Prachové filtry za babku aneb konec silonek v Čechách

V dubnu letošního roku výrazně zlevnily prachové filtry pro ventilátory. Nastal čas zahodit oblíbené silonky a pořídit komerční výrobky? Že filtry u ventilátoru nepoužíváte? Pak byste o nich měli začít uvažovat.

Prachové filtry před systémovými ventilátory byly před nedávnou dobou výsadou malé hrstky ladičů, kteří se nezdráhají do vzhledu svého stroje investovat iracionální částky za iracionální „vylepšení“. Ti méně šťastní, nebo racionálněji uvažující, hledali za molitanové prachové filtry levnější náhradu. Vynalézavé české hlavičky objevily, že se dámské silonky dají zužitkovat mnohem lépe, nežli navlékáním na nožky milovaných bytostí. Ti šetrnější mohli dokonce použít (samozřejmě po řádném vyprání) punčošky, na kterých pustilo oko.

Klepněte pro větší obrázek

Plastová a kovová stodvacítka a osmdesátka na ventilátoru Akasa Amber

Naštěstí však někomu konečně došlo, že prodávat prachové filtry složené ze dvou plastových výlisků a kousku molitanu za sto padesát korun je docela pitomost a došlo k nepříliš často vídanému zlevnění na zlomek původní ceny. A tak se cena molitanových prachových filtrů od výrobce Primecooler ve všech obchodech poroučela začátkem dubna letošního roku ze stokorunových částek na příjemných třicet korun.

Ve většině obchodů jsou k dostání modely PC-DF80 (pro ventilátory o rozměrech 80×80 mm, průměrná cena z větších e-shopů 25 korun), PC-DF92 (92×92 mm, asi 28 korun) a PC-DF120 (120×120 mm, taktéž 28 korun).

Tyto prachové filtry jsou složené ze třech částí: spodní plastové mřížky, která se šroubuje na ventilátor, řídkého černého molitanu o tloušťce tři milimetry a plastového rámečku s mřížkou, který se na přišroubovanou spodní mřížku nacvakne.

Klepněte pro větší obrázek

Plastový filtr se skládá ze tří částí, kovový je jednoduchý

Nevýhoda tohoto řešení je zřejmá na první pohled – díky tomu, že se rámeček filtru skládá ze dvou poměrně masivních částí, má složený filtr tloušťku jeden centimetr.

Klepněte pro větší obrázek

Použitý molitan je docela řídký

Novější jsou celokovové filtry od stejnojmenného výrobce. Ty mají hliníkový rámeček a úlohu filtru plní zvlněná kovová mřížka s jemnými oky. Vyrábí se v černém a stříbrném provedení (písmenko B nebo S na konci označení), v obvyklých rozměrech. Filtry mají označení PC-DFA80B (80×80 mm, cena asi 40 Kč), PC-DFA92B (92×92 mm, cena asi 45 Kč) a PC-DFA120B (120×120 mm, cca 50 Kč).

Klepněte pro větší obrázek

Filtr o rozměrech 80×80 mm

Připevněním na ventilátor se celková tloušťka zvětší asi o čtyři milimetry, což už je ve srovnání s plastovým cvalíkem pro zabudování do skříně snesitelné.

Klepněte pro větší obrázek

Osmdesátimilimetrový filtr šířku ventilátoru příliš nezvětší

Po nasazení filtrů na ventilátor se zvýší jeho hlučnost. V případě molitanového filtru je to o něco lepší, s kovovým filtrem hlučí víc. Molitanové „síto“ také zvládne filtrovat jemnější prach. A poslední výhodou je ve srovnání s kovovými filtry poloviční cena.

Klepněte pro větší obrázek

Detail zaprášeného molitanovém filtru

Kovový filtr je před nasazením na ventilátor zapotřebí trochu srovnat, rámeček je většinou z výroby lehce pokroucený. Výhodou je nižší snížení účinnosti ventilátoru, atraktivnější vzhled mřížky a menší tloušťka. Zachytí však menší množství prachu.

Klepněte pro větší obrázek

Detail prachu kovové mřížky

Pokud se ptáte, jestli má pořízení těchto filtrů smysl, odpověď je jednoznačná. Ano. Už po pár dnech je vidět výsledek práce filtru. Přibude vám navíc starost s pravidelným čištěním filtrů. Ale co se zachytí do filtrů, to se celkem logicky nedostane do skříně. Ubude chuchvalců i chloupků povalujících se u dna skříně či mezi žebry pasivů, jemný prach ale zůstane. Zvýšení hlučnosti není nikterak vysoké, a ani na teploty ve skříni nemá tato úprava viditelný vliv (samozřejmě za předpokladu, že si jednou za týden najdete čas přetáhnout filtr vysavačem).

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek

Filtr po týdenním „zátěžovém“ testu v prašném prostředí

A jak si filtry vedou ve srovnání s kutilským evergreenem? Výhodou silonek je, že si do jisté míry můžete natáhnout velikost ok a regulovat tak úroveň filtrování. Nevýhodou je, že jsou i v nejnapnutějším stavu hustší. Filtrují tím pádem i jemnější prach, ale také mnohem víc snižují účinnost ventilátorů. Manipulace s nimi je taktéž obtížnější; při vypínání může pustit oko, stříhat se to kloudně nedá, a je třeba vymyslet, k čemu vyšponovanou punčochu upevnit. Ale i přes všechny nešvary má práce se silonkami jisté kouzlo – ve srovnání s hotovými výrobky nepůsobí tak chladně.

Témata článku: Filtr, Evergreen, Amber

30 komentářů

Nejnovější komentáře

 • R3sidento 27. 2. 2011 12:58:46
  Tohle by me taky zajima, hod sem link na ten Elektrostaticky filt ktery...
 • Pavel 15. 11. 2006 18:00:12
  No a kde se da neco takoveho poridit? Zatim jsem to videl pouze pro...
 • kolemjdoucí 16. 9. 2006 8:49:20
  Ahoj.
  Nemusí to být silonky, v létě jsem koupil v levném obchodě a...
Určitě si přečtěte

Operační systém běžným počítačům nedal Bill Gates, ale Gary Kildall

Operační systém běžným počítačům nedal Bill Gates, ale Gary Kildall

** Gary Kildall pochopil, že levné výpočetní čipy mohou posloužit jako univerzální počítače pro všechny ** Připravil pro ně proto první operační systém ** Později mu systém vyfoukl Microsoft a nazval ho MS DOS

23.  4.  2017 | Pavel Tronner | 57

Umělá inteligence je sice v plenkách, už teď ale přestáváme rozumět, jak vlastně funguje. To je problém

Umělá inteligence je sice v plenkách, už teď ale přestáváme rozumět, jak vlastně funguje. To je problém

** Už je to tady, lidé přestávají chápat počítače ** Systémy neuronových sítí začínají pracovat tak, že ani jejich tvůrci přesně neví, co se uvnitř děje ** Do budoucna to může být závažný problém

24.  4.  2017 | Jakub Čížek | 112

Acer chrlí novinky: levný a tenký Predator, nové Switche a další notebooky

Acer chrlí novinky: levný a tenký Predator, nové Switche a další notebooky

** Acer na konferenci v New Yorku představil velkou spoustu novinek z oblasti počítačů, notebooků i monitorů ** Notebookové novinky se dotkly řad Predator, Swift, Switch i Aspire ** Herní notebooky dostaly nový typ chlazení

27.  4.  2017 | Karel Javůrek | 9

Jak by měly vypadat příští Windows? Designéři si pohráli s futuristickým prostředím Neon

Jak by měly vypadat příští Windows? Designéři si pohráli s futuristickým prostředím Neon

** Zkraje roku unikly na internet snímky nového prostředí Neon ** Součástí Windows by mohlo být už na podzim ** Komunita grafiků na webu nespala a začala si hrát

26.  4.  2017 | Jakub Čížek | 60

Jak funguje Apple Liam: Robot, který umí recyklovat staré iPhony

Jak funguje Apple Liam: Robot, který umí recyklovat staré iPhony

** Apple zveřejnil detaily, jak funguje robotický systém Liam pro recyklaci iPhonů ** Jeden Liam zvládne rozdělat i na ty nejmenší díly 1,2 milionů iPhonů ročně ** Liam je důležitým prvkem k tomu, aby Apple mohl vyrábět pouze ze stoprocentně recyklovaných materiálů

24.  4.  2017 | Karel Javůrek | 21


Aktuální číslo časopisu Computer

Supertéma: moderní cestování

Kdy opravdu přijdou nové baterie?

Velké testy: 6 herních notebooků a 8 volantů

Recenze: AMD Ryzen řady 5