reklama

Pět let českého Googlu a nový pražský „googleplex“

Google letos oslavil pět let oficiální existence na českém trhu a přestěhoval se do nových prostor. Co se mu podařilo a kde to naopak ještě skřípe, až vývojářům praskají bubínky?

Český Google oslavil pět let existence na tuzemském trhu novými kancelářemi a svým malým pražským „googleplexem“. Sice se nejedná o žádnou centrálu plnou programátorů, ty byste nejblíže našli ve švýcarském Curychu, nesmí zde ale chybět tolik pověstný interiér plný „hraček“, které z velké části tvoří genia loci každé podobné kanceláře Googlu.

Páté narozeniny jsou prvním větším kulatým výročím, stojí tedy za připomenutí, co se všechno u nás Googlu podařilo a kde to naopak ještě skřípe. Oba kontrasty přitom naši pobočku docela definují. O tom ale až později; teď je na řadě krátké připomenutí ještě stále mělké historie.

Kovbojka s doménou

Určit správné datum vzniku českého Googlu není vůbec jednoduché. Stejně jako jeho kalifornská matka vznikal postupně. Doména Google.cz se dočkala registrace už v roce 2000, dlouhá léta ale patřila doménovému spekulantovi Tomáši Schelovi a jeho společnosti Allstar. Pokud si vzpomenete, jak vypadal tuzemský „Google“ před takovými šesti lety, bude vám obrázek níže asi docela povědomý. Na adrese Google.cz totiž běžel rozcestník s odkazy na několik desítek vyhledávačů včetně Googlu. Jmenoval se GlobalSearch a stejně jako obdobná stránka na slovenské doméně o několik let později nadobro skončil a obě československé domény v rámci mimosoudního vyrovnání definitivně připadly kalifornské společnosti. Celá doménová lapálie měla dopad ještě na jednu z českých firem. Jistě ji znáte, jmenuje se totiž Ataxo, zabývá se internetovým marketingem a letos pohltila konkurenční H1. Podstatné je to, že se Ataxo dříve jmenovalo All Star a k přejmenování došlo i z toho důvodu, aby nebyla společnost zaměňovaná s Allstarem Tomáše Schela. A nakonec, tedy aby to bylo ještě více symbolické, dnes je Ataxo jedním z certifikovaných partnerů Googlu.

Klepněte pro větší obrázek
Hromada vyhledávačů, hromada reklamy a hezký český zadek – takto vypadal falešný Google.cz před srpnem 2006 a s drobnými obměnami prakticky od roku 2000. Podívejte se na Archive.org.

27. září 2006

To jsem ale trošku odbočil. Doména Google.cz tu je tedy už od roku 2000, lokalizovaný vyhledávač na doméně google.com se ale objevil až o několik let později a stejně tak reklamní systém.Tou dobou v Praze stále neexistovalo oficiální zastoupení, na jeho přípravě se totiž začalo pracovat až v roce 2006. Toho roku získal Google českou doménu a v předvečer nového školního roku ji konečně spustil. Firma Google Czech Republic, s.r.o. se pak dočkala definitivního zápisu do obchodního rejstříku 27. září 2006. Od té doby český Google vede Taťána le Moigne a tuzemský tým se pomalu rozrůstá. Dnes čítá 25 členů a přestěhoval se do nových prostor na pražském Smíchově. Hráči Foursquaru, mějte se na pozoru!

Jsme nároční. To je dobře

V následujících letech Google do Čech dopravil většinu svých stávajících služeb a i v zavádění těch nových jsme byli nezřídka v jedné z prvních vln. Český surfař je náročný, a tak si to zpravidla neuvědomí, ale kvalitní letecké snímky od brněnského Geodisu se stoprocentním pokrytím území státu skutečně nemá každý (pochopitelně vyjma Seznamu) – i v západní Evropě najdete oblasti, které dodnes pokrývá (sic) kvalitní kolorovaný obraz ze satelitu. Stejně rychle jsme se dočkali také kontroverzního Street View, pokročilých funkcí vyhledávače, Google+, navigace pro Android… Stále zíváte nudou? V tom případě se poohlédněte ke konkurenci a třeba i na samotný Microsoft, který dodnes nedokázal představit ani lokalizovaný Bing a mapy se skutečně srovnatelnou kvalitou jako má Seznam a Google, přestože mě už před dvěma lety produktový manažer Bing Maps Chris Pendleton v Berlíně zatvrzele přesvědčoval o tom, že se Praha rozhodně dočká šikmého snímkování Bird’s eye a Česká republika obecně lepšího pokrytí.

Klepněte pro větší obrázek  Klepněte pro větší obrázek  Klepněte pro větší obrázek
Známé barevné interiéry dorazily i do Prahy. Nové kanceláře Googlu na pražském Smíchově

Nabízí se tedy otázka, čím je český trh pro Google tak zvláštní. Můžete zopakovat už trošku fousaté klišé o levných a dobře připravených programátorech, ale nejbližší vývojářský „googleplex“ byl svého času v polském Krakově. Nebo možná namítnete, že český uživatel je náročný, chce to nejlepší a proto je pro Google atraktivní a skutečnou výzvou. Skutečně se ale český surfař liší od toho globalizovaného? Je snad hlad po internetu v takovém Estonsku menší? Vždyť v této zemi se už nějaký pátek přes internet dokonce volí!

Princip Seznam

Podle Taťány le Moigne je vznik pražské pobočky téměř souhra náhod – dříve neplánovaná. Možná tomu tak je, za zmínku však stojí i názor, že se zajímavé pozici těšíme i díky silnému Seznamu. Zatímco na mnohých dalších trzích Google soupeří s Yahoo, Microsoftem nebo s rozdrobeným trhem hromady menších rovnocenných portálů, u nás se vede roky tvrdý, černobílý a ryze lokální boj. V mnoha ohledech je to poměrně unikátní situace. Samozřejmě můžete podotknout, že něco podobného probíhá i v Rusku, nebo Číně, ten druhý hráč je však jen stěží uchopitelný a srovnatelný se západním světem a Rusko je zase příliš velké a vzdálené.

Klepněte pro větší obrázek  Klepněte pro větší obrázek  Klepněte pro větší obrázek
Podobnou aparaturu měl kdysi v redakci Doupě.cz i Karel Kališ. Tu ale poháněl Xbox

Suma sumárum, podle některých názorů je Česká republika pro Google docela zajímavé experimentální kolbiště na pomezí východu a západu, dostatečně malé a přitom s kvalitní internetovou infrastrukturou (až na tu mobilní).

Prů...švihy

Ať už je pravda jakákoliv, vše má pochopitelně i své trhliny.Možná jsme experimentální kolbiště, nemáme tu ale Google Voice, který by mohl soupeřit v Česku s tolik populárním Skypem (funguje zde pozue notně ořezané odchozí volání z Gmailu, to ale Voice skutečně není). A nakonec, Google tu nemá ani plnohodnotný Android Market. Čeští programátoři nemohou přes Market prodávat své aplikace, což je z mnoha důvodů poměrně nepochopitelná situace, platební infrastruktura tu totiž už dávno je. Každý majitel webových stránek může za reálné peníze prodávat reklamní prostor na svém webu (AdSense), ovšem chraň Bůh, aby chtěl prodat i aplikaci na Marketu.

Klepněte pro větší obrázek
Zlost jim doslova sálá z očí – čeští androidí vývojáři na pražské konferenci Google Developer Day a v tričku s vypovídajícím textem: „We want to sell our apps“ (Zdroj: Světandroida.cz)

Polovičatý Market byl nakonec i velkým zákulisním tématem na nedávné putovní vývojářské konferenciGoogle Developer Day. I ta samotná je sice organizační úspěch – koná se jen v několika světových metropolích, ale k čemu je to vlastně dobré, když své dílo nakonec cílová skupina příchozích ani nemůže prodat.

Ale nakonec dobrá pětiletka

Dalším hříchem Googlu je také někdy docela zbrklá lokalizace. Počeštění se sice dočkala stovka služeb, aplikací a funkcí, nicméně ne vždy je lokalizace kvalitní, občas připomíná strojový překlad, případně si příliš nerozumí s rozvržením grafického uživatelského rozhraní. Laicky řečeno, český řetězec má občas jinou délku než ten anglický a výsledek pak občas dopadne jako na obrázku níže. Jistě, je to jen kosmetický detail, ale tyto podvědomé drobnosti dokreslují a občas i podvědomě definují celý obraz o nějakém tom softwarovém, nebo webovém díle.

Klepněte pro větší obrázek
Drobné lokalizační chyby najdete prakticky všude a to včetně nového Gmailu – zde například příliš dlouhý český text způsobí škaredé zalomení celého textového pole. Stále to není opravené. Fuj!

Pokud však těch pět sezón Googlu sečtete, byla to poměrně úspěšná pětiletka.Firmě se dařilo, loni se vrhla i do velké reklamní kampaně a přitáhla na české obrazovky reklamy v západním stylu. Čeští uživatelé shlédnou 400 milionů stránek na YouTube každý měsíc a audiovizuální portál se tak stal lídrem internetového videa. Hlasové vyhledávání na chytrých telefonech meziročně poskočilo o 120 procent (no nicméně rostlo z nuly, funkce byla totiž představena právě loni) a Google se už cítí natolik silný v kramflecích, že začal ve velkém nahánět reklamní klienty do systému AdWords (80% narůst).


Jak vnímáte pět oficiálních let českého Googlu vy? Líbí se vám jeho služby a aplikace? A co kvalita vyhledávání? Jste nespokojeni? Podělte se se svým názorem v diskuzi pod článkem.

Témata článku: Google, Byznys, Web, Historie, Android Market, Market, Google AdWords

24 komentářů

Nejnovější komentáře

  • west44 16. 1. 2012 10:40:17
    Největší ostudou je stálé šikanování českých vývojářů Android aplikací,...
  • dobrman.xxl 11. 11. 2011 15:52:38
    hlavně by s pětiletou praxí mohli opravit gmail, aby nemršil texty s...
  • Poltergeist 10. 11. 2011 17:27:14
    pět let šmírování, snad uspěje ta eurokomisařka a učiní tomu konečně přítrž
reklama
Určitě si přečtěte

Vybíráte herní periferii nebo hardware? Pak zapomeňte na nálepku Gaming

Vybíráte herní periferii nebo hardware? Pak zapomeňte na nálepku Gaming

** Herní hardware se od toho běžného často liší jen vzhledem ** Při výběru stále nezapomínejte na základní parametry ** Poradíme jak vybrat herní hardware i periferie

20.  2.  2017 | Stanislav Janů | 36

10 nejhorších produktů v historii Microsoftu

10 nejhorších produktů v historii Microsoftu

20.  2.  2017 | Karel Javůrek | 141

AMD oficiálně představilo procesory Ryzen. Známe i jejich české ceny

AMD oficiálně představilo procesory Ryzen. Známe i jejich české ceny

** AMD uvedlo první tři procesory Ryzen 7 ** Všechny budou pracovat s osmi jádry a šestnácti vlákny ** Na pulty obchodů se dostanou už za týden

22.  2.  2017 | Stanislav Janů | 132

Pojďme programovat elektroniku: Žádný bastlíř se neobejde bez armády švábů

Pojďme programovat elektroniku: Žádný bastlíř se neobejde bez armády švábů

** Každý bastlíř se po čase neobjede bez armády švábů ** Dnes si některé z nich vyzkoušíme ** Třeba zázračný posuvný registr

19.  2.  2017 | Jakub Čížek | 40

EU se děsí Windows 10. Prý o nás vědí až příliš. Microsoft chystá změny

EU se děsí Windows 10. Prý o nás vědí až příliš. Microsoft chystá změny

** Evropští úředníci chtějí, aby byly Desítky transparentnější ** Microsoft od jara skutečně chystá změny ** Ochráncům soukromí to ale nestačí

21.  2.  2017 | Jakub Čížek | 218

Remix Singularity: Microsoft si na tom vylámal zuby. Jak dopadne Android?

Remix Singularity: Microsoft si na tom vylámal zuby. Jak dopadne Android?

** Microsoft do svých telefonů integroval desktopové prostředí ** Moc to ale nevyšlo, chyběl pořádný výkon ** Teď to zkoušejí ex-googleři s Remix Singularity

23.  2.  2017 | Jakub Čížek | 74


Aktuální číslo časopisu Computer

Supertéma o počítačové bezpečnosti

AMD Ryzen přichází

Velké testy kinoprojektorů a levných špuntových sluchátek

Příslušenství do USB-C

reklama
reklama