reklama

Podle Adobe je budoucnost v RIA

V Praze se včera konaly dvě konference o webových technologiích. Jednu měl na starost Adobe a představil na ni zajímavé projekty, které se objevily na podzimním Adobe MAX.

Praha včera patřila webovým technologiím, v jednom dni se tu totiž konaly hned dvě odborné konference. Zatímco Web 2.0 2009 se orientovala především na využívání internetového fenoménu v byznysu, Adobe v Národním domě na Smíchově uspořádal setkání fanoušků konkrétních webových technologií s názvem „Budoucnost internetu je v Rich Internet Aplikacích. Svou návštěvou konferenci osvěžil i softwarový evangelista Ben Forta, který v současných dnech projíždí Evropou a propaguje internetové technologie od Adobe. Na konferenci ale vystoupil také regionální šéf Michal Metlička, Tomáš Krcha a další programátoři.

Sázka na AIR – vyplatí se?

Podobné akce v režii Adobe se již tradičně konají přeci jen v poněkud neformálním tónu, publikum je mladé, hustota notebooků a telefonů od Applu vysoká a podle mnohých na Adobe chodí i více děvčat než na konkurenční Microsoft.

Klepněte pro větší obrázek  Klepněte pro větší obrázek
Ben Forta (forta.com) a přednáška Tomáše Krchy

Já jsem si nenechal ujít úvodní keynote Bena Forty a část dopoledního přednáškového cyklu, který se nesl v duchu vývoje bohatých internetových aplikací RIA. Adobe má před sebou nelehký úkol prosadit svoji technologii AIR v prostředí, které ještě není pevně definováno a o které se teprve bude bojovat. O nadvládu nad novou formou systémově nezávislých aplikací (Flash, Silverlight, AIR, AJAX, Google Gears, JavaFX,…) má totiž zájem nejen Adobe, ale i Microsoft s technologiemi Silverlight a WPF a samozřejmě také Sun a jeho technologie JavaFX, která by měla nahradit zastaralé a nepříliš oblíbené applety.

Nevíte, co je to RIA a Adobe AIR?

Pokud pro vás byl předchozí odstaveček španělskou vesnicí, přečtěte si samostatný článek, který vám vysvětli, co to vlastně AIR a potažmo tedy i RIA je a zde se pro změnu můžete podívat na populární programy, které v něm lze vytvářet.

Flash Player na 500 000 000 počítačů

V Adobe zatím mají jasno: „RIA patří nám,“ jelikož prakticky každý počítač připojený k internetu má dnes nainstalovaný Flash Player a poměrně svižně roste i penetrace verze 10. Slovy absolutních čísel je to podle Michala Metličky celých 500 milionů počítačů a Flash Player nakonec vládne 80% převahou i na poli internetového videa, kde vytlačuje neflexibilní QuickTime, RealPlayer, svou silou ale zasáhl i streamy od Microsoftu, který na nový koncept přehrávačů zareagoval až svým Silverlightem.

Vedle klasického bloku „jsme nejlepší“, který pochopitelně najdete na každé technologicky jednobarevné konferenci, se zbytek dne orientoval na představení novinek v kreativním balíku CS4 a na některé technologické chuťovky, které Adobe ukázal již loni na putovní konferenci Adobe MAX – včerejší přednáška byla skutečně takový malý český „post-MAX“.

Návštěvníci se tedy dozvěděli, že v roce 2010 se výrazně sjednotí Flash Player, AIR bude dostupný nejen pro desktopy, ale i pro kapesní zařízení a iPhone… nejspíš nebude nadále podporovaný (pesimistický pohled).

Adobe Labs Alchemy: C/C++ ve Flash Playeru

Z hlediska vývoje přijde snad již brzy řeč na velmi zajímavý projekt Alchemy, který umožní uvnitř virtuálního stroje Flash Playeru spouštět C/C++ kód, a prostředí pro návrh grafického uživatelského rozhraní flashových aplikací Flash Catalyst se snad dočká použitelné verze i pro Windows.

Klepněte pro větší obrázek  Klepněte pro větší obrázek
Flash Catalyst: grafiku, tlačítka, lišty a další objekty nakreslíte třeba ve Photoshopu a v Catalystu k nim připojíte logiku.
V tomto smyslu Catalyst vzdáleně připomína třeba Microsoft Expression Blend pro návrh WPF aplikací v XAML jazyku

Kde jsou české veřejně dostupné AIR aplikace?

To vše je dnes součástí inkubátoru Adobe Labs a další věci si Adobe drží pod pokličkou, AIR tu ale už je a s ním i hotové aplikace. Některé z nich skutečně jen rozšiřují možnosti webové stránky, kterou pomocí Flashe/Flexu uzavřou do klasického okna operačního systému. Do této kategorie patří nejrůznější klienti, aplikace pro přístup k Acrobat.com, eBay, všemožné čtečky internetových novin (Times Reader) nebo přehrávače. Velmi povedenou sortou AIR aplikací jsou ale i nejrůznější komunikátory včetně klientů pro službu Twitter, kterým kraluje těžkopádně pojmenovaný Thwirl.

A AIR už dokonce objevuje i státní správa, která jej použila pro vývoj klientské aplikace, která umí mimojiné vyplňovat daňové přiznání. Nemusíte používat těžkopádný webový formulář ale pěknou aplikaci s PDF čtečkou, která nabízí prakticky to samé jako web, zabírá pár kilobajtů a především funguje napříč operačními systémy – budete potřebovat jen internetové připojení.

Bohužel ale nemám na mysli Českou republiku, ale sousední Polsko, které je sice dle mnohých až příliš konzervativní a technologicky zaostalé, pravda je ale očividně občas zcela opačná.

Klepněte pro větší obrázek
Poláci mohou v AIR aplikaci vyplňovat daňové přiznání a to na Windows, Mac OS X i v Linuxu

AIR aplikace se pomalu objevují i v sousedním Slovensku, u nás to ale zatím vázne, a tak se není čemu divit, že zdejší „adobisté“ organizují podobné propagační akce jako ta včerejší s Benem Fortou.

Je to takový malý paradox, česká komunita uživatelů Adobe totiž se svými 108 registrovanými členy patří k těm největším v Evropě a v té středovýchodní je pak podle Tomáše Krcha jedinou konkurencí pouze stomilionové Rusko. Webové stránky českého Adobe User Group najdete na webové adrese www.adobegroup.cz.

Témata článku: Web, Programování, Internet, Budoucnost, Reportáže, Adobe, Air, Catalyst, Alchemy, Silverlight, Adobe Air, Paradox

13 komentářů

Nejnovější komentáře

  • Filip Zelinka 25. 5. 2009 21:47:13
    RIA e značka vložek, pokud se nepletu... A ano, to, že v tom Adobe vidí...
  • Vykook 22. 5. 2009 15:59:07
    Ten druhej me nenapada :)
  • Tomáš Břinčil 22. 5. 2009 15:34:39
    +1 xDDDD
reklama
Určitě si přečtěte

Microsoft: Zbavte se už konečně zastaralých a děravých Windows 7

Microsoft: Zbavte se už konečně zastaralých a děravých Windows 7

** Microsoft pomalu začíná kritizovat svůj nejpopulárnější OS ** Chce konečně dostat podniky na Desítky ** Bezpečnostní podpora Sedmiček vydrží ještě necelé tři roky

17.  1.  2017 | Jakub Čížek | 406

Český státní blacklist už funguje. Ministerstvo financí se pochlubilo s detaily

Český státní blacklist už funguje. Ministerstvo financí se pochlubilo s detaily

** Dva týdny po Novém roce zajím zeje prázdnotou ** Ministerstvo vydalo metodický pokyn ** Takhle to bude fungovat v praxi

16.  1.  2017 | Jakub Čížek | 49

8 produktů, o kterých byste neřekli, že nesou značku Apple

8 produktů, o kterých byste neřekli, že nesou značku Apple

** Věděli jste, že Apple vyvinul celkem 45 modelů tiskáren? ** ** Monitor na výšku, plotter nebo herní konzole - to vše měl Apple ve své nabídce ** Většinu z těchto produktů pohřbil Steve Jobs

19.  1.  2017 | Stanislav Janů | 41

Opera Neon: Takto prý bude vypadat prohlížeč budoucnosti. Chcete to?

Opera Neon: Takto prý bude vypadat prohlížeč budoucnosti. Chcete to?

** Opera představila Neon ** Koncepci prohlížeče budoucnosti ** Připomíná Chrome OS

16.  1.  2017 | Jakub Čížek | 35


Aktuální číslo časopisu Computer

99 nejlepších programů pro váš počítač

Zvykejte si na umělou inteligenci

Velké testy PC zdrojů a gamepadů

Alternativní zdroje energie

reklama
reklama