reklama

Průvodce současnými čipovými sadami

Nepodceňujte význam čipových sad základních desek. Jsou to jedny z nejdůležitějších částí počítače. I když o výkonu rozhoduje hlavně procesor a paměti, případně grafická karta, se špatnou čipovou sadou může dojít k tomu, že je stejně nevyužijete nebo vám bude pro novější komponenty chybět podpora úplně.
Kapitoly článku

NCQ je skvělá věc. Native Command Queuing řadí požadavky v ideálním pořadí pro disk a ten pak pracuje třeba o dobrých 30 % rychleji. Koupíte si tedy disk s podporou NCQ. Jenže ouha. Zrychlení žádné. Vaše základní deska, přesněji použitá čipová sada, NCQ prostě nepodporuje. A to je jen jeden z mnoha příkladů, proč byste se měli blíže zajímat o to, co váš současný „počítačový podvozek“ dokáže a co naopak umí čipové sady základních desek, jež se teprve chystáte koupit.

V současnosti už platí, že pro každou rodinu procesorů jsou určeny jiné čipové sady. U domácích uživatelů patří stále mezi nejrozšířenější procesory Athlony XP, ale Socket 462 (někdy zvaný jako Socket A) už spadá do kategorie dosluhujících platforem. I když výkon Athlonů XP a levnějších Sempronů pro běžné aplikace může ještě stačit, je to právě čipová sada a její výbava, která je daleko za dnešním standardem. Až na výjimky chybí podpora SATA zařízení, stejně jako není podporována sběrnice PCI Express.

Socket 478 – minulost Pentia 4

Dnes už všichni jen vzpomínají na Intel 850E a jeho paměti RIMM, které byly drahé a jejich výkon nebyl zdaleka tak přesvědčivý. S levnějším sourozencem této čipové sady – Intel 845 – se ještě můžete v některých deskách setkat, ale většinou už koupíte jen modely s novějšími produkty: 875P, 865P/G a 845E. První dvě čipové sady se liší jen v rychlejší práci s pamětí u modelu 875P. Rozdíl v ceně však mluví pro 865P.

V kombinaci se severními můstky 875P a 865 se používá jižní můstek ICH5/5R, kde koncovka R značí podporu RAID funkcí. Určitě se vyhněte deskám s Intel 845E. Tato sada nepodporuje dvoukanálový přístup do paměti, ani AGP 8×. V kombinaci se zastaralým jižním můstkem i82801DB, který nepodporuje SATA, se jedná o zastaralé řešení. Dnes se setkáte častěji s nástupnickým modelem 848P, ale i ten je vhodný nanejvýš jako levné kancelářské řešení.

Z dílny firmy VIA vzešla VIA PT880, což je konkurence pro Intel 865P. Dokonce i výbava jižního můstku VIA VT8237 je srovnatelná s ICH5R. Co se týká výkonu, je nepatrně nižší než u řešení Intel 865P.

LGA 775 přijme i dvoujádrové Pentium D

Pro nejnovější procesory firmy Intel vznikají nové čipové sady jako houby po dešti. Nejlevnějším je Intel 865PE. U tohoto řešení je hlavním lákadlem cena, ale rozlučte se s novinkami jako PCI Express nebo Serial ATA s podporou NCQ. Také zvukový kodek AC`97 je u ostatních sad pro novější Pentia 4 nahrazen kodekem standardu High Definition Audio. Pro někoho však může být právě kombinace procesoru LGA 775 s grafickou kartou pro AGP tím pravým.

Dobrým kompromisem mezi cenou a výkonem zůstává Intel 915. Za zmínku stojí především verze s integrovaným grafickým jádrem GMA 900. Jedná se o první integrované řešení na trhu, které má hardwarovou podporu DirectX 9.0 a je vhodné nejen pro práci, ale i příležitostné hraní.

Stejný jižní můstek jako Intel 915 používají i 925X a 925XE. Ty se ovšem liší v rychlosti práce s pamětí, 925XE pak používá rychlejší, 1066 MHz sběrnici. Čipová sada 925X pak jako jediná z nové řady podporuje ECC paměti.

Poslední novinkou přímo od Intelu jsou sady 945 a 955. Obě už díky novému jižnímu můstku ICH7 podporují standard SATA II a desky s čipovou sadou 945G pak mohou nabízet novou integrovanou grafiku GMA 950. Procesory Celeron s 533MHz sběrnicí osadíte jen do levnější Intel 945, Intel 955 je špičkové řešení pro nejvýkonnější procesory, nastupující dvoujádrové procery podporují sady obě.

Do čipových sad pro procesory Intel se pustila také nVidia a ATI. Hlavně nVidia si od nForce4 Intel Edition hodně slibovala – snaží se uživatele nalákat na podporu SLI, ale její sada zase nepodporuje nejlevnější dvoujádrový procesor Intel (Pentium D 820). ATI zase trumfla Intel se svou integrovanou grafikou – v severním můstku obsažený čip vycházející z Radeonu X300 je lepší než řešení Intelu (GMA 950).

Majitelé Athlonů 64 mají z čeho vybírat

Pro procesory AMD jsou v současnosti určeny dvě platformy: Socket 754 pro nenáročné uživatele a Socket 939 pro ty, kdo chtějí nejvyšší výkon. Socketu 754 dominuje především čipová sada nVidia nForce3 250Gb. Ta poskytuje velmi dobré možnosti přetaktování stejně jako slušnou výbavu. Nástupnický model – nForce4-4× – je co do výbavy lepší, ale desek s nForce3 se prodává stále dost. Sada nForce4-4× vychází z nForce4 a stejně jako ona podporuje čtyři SATA zařízení (ale ne SATA II), gigabitovou LAN a PCIe rozhraní pro grafickou kartu. Snížena je pouze rychlost sběrnice procesory, což pocítí jen nejnáročnější uživatelé.

Klepněte pro větší obrázek

nVidia nForce4 je v mnoha ohledech nejvybavenější čipovou sadou současnosti. Nabízí podporu dvou grafických karet v SLI režimu, SATA II s NCQ, hardwarový firewall a podporu pro gigabitovou síťovou kartu

Konkurence od VIA přece jen zaspala dobu a co do výbavy se s nForce4 nemůže rovnat. To je dáno především tím, že k jinak dobrým čipovým sadám K8T800 Pro a K8T890 dodává stále starší jižní můstek VT8237R.

Uživatelé procesorů pro Socket 939 mají k dispozici nejdražší čipové sady nVidie – nForce4 Ultra a SLI. Tyto sady poskytují výborné možnosti přetaktování a stejně tak i maximální výbavu v podobě čtyř SATA II konektorů s podporou NCQ, gigabitové síťové karty a hardwarového firewallu. Kdo chce lámat výkonnostní rekordy, sáhne po nForce4 SLI, která podporuje dvě spolupracující grafické karty.

Aby to nVidia neměla tak jednoduché, stejně jako v oblasti grafických karet jí šlape na paty ATI. Čipová sada Radeon Xpress 200 přišla s rozumnou cenou a velmi dobrou výbavou, která čítá rovněž čtyři porty SATA. Pokud je deska s Radeon Xpress 200 osazena jižním můstkem Uli M1575 nebo novým ATI SB 450, přidává i podporu SATA II. U jižního můstku ATI však přetrvávají drobné problémy s rychlostí USB 2.0, jež opraví až nový jižní můstek (SB 600).

Článek vznikl
ve spolupráci
s časopisem
Computer
a čerpá
z čísla 17/05.

Témata článku: Čipy, Atos, Port, Porta, Sis, Ultra HD

13 komentářů

Nejnovější komentáře

 • Mirek Jahoda, Mirek Jahoda 30. 10. 2005 13:57:02
  O VT8251 vime uz davno, ale stejne tak ve vsech recenzich (alespon v dobe...
 • Kdosi 24. 10. 2005 11:37:38
  ... ne jen 100Mb/s jak je v tabulce
 • -pekr- 24. 10. 2005 8:51:27
  Zdravím,

  již celou řadu let používám procesory AMD. K těmto zprvu...
reklama
Určitě si přečtěte

Vybíráte herní periferii nebo hardware? Pak zapomeňte na nálepku Gaming

Vybíráte herní periferii nebo hardware? Pak zapomeňte na nálepku Gaming

** Herní hardware se od toho běžného často liší jen vzhledem ** Při výběru stále nezapomínejte na základní parametry ** Poradíme jak vybrat herní hardware i periferie

20.  2.  2017 | Stanislav Janů | 36

10 nejhorších produktů v historii Microsoftu

10 nejhorších produktů v historii Microsoftu

20.  2.  2017 | Karel Javůrek | 140

Pojďme programovat elektroniku: Žádný bastlíř se neobejde bez armády švábů

Pojďme programovat elektroniku: Žádný bastlíř se neobejde bez armády švábů

** Každý bastlíř se po čase neobjede bez armády švábů ** Dnes si některé z nich vyzkoušíme ** Třeba zázračný posuvný registr

19.  2.  2017 | Jakub Čížek | 39

AMD oficiálně představilo procesory Ryzen. Známe i jejich české ceny

AMD oficiálně představilo procesory Ryzen. Známe i jejich české ceny

** AMD uvedlo první tři procesory Ryzen 7 ** Všechny budou pracovat s osmi jádry a šestnácti vlákny ** Na pulty obchodů se dostanou už za týden

22.  2.  2017 | Stanislav Janů | 132

EU se děsí Windows 10. Prý o nás vědí až příliš. Microsoft chystá změny

EU se děsí Windows 10. Prý o nás vědí až příliš. Microsoft chystá změny

** Evropští úředníci chtějí, aby byly Desítky transparentnější ** Microsoft od jara skutečně chystá změny ** Ochráncům soukromí to ale nestačí

21.  2.  2017 | Jakub Čížek | 218

Remix Singularity: Microsoft si na tom vylámal zuby. Jak dopadne Android?

Remix Singularity: Microsoft si na tom vylámal zuby. Jak dopadne Android?

** Microsoft do svých telefonů integroval desktopové prostředí ** Moc to ale nevyšlo, chyběl pořádný výkon ** Teď to zkoušejí ex-googleři s Remix Singularity

23.  2.  2017 | Jakub Čížek | 73


Aktuální číslo časopisu Computer

Supertéma o počítačové bezpečnosti

AMD Ryzen přichází

Velké testy kinoprojektorů a levných špuntových sluchátek

Příslušenství do USB-C

reklama
reklama