Pod poklicí Windows Vista SP1

Na světě je jen několik tisíc osob, které mají oficiální přístup k betaverzím Vista SP1. Naštěstí podmínky betaprogramů Microsoftu nezakazují sdílení zážitků se čtenáři.

Koncem září poskytl Microsoft dvanácti tisícům vybraných betatesterů první testovací sestavení Windows Vista SP1, prvního servisního balíku pro nejnovější redmondský operační systém. Jak je zmíněno v perexu, účastníci programu se sice nesmí dělit o instalační soubory, jakož ani o zkušenosti získané v diskuzních skupinách, smí se ovšem dělit o své zážitky nasbírané během testování.

Na stránkách Živě.cz se tak můžete exkluzivně v českém jazyce dočíst o nejžhavějších novinkách prvního servisního balíku, praktických zkušenostech, závažných chybách i mnohých zlepšeních. Právě dnes, právě zde.

Od instalace až k používání

První servisní balíček lze na počítač dostat hned několika způsoby. Oproti jiným aktualizacím starších operačních systémů tu neobjevíme v zásadě nic nového. SP1 může být nainstalován rovnou, tedy z instalačního DVD operačního systému. Může tedy být integrován do základní instalace Windows Vista RTM.

Další možností je aktualizace systému prostřednictvím Windows Update. Tak by se vám měly stáhnout pouze ty aktualizace, která zatím v systému nemáte. Tím by se měla velikost přenesených dat pohybovat kolem padesáti megabajtů. Během betatestování aktualizace SP1 prostřednictvím online aktualizační služby se redaktorům nejmenovaného zahraničního online IT magazínu „podařilo“ zveřejnit na internetu postup, jímž se k SP1 mohly dostat i nepovolané osoby. Spočíval v jednoduché modifikaci registrů Windows. Microsoft na tento únik zareagoval ukončením betatestů SP1 prostřednictvím Windows Update / Microsoft Update.

Třetí variantou instalace Windows Vista SP1 je stažení instalačního balíku a jeho ruční spuštění. Tento balík obsahuje všechny dostupné lokalizace Windows, je tedy opravdu objemný. Na disku zabere 1,3 GB místa. Pro instalaci je vyžadováno 5 GB prostoru na systémové jednotce, ve skutečnosti je však potřeba uvolnit 5,8 GB, instalátor jinak ani nerozbalí soubory a vyhlásí chybu.

Samotná instalace SP1 trvá několik desítek minut, rozhodující jsou samozřejmě rychlosti procesoru a pevného disku. Během tohoto procesu je počítač několikrát restartován. Na obrazovce většinu času zůstává známá aurora, na níž se střídají české a anglické hlášky oznamující aktuální činnost počítače. Podle našich informací přímo od lokalizačního týmu Windows však ve finální verzi bude vše kompletně lokalizováno. Nyní pracujeme s betaverzí SP1 a tedy i betaverzí lokalizace.

Po posledním restartu se systém normálně spustí. Dobrou zprávou je, že uvolní většinu instalací obsazeného místa na pevném disku. Zděšení naopak přichází při pohledu na pravý spodní roh obrazovky: Windows Vista - Zkušební kopie Sestavení 6001. Ne, není důvod ke strachu, má draze zaplacená Windows Vista Ultimate nebyla deaktivována ani nic podobného (přestože někteří testeři deaktivaci hlásili), systém pouze tímto neohrabaným slovním obratem dává najevo, že jde o betaverzi - ve finální verzi jej tedy opět nenajdeme. Trochu více strachu nahání noticka: Zkušební kopie. Platnost vyprší 8. 4. 2008 0:59 v dialogu O produktu Windows vyvolaném příkazem winver. Hádám ale, že i toto se vztahuje pouze k betaverzi SP1, finální verze zřejmě žádný timebomb do systému nenalíčí.

SP1 zanechává dobrý dojem

První servisní balík je opětovným sloučením jádra systému v klientské i severové vývojové větvi Windows. Jak víme, Windows Vista byla odvozena z jádra Windows Serveru 2003. Souběžně s Vistami byl a je vyvíjen Windows Server 2008 (Windows Server Longhorn), který je několik týdnů před oficiálním uvedením na trh. Jeho vývoj tak byl o zhruba jeden rok delší než vývoj Windows Vista. Změna provedené v jádře právě za tento rok se do Windows Vista odrazí v podobě SP1.

Ani u Windows XP nepřinesl první servisní balíček nijak zásadní změny viditelné uživatelem, natož pak nové funkce. Totéž nečekejme ani u Windows Vista. Microsoft se v této verzi soustředí na změny uvnitř systému - vylepšení stability, kompatibility, spolehlivosti a výkonu. O tom ostatně svědčí i několik v minulosti vydaných záplat soustředících se právě na takováto vylepšení.

Všichni testeři, kteří se o zlepšení uživatelského zážitku s Windows Vista ve svých hodnoceních zmiňují, zmiňují právě tento nárůst výkonu. Jak je vidět, Windows Vista bylo možno sále optimalizovat a Microsoftu se to v SP1 opravdu povedlo. Tolik k pozitivní zpětné vazbě.

Snad nejvíce zpětné vazby negativní se Microsoftu dostává rovným dílem od uživatelů, kterým instalace SP1 totálně zlikvidovala operační systém, případně způsobila nějakou nekompatibilitu hardwaru. V současné verzi se totiž mohou (a často i projevují) problémy vedoucí k poškozování systémových souborů až do stavu, kdy Windows nelze vůbec spustit.

Na straně hardwaru pak hovořím zejména o nekompatibilitě SP1 s ovladači mnoha typů rozšířených integrovaných zvukových karet. Hlášena byla nekompatibilita s kodeky SoundMax, Connexant, integrovanými čipy Creative i HD kodeky Realtek. Já sám jsem obětí posledního případu, kdy instalace SP1 vyrušila na kartě podporu jack-sensingu, pročež nelze překonfigurovávat výstupy a tudíž nelze ani notebook přinutit k aktivaci sluchátkového výstupu a vypnutí integrovaných reproduktorů.

Windows Vista SP1 rozhodně zanechává dobrý celkový dojem. Dle chyb první betaverze nelze soudit finální produkt. Testované sestavení 6001 v.275 by podle informací výrobce mělo být hotovo teprve ze sedmdesáti procent.

SP1 obrazem

Dva různé podrobné seznamy změn systému obsažených v SP1 jsme vám na stránkách Živě.cz již přinesli. Nepřehlédněte proto články Vista SP1 pro nedočkavé a Máme chuť na SP1 pro Windows Vista. Oficiální dokument k Vista SP1 Beta nabízí také přímo Microsoft. Nyní se tedy nebudeme opakovat. Co jste však doposud neviděli, jsou původní snímky obrazovky z českých Windows Vista s nainstalovaným SP1.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Klepněte pro větší obrázek
Začátek instalace samostatného balíku ještě v prostředí Windows
Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Průběh instalace
Klepněte pro větší obrázek
Windows Live Messenger má po instalaci problémy

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek
Informace o verzi systému
Klepněte pro větší obrázek
Slibovaný DirectX 10.1 zatím není přítomen
Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek
Dialog pro nastavení hlasitosti získal novou podobu, naopak u instalátoru fontů zůstalu vše při (hodně) starém 

Chystá se veřejné sestavení

Microsoft-pozitivní blogy již nějaký čas spekulují, že se v brzké budoucnosti objeví i veřejná betaverze SP1. Microsoft však tyto dohady zatím nepotvrdil. Ví se však, že práce na SP1 intenzivně pokračují, že jsou opravovány desítky nahlášených chyb. Z neoficiálních informací lze také usuzovat, že Microsoft neopomíjí ani další vývoj a byť sliby roku 2009 se zjevně naplnit nepodaří, pracuje se i na hlavní vývojové větvi Windows, tedy na projektu známém jako Blackcomb, Vienna a nejnověji a oficiálně Windows Seven či Windows Next, tedy příští (sedmé) verzi Windows.

Klepněte pro větší obrázek

Témata článku: Microsoft, Windows, Windows Vista, Vista, Windows 7 SP1, Soundmax, Vienna, Blackcomb, Seven, Aurora

57 komentářů

Nejnovější komentáře

  • stf 1. 2. 2008 9:37:35
    Ak máte pošlite Novell Client for Windows Vista nedarí sa mi to...
  • Bajtík 9. 11. 2007 17:23:36
    Konkrétně mám tři zásadní problémy: 1. Přihlášení k NW serveru projde až...
  • Chytrak 8. 11. 2007 17:44:30
    Absolutní katastrofa je ten Váš příspěvěk. Stěžovat si umí každý, ale jen...
Určitě si přečtěte

Operační systém běžným počítačům nedal Bill Gates, ale Gary Kildall

Operační systém běžným počítačům nedal Bill Gates, ale Gary Kildall

** Gary Kildall pochopil, že levné výpočetní čipy mohou posloužit jako univerzální počítače pro všechny ** Připravil pro ně proto první operační systém ** Později mu systém vyfoukl Microsoft a nazval ho MS DOS

23.  4.  2017 | Pavel Tronner | 57

Umělá inteligence je sice v plenkách, už teď ale přestáváme rozumět, jak vlastně funguje. To je problém

Umělá inteligence je sice v plenkách, už teď ale přestáváme rozumět, jak vlastně funguje. To je problém

** Už je to tady, lidé přestávají chápat počítače ** Systémy neuronových sítí začínají pracovat tak, že ani jejich tvůrci přesně neví, co se uvnitř děje ** Do budoucna to může být závažný problém

24.  4.  2017 | Jakub Čížek | 112

Acer chrlí novinky: levný a tenký Predator, nové Switche a další notebooky

Acer chrlí novinky: levný a tenký Predator, nové Switche a další notebooky

** Acer na konferenci v New Yorku představil velkou spoustu novinek z oblasti počítačů, notebooků i monitorů ** Notebookové novinky se dotkly řad Predator, Swift, Switch i Aspire ** Herní notebooky dostaly nový typ chlazení

27.  4.  2017 | Karel Javůrek | 8

Jak by měly vypadat příští Windows? Designéři si pohráli s futuristickým prostředím Neon

Jak by měly vypadat příští Windows? Designéři si pohráli s futuristickým prostředím Neon

** Zkraje roku unikly na internet snímky nového prostředí Neon ** Součástí Windows by mohlo být už na podzim ** Komunita grafiků na webu nespala a začala si hrát

26.  4.  2017 | Jakub Čížek | 59

Jak funguje Apple Liam: Robot, který umí recyklovat staré iPhony

Jak funguje Apple Liam: Robot, který umí recyklovat staré iPhony

** Apple zveřejnil detaily, jak funguje robotický systém Liam pro recyklaci iPhonů ** Jeden Liam zvládne rozdělat i na ty nejmenší díly 1,2 milionů iPhonů ročně ** Liam je důležitým prvkem k tomu, aby Apple mohl vyrábět pouze ze stoprocentně recyklovaných materiálů

24.  4.  2017 | Karel Javůrek | 21


Aktuální číslo časopisu Computer

Supertéma: moderní cestování

Kdy opravdu přijdou nové baterie?

Velké testy: 6 herních notebooků a 8 volantů

Recenze: AMD Ryzen řady 5