reklama

phpBB 3.0: Král je mrtev, ať žije Olympus!

Nová verze jednoho z nejrozšířenějších diskuzních fór phpBB přináší mnoho zásadních inovací. Dočkáme se právě dnes.

Uživatelé jednoho z nejrozšířenějších diskuzních fór phpBB se po dlouhé době dočkali. Čtvrtek 13. prosince roku 2007 bude do kalendáře internetových dějin zapsán jako den oficiálního uvolnění nové zlomové verze diskuzního fóra phpBB 3.0.

Nová verze, označovaná kódovým jménem Olympus, má za sebou strastiplnou cestu od původních nic neříkajících vývojových buildů, přes mnohé alfa a beta verze, až po celkem osm Release Candidate (RC) verzí. Teprve v osmé RC verzi se pomyslný jazýček vah přehoupl a programový kód nové verze může vběhnout do pomyslné cílové finální rovinky. Podle odpočtu, který běží na oficiálních stránkách projektu se tak stane přesně dnes v 18 hodin našeho času.

Mnozí by mohli namítnout, že na diskuzním fóru phpBB ve verzi 2.x již není co vylepšovat. Z této domněnky nás ale vývojáři velmi rychle vyvedou - pro uživatele totiž připravili řadu žhavých novinek a zlepšení, množství opravených chyb a zejména zvýšení bezpečnosti vůči spamovým příspěvkům "neurvalých" robotů.

V dnešním článku si ve zkratce představíme velkou řadu připravených inovací a změn, které čekají nové i stávající uživatele.

Klepněte pro větší obrázek

Technologické pozadí

phpBB 3.0 alias Olympus vyžaduje PHP minimálně ve verzi 4.3.3, v oblasti použité databázi si můžeme vcelku pohodlně vybrat: MySQL 3.23+/4.0+/4.1+/5.0+ , MySQLi (MySQL 4.1+/5.0+) , PostgreSQL 7.3+ , SQLite , Firebird 1.5+/Interbase 7.1+ , Oracle , MSSQL 2000+ , MSSQL 2000+ (ODBC).

Dlouhodobě očekávanou novinkou je celková podpora UTF-8 a komplexní zvýšení výkonnosti pomocí cache – šablony, oprávnění, konfigurace i dotazy na databázi jsou nyní udržovány v rychlé dočasné mezipaměti.

Registrace uživatelů

Registrace nových uživatelů prošla zcela zásadní technologickou obnovou tak, aby byla více flexibilní specifickým potřebám a zároveň dostatečně bezpečná vůči spamovým robotům.

Standardní rozsah uživatelských profilů lze nově rozšířit o uživatelsky definovaná pole, která jsou zobrazována již v registračním formuláři. Administrátoři tak získávají nástroj pro lepší představení a zatřídění uživatelů u specifických fór.

Z hlediska zabezpečení procesu registrace nechybí limitní ochrana počtu registrací za určitý čas, možnost nastavení minimální a maximální délky uživatelského jména a hesla, omezení skupiny znaků pro přihlašovací jména, nastavení politiky pro složitost a komplexnost hesla a řada dalších drobností. Upraven byl rovněž ochranný obrázek (CAPTCHA), který by měl nyní více znepříjemnit cestu automaticky se registrujícím robotům.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek

Uživatel fórum živí

Nové phpBB 3.0 přináší velkou řadu novinek i pro běžné uživatele, kteří nyní mohou například vytvářet záložky na oblíbená témata, přihlásit se k odběru příspěvků na jednotlivých fórech nebo tisknout  či odeslat emailem jednotlivé příspěvky a témata. Novinkou je i podpora notifikací přes Jabber/xmpp.

Osobní zprávy (Private Messages) mohou být nově rozesílány více adresátům či konkrétní skupině včetně možné skryté kopie (Bcc).  Potěší i možnost přiložit k odesílané zprávě přílohu.

Klepněte pro větší obrázek

Zaregistrované uživatele můžete vkládat na seznam svých přátel či nepřátel. Zařazením uživatele na druhý – méně oblíbený – seznam dojde zároveň i k filtraci jeho příspěvků na fóru - samozřejmě jen pro vás. Seznam přátel (Fiends list) pracuje rovněž jako adresář, proto i své oblíbence můžete velmi jednoduše hromadně oslovit.

Klepněte pro větší obrázek

Uživatelské prostředí doznalo změn

Nové i dříve dostupné funkcionality spravuje uživatel v přehledném uživatelském panelu, prostřednictvím kterého lze velmi jednoduše udržovat seznamy přihlášených témat a fór, spravovat záložky na jednotlivá témata, uložené koncepty, soukromé zprávy, uživatelské skupy a přehledy přátel a nepřátel.

Klepněte pro větší obrázek

Do diskuzí lze velmi jednoduše vkládat přílohy ve formě obrázků, dokumentů, video streamů či archivů. U obrázků navíc dochází k automatickému vytvoření náhledu.

Hledání pod lupou

phpBB 3.0 umožňuje nově vyhledávání uvnitř jednotlivých témat nebo prohledávání pouze v titulcích příspěvků. Podrobné vyhledávání pak umožní specifikovat více fór k prohledání (pokud existují) a zvolit kategorie pro vyhledávání.

Administrace a moderování fór

Administrátoři a moderátoři fór získají s novou verzí mnoho velmi silných nástrojů. Odstraněny byly rovněž některé bariéry – nově lze například nadefinovat neomezený počet pofór (Subforum) či jednoduše vytvářet své vlastní BB kódy.

Nástroje pro moderátory umožňují velmi efektivně moderovat probíhající diskuze, spojovat či kopírovat témata, sledovat historii těchto témat či chránit obsah uzamčením až na úrovni jednotlivých příspěvků.

Administrátoři mohou nově využít například služeb globálního oznamování uživatelům, osobních poznámek k jednotlivým registrovaným osobám, úpravy jazykových balíčků či nástroje pro odstranění neaktivních uživatelů.

Administrační panel získal zcela novou přehlednější formu využívající záložek. Modulární systém administrace lze jednoduše rozšířit o extenze, stejně tak lze zakázat či povolit přístup k různým funkcím administračního rozhraní.

Klepněte pro větší obrázek

Uživatelské skupiny mohou mít nově více „vůdčích“ osobností, lze nastavit konkrétní barva dané skupině a její grafická reprezentace.

Značně přepracován byl i systém udělování uživatelských práv, který nyní nabízí velmi jednoduché přidělení oprávnění v rámci rolí a velmi podrobné nastavení přístupových práv administrátorů a moderátorů. Administrátoři mohou nastavovat dočasné zákazy vstupu (ban), každý zákaz lze pro pořádek podrobně okomentovat.

Správa uživatelských účtů skrývá ve svém novém vzhledu rovněž řadu inovací – například možnost jednoduché úpravy uživatelských preferencí, členství ve skupinách, zobrazení a úprav příloh uživatele či přímého zobrazení jednotlivých nastavených oprávnění. Vyhledávání uživatelů lze provádět podle všech dostupných atributů.

Čas ukáže

phpBB 3.0 čekala před oficiálním uvolněním dlouhá cesta náročných uživatelských testů. Opravily se stovky chyb a nepřesností. Nicméně pořádný křest ohněm se na fórum teprve chystá - od statisíců běžných uživatelů. Postupně bude stoupat jeho využívanost, uživatelé budou přecházet ze starších verzí na tuto.

A v tu chvíli přirozeně stoupne i zájem útočníků, kteří budou hledat bezpečnostní chyby a zranitelnosti. Uvidíme, jak si nově navržený bezpečnostní model fóra s tímto nadměrným tlakem poradí a nakolik budou atraktivní novinky od vývojářů skutečně atraktivní i pro uživatele. Musíme však zkonstatovat, že nakročeno je opravdu velmi dobře.

Témata článku: Software, Programování, PHP, Nova

34 komentářů

Nejnovější komentáře

  • Jirik 30. 4. 2008 23:20:23
    phpBB je jedno nejdementnejsich for ktere jsem kdy videl. Bohuzel je dost...
  • podnot 16. 12. 2007 11:25:06
    ved prave. Neviem o ziadnej chybajucej funkcionalite, ktore by ma nutila...
  • petmal 16. 12. 2007 7:46:54
    Take pouzivam k plne spokojenosti PunBB. V jednoduchosti je sila... :-D
reklama
Určitě si přečtěte

5 specialit, které budou v příštím Firefoxu. Ale musí vás nejprve nadchnout

5 specialit, které budou v příštím Firefoxu. Ale musí vás nejprve nadchnout

** Vyzkoušejte si speciality, na kterých pracuje Mozilla ** Vývojáři se podle vás rozhodnou, jestli to má smysl ** Nově přibyl skvělý experiment Snooze Tabs

26.  2.  2017 | Jakub Čížek | 47

4 aplikace, které vám pomohou z hardwaru vyždímat maximum

4 aplikace, které vám pomohou z hardwaru vyždímat maximum

** Taktování je nejsnadnější cestou k vyššímu výkonu ** S dnešními nástroji jej zvládne i méně zkušený uživatel ** Poradíme, v čem přetaktovat procesor i grafiku

25.  2.  2017 | Stanislav Janů | 37

Remix Singularity: Microsoft si na tom vylámal zuby. Jak dopadne Android?

Remix Singularity: Microsoft si na tom vylámal zuby. Jak dopadne Android?

** Microsoft do svých telefonů integroval desktopové prostředí ** Moc to ale nevyšlo, chyběl pořádný výkon ** Teď to zkoušejí ex-googleři s Remix Singularity

23.  2.  2017 | Jakub Čížek | 75


Aktuální číslo časopisu Computer

Supertéma o počítačové bezpečnosti

AMD Ryzen přichází

Velké testy kinoprojektorů a levných sluchátek

Příslušenství do USB-C

reklama
reklama