Pro Microsoft ve skutečnosti tablety nejsou důležité

Kde máte tablety, řvou všichni na Microsoft. Jenže, jak ukazuje řeč čísel, tento trh pro Softies vůbec nemusí být relevantní. Pojďte počítat s námi.

Prodeje tabletů rostou, prodeje klasických počítačů, notebooků a netbooků naopak klesají. Průzkum, který by jednoznačně říkal, že za pokles prodeje počítačů mohou právě dotykové placky, neexistuje, přesto se na tuto přímou úměru hodně sází. Analytici, akcionáři, odborníci, média a veřejnost často lynčují Microsoft za to, že jeho tradiční byznys bude menší a menší a že firma musí honem rychle začít s tablety také, jinak hrozí, že jeho dominantní roli brzy převezmou Apple a Google.

Je ale otázkou, zda se Microsoft vůbec musí tímto trhem zaobírat, protože by mu podle současných čísel a propočtů do firemní kasy nemusel přinést ani zlomek současných příjmů. Pojďte počítat se mnou.

Výrazně nižší ceny za licence

Microsoft v současné době na jedné prodané licenci Windows vydělá mezi 50 až 100 dolary (zhruba 900 až 1800 korun). Rozpětí je dáno nejenom cenami edicí operačního systému, ale také tím, komu se daná licence prodává. Zda OEM výrobci nebo koncovému zákazníkovi. Ve všech případech jde každopádně o hodně pěkné peníze. Jen z prodejů Windows Microsoft v roce 2010 vygeneroval zisk 12 miliard dolarů z celkového příjmu 19 miliard. Firma už prodala 400 milionů licencí Windows 7.

Klepněte pro větší obrázek
Jsou tyhle placky pro Microsoft vůbec důležité? Strategicky možná, ekonomicky ani ne.

Jakmile ale redmondští začnou prodávat Windows 8 pro tablety, budou muset s cenou hodně, hodně dolů. Klíčem k úspěchu (samozřejmě ne dostatečným, jak ukazují chabé prodeje tabletů HP TouchPad a BlackBerry PlayBook) bude dostat cenu dotykových placek pod hranici 499 dolarů. Tedy pod cenu, za kterou se prodává nejlevnější iPad. Za vyšší cenu nebudou zařízení Slates prodejná. Zvláště v době, kdy Amazon přišel s tabletem za 199 dolarů.

Podíl Applu v tabletech klesne

Apple za prodej iPadů v roce 2010 utržil 16 miliard dolarů, což je o tři miliardy méně, než Microsoftu v tom samém roce vygeneroval prodej Windows. Pokud odhady prodejů nebudou liché a Applu se podaří ročně prodávat 50 milionů tabletů, může mu tento segment zajistit příjem kolem 30 miliard dolarů ročně.

Podle analýzy skupiny Gartner letos prodeje tabletů narostou o 260 % na 63,6 milionu kusů. Podíl Applu bude 73 %, 17 % spadne Androidu. Apple by se však v dalších letech měl propadnout zhruba na 50 % na úkor Androidu a dalších platforem.

Jenže Microsoft nemá tu výhodu, kterou má Apple, a sice že může prodávat hardware i software jako jeden balíček a že vše pochází z dílny jedné firmy. Microsoft má spoustu partnerů, kteří budou hardware dělat za něj. Apple je oproti partnerům Redmondu ve výhodě v tom, že masivně investoval do výrobních podniků a díky mnoha procesům a zamluveným zakázkám dokáže vyrábět high-end zařízení za velice přijatelné ceny.

V Redmondu proto nemohou spoléhat pouze na své partnery a s cenou bude muset přispět také softwarový gigant. Licence Windows 8 se budou prodávat mnohem levněji, řekněme za 20 až 30 dolarů. To je o hodně méně, než kolik firma dostane za licenci v současné době. Cena může být ještě nižší, protože výrobci tabletů mají možnost zvolit si Android, který koncem příštího roku, kdy Windows 8 přijdou na trh, bude mít už solidní základnu aplikací a uživatelů.

Jen takové drobné

Podle odhadů analytických skupin je možné, že partneři Microsoftu během několika následujících let prodají 25 až 50 milionů tabletů s Windows. Při odhadované ceně jedné licence za operační systém 20 až 30 dolarů si Microsoft za několik let přijde na „pouhou“ miliardu dolarů. V celkovém obratu 70 miliard dolarů ročně je to zanedbatelné číslo.

Klepněte pro větší obrázek
Microsoft na konferenci Build Windows rozdal vývojářům tablety Samsung se systémem Windows 8 Developer Preview. Firma chce podchytit zájem programátorů co nejdříve před vydáním finální verze.

Tablety pro Ballmerovu korporaci zřejmě nebudou vůbec komerčně důležité. Výše popsaná jednoduchá matematika je dost možná příčinou toho, proč Windows 8 budou hybridní operační systém, který bude možné nasadit kdekoliv. Rozloží se tak riziko, že to v tabletovém byznysu nepůjde podle představ a stále bude možné vydělávat na klasických zařízeních. Microsoft navíc potřebuje, aby vstupem na tabletový trh uklidnil všechny křiklouny a zmírnil nástup Googlu v této oblasti. Bude moci tlačit na výrobce, kteří by v opačném případě nasazovali pouze Android.

Pokud v Redmondu budou chtít na tabletech vydělávat více, budou muset najít jiný způsob, jak peníze do firmy přilákat. Jenže jaký? Peníze z cloudových služeb to nebudou, Apple brzy nabídne iCloud zdarma a také Microsoft nabízí internetové produkty bezplatně. Peníze z internetové reklamy rovněž nebudou nic moc, online divize Softies už generuje ztrátu miliardu dolarů za čtvrtletí. Microsoft není Google.

Je tu snad jediná možnost – vydělávat na provizích z prodaných aplikací z Microsoft Store. Číslo dostupných aplikací ale nakonec nemusí být vůbec vysoké, což samozřejmě závisí na počtu uživatelů. Výhodou samozřejmě je, že aplikace napsané pro Metro se nemusí zobrazovat pouze na tabletech, ale fungovat budou také na dotykových monitorech, možném trendu následujících let.

Témata článku: Microsoft, Byznys, Tablety, Windows Tablet

93 komentářů

Nejnovější komentáře

  • romo.11 3. 10. 2011 18:15:14
    Hmmm tazko to dopredu odhadnut. Pokial sa nejako zasadne nezmenia...
  • yanick 30. 9. 2011 11:39:16
    Hm, ake je lahke byt redaktorom na tomto webe :-)) Vyberie si nejaku...
  • martin prochazka 29. 9. 2011 20:39:56
    hmmm skutečný sedlák, no ještě štěstí že tam nepoužil žádné ,, WTF " , ,,...
Určitě si přečtěte

Operační systém běžným počítačům nedal Bill Gates, ale Gary Kildall

Operační systém běžným počítačům nedal Bill Gates, ale Gary Kildall

** Gary Kildall pochopil, že levné výpočetní čipy mohou posloužit jako univerzální počítače pro všechny ** Připravil pro ně proto první operační systém ** Později mu systém vyfoukl Microsoft a nazval ho MS DOS

23.  4.  2017 | Pavel Tronner | 57

Umělá inteligence je sice v plenkách, už teď ale přestáváme rozumět, jak vlastně funguje. To je problém

Umělá inteligence je sice v plenkách, už teď ale přestáváme rozumět, jak vlastně funguje. To je problém

** Už je to tady, lidé přestávají chápat počítače ** Systémy neuronových sítí začínají pracovat tak, že ani jejich tvůrci přesně neví, co se uvnitř děje ** Do budoucna to může být závažný problém

24.  4.  2017 | Jakub Čížek | 112

Před 35 lety měl premiéru legendární počítač ZX Spectrum. Připomeňte si „Gumáka“

Před 35 lety měl premiéru legendární počítač ZX Spectrum. Připomeňte si „Gumáka“

** Slavný osmibitový počítač Sinclair ZX Spectrum byl uveden právě před 35 lety ** Připomeňte si tento průkopnický počítač v tematických článcích ** Podívejte se, jak funguje dnes

23.  4.  2017 | Pavel Tronner | 13

Správný počítač má alespoň dva monitory. Anebo je to jinak?

Správný počítač má alespoň dva monitory. Anebo je to jinak?

** David si nedokáže představit práci bez dvou a více monitorů ** Kubovi naopak stačí jeden a ve více displejích se ztrácí ** Jaký přístup je lepší?

23.  4.  2017 | Jakub Čížek | 59

Acer chrlí novinky: levný a tenký Predator, nové Switche a další notebooky

Acer chrlí novinky: levný a tenký Predator, nové Switche a další notebooky

** Acer na konferenci v New Yorku představil velkou spoustu novinek z oblasti počítačů, notebooků i monitorů ** Notebookové novinky se dotkly řad Predator, Swift, Switch i Aspire ** Herní notebooky dostaly nový typ chlazení

Včera | Karel Javůrek | 7


Aktuální číslo časopisu Computer

Supertéma: moderní cestování

Kdy opravdu přijdou nové baterie?

Velké testy: 6 herních notebooků a 8 volantů

Recenze: AMD Ryzen řady 5