První počítače a Haskell

Tento týden si fandové významných výročí mohou připomenout například narození Johna Williama Mauchlyho, jednoho z průkopníků počítačové historie. Z fyziků bude řeč o dvou sirech – Williamu Hamiltonovi a J. J. Thomsonovi. Závěr pak vyplní informace o významném matematikovi Haskellu Currym.
První počítače a Haskell

Mauchly není pouze ENIAC

S prvopočátky počítačů tento týden souvisí zejména narození amerického inženýra Johna Williama Mauchlyho, jehož jméno je neodmyslitelně spjato s počítači ENIAC, UNIVAC, ale také méně známými EDVAC a BINAC. Ačkoliv přímo Mauchly (narozdíl například od svého kolegy J. V. Atanasoffa) nebývá označován za otce počítačů, s trochou nadsázky se dá říct, že by nějaký příbuzenský vztah také jistě zasloužil.

John William Mauchly se narodil 30. srpna roku 1907 v americkém Cincinnati, dráhu vědce později výrazně zahájil vysokoškolskými studii, když nakonec získal doktorát v oboru fyzika. V roce 1941 se na univerzitě v Pensylvánii poprvé setkal se svým budoucím kolegou Johnem Presperem Eckertem, o němž již byla řeč v dřívějších pokračováních pravidelného kalendária (Integrované obvody, UNIVAC a hlasovací zařízení a Kolos jménem ENIAC a magická hříčka Scrabble).

Jakmile byli Mauchly s Eckertem pohromadě, zahájilo se velice významné údobí nejen jejich životů, ale také celé historie počítačů jako takové. Počítače zkonstruované pod pomyslnou hlavičkou Eckert-Mauchly se staly vděčným tématem a terčem uznání celé řady vzpomínkových článků, nejinak tomu bude i na následujících řádcích:

 • ENIAC – poslední práce na tomto počítači, jehož název vznikl ze slovního spojení Electronic Numerical Integrator and Computer, skončily v druhé polovině roku 1945. ENIAC představoval první elektronkový sálový počítač, bližší informace se nacházejí v již odkazovaném dřívějším článku kalendária.
 • EDVAC – počítač EDVAC (Electronic Discrete Variable Automatic Computer) vznikl jako společné dílo trojlístku Mauchly, Eckert, von Neumann. Právě posledně jmenovaný nesl největší podíl na novém typu konstrukce, kdy se program ukládá do paměti spolu s daty.
 • BINAC – tento počítač (BINary Automatic Computer) vznikl koncem čtyřicátých let minulého století. Jednalo se o stroj zkonstruovaný na zakázku, bohužel však nebyl zrovna dvakrát spolehlivý.
 • UNIVAC – první počítač z proslulé řady (UNIVersal Automatic Computer) bývá také pro upřesnění doplňován pilotní římskou číslovkou I. Podrobné informace o tomto výpočetním kolosu jsou k nalezení v dřívějším pokračovaní nazvaném Integrované obvody, UNIVAC a hlasovací zařízení.
Klepněte pro větší obrázek
UNIVAC (zdroj: Lawrence Livermore National Lab)

Dva sirové ve světě vědy

Oblíbené i často proklínané světy matematiky a fyziky dnes vyplní vzpomínky na sira Williama Rowana Hamiltona, původem Ira, a Angličana Josepha Johna Thomsona, který se také mohl pyšnit oslovením sir. První z uvedené dvojice ostrovanů se narodil 4. srpna roku 1805 v Dublinu, nicméně do aktuálního kalendária se dostává kvůli datu svého úmrtí (2. září 1865). Sledováním Hamiltonových stop se lze dopátrat například pojmenování takzvaného Hamiltonova operátoru, dále přispěl prvopočátky zkoumání kveternionů či algebry.
 
Klepněte pro větší obrázek
Sir William Rowan Hamilton (zdroj: University of St Andrews)
Sir Joseph John Thomson se narodil 18. prosince roku 1856, ovšem podobně jako Hamilton se do kalendária dostává datem úmrtí, které jej zastihlo 30. srpna 1940. Koncem devatenáctého století (1897) prokázal existenci elektronu a za tento svůj úspěch v rámci zkoumání katodového záření byl roku 1906 odměněn Nobelovou cenu za fyziku.
 
 

Bleskově: Monopoly s Curry

Dne 1. září roku 1982 zemřel Američan Haskell Brooks Curry, významná osobnost na poli matematické logiky, kombinatoriky a odvozovacích pravidel. S jeho jménem se v současné době lze nejčastěji setkat v názvu programovacího jazyka Haskell, podrobnější informace o tomto běžně ne tolik známem funkcionálním programovacím jazyku jsou k dispozici například zde.
 
Závěr dnešního kalendária vyplní opět další odkaz na řádky již dřívějšího pokračování, a sice dílu Pětitunový Mark I a Bellův patent prvopočátků telefonu. Připomenutí totiž tento týden zasluhuje Charles Darrow, vynálezce slavné hry Monopoly, která se dočkala velkého množství podob zpracování. Darrow zemřel 29. srpna roku 1967, zpočátku se však se svou kratochvílí nemohl příliš prosadit. Svou snahu nevzdával a nakonec se pustil do výroby i prodeje sám – Monopoly se nakonec staly vzorem pro řadu dalších her, a hráči tak mohli spokojeně rozšiřovat svůj imaginární majetek.
 

Témata článku: Hamilton, Monopoly, Curry, Thomson, Electronic, Scrabble, Algebra, Brooks, Cincinnati, Elektron, Dublin

6 komentářů

Nejnovější komentáře

 • Jakub Hegenbart 31. 8. 2006 10:05:51
  Jojo, a taky se po něm jmenuje programovací jazyk Curry…
 • sobolí kůže 30. 8. 2006 13:16:48
  Jojo, ekonometrie, to jsem si jich užil.. kurňa - už jsem zapomněl co to...
 • PeaceLover 29. 8. 2006 20:02:53
  O tom nepochybuju. Akorát se mi zdálo, že to není úplně zasloužené.
Určitě si přečtěte

Nové úlovky kamer Googlu: Šmírovačka na Street View nepřestává bavit

Nové úlovky kamer Googlu: Šmírovačka na Street View nepřestává bavit

Google stále fotí celý svět do své služby Street View. A novodobou zábavou je hledat v mapách Googlu vtipné záběry. Podívejte se na výběr nejlepších!

19.  5.  2017 | redakce | 39

To tu ještě nebylo. Specialisté ukázali, že zavirované mohou být i titulky SRT

To tu ještě nebylo. Specialisté ukázali, že zavirované mohou být i titulky SRT

** Stáhnete si film a titulky třeba z OpenSubtitles.org ** A osud vás za ten warez záhy potrestá ** Specialisté totiž ukázali, že i v titulcích může být schovaný virus

24.  5.  2017 | Jakub Čížek | 57

WannaCry se neměl vůbec rozšířit. Stačilo, abychom používali Windows Update

WannaCry se neměl vůbec rozšířit. Stačilo, abychom používali Windows Update

** WannaCry se masivně rozšířil kvůli zranitelnosti ve Windows ** Ta mu umožnila, aby se pokusil sám napadnout další počítače ** Jenže ta chyba už je dva měsíce opravená!

22.  5.  2017 | Jakub Čížek | 95

Nastal čas znovu vynalézt klávesnici. Anebo vám ta současná opravdu vyhovuje?

Nastal čas znovu vynalézt klávesnici. Anebo vám ta současná opravdu vyhovuje?

**Měli bychom provést revoluci klávesnice? ** Anebo je její dnes už hodně zastaralý koncept prostě nejlepší? ** Budeme na klávesnici odkázaní už navždy?

20.  5.  2017 | Jakub Čížek | 60


Aktuální číslo časopisu Computer

Bojujeme proti Fake News

Dva velké testy: fotoaparáty a NASy

Co musíte vědět o změně evropského roamingu

Radíme s výběrem základní desky