Pět internetových žebříčků, na které mohou být Češi hrdí

Máte doma pomalý internet? Snad vám zlepší náladu alespoň zjištění, že podle americké společnosti Akamai a její zprávy o stavu internetu patří Česko k světové špičce.

Jedna z největších sítí CDN na světě Akamai vydala novou zprávu o stavu globálního internetu ve třetím čtvrtletí minulého roku. Jaké je její poselství? Vcelku nudné. Internet prostě zrychluje, ale z toho se dnes asi na zadek nikdo neposadí, poněvadž jen málokdo by nejspíše předpokládal pravý opak. I proto jsme se tentokrát na obsáhlý soubor tabulek a grafů podívali trošku jinak a vytáhli z něj pouze ty, ve kterých figuruje Česká republika. Kupodivu jich není vůbec málo.

Klepněte pro větší obrázek
Akamai zprostředkovává okolo 20 % globálních HTTP přenosů

Ještě než začnu, pouze zrekapituluji, že CDN, tedy content delivery network, je provozovatel, který nabízí ostatním hráčům na internetu svou vlastní konektivitu a datová centra rozesetá po celém světě, aby byly jejich webové stránky lépe dostupné. Infrastruktura Akamai je velmi rozsáhlá, jeho služeb tedy využívá třeba i Microsoft pro šíření svých aktualizací Windows a v minulosti dokonce i YouTube, když živě vysílalo hudební festival a nemělo dostatek vlastní internetové konektivity.

Podobné služby dnes nabízí také Amazon/Cloudflare, Google a další hráči. Jelikož přes CDN protéká ohromné množství dat, mohou si dovolit zpracovávat podobné analýzy jako Akamai. A jen tak na okraj, Akamai navíc nabízí i hromadu dalších hezkých infografik a grafů živého provozu na internetu.

Tolik tedy k teorii a teď už se pojďme podívat, jak jsme podle Akamai skvělí a dokonalí. Dnes máte nárok na velké ego.

1. Brněnské VUT je světová univerzitní špička IPv6

Hned na začátku studie zabodovalo brněnské Vysoké učení technické a to v žebříčků univerzit a vysokých škol, které k přístupu k datům na Akamai používají nový adresní protokol IPv6. VUT obsadilo s 66 % komunikace na IPv6 2. místo.

Klepněte pro větší obrázek
Nasazení IPv6 na vysokých školách

2. Šestý nejrychlejší průměr

Akamai měří rychlost každého internetového spojení se svými servery. Z těchto dat pak může spočítat, jaké země se k němu připojují nejvyšší průměrnou internetovou rychlostí. Asi nebude překvapením, že na prvním místě je s 22,1 Mb/s Jižní Korea, nicméně Česko se udrželo na skvělém šestém místě s průměrem 11,3 Mb/s. V Evropě nás předstihlo pouze Nizozemí a Švýcarsko. Dámy a pánové, toto je hodně dobrá společnost, nemyslíte? Ale jistě, možná je pravým důvodem takto vysokého skóre jednoduše to, že se se servery Akamai častěji spojovali Češi s rychlými linkami, poněvadž ti s pomalým jsou často rádi, že se jim načte alespoň titulní stránka Seznamu.

Klepněte pro větší obrázek
Průměrná rychlost internetu podle zemí

3. Skvělé zastoupení rychlého internetu

S předchozím žebříčkem nejrychlejších průměrů souvisí další tabulka, která země řadí podle toho, kolik spojení dosáhlo vyšší rychlosti než 10 Mb/s. Tuto úroveň Akamai považuje za rozdíl mezi pomalým a rychlým broadbandem. I v tomto případě Česko obsadilo šestou příčku a to s 35 %.

Klepněte pro větší obrázek
Internet rychlejší než 10 Mb/s podle zemí

4. Málokdo je pomalý

Za spodní rychlostní hranici vysokorychlostního internetu ve vyspělém světě Akamai naopak považuje 4 Mb/s. Už to začíná být trošku nuda, ale ano, i v tomto případě patříme ke špičce, podle CDN sítě totiž ve 3. čtvrtletí loňského roku dosahovalo celých 83 % všech spojení z Česka vyšší rychlosti než 4 Mb/s. Posouvá nás to dokonce na páté místo a podle Akamai jsme na tom stejně jako třeba Japonsko a Kanada.

Klepněte pro větší obrázek
Internet rychlejší než 4 Mb/s podle zemí

5. Špičková rychlost v regionu EMEA

Jedna věc je celkový průměr, ale leckoho by jistě zajímalo, jak jsme na tom z hlediska horních hraničních rychlostí. Akamai tedy sestavil i žebříček průměrných nejvyšších dosažených rychlostí. Tuto tabulku už tedy opravdu tvoří hlavně ti, co mají doma připojení v řádu desítek megabitů za sekundu. Jelikož se však i v tomto případě jedná o průměr, nečekejte nějaké astronomické rychlosti. Česko si ale i zde vede velmi dobře. Celkově je sice na 18. příčce, v regionu EMEA (Evropa, Střední východ a Afrika) je ale na 8. místě.

Klepněte pro větší obrázek
Průměrné špičkové rychlosti v EMEA

Na závěr bych se ještě vrátil k relevanci dat. Neměřil Akamai skutečně pouze ty rychlé Čechy s optikou, kabelovkou a rychlým ADSL kousek od DSLAMu? Nejspíše ne, poněvadž během tří letních měsíců zaznamenal 1,8 milionů unikátních českých IPv4 adres. To je mnohem více než těch, kteří mají stomegabit. Je třeba si totiž uvědomit, že se služby typu CDN nevyužívají pouze pro velká náročná data – třeba ISO obrazy Windows, ale i pro drobná data ovšem s velkou frekvencí zobrazování – třeba obrázky na velkých globálních webech. A na takové stránky občas zabrouzdají i ti, kteří doma disponují jen pomalou internetovou linkou.

Ať už je věrohodnost podobných průzkumů jakákoliv, faktem zůstává, že v tomto jsme si vedli velmi dobře a při velikosti sítě Akamai tu prostě musí být nějaká přímá úměra a korelace s realitou.

Témata článku: Internet, Statistiky, Infografika

56 komentářů

Nejnovější komentáře

  • Petr Mařák 1. 2. 2014 15:00:12
    :-)
  • Krejmaj 1. 2. 2014 0:06:11
    vice by rekl median nez prumer, takhle to muze bejt zavadejici
  • svopex 31. 1. 2014 23:53:04
    Hmmm. Mam teď 100/100. Od příštího roku dostupný gigabit. Pevně připojení...
Určitě si přečtěte

Operační systém běžným počítačům nedal Bill Gates, ale Gary Kildall

Operační systém běžným počítačům nedal Bill Gates, ale Gary Kildall

** Gary Kildall pochopil, že levné výpočetní čipy mohou posloužit jako univerzální počítače pro všechny ** Připravil pro ně proto první operační systém ** Později mu systém vyfoukl Microsoft a nazval ho MS DOS

23.  4.  2017 | Pavel Tronner | 56

Umělá inteligence je sice v plenkách, už teď ale přestáváme rozumět, jak vlastně funguje. To je problém

Umělá inteligence je sice v plenkách, už teď ale přestáváme rozumět, jak vlastně funguje. To je problém

** Už je to tady, lidé přestávají chápat počítače ** Systémy neuronových sítí začínají pracovat tak, že ani jejich tvůrci přesně neví, co se uvnitř děje ** Do budoucna to může být závažný problém

24.  4.  2017 | Jakub Čížek | 112

Před 35 lety měl premiéru legendární počítač ZX Spectrum. Připomeňte si „Gumáka“

Před 35 lety měl premiéru legendární počítač ZX Spectrum. Připomeňte si „Gumáka“

** Slavný osmibitový počítač Sinclair ZX Spectrum byl uveden právě před 35 lety ** Připomeňte si tento průkopnický počítač v tematických článcích ** Podívejte se, jak funguje dnes

23.  4.  2017 | Pavel Tronner | 13

Správný počítač má alespoň dva monitory. Anebo je to jinak?

Správný počítač má alespoň dva monitory. Anebo je to jinak?

** David si nedokáže představit práci bez dvou a více monitorů ** Kubovi naopak stačí jeden a ve více displejích se ztrácí ** Jaký přístup je lepší?

23.  4.  2017 | Jakub Čížek | 59

Brněnské soudy daly stop Uberu. Je to dobře, nebo krok zpět?

Brněnské soudy daly stop Uberu. Je to dobře, nebo krok zpět?

** Před několika měsíci začal Uber nabízet své služby i v Brně ** Nyní ale narazil, soudům se to totiž nelíbí ** Má sdílená ekonomika dostat zelenou?

22.  4.  2017 | Jakub Čížek | 28


Aktuální číslo časopisu Computer

První test AMD Ryzen

Velké testy: 22 powerbank a 8 bezdrátových setů

Radíme s koupí Wi-Fi routeru

Co dokáží inteligentní domy?