reklama

První pohled na chystané Lotus Notes 8

Psal se rok 1989 a na trh byla uvedena první verze Lotus Notes, která znamenala velký krok vpřed ve světě firemní týmové spolupráce a e-mailové komunikace. Lotus Notes přinesly na tu dobu řadu novinek a staly se etalonem tzv. groupware.

Nový design klienta

Dne 10. února 2007 byla oficiálně uvedena první veřejná beta verze Lotus Notes 8. Jednou z novinek nové verze je změna vzhledu aplikace. Ta do jisté míry souvisí s deklarovanou strategií IBM spočívající v podpoře otevřených standardů a platforem. Připravovaná verze nového klienta Lotus Notes 8 je totiž založena na otevřené platformě Eclipse Framework, stejně jako již vydaná verze Lotus Sametime 7.5, která byla uvolněna v polovině minulého roku. Podpora jazyka Java a s tím související jednodušší přenositelnost mezi různými operačními systémy je velkým přínosem této změny.

Klepněte pro větší obrázek

Lotus Notes 8 v novém kabátě vypadají opravdu mnohem lépe než minulá verze. Podstatné je však to, že nový design je více přehledný a více intuitivní. Přesto byla zachována záložková struktura z předchozích verzí. A to je z uživatelského hlediska také podstatné pozitivum. Konečně je nově také možné okno s náhledem e-mailu posunout nejen dolů, ale i doprava a tím plně využít šířku obrazovky. Zcela novým prvkem je panel v pravé části obrazovky, kde najdete další pomocné nástroje pro týmovou spolupráci z dílny Lotus Software. Prvním z nástrojů je odlehčená verze klienta pro instant messaging Lotus Sametime, dále pak Centrum aktivit, přehled aktuálního dne v kalendáři a již nezbytná čtečka RSS Feeds. Pro zastánce původního designu zůstala zachována pracovní plocha Workspace, včetně původního vzhledu.

Klepněte pro větší obrázek

IBM také připravuje verzi klienta pro méně výkonné počítače, která ale bude technicky i vzhledově vycházet z verze 7.0.2 a nebude tudíž postavena na Eclipse Framework.

Integrovaný Instant Messaging

Základní funkcí integrovaného nástroje Lotus Sametime je on-line komunikace uživatelů pomocí krátkých textových zpráv. Celý design aplikace je také vylepšen a podobá se plné verzi klienta Lotus Sametime Connect 7.5, kterou IBM nabízí samostatně. Kromě chatu a konference najdeme v integrovaném klientu Sametime několik užitečných funkcí, jako je možnost propojení s adresářovou službou Domino Directory nebo LDAP, díky čemuž je možné automaticky získat základní údaje o každém uživateli. Díky integraci se serverem Lotus Domino je zajištěna bezpečnost a šifrování komunikace a jednoznačná identifikace všech uživatelů.

Centrum aktivit

Novinkou je také funkce Centrum aktivit (Activities), sloužící jako klientská část pro připravovaný Activity Server. Ten umožňuje vytvářet virtuální projekty a týmy, které si navzájem vyměňují informace. Cílem je co nejvíce zvýšit efektivitu práce s e-maily, snížit jejich počet a také vytvořit prostor, kde si uživatelé Lotus Notes 8 mohou navzájem sdílet dokumenty a informace.

A jak to vše funguje? Představte si, že připravujete důležitou prezentaci pro svého zákazníka. Vytvoříte prezentaci, a místo toho, abyste prezentaci uložili a rozeslali všem e-mailem, uložíte ji do Centra aktivit a vytvoříte novou aktivitu. Přidáte přístupová práva pro ostatní členy týmu a zapíšete požadované úkoly pro ostatní. Pak pošlete odkaz na novou aktivitu (nebo necháte systém ať rozešle upozornění automaticky), a ostatní uživatelé mohou ihned s novou aktivitou pracovat.

K Activity Serveru lze přistupovat různými způsoby. Buď pomocí zmíněného klienta Lotus Notes 8, z webového prohlížeče nebo pluginu do klienta Sametime. Výhoda celého systému je jasná. Ušetříte místo v poštovních schránkách, máte okamžitě k dispozici nástroj pro zvýšení efektivity pracovních týmů a navíc nikoho nezaplavujete množstvím e-mailů.

Náhled kalendáře, kalendář a kontakty

Posledním nástrojem pravého panelu je okno s náhledem na váš aktuální den v kalendáři, díky čemuž nemusíte otvírat kalendář, abyste viděli svůj plánovaný program. Můžete samozřejmě i nahlížet na další dny, nicméně pro plánování schůzek je praktičtější otevřený kalendář, kde je přeci jenom více prostoru a tedy i lepší přehled aktuálního pracovního týdne.

Klepněte pro větší obrázek

Velkou změnou vzhledu prošel samozřejmě i samotný kalendář a správa kontaktů. I ty, stejně jako novinky u pošty, respektují nejnovější trendy v práci a plánování času. Podstatným vylepšením je zobrazení ještě nepotvrzených schůzek. V kalendáři je integrován s Lotus Sametime, a tak u každé schůzky přímo vidíte stav uživatele, který schůzku zadal.

Nový Lotus Office?

Zajímanou novinkou v Lotus Notes 8 je integrace kancelářského balíku aplikací a webového prohlížeče přímo do klienta. Celý balík již nevychází z IBM Lotus SmartSuite, ale ze známého kancelářského balíku OpenOffice, uzpůsobený IBM pro použití s Lotus Notes 8. Můžete tak editovat text přímo v textovém editoru, vytvářet tabulky a grafy v tabulkovém kalkulátoru a vytvářet prezentace. Samozřejmostí je podpora formátu ODF a podpora formátu MS Office. Stejně tak pro prohlížení webových stránek nemusí uživatel opustit prostředí Lotus Notes 8, což velmi urychluje práci.

Vývoj aplikací, výkon a podpora platforem

Lotus Notes jsou dobře známy svou zpětnou kompatibilitou a podporou aplikací vytvořených pomocí starších verzí Domino Designera a spouštěných na starších verzích Domino serveru. I ve verzi 8.0 bude platit, že kvůli jejímu nasazení není nutno přepisovat všechny existující aplikace, které nyní používáte. Už od prvních verzí Lotus Notes platí, že serverovou i klientskou část lze instalovat na řadu platforem a operačních systémů. Podpora MS Windows je samozřejmá, v posledních letech se navíc stále intenzivněji zdokonalují verze pro Linux a Mac OS.

Závěrem

Lotus Notes 8 již v první veřejné beta verzi přinášení mnohá zlepšení a potvrzují pověst moderního, bezpečného nástroje pro elektronickou komunikaci a spolupráci. Veškeré potřebné prostředky jsou integrovány do jednoho prostředí a předkládají tak uživatelům balík ucelených nástrojů pro týmovou spolupráci. Beta verzi Lotus Notes je již možné stáhnou na http://www.lotus.com/getnd8now. Zároveň je k dispozici i diskusní fórum pro dotazy a připomínky. Vydání plné verze Lotus Notes 8 se očekává v létě tohoto roku a lokalizovaná česká verze Lotus Notes pak během podzimu.

Témata článku: Prohlížeče, Instant Messaging, Lotus, Lotus Notes, Notes, Verse, Domino, Activity, Eclipse

53 komentářů

Nejnovější komentáře

  • paja 25. 7. 2007 0:02:41
    Zasadnim problemem tu bohuzel je neznalost mnoha lidi. Svoji neznalost,...
  • paja 24. 7. 2007 23:53:48
    +2
  • Pjetro 9. 4. 2007 9:55:09
    Neviem cim to bude, ze IE7 (a samozrejme ani 6 rokov stary IE6), Opera...
reklama
Určitě si přečtěte

Vybíráte herní periferii nebo hardware? Pak zapomeňte na nálepku Gaming

Vybíráte herní periferii nebo hardware? Pak zapomeňte na nálepku Gaming

** Herní hardware se od toho běžného často liší jen vzhledem ** Při výběru stále nezapomínejte na základní parametry ** Poradíme jak vybrat herní hardware i periferie

20.  2.  2017 | Stanislav Janů | 36

10 nejhorších produktů v historii Microsoftu

10 nejhorších produktů v historii Microsoftu

20.  2.  2017 | Karel Javůrek | 141

AMD oficiálně představilo procesory Ryzen. Známe i jejich české ceny

AMD oficiálně představilo procesory Ryzen. Známe i jejich české ceny

** AMD uvedlo první tři procesory Ryzen 7 ** Všechny budou pracovat s osmi jádry a šestnácti vlákny ** Na pulty obchodů se dostanou už za týden

22.  2.  2017 | Stanislav Janů | 132

EU se děsí Windows 10. Prý o nás vědí až příliš. Microsoft chystá změny

EU se děsí Windows 10. Prý o nás vědí až příliš. Microsoft chystá změny

** Evropští úředníci chtějí, aby byly Desítky transparentnější ** Microsoft od jara skutečně chystá změny ** Ochráncům soukromí to ale nestačí

21.  2.  2017 | Jakub Čížek | 218

Remix Singularity: Microsoft si na tom vylámal zuby. Jak dopadne Android?

Remix Singularity: Microsoft si na tom vylámal zuby. Jak dopadne Android?

** Microsoft do svých telefonů integroval desktopové prostředí ** Moc to ale nevyšlo, chyběl pořádný výkon ** Teď to zkoušejí ex-googleři s Remix Singularity

23.  2.  2017 | Jakub Čížek | 74


Aktuální číslo časopisu Computer

Supertéma o počítačové bezpečnosti

AMD Ryzen přichází

Velké testy kinoprojektorů a levných špuntových sluchátek

Příslušenství do USB-C

reklama
reklama