Piráti bez vlajky, ale se spoustou peněz

Běžná praxe z textilního průmyslu, kdy se pokoutní výrobci snaží kopírovat zavedené značky, již dorazila i do oblasti IT výrobků. Na falešné programy a zkopírovaná CD a DVD si pomalu zvykáme, ale popravdě, přemýšleli jste někdy nad tím, že značkový notebook, na který jste se tolik těšili, nemusí být pravý? Plagiátoři pronikli i na trh s hardwarem.

Tvorba a prodej podomácku vytvořených kopií originálních instalačních disků se softwarem je jistě odsouzeníhodná, ovšem daleko větší škody způsobují „profesionální“ tvůrci nelegálních kopií. Těm vyrůstá zdatná „konkurence“ v podobě producentů falešného hardwaru.

Na tento jev lze nazírat i tak, že se logicky muselo zaplnit „volné místo na trhu“ s falešnými výrobky. Účetní a poradenská společnost KPMG UK nedávno vydala zprávu, ve které stojí, že každý desátý značkový IT výrobek je falzifikát. Jistě budete souhlasit, že toto číslo je docela alarmující. Podle tvrzení téže společnosti jsou producenti originálních výrobků těmito praktikami připraveni ročně o sto miliard dolarů v tržbách.

KPMG UK uskutečnila s u nás méně známou Aliancí pro potírání šedého trhu a falzifikátů (AGMA) průzkum v IT podnicích, který měl zmapovat rozsah problému. Výsledkem tohoto průzkumu je zajímavá zpráva o Řízení rizika falšování v odvětví informačních technologií.

Čína – asijská pirátská velmoc

Zřejmě nikoho nepřekvapí, že prvenství ve výrobě plagiátů patří Čínské lidové republice. Recept je snadný. Asijským soudruhům pomáhají zahraniční investice, které s sebou přinášejí i nezbytné technologie a znalosti. Přidejte ingredienci v podobě levné pracovní síly a máte pevný základ pro výrobu falešného zboží.

Podle zprávy se touto činností zabývají velké firmy se špičkovou technologií a náročnými výrobními procesy. Výsledný výrobek nemusí být na první ani druhý pohled rozpoznatelný od originálu. A čínská vláda? Její nepřímá podpora tomuto způsobu výroby, ochranářská opatření a neúčinná kontrola dodržování zákonů v této oblasti způsobují, že výrobci falzifikátů se nemusejí obávat postihů.

Dovolte mi podělit se o osobní zkušenosti s praktikami čínských programátorů. Vytvořil jsem jednoduchý prográmek, který slouží jako grafické rozhraní pro kompresor UPX. O pár dní později jsem umístil na web i anglickou verzi, kterou jsem zařadil i do katalogu Softpedie. Že je Softpedie zdrojem pro mnoho dalších rádoby profesionálních katalogů volně šiřitelného softwaru, jsem tušil, ovšem jaké bylo moje překvapení, když jsem svůj program za pár dní našel na spoustě čínských webů.

Ještě zajímavější pro mě bylo zjištění, že program je přeložen do čínštiny. To ostatně není nic složitého, editaci řetězců v souboru EXE zvládne i průměrný programátor. Nad takovým zásahem lze přimhouřit oči, ale nelze si nevšimnout toho, že k programu byl přidán instalátor s dalším „rozšířením“. Jak jinak než ve formě adwaru.

Komunikace s čínským překladatelem přinesla zajímavé informace. Adware přidává proto, aby se mu vyplatil čas, který překladům věnuje. Já ho o překlad nežádal, ale budiž. Touto činností si však dotyčný vydělá podle jeho tvrzení zhruba 700 USD za měsíc! Myslím, že je to dost i na čínské poměry. Pokud si vyhledám název svého programu pomocí Google, tak několik výsledků bude v češtině, pár na anglickém webu a zbylou většinu budou tvořit čínské stránky.

Jestliže jen můj jednoduchý program v čínské verzi, který rozhodně nesměřuje mezi davy uživatelů, stáhne za den okolo tří stovek lidí, je jasné, že čínské verze známějších programů jsou ještě rozšířenější. Zisky z reklamy tak podle mého názoru určitě přesáhnou 700 USD pro jednoho překladatele.

V Asii tedy přistupují k autorským právům a ochraně soukromí uživatele velice zvláštním způsobem. Není se co divit, zkušenosti s textilem nebo falešnými minimotorkami to jen potvrzují. Jak zjistíte dále, výjimkou nejsou ani falešné notebooky a jiný hardware.

Na obraně se pracuje

Společnosti provádějící zmíněný průzkum doporučují výrobcům používat takový design výrobků, který se jen stěží napodobuje. Dále se doporučuje využití radiofrekvenční identifikace výrobků, bezpečnostních nálepek a dalších ochranných prvků při balení výrobku. Jde o to, zkombinovat co nejvíce ochranných prvků. Jednotlivé akce nemají podle zástupce společnosti, která prováděla průzkum, smysl.

KPMG UK a AGMA rovněž doporučují, aby se problému pravidelně a intenzivně věnovali členové vrcholového managementu nebo přímo správní rada podniku. Provedený průzkum odhalil, že tam, kde se tento problém řeší v nejvyšším vedení, je obrana proti falšování daleko účinnější.

Dále by se neměla zanedbávat spolupráce se státními orgány, vymáhání právní ochrany na domácím trhu i v zahraničí. Autoři průzkumu doporučují spolupráci s podobnými organizacemi, jako je AGMA. Samozřejmá je i prevence. Výrobci by proto měli věnovat pozornost svým obchodním a distribučním partnerům, hovořit s nimi o škodlivosti plagiátorství, naučit je falzifikáty rozeznávat a bránit se jejich infiltraci do distribučních a obchodních sítí.

Stejná pozornost by se měla dostat i konečným uživatelům IT produktů. Obranu a boj proti plagiátům je také nutné vést v oblasti, kde se vyskytují. Velkou chybou je vedení této obrany z centra společnosti.

Náklady na ochranu před kopírováním se musí někde odrazit. Pokud nedojde ke snížení zisku výrobce, dojde ke zvýšení koncové ceny, což zákazník pocítí negativně a levným plagiátům to zase připočítá bod k dobru. Je to tedy začarovaný kruh, ze kterého zdánlivě není úniku.

Zajímavosti z průzkumu

Prodej a výroba napodobenin se rozvíjí velice rychlým tempem. Podle odhadu Mezinárodní obchodní komory se na celém světě prodaly falešné výrobky za 456 miliard dolarů. Tento údaj je platný pro rok 2003, a lze očekávat, že další odhad bude operovat s ještě vyšším číslem.

Zřejmě největší problémy s falešnými výrobky mají USA. Dle jejich patentového úřadu je až 66 procent falšovaného zboží zadrženého v celnicích a přístavech původem z jižních oblastí Číny. V samotné Čínské lidové republice je přitom podle odhadů 15 až 20 procent veškerého značkového zboží tvořeno falzifikáty.

Témata článku: Notebooky, Google, Adware

43 komentářů

Nejnovější komentáře

  • krakonoš 12. 3. 2006 12:26:31
    Protože za pojem ,,maximální svoboda" se, zejména u nás, s oblibou...
  • shrek 12. 3. 2006 11:00:35
  • shrek 12. 3. 2006 10:59:00
    Falšovat Šumavu, tomu já říkám terno.
Určitě si přečtěte

Operační systém běžným počítačům nedal Bill Gates, ale Gary Kildall

Operační systém běžným počítačům nedal Bill Gates, ale Gary Kildall

** Gary Kildall pochopil, že levné výpočetní čipy mohou posloužit jako univerzální počítače pro všechny ** Připravil pro ně proto první operační systém ** Později mu systém vyfoukl Microsoft a nazval ho MS DOS

23.  4.  2017 | Pavel Tronner | 51

Umělá inteligence je sice v plenkách, už teď ale přestáváme rozumět, jak vlastně funguje. To je problém

Umělá inteligence je sice v plenkách, už teď ale přestáváme rozumět, jak vlastně funguje. To je problém

** Už je to tady, lidé přestávají chápat počítače ** Systémy neuronových sítí začínají pracovat tak, že ani jejich tvůrci přesně neví, co se uvnitř děje ** Do budoucna to může být závažný problém

24.  4.  2017 | Jakub Čížek | 111

Před 35 lety měl premiéru legendární počítač ZX Spectrum. Připomeňte si „Gumáka“

Před 35 lety měl premiéru legendární počítač ZX Spectrum. Připomeňte si „Gumáka“

** Slavný osmibitový počítač Sinclair ZX Spectrum byl uveden právě před 35 lety ** Připomeňte si tento průkopnický počítač v tematických článcích ** Podívejte se, jak funguje dnes

23.  4.  2017 | Pavel Tronner | 13

Správný počítač má alespoň dva monitory. Anebo je to jinak?

Správný počítač má alespoň dva monitory. Anebo je to jinak?

** David si nedokáže představit práci bez dvou a více monitorů ** Kubovi naopak stačí jeden a ve více displejích se ztrácí ** Jaký přístup je lepší?

23.  4.  2017 | Jakub Čížek | 59

Český Google Překladač začal používat umělou inteligenci. Konec „drahoušků zákazníků“

Český Google Překladač začal používat umělou inteligenci. Konec „drahoušků zákazníků“

** Google ve svém překladači roky používal statistickou technologii ** Nyní zavádí strojové učení a neuronové sítě ** Rozdíl by měl být zvláště na větších textech patrný už nyní

20.  4.  2017 | Jakub Čížek | 31

Brno otevřelo největší českou dílnu pro bastlíře. Kladívka, vrtačky, 3D tiskárny, laserové řezačky. Je tu vše

Brno otevřelo největší českou dílnu pro bastlíře. Kladívka, vrtačky, 3D tiskárny, laserové řezačky. Je tu vše

** Máte nápad, ale chybí vám stroje a pořádná dílna? ** Chcete postavit ptačí budku, nebo krabičku pro Arduino? ** Brno otevřelo svůj FabLab – laboratoř pro bastlíře

19.  4.  2017 | Jakub Čížek | 31


Aktuální číslo časopisu Computer

První test AMD Ryzen

Velké testy: 22 powerbank a 8 bezdrátových setů

Radíme s koupí Wi-Fi routeru

Co dokáží inteligentní domy?