Podivné aukce, aneb jak prodat iPhone za 60 000 Kč

Nový Playstation 3 za 425 Kč nebo iPhone za 647 Kč, kdo by to nechtěl? Na podobné možnosti lákají aukční weby SuperVyhodne.cz, SuperBid.cz nebo Comito. Kde je ale zakopaný pes?
Podivné aukce, aneb jak prodat iPhone za 60 000 Kč

Možná jste také narazili na český web s podivnou aukcí několika předmětů za neuvěřitelné vyvolávací ceny. Nová LCD televize za jednotky korun a upoutávky na již vydražené předměty s cenou o řád nižší než ve skutečnosti vypadají lákavě, ale značně podezřele zároveň. Dorazily k nám bláznivé aukce se zpoplatněnými příhozy, na které se pravděpodobně nechá nachytat nemálo lidí.

SuperVyhodne 1.jpg 
Nechali byste se zlákat?

Aukce, ve které platíte za příhozy

Aktuálně se nejvíce šíří odkaz na nový web SuperVyhodne.cz, ale existují takřka identické alternativy Cosmito.cz, PrihodSi.cz nebo SuperBid.cz. Své vzory mají v zahraniční, například na webu Swoopo.com. Zdánlivě výhodné aukce však mají poněkud zapeklitý systém fungování.

Swoopo.jpg
Zahraniční alternativa aukcí s placeným příhozem

Princip je všude stejný. Služba se na první pohled tváří jako běžná aukce. Je tu aktuální cena, odpočet času, do kdy aukce trvá, a přezdívka uživatele s posledním příhozem. Uživatelé však svými příhozy nelicitují nabídku formou příslibu, že jsou ochotni za navýšenou cenu dražený předmět nakonec koupit, ale výši svého příhozu platí rovnou. Pokud pár korun přihodíte, je velmi pravděpodobné, že vám pár vteřin před koncem dražbu někdo vyfoukne dalším příhozem. A zde přichází další fígl – s každým příhozem se prodlouží čas do skončení aukce. Přidávaný čas se postupně zkracuje, ale dokud se bude přihazovat, aukce neskončí.

SuperVyhodne 2.jpg
Mona už se možná těšila na novou televizi za 66 Kč, ale ani tři vteřiny před zdánlivým koncem nemá zdaleka vyhráno

Aukce teoreticky skončí v okamžiku, kdy přihazující ztratí o předmět zájem a zbude jich jen pár, kteří se ještě budou chvíli přetahovat, až to jeden z nich vzdá. V případě těchto aukcí to budou nejčastěji ti uživatelé, kteří prostřednictvím příhozů investovali do předmětu nemálo peněz a nechtějí o ně pochopitelně přijít. A tak paradoxně utrácí ještě více a na jejich souboji zatím vydělává provozovatel. Kromě svých investic do příhozů pak musí uživatelé připočítat ještě nutnost zaplatit vydraženou cenu předmětu.

Aby se na tento systém někdo nachytal, musí vypadat velmi lákavě. A tak přichází další fígl v podobě přepočítávání příhozů. Příhoz nemůže být libovolný, přihazovat se dá pouze pevně stanovenou jednotkou. Tuto jednotku si můžete zakoupit, a to nejlépe rovnou ve výhodném balení, za které dostanete množstevní slevu. Například v případě SuperVyhodne.cz zaplatíte za možnost 15 příhozů 325 Kč. Jeden příhoz má tedy hodnotu 13 Kč, ale na navyšované ceně se projeví jen setina této částky. Cosmito a SuperBid mají o něco výhodnější kurz, ale fungují stejně.

Cenik.jpg
Ceník SuperVyhodne.cz. Ještě doplním že platba SMS za jeden příhoz vyjde na 15 Kč. Příhoz ale vždy navýší hodnotu draženého předmětu jen o 0,13 Kč.

Zadarmo ani kuře...

Pokud by provozovatel počítal reálnou cenu příhozů, bylo by okamžitě vidět, kolik peněz za předmět získal. Stávající podoba však výdělek provozovatele maskuje a láká uživatele na cenu předmětu o dva řády nižší. Pro hrubou představu zisku provozovatele však stačí vynásobit aktuální cenu stem. Pokud provozovatel láká nabídkou, že lze prostřednictvím této služby koupit iPhone za 647 Kč, nepřímo se tím chlubí, že od uživatelů získal na příhozech cirka šedesát tisíc korun. Vítěz pak získal právo koupit si iPhone za 647 Kč, ale možná že dalších deset tisíc utratil právě na příhozech.

Zajímavým prvkem je provozní doba „aukčních síní“. Večer se aukce zastaví, aby se další den opět rozběhly. Na zmiňovaném SuperVyhodne.cz se navíc čas po příhozu v průběhu dne postupně zkracuje a před uzavřením aukční síně ve 23:00 hod se přihazuje po patnácti vteřinách. Je to promyšlená motivace – uživatelé se během dne postupně nalákají na zajímavé nabídky, aby pak večer přihazovali jak diví. A ráno se začne nanovo. Ale neznamená to, že by poslední přihazující před uzavřením aukční síně získal právo na odkup zboží za aktuální cenu – další den se pokračuje tam, kde se večer skončilo.

SuperVyhodne v noci.jpg
SuperVyhodne.cz v době, kdy má „zavřeno“

Systémy vám na oko vychází vstříc – i když výhru vyhrajete, můžete se jí vzdát a nekoupit ji. U běžných aukcí by toto pravidlo potopilo smysl celé aukce a zde je to de facto podobné. Kdo by nechtěl zboží za zlomek jeho ceny? I když – možná ten, kdo své veškeré finance utratil na příhozech...

BrutusBajo si koupil iPod ze běžnou cenu se značným rizikem

Web Cosmito ukazuje podrobnější údaje o ukončených aukcích. Tučným písmem se dozvíte, jaká je obvyklá cena zboží, za kolik bylo vydraženo a kolik peněz výherce aukce „ušetřil“. Malým šedým písmem je pak uvedeno, kolik příhozů musel výherce použít. Možná jste také narazili na baner webu Cosmito, kde se uvádí „BrutusBajo si pořídil iPod nano za 648,30 Kč“ (naraznit na něj můžete například na webu České televize, což nemohlo být levné...).

Cosmito na CT.jpg
Lživý baner aukce Cosmito na webu České televize

Na Cosmitu si uživatel s přezdívkou BrutusBajo iPod Nano skutečně koupil, což je zaznamenáno v archivu ukončených aukcí. Zaplatil 648,30 Kč, což je oproti udávané obvyklé ceně 4 170 Kč slušná nabídka. Jenomže aby tuto aukci vyhrál a mohl si za tuto cenu iPod koupit, uskutečnil 416 příhozů. A to už žádné „bájo“ není ani pro Brutuse.

BrutusBajo.jpg
BrutusBajo rozhodně neušetřil 3 521,70 Kč

Pokud by si prozíravě koupil rovnou balíček pěti set příhozů za 4 000 Kč, vyšly ho příhozy na 3 328 Kč (zbývající částku může využít v dalších aukcích nebo propadne). Pokud nakupoval po menších várkách, tak pochopitelně zaplatil ještě více. Celkový účet je tedy v ideálním případě 3 976,30 Kč. Mimochodem, provozovatel odhadem získal touto aukcí kolem dvaceti tisíc korun.

Na druhou stranu jsou tu i takové aukce, na kterých provozovatel hodně prodělal, a uživateli stačilo pár příhozů, osobně mi ale takové aukce připadají jen jako lákadlo pro nové uživatele.

Cosmito 1.jpg
Ale risk se může i vyplatit, v této aukci uživatel ušetřil skutečně hodně (pokud je skutečný)

Na rozdíl od běžných aukcí, jak je známe třeba z eBay nebo Aukra, na aukcích nového systému nemůžete nabízet k prodeji své vlastní zboží. Slouží pouze k nákupu produktů dodaných provozovatelem. Jedná se pochopitelně o nové zboží.

Tip: zajímavý rozpis zisků provozovatele na několika dražených předmětech najdete na blogu

Hra nebo nebezpečný hazard?

Provozovatelé se snaží, aby jejich systém působil důvěryhodně. SuperVyhodne.cz například nabízí bonus pěti příhozů zdarma pro každého výherce, který zašle svou fotografii s vydraženým předmětem. Škoda, že v seznamu ukončených aukcí žádnou takovou fotografii nenalézáme. Provozovatel také nemůže nijak zaručit, že v systému nemá vlastní virtuální přihazovače, které prodlužují aukce. A tak se myšlenka nějakých nekalých praktik přímo vrývá do hlavy.

Zeptali jsme se ale přímo provozovatelů SuperVyhodne.cz, jakým způsobem ručí za poctivost svého systému. A dostalo se nám této odpovědi: „Bohužel nevíme o žádném rozumném způsobu, jak za poctivost systému ručit. Ačkoliv bychom velice rádi, protože by to obrovským způsobem zvýšilo důvěru a tím i počet uživatelů. Připravujeme alespoň osobní stránky každého uživatele, kde by bylo vidět, kdy a z jaké IP adresy přihazoval. Zároveň bychom také rádi spustili diskuzní fórum."

A se stejnou otázkou jsme se obrátili i na Cosmito: „Náš dražební portál je určen jako hra s prvky dražby. Není v našem zájmu poškozovat pověst našeho aukčního serveru a vše je logováno pro případné reklamace zákazníků.“

Aukce s placenými příhozy jsou více loterií, než klasickou aukcí. Provozovatel vydělá na uživatelích hromadu peněz, jeden z nich bude možná šťastný, pokud sám hromadu peněz neutratí. Bohužel vám nikdo nezaručí, že vše probíhá zcela korektně a musíte důvěřovat provozovateli. Hodí se zde srovnání s hazardními hrami – do systému investujete peníze a pak už je to jen hra nervů. Vydržíte déle než soupeř? Tak jako tak, nakonec stejně nejvíce vydělá kasino.

Rozumný člověk snad nemůže těmto systémům naletět. Ale pokud někdo na stránky těchto aukcí narazí, nedá na podezřelé ceny, pořádně si nepřečte pravidla a do hry se spontánně zapojí, může chvíli prožívat adrenalinové dobrodružství s vidinou výhodné koupě, ale nakonec utratí hromadu peněz a odejde s prázdnou. Vynálezce tohoto systému zase jednou přišel na to, jak efektivně těžit ze z pudu novodobého člověka – touze po penězích a výhodných nákupech.

Článek patří do rubrik: Web, Internet


110 komentářů

Diskuze

  • josef bušek , 5. 10. 2013 21:22:51
    Oni i různé aukce mohou mít i jiný rozměr. Podívejte se na www.czaukce.cz...
  • Katka Krátká , 20. 8. 2013 13:48:00
    Tak tyhle portály nejsou žádnou novinkou, prvně jsme se s nimi setkala už...
  • Kostas Sideras , 20. 4. 2013 18:00:13
    Jediné aukce kde lze koupit něco levně, jsou nedobrovolné dražby majetku.

Další podobné články


Byl to marný boj. Senátoři dali zelenou prvnímu českému státnímu blacklistu

Byl to marný boj. Senátoři dali zelenou prvnímu českému státnímu blacklistu

** Odborná komunita dlouhé měsíce kritizovala nepovedené paragrafy ** Bylo to k ničemu. Senát dal zákonu zelenou ** Začne výstavba českého státního blacklistu

Včera | Čížek Jakub | 93


Aktuální číslo časopisu Computer

Testy nejnovějších produktů na českém trhu.

Informace ze světa internetu i bezpečnosti.

Plné verze programů zdarma pro všechny čtenáře.