reklama

Pixlr – skutečně zdařilý webový Photoshop

Adobe na jaře spustil webový fotografický editor Photoshop Express, ten ale na první pohled připomíná spíše Lightroom. Pokud toužíte po skutečném Photoshopu, vyzkoušejte Pixlr.

Používáte webové grafické editory? Donedávna by asi nejčastější odpovědí byl rezolutní „NE!“, v posledních měsících se ale blýská na lepší časy. Takový Adobe Photoshop Express toho umí skutečně mnoho a je vybaven i celkem zajímavými fotografickými filtry, které vylepší obrázek z digitálního fotoaparátu na jedno kliknutí.

Skutečný Photoshop na webu

Photoshop Express je kompletně napsaný v Adobe Flash, působí tedy monolitickým dojmem a je i celkem svižný, do binárního kódu přeložený Flash je totiž přeci jen o řád rychlejší než třeba náročná interpretace složitého AJAX kódu.

Nicméně i přesto nemusí webový Photoshop Express každému vyhovovat, zasloužil by totiž spíše název Lightroom Express. Uživatelské rozhraní Express verze nemá s klasickým Photoshopem skutečně nic společného – postranní lišta s nabídkou filtrů a úprav naopak připomíná Adobe Lightroom. Pakliže vám ale tato koncepce uživatelského rozhraní nevyhovuje a hledáte na webu skutečný Photoshop, určitě vyzkoušejte online editor Pixlr.

Klepněte pro větší obrázek  Klepněte pro větší obrázek
Ne, to skutečně není Photoshop nebo Paint.NET, to je webová stránka

Pixlr je stejně jako Photoshop Express vytvořený kompletně ve Flashi a pakliže navštívíte jeho webovou adresu www.pixlr.com/app, editor se spustí prakticky okamžitě a především bez nutnosti zdlouhavé registrace, bez které se u webového Photoshopu prostě neobejdete.

Rozhraní na první pohled připomíná skutečný Photoshop. V horní části najdete klasické menu, vlevo máte po ruce nabídku nástrojů a pravá strana je stejně jako v Photoshopu věnovaná základním dialogům. Nechybí tu tedy přehledový navigátor, nabídka štětců a nastavení vlastnosti vybraného nástroje a nakonec tu narazíte i na vrstvy. Skutečně! Pixlr umí pracovat i s vrstvami. Práce je to sice omezená, na masky a efekty vrstev rovnou zapomeňte, každou vrstvu ale můžete umístit v plátně na libovolné místo a nechybí možnost nastavení její průhlednosti. Vrstvy dále můžete duplikovat, slučovat, otáčet po devadesáti stupních a překlopovat, chybí však úprava perspektivy a otáčení podle libovolného úhlu.

Práce se soubory

Práce se soubory je v Pixlru zatím skutečně velmi primitivní. Buď vytvoříte novou kresbu s vámi definovanými rozměry přímo v editoru, nebo otevřete existující bitmapu (Pixlr rozumí JPEG, GIF a PNG rastrům) na vašem počítači nebo na webu. Právě ta druhá možnost je jediná cesta, jak třeba v internetové kavárně pracovat s fotografiemi, které máte uložené na Flickru nebo Picase. Zde by tedy jistě neuškodila integrace s webovými galeriemi tak, jak se to na jedničku daří online Photoshopu. Nahrávání obrázků je každopádně celkem rychlé a odvíjí se vlastně pouze od rychlosti vašeho internetového připojení.

Klepněte pro větší obrázek  Klepněte pro větší obrázek
Obrázek dostanete do Pixlru buď z počítače nebo z webu
Luxusní integrace s Flickrem nebo Picasou jako ve Photoshop Expressu ale chybí

Pixlr je na rozdíl od Photoshop Expressu MDI, což znamená, že si do samostatných oken můžete otevřít libovolné množství obrázků. Drag&drop přesouvání vrstev mezi dílčími okny ale Pixlr zatím neumí, pokud si tedy otevřete dva obrázky a jeden budete chtít přesunout do druhého jako vrstvu, budete muset použít schránku. S ní ostatně pracuje editor bez problému – nabídka nástrojů obsahuje pro případný výběr laso, magickou hůlku a obdélníkový výběr. Nechybí ani možnost označit celou kresbu a naopak invertovat výběr. Nakonec nechybí ani „Undo“ pro vracení změn, kupodivu ale chybí „Redo“.

Nástroje

Panel s nástroji je celkem rozsáhlý, na možnost vložení textu do kresby ale autoři Pixlru kupodivu zapomněli. Absence textu je jednou z nejcitelnějších vad celého editoru. Vedle výběrových nástrojů nechybí poměrně jednoduchá funkce ořezu, jehož rozměry nemůžete dodatečně upravit, „plechovka“, klonovací razítko a pak již klasické „photoshopové“ nástroje rozmazání, zostření, blednutí, tmavnutí, houba, kapátko aj. včetně výběru barvy štětce a pozadí ve formátu RGB a HSL – na výběr barvy podle HTML hexadecimálního kódu prozatím zapomeňte.

Klepněte pro větší obrázek  Klepněte pro větší obrázek
Práce se štětcem a všechna okna webového editoru Pixlr

U některých nástrojů můžete upravit i jejich vlastnosti. U magické hůlky to je tedy především pixelová tolerance, u plechovky, houby nebo razítka zase síla efektu. Štětce mají vlastní dialog s nabídkou několika předdefinovaných vzorků – ostrých, měkkých i nejrůznějších hvězdiček a kaligrafického pera. Štětce jsou však po absenci písma další slabinou editoru, jsou totiž poměrně pomalé. Pakliže tedy chcete kreslit přesně, i případné tabletové pero musíte používat velmi pomalu. U malých štětců se zároveň v kresbě velmi těžce orientujete, ukazatel myši totiž v takovém případě není na plátně skoro vidět.

Úprava fotografií a filtry

Pixlr je tedy spíše než na malování od ruky určený k úpravě fotografií. Upravovat můžete jas, kontrast, odstín a saturaci barev. Samozřejmě nechybí možnost převedení obrázku do odstínů šedi a inverze barev.

Klepněte pro větší obrázek  Klepněte pro větší obrázek
Nabídka úprav a filtrů je jednoduchá, může ale konkurovat jednoduchým desktopovým programům

Výběr, vrstvu nebo celý obrázek můžete rozmazat, doostřit, posterizovat nebo aplikovat některý z desítky dalších filtrů. Velmi pěkně vypadá třeba efekt staré fotografie nebo „Scanlines“, který protne fotografii jemnými moderními linkami.

Klepněte pro větší obrázek  Klepněte pro větší obrázek  Klepněte pro větší obrázek  Klepněte pro větší obrázek
Pixlr a výsledek práce s filtry a úpravou tónů

Pixlr vypadá velmi zajímavě, jeho uživatelské rozhraní se totiž ze všech webových grafických editorů nejvíce přibližuje skutečnému Photoshopu. Oproti tomu webovému Photoshopu ale disponuje přeci jen slabšími fotografickými filtry a chybí textový nástroj, propracovanější ořez, otáčení a úprava perspektivy. Pokud ale uvážíte, že se jedná o mladičký startup a dáte autorům nějaký ten čas a pár tipů na jejich blogu, Pixlr bude časem možná skutečně použitelný – ostatně na textovém nástroji podle posledních novinek programátoři už pracují.

Témata článku: Download, Web, Internet, Adobe Photoshop, Pixlr, Photoshop, Editor, Express, Razítka, Redo, Tolerance

10 komentářů

Nejnovější komentáře

  • Radek. 5. 9. 2008 21:29:05
    Třeba ten, že při každé z aktualizací paint.net ne ten krám musí CELÝ...
  • Pastelka 5. 9. 2008 20:43:22
    :-) tak 3% max.
  • pan_Filda 5. 9. 2008 9:18:19
    > videoeditor uz davno je proč se tomu nedivím :) jakej je rozdíl v...
reklama
Určitě si přečtěte

Vybíráte herní periferii nebo hardware? Pak zapomeňte na nálepku Gaming

Vybíráte herní periferii nebo hardware? Pak zapomeňte na nálepku Gaming

** Herní hardware se od toho běžného často liší jen vzhledem ** Při výběru stále nezapomínejte na základní parametry ** Poradíme jak vybrat herní hardware i periferie

20.  2.  2017 | Stanislav Janů | 35

10 nejhorších produktů v historii Microsoftu

10 nejhorších produktů v historii Microsoftu

20.  2.  2017 | Karel Javůrek | 132

Pojďme programovat elektroniku: Žádný bastlíř se neobejde bez armády švábů

Pojďme programovat elektroniku: Žádný bastlíř se neobejde bez armády švábů

** Každý bastlíř se po čase neobjede bez armády švábů ** Dnes si některé z nich vyzkoušíme ** Třeba zázračný posuvný registr

19.  2.  2017 | Jakub Čížek | 39

AMD oficiálně představilo procesory Ryzen. Známe i jejich české ceny

AMD oficiálně představilo procesory Ryzen. Známe i jejich české ceny

** AMD uvedlo první tři procesory Ryzen 7 ** Všechny budou pracovat s osmi jádry a šestnácti vlákny ** Na pulty obchodů se dostanou už za týden

22.  2.  2017 | Stanislav Janů | 121

Vyhledávání ve Windows není dokonalé, zkuste to 5× jinak

Vyhledávání ve Windows není dokonalé, zkuste to 5× jinak

** V macOS funguje vyhledávání Spotlight, ve Windows podobně propracovaná funkce chybí ** Alternativy se zaměřují na rychlé hledání souborů i externí zdroje ** Mnohé mohou vyhledávání ve Windows kompletně nahradit

18.  2.  2017 | Stanislav Janů | 58

EU se děsí Windows 10. Prý o nás vědí až příliš. Microsoft chystá změny

EU se děsí Windows 10. Prý o nás vědí až příliš. Microsoft chystá změny

** Evropští úředníci chtějí, aby byly Desítky transparentnější ** Microsoft od jara skutečně chystá změny ** Ochráncům soukromí to ale nestačí

21.  2.  2017 | Jakub Čížek | 217


Aktuální číslo časopisu Computer

Stavba 3D tiskárny

Výbava domácí elektrodílničky

Budoucnost 5G sítí

Velké testy microSD karet a vodních chladičů

Přehled mobilních tarifů

reklama
reklama