Počítačoví útočníci se inspirují kolegy ze sportu

Sportovní akce lákají počítačové útočníky a podvodníky stále více, řadí se tak po bok celebrit a tragických světových událostí. Ohrožují nás falešné výhry, viry i specializovaný phishing.

Společnost Symantec již před fotbalovým šampionátem a během něj sledovala vývoj spamu a škodlivého kódu, přesněji řečeno souvislost nárůstu těchto otravností vzhledem ke zmíněnému mistrovství. V červencové zprávě o stavu spamu a phishingu pak prozradila, že počet e-mailů, které měly mistrovství světa ve svém předmětu, vzrostl až devětkrát oproti mistrovství světa ve fotbale 2006, nejčastěji se v této souvislosti objevoval e-mail s názvem "FIFA World Cup South Africa… bad news". Navíc se zvýšil i počet herních webů a sázkových společností, které se chtěly přiživit na popularitě světového šampionátu.

Nebezpečí na předních místech hledání

Vypadá to, že se sportovní akce stávají stále častější motivací útočníků a podvodníků k jejich nekalým hrátkám. Kromě sumáře nebezpečí během měsíce fotbalového šampionátu totiž Symantec publikoval také prognózy hrozeb týkajících se letní olympiády 2012. Kyberzločinci zneužívají její atraktivitu a lze očekávat, že v nadcházejících osmnácti měsících tato událost zaplaví internet. Symantec již identifikoval velké množství podvodných „loterijních“ e-mailů, ve kterých jsou jejich příjemci informováni, že vyhráli vysoký finanční obnos.

Zmíněný e-mail zároveň vybízí k poskytnutí osobních údajů a zaplacení částky, která je nutná pro převzetí výhry. Zřejmě se můžeme těšit i na neslavný trend mistrovství světa ve fotbale 2010, kde útočnici (samozřejmě ti počítačoví, nikoliv fotbaloví) využívali sociální sítě v daleko větší míře, než tomu bylo při Zimních olympijských hrách ve Vancouveru o několik měsíců dříve.

Klepněte pro větší obrázek
Hlavně pro fotbalové mistrovství vznikly specializované stránky varující před různými hrozbami. Jak se však zdá, budou zapotřebí o pro letní olympiádu 

Co je ještě horši, zástupci této temné strany bezpečnostní barikády dle Symantecu více využivali optimalizaci internetových stránek pro vyhledávače a své podvodné weby přizpůsobovali aktuálně nejvyhledávanějším slovům spojeným se světovým šampionátem ve fotbale. Vyhledávače potom zobrazovaly tyto podvodné weby na předních místech.

V ohrožení také mobily

Po boku nejčastěji vyhledávaných celebrit a aktuálních celosvětových tragédií se tedy v hledáčku útočníků a podvodníků usadily i masové sportovní akce. To, že jsou koncoví uživatelé bombardováni nevyžádanou poštou slibující modré z nebe a vybízející k zadání citlivých údajů, již bohužel patří k neodmyslitelnému standardu. Horší je však vylepšená optimalizace falešných stránek, aby se během vyhledávání zobrazily co možná nejvýše.

Důvod je jednoduchý. I běžný Franta uživatel z Horní dolní již zpravidla pochopil, že pokud má ve spamové složce anglickou zprávu potvrzující výhru ve fiktivní loterii, tak není dobré na takový e-mail odpovídat. Ale co během hledání na webu? Nepsané pravidlo s notnou mírou nadsázky říká, že Google nebo Seznam mají vždycky pravdu, a tak již uživatel při listování zobrazených výsledků hledání není tak ostražitý. A jestliže nemá doinstalován filtr hodnotící výsledky v rámci proaktivní bezpečnosti, může se mnohem snáz nachytat.

Podle Symantecu by ale nadcházející olympiáda v Londýně zároveň mohla být i určitým testem zranitelnosti mobilních telefonů. Moderní chytré telefony nabízí velmi široké možnosti práce s multimédii a internetem, a již delší dobu tak pro útočníky představují zajímavou výzvu. Můžeme očekávat stupňující se nárůst škodlivého kódu, phishingu nebo podvodných webových stránek.

O riziku nebezpečného malwaru pro mobilní telefony se diskutuje již delší dobu, jsou známé i reálné viry, nicméně osobně bych zatím jejich význam nepřeceňoval – hlavním rizikem stále zůstávají nechtěná připojení k internetu ze zahraničí nebo skrze přespříliš přiškrcený datový tarif. Vyúčtování na konci měsíce pak pořádně zamrzí.

Kromě celebrit, nejhorších celosvětových krizí a tragických událostí se tak především začínající uživatelé musí bát i sportovních událostí. Prozatím je to dobré, v drtivé většině případů stačí použít zdravý rozum a neklikat na všechno, co se během webového surfování objeví a nabídne. Do letní olympiády je ještě dostatek času, uvidíme, nakolik se útočníci zlepší a s jakými inovacemi přijdou.

 

Témata článku: Bezpečnost, Sport, Celebrity, Web Mail, Vancouver, Fifa, Mobilní telefony akce, Mobilní telefony v akci, T mobile mobilní telefony akce

Určitě si přečtěte

Operační systém běžným počítačům nedal Bill Gates, ale Gary Kildall

Operační systém běžným počítačům nedal Bill Gates, ale Gary Kildall

** Gary Kildall pochopil, že levné výpočetní čipy mohou posloužit jako univerzální počítače pro všechny ** Připravil pro ně proto první operační systém ** Později mu systém vyfoukl Microsoft a nazval ho MS DOS

23.  4.  2017 | Pavel Tronner | 56

Umělá inteligence je sice v plenkách, už teď ale přestáváme rozumět, jak vlastně funguje. To je problém

Umělá inteligence je sice v plenkách, už teď ale přestáváme rozumět, jak vlastně funguje. To je problém

** Už je to tady, lidé přestávají chápat počítače ** Systémy neuronových sítí začínají pracovat tak, že ani jejich tvůrci přesně neví, co se uvnitř děje ** Do budoucna to může být závažný problém

24.  4.  2017 | Jakub Čížek | 112

Před 35 lety měl premiéru legendární počítač ZX Spectrum. Připomeňte si „Gumáka“

Před 35 lety měl premiéru legendární počítač ZX Spectrum. Připomeňte si „Gumáka“

** Slavný osmibitový počítač Sinclair ZX Spectrum byl uveden právě před 35 lety ** Připomeňte si tento průkopnický počítač v tematických článcích ** Podívejte se, jak funguje dnes

23.  4.  2017 | Pavel Tronner | 13

Správný počítač má alespoň dva monitory. Anebo je to jinak?

Správný počítač má alespoň dva monitory. Anebo je to jinak?

** David si nedokáže představit práci bez dvou a více monitorů ** Kubovi naopak stačí jeden a ve více displejích se ztrácí ** Jaký přístup je lepší?

23.  4.  2017 | Jakub Čížek | 59

Jak by měly vypadat příští Windows? Designéři si pohráli s futuristickým prostředím Neon

Jak by měly vypadat příští Windows? Designéři si pohráli s futuristickým prostředím Neon

** Zkraje roku unikly na internet snímky nového prostředí Neon ** Součástí Windows by mohlo být už na podzim ** Komunita grafiků na webu nespala a začala si hrát

26.  4.  2017 | Jakub Čížek | 50


Aktuální číslo časopisu Computer

Supertéma: moderní cestování

Kdy opravdu přijdou nové baterie?

Velké testy: 6 herních notebooků a 8 volantů

Recenze: AMD Ryzen řady 5