reklama

Phishing Doctor: ochrana proti internetovým podvodům

Téma phishingu nedávno opět vyplulo na povrch. Stalo se tak díky publicitě okolo podvodného e-mailu rozesílaného nejenom klientům České spořitelny. Buďte na podobné podvody připraveni – pravděpodobně se budou objevovat stále častěji. Vedle zdravého rozumu vám může s ochranou před phishingem pomoci program Phishing Doctor.

 Plusy / minusy
 + jednoduché ovládání 
 – možnosti nastavení

Pokud jste se s phishingem ještě nesetkali na vlastní kůži, pak vězte, že se jedná o pokus vylákat z uživatelů nejčastěji přístupové údaje pomocí falešných formulářů či přihlašovacích obrazovek. Většinou vám přijde e-mail s velice důvěryhodným odůvodněním, proč byste měli klepnout na uvedený odkaz a na webové stránce vložit například přístupové kódy k bankovnímu účtu.

Pozorný uživatel si jistě všimne, že adresa stránek s podvodným formulářem neodpovídá oficiální adrese webové aplikace, se kterou běžně pracuje. Nejčastěji je nahrazena číselným vyjádřením (IP adresou), ale může být i velice podobná adrese skutečné aplikace. Přehozených písmenek byste si tak na první pohled nemuseli všimnout.

Do boje s phishingem vyráží moderní webové prohlížeče, které buď pomocí přímo vestavěných funkcí nebo za pomoci doplňků upozorní uživatele na možné nebezpečí. Stále více poštovních klientů se také snaží rozpoznat v doručených zprávách známky phishingu. Pokud však této základní ochraně nedůvěřujete a rychlost aktualizací webového prohlížeče či poštovního klienta se vám nepozdává, vyzkoušejte další řešení. Samostatných programů určených k ochraně před phishingem je mnoho, vybral jsem z nich aplikaci nazvanou Phishing Doctor.

Ochrana na jedno klepnutí

Phishing Doctor slibuje jako ochranu elektronických zpráv, tak ochranu při prohlížení webových stránek. Po instalaci programu je nutné restartovat počítač, aby se ochrana aktivovala. Phishing Doctor pracuje na pozadí a k tomu, aby vás chránil, jej nemusíte nijak složitě nastavovat. Přesto je vhodné do programu nakouknout.

Hlavní okno programu nedodržuje klasický vzhled aplikace pro Windows. Autoři se pokusili zachovat hlavní ovládací prvky, ale program oblékli do moderního grafického kabátku. Výsledkem je bohužel o něco horší čitelnost textu na ovládacích prvcích. Hlavní okno programu vás přivítá přehledem s informacemi o aktivaci ochrany webu a e-mailů. Rovněž zde najdete případné počty blokovaných položek.

Klepněte pro větší obrázek

Statistické informace v hlavím okně Phishing Doctora

Nastavení programu je velmi jednoduché, dokonce bych se nebál tvrdit, že vše provedete na tolik oblíbené jediné klepnutí myši. Po výběru detailů k ochraně e-mailu nebo webu se zobrazí výběr, kde můžete tuto ochranu zapnout nebo vypnout. Standardně je samozřejmě ochrana webu i e-mailů aktivována.

Klepněte pro větší obrázek

Nastavení ochrany před phishingem je bez dalších detailů

Žádný program není neomylný, a tak se může snadno stát, že vám zablokuje vaši oblíbenou stránku nebo důležitou poštovní zprávu díky mylnému podezření na phishing. V takovém případě využijete možnost nastavení, kde programu sdělíte, aby se vás při nalezení podezřelé položky nejprve zeptal, co s ní. Kromě dotazů můžete nastavit automatické zablokování, případně automatické povolení přístupu.

Všechny phishingové události jsou protokolovány

Třetí funkcí programu, určenou spíše pro zkušenější uživatele je zapisování veškerých akcí do souboru s protokolem. Standardně je nastavena nejvyšší úroveň, zapisují se tedy úplně všechny záznamy programu. Podle svého uvážení můžete nechat protokolovat pouze události týkající se webu nebo jenom e-mailových zpráv.

Jelikož by soubor s protokolem neustále narůstal, obsahuje Phishing Doctor funkci, která soubor s protokolem automaticky zaarchivuje podle vám nastaveného intervalu. Výchozí je jeden den, pokud se s phishingem tak často nesetkáváte, interval můžete prodloužit. Více toho v nastavení protokolu nenajdete, snad pouze možnost změny cesty ke složce, do které bude ukládán.

Klepněte pro větší obrázek

Využijete protokol s událostmi?

Součástí Phishing Doctora je také jednoduchý prohlížeč těchto protokolů. Každý protokol obsahuje hodnocení nebezpečnosti, datum a čas, typ, program, IP adresu, provedenou akci, počet dat a opakování. Abyste se časem v množství protokolů neztratili, můžete si zobrazit pouze omezený počet, standardní hodnota je padesát posledních protokolů.

Klepněte pro větší obrázek

Až se seznam protokolů naplní, oceníte filtrování

Ochranu před phishingem možná již používáte

Nastavení programu lze chránit heslem. Budete tak mít jistotu, že jeho nastavení nikdo nepovolaný nezmění. Pokud program nechcete spouštět ihned po startu Windows, stačí tuto automatickou volbu v jeho nastavení vypnout. Přestože je nastavení programu velice jednoduché, lze jej vyexportovat do souboru a po případné reinstalaci programu opět načíst. Je škoda, že si v tomto směru nevezmou z Phishing Doctora příklad i některé mnohem složitější aplikace. Starosti mnoha uživatelů by se jistě zmenšili.

Klepněte pro větší obrázek

Nastavení programu lze snadno uložit a přenést jinam

Nezbytností u jakéhokoli ochranného programu jsou online aktualizace. Phishing Doctor tuto funkci nabízí také. Po stisku příslušného tlačítka v programu se zobrazí průvodce, ve kterém aktualizaci dovedete bez problémů do konce.

Jak vidíte, Phishing Doctor je velice jednoduchý prográmek, který může dobře posloužit i méně zkušeným uživatelům. Musíte si za něj ovšem zaplatit. Ne pro každého je však tato investice výhodná. Ochranu před phishingem nabízí už i nové webové prohlížeče a poštovní klienti, nemluvě o phishingové ochraně v různých antivirech a jiných bezpečnostních řešeních.

 Phishing Doctor 2.1.1.0
 Ochrana před phishingem
 stáhnout  GigaMania.cz
 výrobce  MalwareSweeper
 web  www.malwaresweeper.com 
 cena  29,99 USD
 operační systém   Windows 98, 2000, XP

Témata článku: Prohlížeče, Windows, GigaMania, Phishing

13 komentářů

Nejnovější komentáře

 • Halen 15. 10. 2006 9:05:14
  Asi meli na mysli slovo FRAUD, cili podvod. ...
 • Georgo, Georgo 15. 10. 2006 1:41:55
  "Měsíc boje s frodem" - akože sa chystajú bojovať proti Frodovi?
  Inak...
 • Erg.Noor 14. 10. 2006 23:56:18
  Nic proti. Jen to, ze jsem byl vždycky přesvědčený, že na takovou blbost...
reklama
Určitě si přečtěte

Microsoft: Zbavte se už konečně zastaralých a děravých Windows 7

Microsoft: Zbavte se už konečně zastaralých a děravých Windows 7

** Microsoft pomalu začíná kritizovat svůj nejpopulárnější OS ** Chce konečně dostat podniky na Desítky ** Bezpečnostní podpora Sedmiček vydrží ještě necelé tři roky

Včera | Jakub Čížek | 250

Pojďme programovat elektroniku: Sestavíme si mobil a pošleme SMS

Pojďme programovat elektroniku: Sestavíme si mobil a pošleme SMS

** Kolik stál váš mobilní telefon? ** Základní GSM modem koupíte za stovku ** Umí telefonovat, posílat SMS a zvládne i GPRS

13.  1.  2017 | Jakub Čížek | 27

Český státní blacklist už funguje. Ministerstvo financí se pochlubilo s detaily

Český státní blacklist už funguje. Ministerstvo financí se pochlubilo s detaily

** Dva týdny po Novém roce zajím zeje prázdnotou ** Ministerstvo vydalo metodický pokyn ** Takhle to bude fungovat v praxi

16.  1.  2017 | Jakub Čížek | 49

Auta budoucnosti: V tomto se budete za pár let vozit

Auta budoucnosti: V tomto se budete za pár let vozit

** Velký prostor patřil na letošním veletrhu CES automobilům ** Automobilová budoucnost je elektrická a inteligentní ** Podívejte se, jak je vývoj futuristických autonomních aut daleko

12.  1.  2017 | David Polesný | 34


Aktuální číslo časopisu Computer

99 nejlepších programů pro váš počítač

Zvykejte si na umělou inteligenci

Velké testy PC zdrojů a gamepadů

Alternativní zdroje energie

reklama
reklama