Picasa Web Albums: Dopřejte svým fotkám luxus

Nahrajte si fotky z dovolené na Picasu. Získáte 1 GB zdarma, web bez jediné reklamy a propojení s mapovými službami.

Picasa Web Albums, v české verzi „Webová alba programu Picasa“, je webová databanka pro vaše fotografie. Český název není příliš přesný, PWA totiž můžete používat i bez editoru a katalogu Picasa, který vyvinula společnost Idealab. O desktopové Picase pro Windows, Linux a brzy i Mac OS X si můžete přečíst na DIGIaréně, dnešní článek je ale věnován bezplatnému 1GB úložišti Web Albums.

11 GB za tři stovky ročně

Českou Picasu na webu si může bezplatně pořídit každý majitel Google účtu. Po registraci získá webové prostředí plné interaktivního AJAXu a 1GB úložiště. Tisíc „mega“ vám moc dlouho nevydrží. Mimo jiné také proto, že Picasa zvládá spravovat fotografie až do velikosti 20 MB (větší fotografie budou zmenšeny). Kapacitu úložiště si ale můžete doplatit, dalších 10 GB vás přijde při neustále klesajícím dolaru asi na 300 Kč. Platba se realizuje pomocí platebního systému Google Checkout, který se neliší od oblíbeného PayPalu, a po zaplacení kreditní kartou se vám kapacita navýší do několika minut. Výhodou je, že se jedná o sdílené předplatné na jeden rok, volné místo tedy nemusí sloužit pouze fotografiím, ale i Gmailu. Další služby zatím nejsou podporované.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Základní přehled, otevřená galerie a správa zbývajícího místa (včetně ročního 10GB předplatného)

S jedenácti gigabajty je Picasa hned použitelnější, ačkoliv konkurenční Flickr je na tom přeci jen lépe. Flickr však s Picasou nemá smysl srovnávat. Jedná se o dvě zcela odlišné služby. Zatímco Flickr staví na komunitě a hodnocení fotografií, Picasa je především tradiční databanka pro vaše fotografie. I zde ale nechybí možnost zanechávání komentářů a budování komunity přátel.

Klepněte pro větší obrázek
O nových fotkách vašich přítel budete informováni na webu i na e-mailu

Sdílení je tedy v Picase velmi jednoduché. Fotogalerii buď zveřejníte, pak si je může prohlédnout kdokoliv, nebo budou soukromé a prohlížet si je mohou pouze vybraní majitelé Google účtu. A pokud i oni vlastní svou webovou Picasu, snadno je přidáte mezi oblíbené a pakliže nahrají nějaké fotografie, budete o tom vědět nejen na webu, ale i na e-mailu, Google vám totiž pošle informaci, že někdo založil novou galerii.

Klepněte pro větší obrázek
Vyhledávat můžete ve svých galeriích, u přátel a mezi všemi veřejnými fotkami

Nahrávání fotek s ActiveX doplňkem

Fotky můžete do webové Picasy nahrát čtyřmi způsoby. Nejkomfortnější je samozřejmě použití desktopové Picasy, kde zároveň nastavíte skoro všechny vlastnosti nové galerie, nechybí ale ani webový formulář. Z webu nahrajete fotky buď přes klasický formulář, kde musíte zdlouhavě každou fotografii po jedné vybrat, majitelé Internet Exploreru pak ocení ActiveX doplněk, který nahraje fotky přes drag&drop, stačí tedy označit a přetáhnout libovolné množství souborů. Je trochu k pláči, že si americký gigant, který si zakládá na dostupnosti svých služeb, nezvolil přeci jen dostupnější  a multiplatformní technologii Adobe Flash. Čtvrtou možností je pak doplněk pro Firefox, AddToPicasa, který do galerie nahraje libovolný obrázek na webu přes kontextové menu.

Klepněte pro větší obrázek  Klepněte pro větší obrázek
Klasické nahrávání fotek a ActiveX doplněk v Internet Exploreru

Propojení s mapovými službami

Google nabízí velmi kvalitní mapy, jejichž potenciálu využijete i na webové Picase. Každému albu totiž můžete připojit informaci, kde bylo vyfoceno a to samé platí o dílčích fotografiích. Pokud obsahují v EXIF informaci GPS souřadnice, zařadí je do mapy Google za vás. Na titulní stránce Picasy tedy máte přehled o tom, kde jste všude byli a pořizovali fotografie a pokud se ve vybrané galerii přepnete do mapového režimu, můžete si prohlížet fotografie přímo z mapy a to nejen té webové, ale díky exportu do KLM souboru i v oblíbeném 3D glóbu, Google Earth.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Integrovaná mapa zobrazí všechny fotky ve vybrané galerii, které mají GPS souřadnice

Prohlížení fotografií na webu i v PicLens

Fotografie můžete prohlížet buď v klasickém webovém prostředí nebo v externím doplňku PicLens. V prvém případě se nabízí ještě integrovaná prezentace, která bude fotku po fotce střídat s nastaveným časovým intervalem. PicLens, který je k dispozici pro Firefox, Internet Explorer a v omezené míře také pro Safari, promítne fotografie v pěkném celoobrazovkovém režimu s pěknými 3D přechodovými efekty. O PicLens si můžete přečíst v našem podrobném článku.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Klasický náhled zobrazí komentáře i EXIF informace; integrované promítání a prohlížení Picasa fotografií v doplňku PicLens

Integrace a gadget pro webové stránky

Pokud si nainstalujete desktopový správce a editor Picasa, můžete celé galerie i fotografie stahovat rovnou do Picasy, jedná se tedy o další možnost, jak si prohlížet webové fotky. Stejně tak existuje velké množství nejrůznějších gadgetů pro postranní lištu Google Desktop, startovací stránky iGoogle a Netvibes. V podobně jednoduchého HTML kódu si můžete dát odkaz na galerii nebo fotku i na svoje webové stránky. Nakonec nechybí ani sdílení fotografií přes RSS, čehož využívají právě gadgety třetích stran.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Picasa gadget na startovací stránce Netvibes a obrázkový odkaz na běžné webové stránce

Není to Flickr, naštěstí

Fotografie z Picasy si můžete prohlížet i v miniaturní verzi pro mobilní telefony. Tato verze sice neumí fotografie nahrávat na webové úložiště, nicméně zase zobrazí původní velké fotografie v optimalizovaném rozlišení. Soubory se tedy nahrají rychleji a vy méně zaplatíte. Více se o Picase pro mobilní telefony dočtete v přehledovém článku „Google v mobilu, Google v kapse“.

Pokud oželíte pokročilé formy sdílení a komunity a jde vám pouze o to, jak rychle nahrát fotografie na web, Google Picasa se vám bude líbit. Velké množství AJAXu sice pocítí majitelé starších počítačů s nižším výkonem, na oplátku ale získáte jednoduché, avšak výkonné, webové prostředí pro vaše fotografie bez jediné reklamy a v bezplatné verzi s 1GB volného prostoru.

Webové stránky služby Picasa Web Albums
Desktopový správce a editor Picasa 

Klepněte pro větší obrázek

 

 

Témata článku: Google, Web, Internet, Firefox, Fotky, Picasa, Gadget, Gps mapy

24 komentářů

Nejnovější komentáře

  • Johanka z Arku 29. 11. 2015 17:01:26
    Dobrý den, moc bych chtěla poprosit o radu s Picasou. Dříve se mi všechny...
  • marošmaroš 22. 6. 2013 10:26:46
    Dobrý den, prosím o radu, před pár lety jsem založil účet na...
  • trokar 29. 4. 2008 12:05:54
    Přišel jsem v Picase na chybu, která mě doceal štve. Když umístíte fotku...
Určitě si přečtěte

Operační systém běžným počítačům nedal Bill Gates, ale Gary Kildall

Operační systém běžným počítačům nedal Bill Gates, ale Gary Kildall

** Gary Kildall pochopil, že levné výpočetní čipy mohou posloužit jako univerzální počítače pro všechny ** Připravil pro ně proto první operační systém ** Později mu systém vyfoukl Microsoft a nazval ho MS DOS

23.  4.  2017 | Pavel Tronner | 53

Umělá inteligence je sice v plenkách, už teď ale přestáváme rozumět, jak vlastně funguje. To je problém

Umělá inteligence je sice v plenkách, už teď ale přestáváme rozumět, jak vlastně funguje. To je problém

** Už je to tady, lidé přestávají chápat počítače ** Systémy neuronových sítí začínají pracovat tak, že ani jejich tvůrci přesně neví, co se uvnitř děje ** Do budoucna to může být závažný problém

24.  4.  2017 | Jakub Čížek | 112

Před 35 lety měl premiéru legendární počítač ZX Spectrum. Připomeňte si „Gumáka“

Před 35 lety měl premiéru legendární počítač ZX Spectrum. Připomeňte si „Gumáka“

** Slavný osmibitový počítač Sinclair ZX Spectrum byl uveden právě před 35 lety ** Připomeňte si tento průkopnický počítač v tematických článcích ** Podívejte se, jak funguje dnes

23.  4.  2017 | Pavel Tronner | 13

Správný počítač má alespoň dva monitory. Anebo je to jinak?

Správný počítač má alespoň dva monitory. Anebo je to jinak?

** David si nedokáže představit práci bez dvou a více monitorů ** Kubovi naopak stačí jeden a ve více displejích se ztrácí ** Jaký přístup je lepší?

23.  4.  2017 | Jakub Čížek | 59

Český Google Překladač začal používat umělou inteligenci. Konec „drahoušků zákazníků“

Český Google Překladač začal používat umělou inteligenci. Konec „drahoušků zákazníků“

** Google ve svém překladači roky používal statistickou technologii ** Nyní zavádí strojové učení a neuronové sítě ** Rozdíl by měl být zvláště na větších textech patrný už nyní

20.  4.  2017 | Jakub Čížek | 31

Brno otevřelo největší českou dílnu pro bastlíře. Kladívka, vrtačky, 3D tiskárny, laserové řezačky. Je tu vše

Brno otevřelo největší českou dílnu pro bastlíře. Kladívka, vrtačky, 3D tiskárny, laserové řezačky. Je tu vše

** Máte nápad, ale chybí vám stroje a pořádná dílna? ** Chcete postavit ptačí budku, nebo krabičku pro Arduino? ** Brno otevřelo svůj FabLab – laboratoř pro bastlíře

19.  4.  2017 | Jakub Čížek | 31


Aktuální číslo časopisu Computer

První test AMD Ryzen

Velké testy: 22 powerbank a 8 bezdrátových setů

Radíme s koupí Wi-Fi routeru

Co dokáží inteligentní domy?