Protected Folder: Jednoduchá ochrana souborů a složek

Nejste počítačový expert či nemáte příliš času zkoumat možnost zabezpečení několika málo dat a přitom hledáte jednoduchý, rychlý a bezplatný nástroj k ochraně citlivých informací?

Protected Folder je novým přírůstkem v rodině vývojářské společnosti IObit, která se specializuje na tvorbu softwaru určeného k údržbě, ochraně a zabezpečení počítače. Jak u nich bývá zvykem, nabízí jednoduchá, ale zato účinná řešení, která jsou určena spíše méně zkušeným uživatelům, kteří navíc chtějí ušetřit za nákup licence a sáhnou tak raději po freewarovém produktu. Orientaci na uživatele začátečníka ještě v českém prostředí umocní kvalitní překlad aplikace do naší mateřštiny.

Jedno heslo, jeden program, mnoho položek

Systém programu Protected Folder je jednoduchý. Jedná se o jediné a zajímavě graficky ztvárněné okno, do nějž uživatel vkládá soubory i složky, které hodlá zabezpečit proti zneužití. Aby bylo možné s aplikací řádně pracovat, je třeba nejprve vyplnit přístupové heslo, kterým vás program identifikuje při každém svém spuštění. Program je navíc tímto heslem chráněn i proti svému odinstalování. Pak už jen stačí umisťovat data a nechat je ochraňovat.

Klepněte pro větší obrázek 
Vložení základního hesla.

To lze udělat dvěma způsoby. Tím rychlejším a pro mnoho lidí jednodušším je obyčejné přetahování pomocí myši. Soubor se prostě vloží do okna a od toho okamžiku je chráněn podle nastavené bezpečnosti. Jiný způsob představuje vyvolání jednoduchého správce souborů, v jehož rámci pak dojde k pomyslnému přesouvání dat do útrob programu. Obdobně lehce lze umístěné položky zase dostat zpět z aplikace do původní podoby.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Přesouvání souborů do prostředí programu.

Skryté, nečitelné, nepřepisovatelné

A jak že tedy Protected Folder vlastně zabezpečí označené položky? V nastavení programu je možné zaškrtnou jednu, dvě, nebo všechny tři možné způsoby ochrany vložených dat. Jedná se o skrytí programu, znemožnění jeho čtení (spuštění, kopírování) a zakázání jeho přepsání (přesunutí, smazání, editování). Zmíněné zakázané činnosti tak můžete se soubory a složkami provádět pouze buďto přímo v prostředí programu, nebo je nutné je odemknout a dostat zpět mezi ostatní nezabezpečená data.

Klepněte pro větší obrázek 
Data vložena a chráněna.

Bohužel určení ochrany se týká celého programu a platí tak pro všechna obsažená data stejně. Nelze si tak např. zvolit, že pro složku x chcete, aby byla vidět, ale nešlo ji smazat, zatímco soubor y  byste nejraději úplně skryli před očima potenciálního zloděje informací.

Klepněte pro větší obrázek 
Nastavení ochrany dat.

Nastavení programu už kromě výše zmíněného nabízí jen několik málo možností ke změně hesla a úpravě grafické podoby a chování okna. Je zde ale ještě přítomný seznam vyjmutých položek, které jsou ochráněny před zásahy uživatele, protože mohou způsobit chyby, pokud k nim nebude mít přístup operační systém. Tento seznam je ale editovatelný, takže položky můžete upravit a také přidat vlastní soupis dat.

Protected Folder je čerstvě po svém softwarovém porodu, ovšem i tak se jedná o lehký a účinný nástroj pro tu nejzákladnější ochranu citlivých dat. Uvidíme, kam bude jeho vývoj dále směřovat.

stáhnout program Protected Folder 2.0 beta Licence: freeware, 5,7 MB
Autor: IObit.
Web programu: www.iobit.com


Témata článku: Software, GigaMania, Iobit

9 komentářů

Nejnovější komentáře

  • Libor Hubálek 23. 8. 2012 15:49:47
    Co mám dělat když jsem heslo zapomněl ? A chci smazat tento program ?...
  • k1slovakia 3. 3. 2011 11:33:02
    A ako tento soft zareaguje na situaciu ak mam na rozdelenom disku v...
  • bjelko 2. 3. 2011 14:24:46
    Nie je lepší Truecrypt ?
Určitě si přečtěte

Nebuďte jako Emma Watson. Poradíme, jak nepřijít o hanbaté fotky

Nebuďte jako Emma Watson. Poradíme, jak nepřijít o hanbaté fotky

** Pokud už choulostivé snímky vyfotíte, dbejte na jejich zabezpečení ** Útočníci je nejčastěji získají z cloudového úložiště ** Pozor si dejte i na phishing a řádné zabezpečení telefonu

25.  3.  2017 | Stanislav Janů | 55

Aktualizační nástroj Microsoftu nabízí přechod na Creators Update. Funguje to! [Aktualizováno: už ne]

Aktualizační nástroj Microsoftu nabízí přechod na Creators Update. Funguje to! [Aktualizováno: už ne]

** Aktualizace Creators Update pro Windows 10 ještě nebyla oficiálně uvolněna ** Už ale existuje způsob, jak jí ze serverů Microsoftu dostat ** Úspěšně jsme to vyzkoušeli

28.  3.  2017 | Jakub Čížek | 69

Facebook chce odříznout Google od hlavního zdroje příjmů

Facebook chce odříznout Google od hlavního zdroje příjmů

** Facebook otevřel vlastní reklamní síť dalším hráčům ** Snaží se prosadit efektivnější spojení mezi vydavatelem a inzerentem ** Weby mohou dosáhnout zvýšení příjmů z reklamy až o 30 %

27.  3.  2017 | Karel Javůrek | 12


Aktuální číslo časopisu Computer

První test AMD Ryzen

Velké testy: 22 powerbank a 8 bezdrátových setů

Radíme s koupí Wi-Fi routeru

Co dokáží inteligentní domy?