První pohled na chystané Lotus Notes 8

Psal se rok 1989 a na trh byla uvedena první verze Lotus Notes, která znamenala velký krok vpřed ve světě firemní týmové spolupráce a e-mailové komunikace. Lotus Notes přinesly na tu dobu řadu novinek a staly se etalonem tzv. groupware.

Nový design klienta

Dne 10. února 2007 byla oficiálně uvedena první veřejná beta verze Lotus Notes 8. Jednou z novinek nové verze je změna vzhledu aplikace. Ta do jisté míry souvisí s deklarovanou strategií IBM spočívající v podpoře otevřených standardů a platforem. Připravovaná verze nového klienta Lotus Notes 8 je totiž založena na otevřené platformě Eclipse Framework, stejně jako již vydaná verze Lotus Sametime 7.5, která byla uvolněna v polovině minulého roku. Podpora jazyka Java a s tím související jednodušší přenositelnost mezi různými operačními systémy je velkým přínosem této změny.

Klepněte pro větší obrázek

Lotus Notes 8 v novém kabátě vypadají opravdu mnohem lépe než minulá verze. Podstatné je však to, že nový design je více přehledný a více intuitivní. Přesto byla zachována záložková struktura z předchozích verzí. A to je z uživatelského hlediska také podstatné pozitivum. Konečně je nově také možné okno s náhledem e-mailu posunout nejen dolů, ale i doprava a tím plně využít šířku obrazovky. Zcela novým prvkem je panel v pravé části obrazovky, kde najdete další pomocné nástroje pro týmovou spolupráci z dílny Lotus Software. Prvním z nástrojů je odlehčená verze klienta pro instant messaging Lotus Sametime, dále pak Centrum aktivit, přehled aktuálního dne v kalendáři a již nezbytná čtečka RSS Feeds. Pro zastánce původního designu zůstala zachována pracovní plocha Workspace, včetně původního vzhledu.

Klepněte pro větší obrázek

IBM také připravuje verzi klienta pro méně výkonné počítače, která ale bude technicky i vzhledově vycházet z verze 7.0.2 a nebude tudíž postavena na Eclipse Framework.

Integrovaný Instant Messaging

Základní funkcí integrovaného nástroje Lotus Sametime je on-line komunikace uživatelů pomocí krátkých textových zpráv. Celý design aplikace je také vylepšen a podobá se plné verzi klienta Lotus Sametime Connect 7.5, kterou IBM nabízí samostatně. Kromě chatu a konference najdeme v integrovaném klientu Sametime několik užitečných funkcí, jako je možnost propojení s adresářovou službou Domino Directory nebo LDAP, díky čemuž je možné automaticky získat základní údaje o každém uživateli. Díky integraci se serverem Lotus Domino je zajištěna bezpečnost a šifrování komunikace a jednoznačná identifikace všech uživatelů.

Centrum aktivit

Novinkou je také funkce Centrum aktivit (Activities), sloužící jako klientská část pro připravovaný Activity Server. Ten umožňuje vytvářet virtuální projekty a týmy, které si navzájem vyměňují informace. Cílem je co nejvíce zvýšit efektivitu práce s e-maily, snížit jejich počet a také vytvořit prostor, kde si uživatelé Lotus Notes 8 mohou navzájem sdílet dokumenty a informace.

A jak to vše funguje? Představte si, že připravujete důležitou prezentaci pro svého zákazníka. Vytvoříte prezentaci, a místo toho, abyste prezentaci uložili a rozeslali všem e-mailem, uložíte ji do Centra aktivit a vytvoříte novou aktivitu. Přidáte přístupová práva pro ostatní členy týmu a zapíšete požadované úkoly pro ostatní. Pak pošlete odkaz na novou aktivitu (nebo necháte systém ať rozešle upozornění automaticky), a ostatní uživatelé mohou ihned s novou aktivitou pracovat.

K Activity Serveru lze přistupovat různými způsoby. Buď pomocí zmíněného klienta Lotus Notes 8, z webového prohlížeče nebo pluginu do klienta Sametime. Výhoda celého systému je jasná. Ušetříte místo v poštovních schránkách, máte okamžitě k dispozici nástroj pro zvýšení efektivity pracovních týmů a navíc nikoho nezaplavujete množstvím e-mailů.

Náhled kalendáře, kalendář a kontakty

Posledním nástrojem pravého panelu je okno s náhledem na váš aktuální den v kalendáři, díky čemuž nemusíte otvírat kalendář, abyste viděli svůj plánovaný program. Můžete samozřejmě i nahlížet na další dny, nicméně pro plánování schůzek je praktičtější otevřený kalendář, kde je přeci jenom více prostoru a tedy i lepší přehled aktuálního pracovního týdne.

Klepněte pro větší obrázek

Velkou změnou vzhledu prošel samozřejmě i samotný kalendář a správa kontaktů. I ty, stejně jako novinky u pošty, respektují nejnovější trendy v práci a plánování času. Podstatným vylepšením je zobrazení ještě nepotvrzených schůzek. V kalendáři je integrován s Lotus Sametime, a tak u každé schůzky přímo vidíte stav uživatele, který schůzku zadal.

Nový Lotus Office?

Zajímanou novinkou v Lotus Notes 8 je integrace kancelářského balíku aplikací a webového prohlížeče přímo do klienta. Celý balík již nevychází z IBM Lotus SmartSuite, ale ze známého kancelářského balíku OpenOffice, uzpůsobený IBM pro použití s Lotus Notes 8. Můžete tak editovat text přímo v textovém editoru, vytvářet tabulky a grafy v tabulkovém kalkulátoru a vytvářet prezentace. Samozřejmostí je podpora formátu ODF a podpora formátu MS Office. Stejně tak pro prohlížení webových stránek nemusí uživatel opustit prostředí Lotus Notes 8, což velmi urychluje práci.

Vývoj aplikací, výkon a podpora platforem

Lotus Notes jsou dobře známy svou zpětnou kompatibilitou a podporou aplikací vytvořených pomocí starších verzí Domino Designera a spouštěných na starších verzích Domino serveru. I ve verzi 8.0 bude platit, že kvůli jejímu nasazení není nutno přepisovat všechny existující aplikace, které nyní používáte. Už od prvních verzí Lotus Notes platí, že serverovou i klientskou část lze instalovat na řadu platforem a operačních systémů. Podpora MS Windows je samozřejmá, v posledních letech se navíc stále intenzivněji zdokonalují verze pro Linux a Mac OS.

Závěrem

Lotus Notes 8 již v první veřejné beta verzi přinášení mnohá zlepšení a potvrzují pověst moderního, bezpečného nástroje pro elektronickou komunikaci a spolupráci. Veškeré potřebné prostředky jsou integrovány do jednoho prostředí a předkládají tak uživatelům balík ucelených nástrojů pro týmovou spolupráci. Beta verzi Lotus Notes je již možné stáhnou na http://www.lotus.com/getnd8now. Zároveň je k dispozici i diskusní fórum pro dotazy a připomínky. Vydání plné verze Lotus Notes 8 se očekává v létě tohoto roku a lokalizovaná česká verze Lotus Notes pak během podzimu.

Témata článku: Prohlížeče, Instant Messaging, Lotus, Lotus Notes, Notes, Verse, Domino, Activity, Eclipse

53 komentářů

Nejnovější komentáře

  • paja 25. 7. 2007 0:02:41
    Zasadnim problemem tu bohuzel je neznalost mnoha lidi. Svoji neznalost,...
  • paja 24. 7. 2007 23:53:48
    +2
  • Pjetro 9. 4. 2007 9:55:09
    Neviem cim to bude, ze IE7 (a samozrejme ani 6 rokov stary IE6), Opera...
Určitě si přečtěte

Operační systém běžným počítačům nedal Bill Gates, ale Gary Kildall

Operační systém běžným počítačům nedal Bill Gates, ale Gary Kildall

** Gary Kildall pochopil, že levné výpočetní čipy mohou posloužit jako univerzální počítače pro všechny ** Připravil pro ně proto první operační systém ** Později mu systém vyfoukl Microsoft a nazval ho MS DOS

23.  4.  2017 | Pavel Tronner | 51

Umělá inteligence je sice v plenkách, už teď ale přestáváme rozumět, jak vlastně funguje. To je problém

Umělá inteligence je sice v plenkách, už teď ale přestáváme rozumět, jak vlastně funguje. To je problém

** Už je to tady, lidé přestávají chápat počítače ** Systémy neuronových sítí začínají pracovat tak, že ani jejich tvůrci přesně neví, co se uvnitř děje ** Do budoucna to může být závažný problém

24.  4.  2017 | Jakub Čížek | 111

Před 35 lety měl premiéru legendární počítač ZX Spectrum. Připomeňte si „Gumáka“

Před 35 lety měl premiéru legendární počítač ZX Spectrum. Připomeňte si „Gumáka“

** Slavný osmibitový počítač Sinclair ZX Spectrum byl uveden právě před 35 lety ** Připomeňte si tento průkopnický počítač v tematických článcích ** Podívejte se, jak funguje dnes

23.  4.  2017 | Pavel Tronner | 13

Správný počítač má alespoň dva monitory. Anebo je to jinak?

Správný počítač má alespoň dva monitory. Anebo je to jinak?

** David si nedokáže představit práci bez dvou a více monitorů ** Kubovi naopak stačí jeden a ve více displejích se ztrácí ** Jaký přístup je lepší?

23.  4.  2017 | Jakub Čížek | 59

Český Google Překladač začal používat umělou inteligenci. Konec „drahoušků zákazníků“

Český Google Překladač začal používat umělou inteligenci. Konec „drahoušků zákazníků“

** Google ve svém překladači roky používal statistickou technologii ** Nyní zavádí strojové učení a neuronové sítě ** Rozdíl by měl být zvláště na větších textech patrný už nyní

20.  4.  2017 | Jakub Čížek | 31

Brno otevřelo největší českou dílnu pro bastlíře. Kladívka, vrtačky, 3D tiskárny, laserové řezačky. Je tu vše

Brno otevřelo největší českou dílnu pro bastlíře. Kladívka, vrtačky, 3D tiskárny, laserové řezačky. Je tu vše

** Máte nápad, ale chybí vám stroje a pořádná dílna? ** Chcete postavit ptačí budku, nebo krabičku pro Arduino? ** Brno otevřelo svůj FabLab – laboratoř pro bastlíře

19.  4.  2017 | Jakub Čížek | 31


Aktuální číslo časopisu Computer

První test AMD Ryzen

Velké testy: 22 powerbank a 8 bezdrátových setů

Radíme s koupí Wi-Fi routeru

Co dokáží inteligentní domy?