Proti virům vždy aktuálně: online skener od Esetu

Společnost Eset, výrobce populárního NOD32, se rozhodla vstoupit mezi poskytovatele online antivirů. Zdařilo se?

Společnost Eset, výrobce antivirového systému NOD32, dnes představila Eset Online Scanner, který umožňuje komukoli zdarma otestovat počítač a odstranit z něj viry, trojské koně a další druhy infiltrací. Uživatelé naleznou novou bezplatnou službu v českém jazyce na adrese www.eset.cz/online-skener. Při každém spuštění je Eset Online Scanner aktualizován, a vždy tak využívá nejnovější virové databáze. Pokud si chcete nový online skener Esetu vyzkoušet hned teď, obrňte se trpělivostí. Servery společnosti se zdají být přetížené a co chvíli jsou nedostupné.

Eset Online Scanner umožňuje uživatelům, kteří nemají nainstalovaný antivirový software, identifikovat skryté hrozby, a chránit tak svůj počítač. Nová bezplatná služba může být pro některé uživatele pověstnou krabičkou poslední záchrany – na infikovaném počítači totiž odhalí nejen existující, ale i nové hrozby, které ostatní bezpečnostní řešení zatím považují za neškodné. Na rozdíl od mnohých jiných podobných služeb navíc umí Eset Online Scanner nalezené virové infiltrace odstranit, a zbavit tak počítač nežádoucí havěti.

Minimální požadavky

Pro instalaci jsou vyžadována Windows 98 a vyšší, Windows Vista jsou podporována. V systému musí být nainstalován prohlížeč Internet Explorer ve verzi alespoň 5.01. Jiné prohlížeče nejsou podporovány. Mezi nepodporovanými zmiňuje dokumentace Esetu i nadstavby Internet Exploreru, jmenovitě pak Maxthon. Ten, jak jsme však zjistili, nemá se skenerem žádné potíže. Nezbytné je rovněž povolené spouštění ovládacích prvků ActiveX. Pro provoz potřebujete 32 MB operační paměti a 15 MB diskového prostoru. Instalaci Eset Online Scanneru nespustíte bez administrátorských práv.

Klepněte pro větší obrázek
S Firefoxem si Eset Online Scanner netyká

Jdeme na to

Pro přístup k online skeneru stačí do podporovaného prohlížeče zadat adresu www.eset.cz/online-skener. Slovenská verze je dostupná na adrese www.eset.sk/online-scanner-slovensky. V prvním kroku je třeba odsouhlasit podmínky používání.

Klepněte pro větší obrázek
Souhlas s podmínkami použití

Máte-li povolené spouštění ovládacích prvků ActiveX, vyzve vás Internet Explorer k instalaci Online Scanneru. Zde je samozřejmě potřeba zvolit možnost Nainstalovat.

Klepněte pro větší obrázek
Povolení instalace ActiveX

Třetím krokem prvního spouštění Eset Online Scanneru je stažení virových databází. Z běžných antivirových systémů víme, že tyto databáze nejsou žádní drobečci, nikoho tak zřejmě nepřekvapí, že jejich stažení chvilku zabere. Eset varuje, že u rychlého připojení může „chvilka“ zabrat několik minut, u pomalých vytáčených přípojek pak zhruba čtvrt hodiny. Je třeba říci, že skutečnost není tak černá, jak výrobce upozorňuje, na osmimegabitové přípojce se stahování databází dalo měřit ve vteřinách.

Klepněte pro větší obrázek
Budeme stahovat virové databáze
Klepněte pro větší obrázek
Skener nás informuje o průběhu

Dále následuje již jen samotné skenování dat. Jako každý jiný antivirus zobrazuje i Eset Online Scanner název a cestu k aktuálně kontrolovanému souboru, počet již zkontrolovaných souborů, počet nalezených hrozeb a čas, po který již kontrola běžela.

Klepněte pro větší obrázek
Průběh kontroly dat

Po skončení testování dostaneme jeho výsledky. Opět zjistíme počet zkontrolovaných souborů, počet nalezených hrozeb, čas kontroly a její stav, zde konkrétně způsob ukončení. Žádné z obrazovek celého procesu nechybí doporučení k zakoupení plnohodntného antivirového řešení NOD32.

Klepněte pro větší obrázek

Odinstalování

Odstranění Eset Online Scanneru můžeme provést standardně v odvládacím panelu Přidat / Odebrat programy (resp. Programy a Funkce ve Windows Vista). Ručně lze odinstalační program spustit spuštěním aplikace OnlineScannerUninstaller.exe umístěné ve dvaatřicetibitových verzích Windows ve složce C:\WINDOWS\SYSTEM32\, resp. ve čtyřiašedesátibitových Windows ve složce C:\WINDOWS\SYSWOW64\.

Hodí se, ale spásou není

Online skenery jsou vhodnou variantou pro prozkoumání počítačů, které nemají trvale nainstalovaný antivirový program. Nabídnou možnost občasného rychlého zkontrolování dat na pevných discích. Na rozdíl od plnohodnotných antivirů však počítač nechrání v reálném čase. Kromě toho má několik limitací plynoucích z fungování z prostředí webového prohlížeče, nedokáže tak třeba detekovat aktivní rootkity. Zmíněnou užitečnost však drobná funkční omezení nijak nedegradují.

Konkurenční řešení

Eset spuštěním online virového skeneru dorovnal krok s ostatními významnými výrobci antivirových řešení. Podobnou službu totiž již delší dobu nabízejí i společnosti Trend Micro pod názvem HouseCall, BitDefender jako BitDefender Online Scanner, Panda Security jako Panda ActiveScan, svůj Online Scanner má i Kaspersky Lab, F-Secure a pod názvem Virus Scanner i CA. Symantec nabízí službu Virus Detection v rámci Symantec Security Check. A nebyl by to software, kdyby v něm neměl prsty i Microsoft. Ten nabízí Windows Live OneCare. Ne všechna jmenovaná řešení však mají takové schopnosti a nabízejí tak širokou kompatibilitu s různými verzemi Windows jako právě Eset Online Scanner.

Klepněte pro větší obrázek

Témata článku: Windows, Prohlížeče, Internet Explorer, Scanner, Online, Panda, Maxthon

26 komentářů

Nejnovější komentáře

  • PopStarKiller 18. 11. 2007 2:18:16
    No nemyslíme si že je to "něco jiného než IE" ale dokavaď budou...
  • Zvedavec1 14. 8. 2007 16:37:22
    Program spustis zase pres stranku...
  • Wings 13. 8. 2007 17:11:48
    :-))Skener jsem stáhla a nainstalovala bez problémů:Spustilo se mi čištění...
Určitě si přečtěte

Operační systém běžným počítačům nedal Bill Gates, ale Gary Kildall

Operační systém běžným počítačům nedal Bill Gates, ale Gary Kildall

** Gary Kildall pochopil, že levné výpočetní čipy mohou posloužit jako univerzální počítače pro všechny ** Připravil pro ně proto první operační systém ** Později mu systém vyfoukl Microsoft a nazval ho MS DOS

23.  4.  2017 | Pavel Tronner | 54

Umělá inteligence je sice v plenkách, už teď ale přestáváme rozumět, jak vlastně funguje. To je problém

Umělá inteligence je sice v plenkách, už teď ale přestáváme rozumět, jak vlastně funguje. To je problém

** Už je to tady, lidé přestávají chápat počítače ** Systémy neuronových sítí začínají pracovat tak, že ani jejich tvůrci přesně neví, co se uvnitř děje ** Do budoucna to může být závažný problém

24.  4.  2017 | Jakub Čížek | 112

Před 35 lety měl premiéru legendární počítač ZX Spectrum. Připomeňte si „Gumáka“

Před 35 lety měl premiéru legendární počítač ZX Spectrum. Připomeňte si „Gumáka“

** Slavný osmibitový počítač Sinclair ZX Spectrum byl uveden právě před 35 lety ** Připomeňte si tento průkopnický počítač v tematických článcích ** Podívejte se, jak funguje dnes

23.  4.  2017 | Pavel Tronner | 13

Správný počítač má alespoň dva monitory. Anebo je to jinak?

Správný počítač má alespoň dva monitory. Anebo je to jinak?

** David si nedokáže představit práci bez dvou a více monitorů ** Kubovi naopak stačí jeden a ve více displejích se ztrácí ** Jaký přístup je lepší?

23.  4.  2017 | Jakub Čížek | 59

Český Google Překladač začal používat umělou inteligenci. Konec „drahoušků zákazníků“

Český Google Překladač začal používat umělou inteligenci. Konec „drahoušků zákazníků“

** Google ve svém překladači roky používal statistickou technologii ** Nyní zavádí strojové učení a neuronové sítě ** Rozdíl by měl být zvláště na větších textech patrný už nyní

20.  4.  2017 | Jakub Čížek | 31

Brno otevřelo největší českou dílnu pro bastlíře. Kladívka, vrtačky, 3D tiskárny, laserové řezačky. Je tu vše

Brno otevřelo největší českou dílnu pro bastlíře. Kladívka, vrtačky, 3D tiskárny, laserové řezačky. Je tu vše

** Máte nápad, ale chybí vám stroje a pořádná dílna? ** Chcete postavit ptačí budku, nebo krabičku pro Arduino? ** Brno otevřelo svůj FabLab – laboratoř pro bastlíře

19.  4.  2017 | Jakub Čížek | 31


Aktuální číslo časopisu Computer

První test AMD Ryzen

Velké testy: 22 powerbank a 8 bezdrátových setů

Radíme s koupí Wi-Fi routeru

Co dokáží inteligentní domy?