reklama

Protected Folder: Jednoduchá ochrana souborů a složek

Nejste počítačový expert či nemáte příliš času zkoumat možnost zabezpečení několika málo dat a přitom hledáte jednoduchý, rychlý a bezplatný nástroj k ochraně citlivých informací?

Protected Folder je novým přírůstkem v rodině vývojářské společnosti IObit, která se specializuje na tvorbu softwaru určeného k údržbě, ochraně a zabezpečení počítače. Jak u nich bývá zvykem, nabízí jednoduchá, ale zato účinná řešení, která jsou určena spíše méně zkušeným uživatelům, kteří navíc chtějí ušetřit za nákup licence a sáhnou tak raději po freewarovém produktu. Orientaci na uživatele začátečníka ještě v českém prostředí umocní kvalitní překlad aplikace do naší mateřštiny.

Jedno heslo, jeden program, mnoho položek

Systém programu Protected Folder je jednoduchý. Jedná se o jediné a zajímavě graficky ztvárněné okno, do nějž uživatel vkládá soubory i složky, které hodlá zabezpečit proti zneužití. Aby bylo možné s aplikací řádně pracovat, je třeba nejprve vyplnit přístupové heslo, kterým vás program identifikuje při každém svém spuštění. Program je navíc tímto heslem chráněn i proti svému odinstalování. Pak už jen stačí umisťovat data a nechat je ochraňovat.

Klepněte pro větší obrázek 
Vložení základního hesla.

To lze udělat dvěma způsoby. Tím rychlejším a pro mnoho lidí jednodušším je obyčejné přetahování pomocí myši. Soubor se prostě vloží do okna a od toho okamžiku je chráněn podle nastavené bezpečnosti. Jiný způsob představuje vyvolání jednoduchého správce souborů, v jehož rámci pak dojde k pomyslnému přesouvání dat do útrob programu. Obdobně lehce lze umístěné položky zase dostat zpět z aplikace do původní podoby.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Přesouvání souborů do prostředí programu.

Skryté, nečitelné, nepřepisovatelné

A jak že tedy Protected Folder vlastně zabezpečí označené položky? V nastavení programu je možné zaškrtnou jednu, dvě, nebo všechny tři možné způsoby ochrany vložených dat. Jedná se o skrytí programu, znemožnění jeho čtení (spuštění, kopírování) a zakázání jeho přepsání (přesunutí, smazání, editování). Zmíněné zakázané činnosti tak můžete se soubory a složkami provádět pouze buďto přímo v prostředí programu, nebo je nutné je odemknout a dostat zpět mezi ostatní nezabezpečená data.

Klepněte pro větší obrázek 
Data vložena a chráněna.

Bohužel určení ochrany se týká celého programu a platí tak pro všechna obsažená data stejně. Nelze si tak např. zvolit, že pro složku x chcete, aby byla vidět, ale nešlo ji smazat, zatímco soubor y  byste nejraději úplně skryli před očima potenciálního zloděje informací.

Klepněte pro větší obrázek 
Nastavení ochrany dat.

Nastavení programu už kromě výše zmíněného nabízí jen několik málo možností ke změně hesla a úpravě grafické podoby a chování okna. Je zde ale ještě přítomný seznam vyjmutých položek, které jsou ochráněny před zásahy uživatele, protože mohou způsobit chyby, pokud k nim nebude mít přístup operační systém. Tento seznam je ale editovatelný, takže položky můžete upravit a také přidat vlastní soupis dat.

Protected Folder je čerstvě po svém softwarovém porodu, ovšem i tak se jedná o lehký a účinný nástroj pro tu nejzákladnější ochranu citlivých dat. Uvidíme, kam bude jeho vývoj dále směřovat.

stáhnout program Protected Folder 2.0 beta Licence: freeware, 5,7 MB
Autor: IObit.
Web programu: www.iobit.com


Témata článku: Software, GigaMania, Iobit

9 komentářů

Nejnovější komentáře

  • Libor Hubálek 23. 8. 2012 15:49:47
    Co mám dělat když jsem heslo zapomněl ? A chci smazat tento program ?...
  • k1slovakia 3. 3. 2011 11:33:02
    A ako tento soft zareaguje na situaciu ak mam na rozdelenom disku v...
  • bjelko 2. 3. 2011 14:24:46
    Nie je lepší Truecrypt ?
reklama
Určitě si přečtěte

Vybíráte herní periferii nebo hardware? Pak zapomeňte na nálepku Gaming

Vybíráte herní periferii nebo hardware? Pak zapomeňte na nálepku Gaming

** Herní hardware se od toho běžného často liší jen vzhledem ** Při výběru stále nezapomínejte na základní parametry ** Poradíme jak vybrat herní hardware i periferie

20.  2.  2017 | Stanislav Janů | 36

10 nejhorších produktů v historii Microsoftu

10 nejhorších produktů v historii Microsoftu

20.  2.  2017 | Karel Javůrek | 141

Pojďme programovat elektroniku: Žádný bastlíř se neobejde bez armády švábů

Pojďme programovat elektroniku: Žádný bastlíř se neobejde bez armády švábů

** Každý bastlíř se po čase neobjede bez armády švábů ** Dnes si některé z nich vyzkoušíme ** Třeba zázračný posuvný registr

19.  2.  2017 | Jakub Čížek | 40

AMD oficiálně představilo procesory Ryzen. Známe i jejich české ceny

AMD oficiálně představilo procesory Ryzen. Známe i jejich české ceny

** AMD uvedlo první tři procesory Ryzen 7 ** Všechny budou pracovat s osmi jádry a šestnácti vlákny ** Na pulty obchodů se dostanou už za týden

22.  2.  2017 | Stanislav Janů | 132

EU se děsí Windows 10. Prý o nás vědí až příliš. Microsoft chystá změny

EU se děsí Windows 10. Prý o nás vědí až příliš. Microsoft chystá změny

** Evropští úředníci chtějí, aby byly Desítky transparentnější ** Microsoft od jara skutečně chystá změny ** Ochráncům soukromí to ale nestačí

21.  2.  2017 | Jakub Čížek | 218

Remix Singularity: Microsoft si na tom vylámal zuby. Jak dopadne Android?

Remix Singularity: Microsoft si na tom vylámal zuby. Jak dopadne Android?

** Microsoft do svých telefonů integroval desktopové prostředí ** Moc to ale nevyšlo, chyběl pořádný výkon ** Teď to zkoušejí ex-googleři s Remix Singularity

23.  2.  2017 | Jakub Čížek | 74


Aktuální číslo časopisu Computer

Supertéma o počítačové bezpečnosti

AMD Ryzen přichází

Velké testy kinoprojektorů a levných špuntových sluchátek

Příslušenství do USB-C

reklama
reklama