reklama

Prachové filtry za babku aneb konec silonek v Čechách

V dubnu letošního roku výrazně zlevnily prachové filtry pro ventilátory. Nastal čas zahodit oblíbené silonky a pořídit komerční výrobky? Že filtry u ventilátoru nepoužíváte? Pak byste o nich měli začít uvažovat.

Prachové filtry před systémovými ventilátory byly před nedávnou dobou výsadou malé hrstky ladičů, kteří se nezdráhají do vzhledu svého stroje investovat iracionální částky za iracionální „vylepšení“. Ti méně šťastní, nebo racionálněji uvažující, hledali za molitanové prachové filtry levnější náhradu. Vynalézavé české hlavičky objevily, že se dámské silonky dají zužitkovat mnohem lépe, nežli navlékáním na nožky milovaných bytostí. Ti šetrnější mohli dokonce použít (samozřejmě po řádném vyprání) punčošky, na kterých pustilo oko.

Klepněte pro větší obrázek

Plastová a kovová stodvacítka a osmdesátka na ventilátoru Akasa Amber

Naštěstí však někomu konečně došlo, že prodávat prachové filtry složené ze dvou plastových výlisků a kousku molitanu za sto padesát korun je docela pitomost a došlo k nepříliš často vídanému zlevnění na zlomek původní ceny. A tak se cena molitanových prachových filtrů od výrobce Primecooler ve všech obchodech poroučela začátkem dubna letošního roku ze stokorunových částek na příjemných třicet korun.

Ve většině obchodů jsou k dostání modely PC-DF80 (pro ventilátory o rozměrech 80×80 mm, průměrná cena z větších e-shopů 25 korun), PC-DF92 (92×92 mm, asi 28 korun) a PC-DF120 (120×120 mm, taktéž 28 korun).

Tyto prachové filtry jsou složené ze třech částí: spodní plastové mřížky, která se šroubuje na ventilátor, řídkého černého molitanu o tloušťce tři milimetry a plastového rámečku s mřížkou, který se na přišroubovanou spodní mřížku nacvakne.

Klepněte pro větší obrázek

Plastový filtr se skládá ze tří částí, kovový je jednoduchý

Nevýhoda tohoto řešení je zřejmá na první pohled – díky tomu, že se rámeček filtru skládá ze dvou poměrně masivních částí, má složený filtr tloušťku jeden centimetr.

Klepněte pro větší obrázek

Použitý molitan je docela řídký

Novější jsou celokovové filtry od stejnojmenného výrobce. Ty mají hliníkový rámeček a úlohu filtru plní zvlněná kovová mřížka s jemnými oky. Vyrábí se v černém a stříbrném provedení (písmenko B nebo S na konci označení), v obvyklých rozměrech. Filtry mají označení PC-DFA80B (80×80 mm, cena asi 40 Kč), PC-DFA92B (92×92 mm, cena asi 45 Kč) a PC-DFA120B (120×120 mm, cca 50 Kč).

Klepněte pro větší obrázek

Filtr o rozměrech 80×80 mm

Připevněním na ventilátor se celková tloušťka zvětší asi o čtyři milimetry, což už je ve srovnání s plastovým cvalíkem pro zabudování do skříně snesitelné.

Klepněte pro větší obrázek

Osmdesátimilimetrový filtr šířku ventilátoru příliš nezvětší

Po nasazení filtrů na ventilátor se zvýší jeho hlučnost. V případě molitanového filtru je to o něco lepší, s kovovým filtrem hlučí víc. Molitanové „síto“ také zvládne filtrovat jemnější prach. A poslední výhodou je ve srovnání s kovovými filtry poloviční cena.

Klepněte pro větší obrázek

Detail zaprášeného molitanovém filtru

Kovový filtr je před nasazením na ventilátor zapotřebí trochu srovnat, rámeček je většinou z výroby lehce pokroucený. Výhodou je nižší snížení účinnosti ventilátoru, atraktivnější vzhled mřížky a menší tloušťka. Zachytí však menší množství prachu.

Klepněte pro větší obrázek

Detail prachu kovové mřížky

Pokud se ptáte, jestli má pořízení těchto filtrů smysl, odpověď je jednoznačná. Ano. Už po pár dnech je vidět výsledek práce filtru. Přibude vám navíc starost s pravidelným čištěním filtrů. Ale co se zachytí do filtrů, to se celkem logicky nedostane do skříně. Ubude chuchvalců i chloupků povalujících se u dna skříně či mezi žebry pasivů, jemný prach ale zůstane. Zvýšení hlučnosti není nikterak vysoké, a ani na teploty ve skříni nemá tato úprava viditelný vliv (samozřejmě za předpokladu, že si jednou za týden najdete čas přetáhnout filtr vysavačem).

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek

Filtr po týdenním „zátěžovém“ testu v prašném prostředí

A jak si filtry vedou ve srovnání s kutilským evergreenem? Výhodou silonek je, že si do jisté míry můžete natáhnout velikost ok a regulovat tak úroveň filtrování. Nevýhodou je, že jsou i v nejnapnutějším stavu hustší. Filtrují tím pádem i jemnější prach, ale také mnohem víc snižují účinnost ventilátorů. Manipulace s nimi je taktéž obtížnější; při vypínání může pustit oko, stříhat se to kloudně nedá, a je třeba vymyslet, k čemu vyšponovanou punčochu upevnit. Ale i přes všechny nešvary má práce se silonkami jisté kouzlo – ve srovnání s hotovými výrobky nepůsobí tak chladně.

Témata článku: Evergreen, Amber

30 komentářů

Nejnovější komentáře

 • R3sidento 27. 2. 2011 12:58:46
  Tohle by me taky zajima, hod sem link na ten Elektrostaticky filt ktery...
 • Pavel 15. 11. 2006 18:00:12
  No a kde se da neco takoveho poridit? Zatim jsem to videl pouze pro...
 • kolemjdoucí 16. 9. 2006 8:49:20
  Ahoj.
  Nemusí to být silonky, v létě jsem koupil v levném obchodě a...
reklama
Určitě si přečtěte

Vybíráte herní periferii nebo hardware? Pak zapomeňte na nálepku Gaming

Vybíráte herní periferii nebo hardware? Pak zapomeňte na nálepku Gaming

** Herní hardware se od toho běžného často liší jen vzhledem ** Při výběru stále nezapomínejte na základní parametry ** Poradíme jak vybrat herní hardware i periferie

20.  2.  2017 | Stanislav Janů | 36

10 nejhorších produktů v historii Microsoftu

10 nejhorších produktů v historii Microsoftu

20.  2.  2017 | Karel Javůrek | 133

Pojďme programovat elektroniku: Žádný bastlíř se neobejde bez armády švábů

Pojďme programovat elektroniku: Žádný bastlíř se neobejde bez armády švábů

** Každý bastlíř se po čase neobjede bez armády švábů ** Dnes si některé z nich vyzkoušíme ** Třeba zázračný posuvný registr

19.  2.  2017 | Jakub Čížek | 39

AMD oficiálně představilo procesory Ryzen. Známe i jejich české ceny

AMD oficiálně představilo procesory Ryzen. Známe i jejich české ceny

** AMD uvedlo první tři procesory Ryzen 7 ** Všechny budou pracovat s osmi jádry a šestnácti vlákny ** Na pulty obchodů se dostanou už za týden

22.  2.  2017 | Stanislav Janů | 131

EU se děsí Windows 10. Prý o nás vědí až příliš. Microsoft chystá změny

EU se děsí Windows 10. Prý o nás vědí až příliš. Microsoft chystá změny

** Evropští úředníci chtějí, aby byly Desítky transparentnější ** Microsoft od jara skutečně chystá změny ** Ochráncům soukromí to ale nestačí

21.  2.  2017 | Jakub Čížek | 218

Remix Singularity: Microsoft si na tom vylámal zuby. Jak dopadne Android?

Remix Singularity: Microsoft si na tom vylámal zuby. Jak dopadne Android?

** Microsoft do svých telefonů integroval desktopové prostředí ** Moc to ale nevyšlo, chyběl pořádný výkon ** Teď to zkoušejí ex-googleři s Remix Singularity

23.  2.  2017 | Jakub Čížek | 73


Aktuální číslo časopisu Computer

Supertéma o počítačové bezpečnosti

AMD Ryzen přichází

Velké testy kinoprojektorů a levných špuntových sluchátek

Příslušenství do USB-C

reklama
reklama