beta verzi slibuje další podstatné vylepšení technologie pro záložkové prohlížení webového obsahu – nechme se tedy překvapit, co vše nového ještě přijde.

Možnosti práce se záložkou

Další novinkou je lišta pro vyhledávání, umístěná (podobně jako u alternativních produktů Firefox, Maxthon) vpravo od adresního řádku. Stačí zadat hledaný výraz a stisknout klávesu Enter. Během chvíle se otevře nová záložka s výsledky hledání ve zvoleném vyhledávači. Výchozím vyhledávačem je logicky MSN, nechybí ani další giganti na tomto poli, jako například Google nebo Yahoo. Seznam používaných vyhledávačů je možné uživatelsky editovat.

Klepněte pro větší obrázek

Box pro hledání

Nastavení

Dalších změn se dočkalo nastavení. Asi hlavní novinkou v této kategorii je tzv. Add-ons Manager neboli Správce doplňků, který mohou již ve starší verzi znát uživatelé Internet Exploreru z Windows XP SP2. Add-ons Manager vypíše všechny rozšiřující prvky (ActiveX, ….), se kterými webový prohlížeč během procházení internetového obsahu pracuje. Jednotlivé moduly můžete povolit nebo zakázat v závislosti na jejich potřebnosti.

 

Správa doplňků

Asi jediným prvkem, který není možné bez následku vypnout, je Windows Genuine Advantage. Zkušenějším uživatelům tento název napoví, že jde o nástroj Microsoftu pro kontrolu legálnosti operačního systému Windows. Pokud jej deaktivujete, nebudete mít přístup k rozšířeným službám Microsoft Download center. Windows Genuine Advantage se stává standardní součástí novějších produktů společnosti Microsoft a ověření pravosti je vyžadováno i při instalaci Internet Explorer 7 beta 1.

 

Možnosti práce s kanály

Nastavení skrývá i řadu drobných rozšíření (např. zobrazení ALT textu v případě nenačtení obrázku). Uživatele zřejmě zaujme i tzv. phishing filter, který funguje v roli jakéhosi filtru na podvržené webové stránky a podvodná přesměrování na útočníkův server určený ke krádežím hesel a internetových identit.

Automatické doplňování formulářů

Závěr

Stručný průlet novinkami první betaverze Internet Exploreru 7 máme za sebou. Finální Internet Explorer 7 se k běžným uživatelům dostane až v průběhu příštího roku a proto bychom neměli dělat přílišné závěry o finálních možnostech a umu tohoto programového díla.

Internet Explorer beta 1 se nestačil ani ohřát na předbitevním poli a už jsou hlášeny připravované změny pro další betu. Právě ta by měla přinést zásadní novinky v oblasti podpory standardů. Opraveno bylo několik nalezených chyb a přidáno několik dalších klíčových vlastností. Seznam některých chystaných změn najdete i na vývojářském blogu autorů Internet Explorer 7.

Témata článku: Microsoft, Internet, Prohlížeče, Internet Explorer, Explorer, Internet Explorer 10, Internet Explorer 9, Advantage, Maxthon, Google Toolbar

98 komentářů

Nejnovější komentáře

  • cinan 17. 10. 2005 10:10:26
    na serveru czilla.cz jsem nasel nakej clanek, ze nakej clovek co dela...
  • cinan 17. 10. 2005 10:08:26
    poxubuje ze IE bude v teto dobe (aspon 3 roky) lepis ne z Firefox nebo...
  • cinan 17. 10. 2005 10:06:37
    maxon je IE, jenom jinej nazev, ma jadro jako IE, ma par rozidlu. Chod na...
Určitě si přečtěte

Operační systém běžným počítačům nedal Bill Gates, ale Gary Kildall

Operační systém běžným počítačům nedal Bill Gates, ale Gary Kildall

** Gary Kildall pochopil, že levné výpočetní čipy mohou posloužit jako univerzální počítače pro všechny ** Připravil pro ně proto první operační systém ** Později mu systém vyfoukl Microsoft a nazval ho MS DOS

23.  4.  2017 | Pavel Tronner | 46

Původní Starcraft: Brood War je nyní zdarma. Konec práce! Jde se pařit

Původní Starcraft: Brood War je nyní zdarma. Konec práce! Jde se pařit

** Legendární hra Starcraft je nyní k dispozici zdarma ** Chystá se i nová remasterovaná verze s hezčí grafikou

19.  4.  2017 | Jakub Čížek | 25

Brno otevřelo největší českou dílnu pro bastlíře. Kladívka, vrtačky, 3D tiskárny, laserové řezačky. Je tu vše

Brno otevřelo největší českou dílnu pro bastlíře. Kladívka, vrtačky, 3D tiskárny, laserové řezačky. Je tu vše

** Máte nápad, ale chybí vám stroje a pořádná dílna? ** Chcete postavit ptačí budku, nebo krabičku pro Arduino? ** Brno otevřelo svůj FabLab – laboratoř pro bastlíře

19.  4.  2017 | Jakub Čížek | 31

Umělá inteligence je sice v plenkách, už teď ale přestáváme rozumět, jak vlastně funguje. To je problém

Umělá inteligence je sice v plenkách, už teď ale přestáváme rozumět, jak vlastně funguje. To je problém

** Už je to tady, lidé přestávají chápat počítače ** Systémy neuronových sítí začínají pracovat tak, že ani jejich tvůrci přesně neví, co se uvnitř děje ** Do budoucna to může být závažný problém

Včera | Jakub Čížek | 88

Před 35 lety měl premiéru legendární počítač ZX Spectrum. Připomeňte si „Gumáka“

Před 35 lety měl premiéru legendární počítač ZX Spectrum. Připomeňte si „Gumáka“

** Slavný osmibitový počítač Sinclair ZX Spectrum byl uveden právě před 35 lety ** Připomeňte si tento průkopnický počítač v tematických článcích ** Podívejte se, jak funguje dnes

23.  4.  2017 | Pavel Tronner | 13

Český Google Překladač začal používat umělou inteligenci. Konec „drahoušků zákazníků“

Český Google Překladač začal používat umělou inteligenci. Konec „drahoušků zákazníků“

** Google ve svém překladači roky používal statistickou technologii ** Nyní zavádí strojové učení a neuronové sítě ** Rozdíl by měl být zvláště na větších textech patrný už nyní

20.  4.  2017 | Jakub Čížek | 31


Aktuální číslo časopisu Computer

První test AMD Ryzen

Velké testy: 22 powerbank a 8 bezdrátových setů

Radíme s koupí Wi-Fi routeru

Co dokáží inteligentní domy?