reklama

Podívejte se: Nový Průzkumník pro Windows 8

Podívejte se, jak bude vypadat nový Průzkumník ve Windows 8. Bude používat lištu z Office známou jako ribbon, nabídne dvě stovky klávesových zkratek a připojí obraz ISO.

Lidé z Microsoftu se skutečně činí, na oficiálním vývojářské blogu Windows 8 se totiž objevil další hutný článek s hromadou obrázků. Pokud vás minulá novinka ohledně upraveného kopírování souborů v Průzkumníkovi příliš nezaujala, vězte, že tentokrát půjde o hlubší designovou změnu.

Microsoft se nechal už dříve slyšet, že bude ve Windows 8 ve velkém překreslovat původní rozhraní programů do podoby ribbonu. Tento prvek sice nemá spolehlivý a pěkný český překlad, nicméně jedná se přesně o tu funkčně rozšířenou lištu, kterou Microsoft poprvé představil v Office 2007 a posléze ve Windows 7 u Malování, WordPadu a klientských aplikací z balíku Windows Live.

Průzkumník bude mít ribbon

Dalším nativním programem na řadě je Průzkumník. Šéf vývoje Windows 7 Steven Sinofsky se na blogu tradičně rozepsal a neopomenul se poohlédnout do historie v malém srovnání podoby souborového správce ve Windows 1 a dnes. Důležitější jsou ale anonymně sbíraná data (se svolením uživatele), která napovídají, jak vlastně Průzkumník používají běžní uživatelé.

Klepněte pro větší obrázek  Klepněte pro větší obrázek  Klepněte pro větší obrázek
Podoba Průzkumníku ve Windows XP, Windows 7 a návrh pro Windows 8

Drtivá většina z nich vyvolává příkaz pomocí kontextového menu (pravé tlačítko myši) a pomocí klávesové zkratky. Samotné GUI, tedy hlavně současnou horní lištu, používá naopak jen mizivé procento uživatelů. Není se ani čemu divit, lišta toho totiž skutečně mnoho neumí a Sinofsky a jeho tým to hodlá změnit.

Klepněte pro větší obrázek
Podoba lišty ribbon pro Průzkumník ve Windows 8

Většina operací se tedy přesune do nového ribbonu, ve kterém bude schovaná většina operací pro práci se soubory. Hlavní lišta bude mít několik záložek. V první a hlavní bude přístup k základní práci se soubory a složkami, druhá bude sloužit pro sdílení souborů – tedy třeba zabalení souborů a zaslání e-mailem, sdílení v lokální síti. Chybí ale poznámka, jestli bude do sdílení nějak integrovaný Live Mesh nebo alespoň SkyDrive. Starší návrhy GUI z letošního jara napovídají, že možná ano. Záložka pro nastavení pohledu nabídne mnohem více možností zobrazení včetně rychlého zapnutí zobrazení skrytých a systémových souborů.

Klepněte pro větší obrázek
Ribbon v Průzkumníkovi a karta s nastavením zobrazení

Nakonec nechybí ani záložka pro vyhledávání a další kontextové záložky, které se budou měnit podle aktuálního adresáře a vybraného souboru. Pokud tedy budete v adresářovém stromu zcela nahoře (Tento počítač), v záložce Manage se zobrazí funkce šifrování disku pomocí technologie BitLocker, formátování, bezpečné smazání a tak dále. U fotografií to budou zase funkce pro prezentaci, nastavení fotky jako tapety aj.

Dvě stovky klávesových zkratek

Ribbon je často kritizovaný pro příliš velkou spotřebu vertikálních pixelů – no je jednoduše řečeno příliš vysoký, což se nehodí u širokoúhlých displejů, které mají naopak nevyužité horizontální pixely. Microsoft na blogu nicméně slibuje, že při maximalizovaném okně a při rozlišení 1366×768 zobrazí nový Průzkumník s ribbonem v seznamu 24 souborů, zatímco současný Průzkumník by jich zobrazil pouze 22, ve spodní části okna se totiž zobrazuje ještě docela zbytečný panel s popisem vybraného souboru a složky.

Klepněte pro větší obrázek
Microsoft slibuje, že i s vysokým ribbonem zobrazí Průzkumník více informací

Bude připojovat ISO a VHD obrazy

Nový Průzkumník bude chtít oslovit i náročnějšího uživatele, bude totiž dostupný pomocí cirka 200 klávesových zkratek, které si případně budete moci zobrazit pomocí nápovědní zkratky jako u všech stávajících programů používajících ribbon. Pokud vám ale ribbon přesto nebude vyhovovat, po ruce bude i QAT – Quick Access Toolbar, čili zjednodušená klasická lišta.

Klepněte pro větší obrázek
Zmenšená lišta QAT

Na závěr ještě jedna příjemná novinka – Průzkumník bude konečně umět připojovat ISO obrazy disků a optických médií jako virtuální diskovou jednotku. Jistě, na Linuxu je to už nějaký pátek zcela běžné, ale díky za to.

Klepněte pro větší obrázek
Windows 8 připojí obraz ISO jako virtuální diskovou jednotku

Témata článku: Software, Microsoft, Windows, Operační systémy, Ribbon

130 komentářů

Nejnovější komentáře

  • pannicca 1. 9. 2011 14:33:55
    http://i.msdn.microsoft.com/dd942846.fig01_L(en-us).gif :-D
  • David Petrla 1. 9. 2011 7:32:13
    Microsoft: File Explorer je jen pro zpětnou kompatibilitu. Včera napsal...
  • miro1978 31. 8. 2011 10:42:39
    a tento system ma ist aj na tablety. Ovladat tento chaoz prstom je len pre...
reklama
Určitě si přečtěte

Vyzkoušeli jsme FM štěnici: Když si vtipálci hrají na pirátské rozhlasové vysílání

Vyzkoušeli jsme FM štěnici: Když si vtipálci hrají na pirátské rozhlasové vysílání

** Dnes žádnou elektroniku programovat nebudeme ** Štěnice totiž funguje sama o sobě ** Stačí připojit baterii a naladit frekvenci

22.  1.  2017 | Jakub Čížek | 31

Microsoft: Zbavte se už konečně zastaralých a děravých Windows 7

Microsoft: Zbavte se už konečně zastaralých a děravých Windows 7

** Microsoft pomalu začíná kritizovat svůj nejpopulárnější OS ** Chce konečně dostat podniky na Desítky ** Bezpečnostní podpora Sedmiček vydrží ještě necelé tři roky

17.  1.  2017 | Jakub Čížek | 409

Takto si špičkoví grafici představují nový Facebook. S čistým vzhledem a bez reklam

Takto si špičkoví grafici představují nový Facebook. S čistým vzhledem a bez reklam

** Design Facebooku se delší dobu nemění a pro mnohé je nudným ** Grafici zkouší navrhovat nové koncepty toho, jak by mohla síť vypadat ** Hlasujte pro nejzdařilejší návrh

22.  1.  2017 | Stanislav Janů | 64

Umělá inteligence dokáže ze snímků srdce předpovědět, kdy zemřete

Umělá inteligence dokáže ze snímků srdce předpovědět, kdy zemřete

** Strojové učení lze skvěle použít pro vylepšení modelů pro předpověď srdečních komplikací ** Nová technologie umožňuje přesněji určit rizikové pacienty ** Dřívější diagnostika může díky včasně léčbě do budoucna zachránit životy

21.  1.  2017 | Karel Javůrek | 7

8 produktů, o kterých byste neřekli, že nesou značku Apple

8 produktů, o kterých byste neřekli, že nesou značku Apple

** Věděli jste, že Apple vyvinul celkem 45 modelů tiskáren? ** ** Monitor na výšku, plotter nebo herní konzole - to vše měl Apple ve své nabídce ** Většinu z těchto produktů pohřbil Steve Jobs

19.  1.  2017 | Stanislav Janů | 43


Aktuální číslo časopisu Computer

99 nejlepších programů pro váš počítač

Zvykejte si na umělou inteligenci

Velké testy PC zdrojů a gamepadů

Alternativní zdroje energie

reklama
reklama