Podzimní barvy ve stylu Nokia

Finskou společnost Nokia si představujeme spíše s mobilními telefony. Vedle toho ale Nokia nabízí také špičkové monitory a displeje.
Podzimní barvy ve stylu Nokia
Finskou společnost Nokia si představujeme spíše s mobilními telefony, kde je světovou jedničkou, a se síťovými prvky a řešeními. Vedle toho Nokia nabízí také špičkové monitory a displeje.

Mezi její novinky, představené tento podzim, patří monitory řady 440. Model 449ZA má úhlopříčku 15 palců a pracuje s horizontální rozmítací frekvencí 70 kHz, 17palcový 447ZA Plus používá frekvenci 86 kHz, monitor 445ZA pak má úhlopříčku 21 palců a pracuje s frekvencí 110 kHz. Jsou připraveny pro multimediální aplikace díky vestavěnému směrovému mikrofonu a reproduktorům.

Tyto monitory doplňují celkovou řadu, tvořenou ještě 17palcovým 447PRO, 19palcovým 446PRO a 21palcovým 445PRO. Modely 447PRO a 446PRO jsou nové. Všechny tyto monitory jsou ploché — používají technologii FlatAG (FD Trinitron), kromě toho mají sníženou odrazivost a lze u nich nastavit teplotu barev.

LCD si razí cestu
Díky stále zlepšující se technologii plochých panelů LCD klesá jejich cena a objem jejich výroby se zdvojnásobuje každé dva roky. Ploché displeje LCD mají oproti klasickým obrazovkovým monitorům řadu výhod — vysoký kontrast, pixelovou ostrost, jednotnou konvergenci, sníženou odrazivost, a nulové geometrické zkreslení. Nezanedbatelným pro je pak i otázka ergonomie. Nokia se proto věnuje přes některé nevýhody oproti klasickým obrazovkám i jejich výrobě — sem patří náchylnost k defektům pixelů, nižší barevná ostrost, obraz v jiných režimech než při nativním rozlišení nedosahuje vysoké kvality, vyšší cena byla zmíněna, grafické karty v PC jsou navíc většinou analogové.

LCD-displej Nokia 800PRO má úhlopříčku 18,1 palce, dává však k dispozici stejnou pracovní plochu jako 20palcový monitor (u těch se bere rozměr úhlopříčky jako vzdálenost mezi upevňovacími oky pro šrouby). Rozlišení displeje 800PRO je 1 280 x 1 024 bodů, obraz je viditelný v pozorovacím úhlu 160 stupňů, dosahuje kontrastu 300:1, jasu 235 kandely na metr čtvereční (pro neznalé — paprsek z tohoto monitoru vás může srazit ze židle pod stůl; humor), a zobrazuje 16,7 milionu barev. Může být připojen ke dvěma analogovým zdrojům signálu, nebo naráz k jednomu analogovému a digitálnímu; přímé digitální rozhraní přitom eliminuje potřebu převodu signálu z analogového na digitální. Připojení je možné přes USB.

Produkty Nokia, tj. monitory i zařízení GSM, u nás distribuuje společnost Agora Plus.

Témata článku: Barvy, Nokia, Agora, Mobilní telefony nokia klasické

Určitě si přečtěte

Nové úlovky kamer Googlu: Šmírovačka na Street View nepřestává bavit

Nové úlovky kamer Googlu: Šmírovačka na Street View nepřestává bavit

Google stále fotí celý svět do své služby Street View. A novodobou zábavou je hledat v mapách Googlu vtipné záběry. Podívejte se na výběr nejlepších!

19.  5.  2017 | redakce | 38

To tu ještě nebylo. Specialisté ukázali, že zavirované mohou být i titulky SRT

To tu ještě nebylo. Specialisté ukázali, že zavirované mohou být i titulky SRT

** Stáhnete si film a titulky třeba z OpenSubtitles.org ** A osud vás za ten warez záhy potrestá ** Specialisté totiž ukázali, že i v titulcích může být schovaný virus

Včera | Jakub Čížek | 55

WannaCry se neměl vůbec rozšířit. Stačilo, abychom používali Windows Update

WannaCry se neměl vůbec rozšířit. Stačilo, abychom používali Windows Update

** WannaCry se masivně rozšířil kvůli zranitelnosti ve Windows ** Ta mu umožnila, aby se pokusil sám napadnout další počítače ** Jenže ta chyba už je dva měsíce opravená!

22.  5.  2017 | Jakub Čížek | 94

Nastal čas znovu vynalézt klávesnici. Anebo vám ta současná opravdu vyhovuje?

Nastal čas znovu vynalézt klávesnici. Anebo vám ta současná opravdu vyhovuje?

**Měli bychom provést revoluci klávesnice? ** Anebo je její dnes už hodně zastaralý koncept prostě nejlepší? ** Budeme na klávesnici odkázaní už navždy?

20.  5.  2017 | Jakub Čížek | 59


Aktuální číslo časopisu Computer

Bojujeme proti Fake News

Dva velké testy: fotoaparáty a NASy

Co musíte vědět o změně evropského roamingu

Radíme s výběrem základní desky