Prahou pochodovali Anonymous. Proti NSA a dalším

Praha byla jedním ze 450 míst po celém světě, kde 5. listopadu vyšli do ulic příznivci Anonymous, WikiLeaks, Edwarda Snowdena a podobně. V Česku jich nebylo mnoho.

Vedle proslulého „koně“ na Václavském náměstí je přistaveno auto s reproduktory, ze kterých hraje skladba nekonvenčního českého rappera Řezníka. Jeho text poukazuje na prohnilost globálního „systému“ a výrazné rýmy lákají kolemjdoucí. „Kámo, to jsou divný masky, co?“ baví se procházející mladíci. Je tohle minulo a zdá se, že i mnoho dalších Čechů. Ty masky jsou již tradičním symbolem Anonymous a právě tu má začít pochod Prahou. Demonstrace za mnoho věcí.

„Protestujeme proti mnoha věcem,“ mluví do megafonu nevýrazně jeden z organizátorů celé akce. „Demonstrujeme naše odhodlání se vším něco dělat.“ Lidi, kteří přišli akci podpořit, si museli na úvodní řeč poněkud počkat. V megafonu totiž „došla šťáva“ a v ne zrovna teplém počasí se čekalo na nové baterie. Zejména mladí lidé mezitím kreslili různé protestní transparenty, všude byla cítit marihuana a kolem zmiňovaného automobilu polepeného logy Pirátské strany se s plechovkou Braníku v ruce neustále procházel usměvavý předseda Pirátů Ivan Bartoš.

I on si po úvodní krátké řeči vzal proslov a s frázemi jako, že „se pořád něco děje“ a podobně vyzval účastníky k poklidnému pochodu Prahou až na Hrad. A cože se to vlastně děje? Prakticky všechno a každý z účastníků demonstrace měl trochu jiné důvody na ní přijít. Někomu vadí války, jinému korupce a establishment, dalšímu rozpínání nadnárodních korporací, neobjektivní zpravodajství v médiích, lži a rozevírající se nůžky mezi bohatými a chudými, a někdo je pobouřen aférou kolem internetových sledovacích aktivit NSA.

Hacker a další

Na internetových diskusích českých Anonymous se před začátkem akce často řešilo, že tento pochod nemá žádné jasné téma. On ho ale z podstaty mít neměl. Praha totiž byla jedním ze zhruba 450 míst po celém světě, které se 5. listopadu vydaly na pochod nazvaný Milion Mask March. Cílem toho všeho bylo poukázat na „všechno“ špatné, co se na světě děje.

Klepněte pro větší obrázek

Pátý listopad rozhodně není pouze aktivitou Anonymous, i když fungování je této skupině velice podobné – nikdo nepůsobí jako oficiální organizátor, nikdo není ve vedení a nejsou žádné oficiální webové stránky. Akce je určena všem příznivcům Anonymous, WikiLeaks, Edwarda Snowdena a dalších whistleblowerů, hnutí Occupy, hacktivistů, Pirátské strany a podobně.

Masky nyní využívané Anonymous byly dominantním symbolem celé akce. Pátého listopadu v roce 1605 totiž Guy Fawkes, podle něhož je maska inspirována, neúspěšně zaútočil na britský parlament. I když je dnes označován za teroristu a i Anonymous ho často označují za prázdný symbol, jeho boj proti systému k užití masky inspiroval. „Dnes už ale není zapotřebí násilí, abychom dali najevo svou nespokojenost, není třeba radikálních činů. Nemusíme umírat jako Guy, nejsme totiž sami. Je nás mnoho, někteří kdesi v hloubi cítí a jiní už dávno vědí, že přichází doba, kdy se neudržitelný stávající systém musí nutně dočkat zásadních revizí,“ vysvětluje jeden z textů na sociálních sítích.

Klepněte pro větší obrázek

Sympatie k Anonymous, Pirátům a dalším podobně smýšlejícím jedincům a organizacím zaplnily i loňský pochod Prahou poukazující na tehdy hojně kritizovanou smlouvu ACTA. Toto jednotné zacílení a masám bližší téma (zaujalo soukromí na internetu či stahování obsahu) přilákalo značné množství lidí. Pátý listopad na tom byl jinak a jasná neuchopitelnost v českém hlavním městě nijak nerezonovala, na rozdíl od jiných metropolí. K pochodu se vydaly desítky, ne stovky lidí.

„Já jsem tu zejména kvůli skandálním odhalením Edwarda Snowdena ohledně NSA a jeho sledování na internetu,“ říká jeden mladý muž pod maskou. V krátkém rozhovoru mluví o tom, že by rád zburcoval českou Anonymous komunitu, ale potýká se s její nízkou aktivitou a nezájmem. „V mnoha dalších zemích je tento pochod obrovsky populární, stejně jako Anonymous a další jsou velice aktivní a schopní. V Česku skoro vůbec,“ stěžuje si. „Myslím si, že to reflektuje celkový nezájem Čechů o problémy a dění kolem. Podívejte se třeba na volební účast.“

Klepněte pro větší obrázek

Je tu i jeden muž, který se pod maskou označuje za programátora s tím, že občas nemá daleko k tomu „se někam různými způsoby dostat“. Příznivec hackování a otevřeného softwaru mluví hlavně o tom, že je důležité, aby lidé začali používat softwarové nástroje jako Tor či vyhledávač DuckDuckGo a nesvěřovali svá data velkým gigantům.

Průvod masek

Pochod občas působí jako zajímavá směsice lidí. Jedni nesou cedule s transparenty hlásající svobodu a mluví o rozpínání nadnárodních podniků a nadvládě bohatých, vedle nich nicméně pochodují jiní účastníci s kávou v kelímku od gigantického kavárenského řetězce. Stejně tak si někteří masku Guye Fawkese nakreslili na obličej nebo sami vyrobili z papíru, někteří si ale koupili kvalitní kousek ve vinohradském obchodě s komixy.

Tento pochod za lepší svět postupně míří starým městem lemovaným moderními obchody globálních značek. Míjí hromady lidí, kteří si více než sdělení všímají oněch masek. Na dotazy, zda ví, co tyto pokrývky obličeje symbolizují, spíše kroutí hlavou. A na vysvětlení často reagují slovy „hmm, hmm, aha, aha“ a jdou dále.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek

Témata článku: Bezpečnost, NSA, Anonymous, Reportáže, Aha, DuckDuckGo, Rapper, Reproduktory do auta

41 komentářů

Nejnovější komentáře

  • hnusak 11. 11. 2013 10:45:19
    Tyranie vznikají, když nedokonalí lidé chcou vytvořit dokonalý systém....
  • itsme 7. 11. 2013 9:20:31
    Whitslebloweři možná, ale spojení s politiky pirátské strany a darebáky z...
  • Jan Matúšek 7. 11. 2013 8:58:14
    Podpora Snowdena... Ví někdo doopravdy kdo tihle wikilíksové a snowdeni...
Určitě si přečtěte

Nebuďte jako Emma Watson. Poradíme, jak nepřijít o hanbaté fotky

Nebuďte jako Emma Watson. Poradíme, jak nepřijít o hanbaté fotky

** Pokud už choulostivé snímky vyfotíte, dbejte na jejich zabezpečení ** Útočníci je nejčastěji získají z cloudového úložiště ** Pozor si dejte i na phishing a řádné zabezpečení telefonu

25.  3.  2017 | Stanislav Janů | 49

Špičkoví hackeři útočili na prohlížeče. Chrome odolal, ale Edge je tragédie

Špičkoví hackeři útočili na prohlížeče. Chrome odolal, ale Edge je tragédie

** Do Vancouveru se sjeli hackeři ** Soutěžili v útocích na prohlížeče ** Chrome odolal, ale Edge to projel na celé čáře

22.  3.  2017 | Jakub Čížek | 79

Google představil nový Android O. Na co se můžeme těšit?

Google představil nový Android O. Na co se můžeme těšit?

** Google vypustil vývojářskou verzi nového Androidu ** Přinese lepší notifikace nebo prodlouženou výdrž ** K uživatelům se dostane na podzim

22.  3.  2017 | Stanislav Janů | 61


Aktuální číslo časopisu Computer

Supertéma o počítačové bezpečnosti

AMD Ryzen přichází

Velké testy kinoprojektorů a levných sluchátek

Příslušenství do USB-C