Picasa 3 Beta: Googlu se začátek školního roku povedl

Nová Google Picasa 3.0 si poradí s retušováním fotografií, hledáním osob i tvorbou 1080p HD videoklipů. Je skutečně s podivem, že je tak dobrý katalog a editor fotografií zcela zdarma.

Ultralehký webový prohlížeč Chrome není zdaleka jedinou novinkou prvního týdne nového školního roku. Tak trochu ve stínu nebývalého zájmu o webkitový browser totiž gigant z Mountain View nabídl i betaverzi Google Picasa 3.0.

Když Google před pár lety uvolnil bitmapový editor a prohlížeč Picasa s důrazem na co nejrychlejší a nejjednodušší úpravu fotografií, jednalo se přeci jen o poměrně jednoduchý software, který byl pouze o krůček použitelnější než srovnatelné programy dodávané společně s digitálním fotoaparátem. To se však poměrně brzy změnilo a dnešní stabilní a plně lokalizovaná Picasa je téměř povinnou výbavou každého majitele webové galerie Picasa Web Albums – ve spojení s 1GB úložištěm pro fotky od Googlu a online mapou Google Earth (geotagging) se totiž z Picasy stává skutečně velmi produktivní nástroj.

Pokud o Picase nic nevíte, určitě si přečtěte naše starší články:

O gigabajtové webové galerii od Googlu si pro změnu můžete přečíst v článku
Picasa Web Albums: Dopřejte svým fotkám luxus.

Klepněte pro větší obrázek  Klepněte pro větší obrázek
Poslední česká Picasa verze 2.7 a anglická Picasa 3.0 Beta

Před pár dny na svých stránkách Google nabídl k veřejnému testování anglickou betaverzi Picasy 3 a novinek je skutečně mnoho. Picasa konečně obsahuje klonovací razítko pro retušování nejrůznějších šmouh a chyb, se kterými si stará verze prostě neporadí. Editor nyní obsahuje i velmi rychlý samostatný prohlížeč fotografií, podporu pro „live“ synchronizaci a nastavení webových alb přímo z Picasy. Fotky nyní můžete filtrovat dokonce i podle toho, jestli jsou na nich nějaké osoby, Google totiž do Picasy implementoval svůj systém rozpoznávání osob. Změn je ale samozřejmě mnohem více a my vám je ve stručnosti představíme.

Živá synchronizace a menší zátěž na vaše připojení k internetu

Tuto novinku ocení všichni, kteří Picasu používají společně s webovou galerií od Googlu. Pakliže synchronizaci pro vybrané album explicitně povolíte, můžete přímo v Picase fotografie libovolně upravovat, retušovat, přidávat popisky, klíčová slova a zeměpisné souřadnice. Samozřejmě je můžete také mazat, případně do alba přidávat zcela nové fotografie a Picasa pěkně na pozadí všechny změny automaticku nahraje na web a naopak.

Klepněte pro větší obrázek  Klepněte pro větší obrázek
U alb nahraných na Google server můžete měnit nastavení přímo z Picasy
Synchronizované album a fotografie jsou v Picase označené symbolem

Pokud máte doma rychlý upload, další novinka vás možná nezaujme, drtivá většina českých uživatelů je ale odsouzena k asymetrickému připojení k internetu. Pakliže do této skupiny patříte, určitě oceníte možnost nastavení priority nahrávání fotografií na webové album. Picasa se v takovém případě bude krotit a nebude využívat plné rychlosti nahrávání. Na tuto možnost narazíte v dialogu pro upload nového alba na web.

Už žádné vady – konečně přibyl retušovací štětec

Absence klonovacího razítka mě osobně velmi trápila, Picasa totiž sice obsahuje nejrůznější chytré filtry na jedno klepnutí myší, které v okamžiku opraví fotografii, pokud ale taková fotka obsahuje třeba šmouhy, různé šrámy nebo prostě předměty, které nemají v kompozici co dělat, neměli jste doposud na výběr a fotku bylo třeba editovat v jiném programu.

Klepněte pro větší obrázek  Klepněte pro větší obrázek
Retušovací štětec pracuje jako klonovací razítko, vady tedy musíte zamaskovat vzorkem z jiného místa

Vše se mění v nové Picase, na záložce se základními úpravami fotky totiž narazíte na novou funkci „Retouch“, která otevře samostatné okno s retušovacím razítkem. Stačí zvolit velikost štětce, klepnout na šmouhu a nahradit ji vzorkem z okolí.

Picasa Photo Viewer

Picasa 3 už také není pouze katalog a editor, ale i samostatný jednoduchý prohlížeč fotografií. V rychlém náhledu pak můžete fotografii upravit v samotné Picase, nabízí se ale i možnost odeslat obrázek rovnou do webové galerie. K tomu slouží speciální schránka, tedy neveřejné album, které po přihlášení na web vidíte pouze vy. Fotky pak můžete ze schránky dodatečně uložit do některého z vašich alb.

Klepněte pro větší obrázek  Klepněte pro větší obrázek
Picasa Photo Viewer v okenním režimu a v transparentním celoobrazovkovém režimu

Picasa Photo Viewer samozřejmě není Zoner, ACDSee nebo XnView, poradí si tedy pouze se základními rastrovými formáty. O to zde ale nakonec až tak nejde, Photo Viewer je tu totiž především od toho, abyste mohli rychle využít funkcí Picasy i u obrázků, které nemáte indexované v katalogu. Prohlížeč je nakonec velmi pěkně zpracovaný a tak trochu připomíná PicLens.

Picasa Movie Maker si poradí s plným HD

Novinkou třetí Picasy je také jednoduchá videostřižna, kde si můžete fotografie a videoklipy z fotoaparátu poskládat a přidat jim některý z přechodů včetně motion efektu. Google už delší dobu vyvíjí systém, který rozpoznává na fotografiích postavy, nechybí tedy ani motion efekt, který najde na obrázku lidskou tvář a zacentruje na ni.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Jednoduchá střižna si poradí s desítkou přechodových filtrů, plným HD rozlišením a titulky

K videu nakonec můžete přidat i hudební stopu a textové klipy podle některé z dostupných šablon. Video se ukládá do formátu Windows Media Video a to až do HD rozlišení 1080p (1920x1080). Pokud ale máte účet na YouTube, můžete slideshow nahrát rovnou na tento videoportál.

Chytrý ořez, import a rozpoznání osob

Pokud Picasu používáte, další novinky objevíte skutečně na každém rohu. Do fotografií můžete nyní přidat text nebo vodoznak, Picasa také zaregistruje klávesovou zkratku pro Printscreen včetně kombinace s klávesou Alt, pakliže tedy máte Picasu otevřenou, můžete sejmout obrazovku nebo vybrané okno. Obrázek se uloží do speciální složky „Screen Captures“.

Picasa 3 má vylepšenou tvorbu koláží, automatický filtr pro odstranění efektu červených očí, který sám rozpozná, kde se nachází lidská tvář a oči. Chytřejší je také ořezávání fotek, Picasa totiž analyzuje kompozici fotografie a nabídne správný zlatý řez včetně výběru několika poměrů stran včetně 9x13, 10x15, A4 i širokoúhlého poměru 16x10 aj.

Klepněte pro větší obrázek  Klepněte pro větší obrázek
Inteligentní ořez fotografie v poměru stran 9x13 a import s rozřazením fotografií podle data do časových os

Inteligentnější je také import fotografií z digitálního fotoaparátu nebo složky, Picasa totiž nyní pro snazší orientaci rozdělí fotografie podle data pořízení snímků do časových os.

Katalog umí filtrovat fotografie podle barvy, zvolíte-li tedy třeba zelenou, v seznamu se zobrazí pouze exteriérové fotografie, modrá zase vybere ty z dovolené u moře. Specialitou je nakonec i systém rozpoznávání tváří, v takovém případě Picasa zobrazí pouze ty fotografie, na kterých je alespoň jedna osoba.

Klepněte pro větší obrázek  Klepněte pro větší obrázek
Inteligentní filtr zobrazí pouze fotografie, na kterých jsou osoby, nebo třeba obrázky, na kterých převládá zelená barva

Picasa 3 je katalog, inteligentní editor, prohlížeč, manažer multimédií a správce webových alb Google. Nemá cenu ho srovnávat s klasickými prohlížeči a editory, je totiž jiný a těžko byste hledali jeho srovnatelnou obdobu. Jiné webové galerie sice také mají programy pro snadné nahrávání fotografií z počítače, kvalitou zpracování je však Picasa dalece přesahuje. Nová verze nakonec umí indexovat až 1 000 000 fotografií, pakliže tedy máte velký disk nebo NAS, Picasa vás prostě neomezí.

Oficiální upoutávka nových funkcí

Google Picasa je jednoduchý program, který nenabízí pokročilé možnosti úprav, kdekdo by tedy mohl namítnout, že na Photoshop jednoduše nemá. Skutečně, nemá. Nabízí se však otázka, zdali při návratu z dovolené máte dostatek času na to, abyste desítky a stovky fotografií zdlouhavě upravovali právě v některém z těchto velkých fotografických editorů. Právě tehdy oceníte jednoduchou a ergonomickou Picasu.

Češtiny se betaverze nedočkala, na lokalizaci si tedy budete muset počkat až na finální uvedení třetí verze. Uvidíme, zdali programátoři z Googlu implementují ještě nějaké nové funkce.

Klepněte pro větší obrázek

 

 

Témata článku: Software, Google, Web, Picasa, Alba, Album, Razítka, Answer, Acdsee, Movie Maker

5 komentářů

Nejnovější komentáře

  • qiwi93 6. 9. 2008 14:23:48
    "... Poskytnutím, odoslaním alebo zobrazením obsahu ..." ... tieto...
  • Radek71 6. 9. 2008 12:41:32
    To ale plati pouze pro uploadnute fotografie, ne? A jeste to bude spis...
  • qiwi93 5. 9. 2008 22:29:01
    ... EULA kazdeho produktu obsahuje odstavec 11.1: " 11.1 Autorské práva...
Určitě si přečtěte

Operační systém běžným počítačům nedal Bill Gates, ale Gary Kildall

Operační systém běžným počítačům nedal Bill Gates, ale Gary Kildall

** Gary Kildall pochopil, že levné výpočetní čipy mohou posloužit jako univerzální počítače pro všechny ** Připravil pro ně proto první operační systém ** Později mu systém vyfoukl Microsoft a nazval ho MS DOS

23.  4.  2017 | Pavel Tronner | 57

Umělá inteligence je sice v plenkách, už teď ale přestáváme rozumět, jak vlastně funguje. To je problém

Umělá inteligence je sice v plenkách, už teď ale přestáváme rozumět, jak vlastně funguje. To je problém

** Už je to tady, lidé přestávají chápat počítače ** Systémy neuronových sítí začínají pracovat tak, že ani jejich tvůrci přesně neví, co se uvnitř děje ** Do budoucna to může být závažný problém

24.  4.  2017 | Jakub Čížek | 112

Acer chrlí novinky: levný a tenký Predator, nové Switche a další notebooky

Acer chrlí novinky: levný a tenký Predator, nové Switche a další notebooky

** Acer na konferenci v New Yorku představil velkou spoustu novinek z oblasti počítačů, notebooků i monitorů ** Notebookové novinky se dotkly řad Predator, Swift, Switch i Aspire ** Herní notebooky dostaly nový typ chlazení

27.  4.  2017 | Karel Javůrek | 8

Jak by měly vypadat příští Windows? Designéři si pohráli s futuristickým prostředím Neon

Jak by měly vypadat příští Windows? Designéři si pohráli s futuristickým prostředím Neon

** Zkraje roku unikly na internet snímky nového prostředí Neon ** Součástí Windows by mohlo být už na podzim ** Komunita grafiků na webu nespala a začala si hrát

26.  4.  2017 | Jakub Čížek | 59

Jak funguje Apple Liam: Robot, který umí recyklovat staré iPhony

Jak funguje Apple Liam: Robot, který umí recyklovat staré iPhony

** Apple zveřejnil detaily, jak funguje robotický systém Liam pro recyklaci iPhonů ** Jeden Liam zvládne rozdělat i na ty nejmenší díly 1,2 milionů iPhonů ročně ** Liam je důležitým prvkem k tomu, aby Apple mohl vyrábět pouze ze stoprocentně recyklovaných materiálů

24.  4.  2017 | Karel Javůrek | 21


Aktuální číslo časopisu Computer

Supertéma: moderní cestování

Kdy opravdu přijdou nové baterie?

Velké testy: 6 herních notebooků a 8 volantů

Recenze: AMD Ryzen řady 5