Process Explorer: počítač pod kontrolou

Windows řady NT, tedy zejména aktuální Windows 2000/XP/2003 nabízejí po stisku kláves Ctrl + Alt + Delete dialog nazvaný Správce úloh systému Windows. V něm najdete přehled spuštěných procesů, jednoduché grafy znázorňující využití procesoru a stránkovacího souboru. Tyto údaje doplňuje několik číselných statistik o operační paměti. Příkladem toho, že podobný přehled jde vytvořit mnohem dokonaleji je program popsaný v tomto článku.

Plusy / minusy
+ netřeba instalovat
+ poskytované informace
+ přehlednost
– nemá instalátor
– informace o zápisech do registru

Process Explorer od Marka Russinoviche patří do celé sady nástrojů, které můžete najít na jeho webu www.sysinternals.com (zde je přímý odkaz na GigaMania.cz) Na webu programu sice najdete dva různé balíčky pro Windows 9x/ME a pro Windows NT/2000/XP/2003, nicméně jejich obsah je identický.

Seznam procesů

Výchozí systémový dialog pro správu procesů sice zobrazuje v tabulce příslušné položky, které si můžete seřadit například podle abecedy, ale ve srovnání s Process Explorerem působí jako chudý příbuzný. Základním rozdílem je totiž stromová struktura zobrazeného seznamu. Díky ní se tak ihned dozvíte, jaké jsou mezi jednotlivými procesy závislosti. Jeden proces může spouštět druhý, některé aplikace mohou být z hlediska procesů potomky jiných aplikací. Při zkoumání obsahu operační paměti je tedy takováto informace velice užitečná.

Klepněte pro větší obrázek

Stromová struktura se seznamem procesů

Seznam procesů v Process Exploreru je barevně rozdělen, což opět napomáhá orientaci. Barvy nejsou vybrány náhodně a mají svůj systém. Který čtenář pozná jako první, podle čeho jsou procesy barevně odlišeny? V seznamu vidíte názvy jednotlivých procesů, identifikační čísla, vytížení procesoru, popisky a jména výrobců, pokud jsou k dispozici.

S procesy můžete pomocí tohoto programu různě manipulovat. Máte-li spuštěno opravdu velké množství aplikací, oceníte jednoduchou možnost přidělení různé priority vybraným procesům. Pro ušetření výkonu můžete méně používaným aplikacím běžícím na pozadí přiřadit nižší prioritu. Náročné aplikaci pak můžete její prioritu zvýšit. Celkem je k dispozici šest různých nastavení.

Klepněte pro větší obrázek

Nabídka pro práci s procesy

Mezi dalšími funkcemi pro práci s procesy najdete možnost jejich ukončení (zabití), restartu nebo uspání. Zabít můžete celý strom procesů, například souborového manažera se všemi aplikacemi, které spustil. Dále je k dispozici funkce, která předá výstupy z procesu do debuggeru.

Informace o procesech

Pro každý z procesů je připraveno shrnutí jeho vlastností do samostatného okna. V něm najdete úplnou cestu k souboru, kde je aplikace uložena, použitý příkazový řádek a aktuální pracovní složku procesu. Na stejném místě uvidíte také název nadřazeného procesu. Další informace se týkají nároků na výkon. Příslušná záložka je rozdělena do několika částí, ve kterých se dozvíte o aktuální prioritě procesu, využívané virtuální a fyzické operační paměti a jiných věcech.

Klepněte pro větší obrázek

Dialog s informacemi o procesu

Graf výkonu je zde samozřejmě pouze pro vybraný proces. Za užitečný považuji seznam služeb registrovaných s vybraným procesem. Z dalších užitečných informací o procesech mě zaujaly informace o komunikaci přes TCP/IP, seznam bezpečnostních pravidel vztahujících se k danému procesu, využívané systémové proměnné a seznam tisknutelných řetězců, které lze v procesu najít.

Klepněte pro větší obrázek

Informace o výkonu

Objevíte-li vám nic neříkající proces, je dobré si zjistit, o koho se jedná. Aby vám to Process Explorer ulehčil, nabízí funkci, která spustí výchozí webový prohlížeč a pomocí Google vyhledá stránky s popiskem vybraného procesu.

Knihovny DLL

Process Explorer dovede pracovat také se seznamem dynamicky načítaných knihoven. Okno programu můžete rozdělit na dvě poloviny, přičemž v té spodní se mohou zobrazovat knihovny DLL, které vybraný proces používá. Opět velice užitečná informace pro všechny systémové badatele. Také o knihovnách můžete vyhledávat informace pomocí Google. Potřebná funkce je připravena. Velice podobné funkce jsou k dispozici i pro tzv. handly. U některých aplikací jsou zobrazeny i soubory, do kterých program právě zapisuje.

Klepněte pro větší obrázek

Zobrazený přehled knihoven DLL

Další zajímavé funkce

Process Explorer umožňuje vyhledávání handlů nebo DLL knihoven. Stačí zadat část řetězce, který se vyskytuje v jejich názvu. Vzhledem k tomu, kolik DLL je v paměti běžně používaného systému Windows nataženo, je vyhledávací funkce více než žádoucí. Další funkcí je odpojení nebo odhlášení vybraného uživatele. V případě potřeby mu můžete poslat zprávu. Objeví se mu jako klasický dialog s tlačítkem OK.

Seznam procesů lze exportovat do souboru TXT. Pro pozdější analýzu je jako dělaný. Podobně jako mají správci stahování svůj vhazovací terčík, má Process Explorer tlačítko s terčíkem, který můžete přetáhnout na okno (ve smyslu i ovládacích prvků – vše je okno) jakékoli aplikace. Během okamžiku bude v seznamu zaměřen odpovídající proces.

Pod funkcí s názvem System Information se skrývá graf podobný výchozímu systémovému dialogu. Možná jen číselných informací a statistik je zde o poznání více. Několik funkcí je připraveno pro spouštění programů. Kromě běžného dialogu pro zadání názvu spouštěného souboru je tu i možnost pro zadání uživatelského účtu, s jehož oprávněními bude daný program spuštěn. Program můžete přímo z Process Exploreru spustit také v režimu uživatele s omezenými pravomocemi.

Klepněte pro větší obrázek

Dialog se systémovými informacemi

Až vás práce s Process Explorerem unaví a budete chtít vypnout počítač, nemusíte klepat na tlačítko Start. I takové funkce tato užitečná pomůcka obsahuje. Kromě vypnutí jsou zde volby pro odhlášení, uspání, přechod do úsporného režimu, uzamknutí a restart.

Možnosti nastavení

Process Explorer umožňuje upravit seznam zobrazovaných informací i svůj vzhled. Podle potřeby můžete nastavit průhlednost okna v odstupu deseti procent. Okno tohoto správce procesů může být tzv. neustále nahoře, bude tedy překrývat okna ostatních spuštěných programů. Komu se program zalíbí, může jím nahradit výchozího Správce úloh z Windows. Škoda, že není k dispozici seznam položek v registrech, do kterých daný proces zapisuje. K tomuto účelu sice výrobce nabízí jinou pomůcku, zde bych ale tuto funkci velmi ocenil.

Klepněte pro větší obrázek

Možnosti nastavení programu

V první polovině článku jsem se ptal na to, zda poznáte, podle jakého klíče jsou jednotlivé procesy v seznamu barevně odlišeny. Abych vás netrápil, nabízím obrázek dialogu s výchozím nastavením barevného zvýraznění procesů.

Klepněte pro větší obrázek

Nastavení barevného zvýraznění

Process Explorer 10.06
Správce procesů
stáhnout GigaMania.cz
výrobce Mark Russinovich
web www.sysinternals.com
cena zdarma
požadavky Windows 9x/ME/NT/2000/XP/2003

Témata článku: Google, Windows, GigaMania, Dialog, Priority

57 komentářů

Nejnovější komentáře

  • jozin.cz, jozin.cz 23. 4. 2006 17:34:06
    Ve WXP jsem si to nastavil, ale ve W98 tu zalozku nevidim.q
  • random 22. 4. 2006 10:26:54
    Paní Schrödingerová říká manželovi: "Cos dělal s tou kočkou? Vždyť je...
  • blizenec 21. 4. 2006 1:08:30
    tak tak. uplne do me vidis. jdem na pivco?
Určitě si přečtěte

Operační systém běžným počítačům nedal Bill Gates, ale Gary Kildall

Operační systém běžným počítačům nedal Bill Gates, ale Gary Kildall

** Gary Kildall pochopil, že levné výpočetní čipy mohou posloužit jako univerzální počítače pro všechny ** Připravil pro ně proto první operační systém ** Později mu systém vyfoukl Microsoft a nazval ho MS DOS

23.  4.  2017 | Pavel Tronner | 55

Umělá inteligence je sice v plenkách, už teď ale přestáváme rozumět, jak vlastně funguje. To je problém

Umělá inteligence je sice v plenkách, už teď ale přestáváme rozumět, jak vlastně funguje. To je problém

** Už je to tady, lidé přestávají chápat počítače ** Systémy neuronových sítí začínají pracovat tak, že ani jejich tvůrci přesně neví, co se uvnitř děje ** Do budoucna to může být závažný problém

24.  4.  2017 | Jakub Čížek | 112

Před 35 lety měl premiéru legendární počítač ZX Spectrum. Připomeňte si „Gumáka“

Před 35 lety měl premiéru legendární počítač ZX Spectrum. Připomeňte si „Gumáka“

** Slavný osmibitový počítač Sinclair ZX Spectrum byl uveden právě před 35 lety ** Připomeňte si tento průkopnický počítač v tematických článcích ** Podívejte se, jak funguje dnes

23.  4.  2017 | Pavel Tronner | 13

Správný počítač má alespoň dva monitory. Anebo je to jinak?

Správný počítač má alespoň dva monitory. Anebo je to jinak?

** David si nedokáže představit práci bez dvou a více monitorů ** Kubovi naopak stačí jeden a ve více displejích se ztrácí ** Jaký přístup je lepší?

23.  4.  2017 | Jakub Čížek | 59

Český Google Překladač začal používat umělou inteligenci. Konec „drahoušků zákazníků“

Český Google Překladač začal používat umělou inteligenci. Konec „drahoušků zákazníků“

** Google ve svém překladači roky používal statistickou technologii ** Nyní zavádí strojové učení a neuronové sítě ** Rozdíl by měl být zvláště na větších textech patrný už nyní

20.  4.  2017 | Jakub Čížek | 31

Brno otevřelo největší českou dílnu pro bastlíře. Kladívka, vrtačky, 3D tiskárny, laserové řezačky. Je tu vše

Brno otevřelo největší českou dílnu pro bastlíře. Kladívka, vrtačky, 3D tiskárny, laserové řezačky. Je tu vše

** Máte nápad, ale chybí vám stroje a pořádná dílna? ** Chcete postavit ptačí budku, nebo krabičku pro Arduino? ** Brno otevřelo svůj FabLab – laboratoř pro bastlíře

19.  4.  2017 | Jakub Čížek | 31


Aktuální číslo časopisu Computer

První test AMD Ryzen

Velké testy: 22 powerbank a 8 bezdrátových setů

Radíme s koupí Wi-Fi routeru

Co dokáží inteligentní domy?