reklama

Password Memory: nemusíte si pamatovat všechna hesla

Pamatovat si všechna různá hesla, přístupy k webovým službám nebo čísla platebních karet je pro spoustu lidí nadlidský výkon. Řešením je šikovný správce hesel.

Správců hesel a přístupů je celá řada. Zpravidla se od sebe funkčně příliš neliší, protože na tomto poli je každá inovace vzácnou. Stejně tak Password Memory nabízí všechny očekávatelné dovednosti a směle tak může konkurovat zažitým a rozšířeným nástrojům typu KeePass, LastPass apod.

Password Memory má přitom několik důležitých atributů, které mohou hrát v jeho prospěch. Předně je v základní verzi distribuován zdarma a také je jeho ovládání snadné, k čemuž pomáhá i česká lokalizace. Ta sice není úplně dokonalá, má jisté problémy se zobrazováním diakritiky, ovšem neangličtinářům poslouží více než dostatečně. Co tedy program všechno umí?

Šifrovaná databáze je základ

Hlavním mechanismem programu je samozřejmě vytvoření šifrované databáze (databází), k jejímuž zabezpečení je využito několika různých algoritmů. K tomu je kromě pojmenování také třeba heslo, které ochrání všechna další uvnitř umístěná hesla. Jeho propracovanost tak zabezpečí ostatní přístupy.

Klepněte pro větší obrázek
Vytváření nové databáze.

Šifrováním zabezpečenou databázi samozřejmě není problém umístit do cloudu, odkud je přístupná z jakéhokoli počítače. Hlavní okno programu pak jde cestou moderního ribbonového designu. Obsahuje sice jen jednu základní záložku, ale vzhled programu je čistý, jednoduchý a kompatibilní s dalším softwarem podobného střihu.

Klepněte pro větší obrázek
Hlavní okno programu v ribbonovém designu.

Hesla a přístupy

Základní funkcí programu je uchovávání citlivých přístupových údajů a hesel k nejrůznějším službám. Neočekávejte zde sofistikované možnosti vkládání a úprav záznamů, pro hesla zde naleznete pouze jedno malé okénko, do nějž vyplníte název účtu, přihlašovací jméno, heslo a dobu jeho platnosti (poté musí být změněno) a také odkaz v případě webové služby.

Klepněte pro větší obrázek
Přidávání záznamu.

Můžete si ještě zvolit ikonku k účtu, např. k e-mailu zvolíte obálku, jinde lze vybrat klíček atd., a lze ještě doplnit vlastní poznámky. Pokud trpíte nedostatkem invence, můžete využít jednoduchý generátor hesel. Ten vytvoří heslo podle zadaných parametrů – velká a malá písmena, čísla, speciální symboly a také počet znaků. Lehce tak vyhovíte často absurdním požadavkům na heslo u některých služeb.

Klepněte pro větší obrázek
Generátor hesel.

Platební karty a bankovní účty

Druhou možností pro vkládání záznamu do databáze je platební karta a přístup k bankovním službám obecně. Kdo by si pamatoval údaje z kreditky, kterou využívá k platbám na internetu, z hlavy? Stačí vyplnit potřebná čísla, jména a další věci, záznam uložit a v případě potřeby vytáhnout ven.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Vkládání platební karty a bankovního účtu do databáze.

Obdobním způsobem se dá uložit číslo bankovního konta, odkaz na elektronické bankovnictví atd. V případě, že záznamů už bude v databázi hodně, nabízí Password Memory vyhledávání, filtrování na abecedním základě, třídění a také seskupování na základě jména, skupiny apod. Můžete si také nechat vyhledat všechny záznamy s prošlými hesly či záznamy bez jednoznačného hesla.

Klepněte pro větší obrázek
Opětovné přihlašování do databáze vyžadující heslo.

Možnosti nastavení

Pokud zavítáte do nepříliš detailního a bohatého nastavení programu, tak krom očekávatelné změny jazykové lokalizace zde narazíte také na obligátní možnost spuštění aplikace po startu Windows, zobrazování ikony programu v oznamovací části systémové lišty a několik dalších dílčích úprav.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Možnosti nastavení.

Určit se zde také dá, jak se má aplikace zachovat v případě, že bude minimalizována. V takové situaci může vymazat obsah systémové schránky nebo uzamknout databázi, takže je opět nutné zadávat primární heslo. Uzamknutí lze rovněž nastavit v případě několikaminutové nečinnosti. Tyto možnosti jsou ale přístupné pouze po zakoupení pokročilejší verze Plus.

Malé bezvýznamné Plus

Plus dále nabídne synchronizaci s FTP serverem, umožní nastavení proxy serveru a zpřístupní databázi i po síti. Jako bonbónek je vám nabídnuto přednostní testování betaverzí. Za dodatečných 20 dolarů to není zrovna mnoho, takže většina uživatelů spíše sáhne po neplacené verzi.

Klepněte pro větší obrázek
Vyplatí se koupit za 20 dolarů verzi Plus?

Jinak je ale program Password Memory přesně takový, jaký jej očekáváte. Nikoho neurazí, ale díru do světa rovněž neudělá. Oproti KeePassu má ještě deficit v podobě chybějící mobilní aplikace pro přístup k heslům ze smartphonů, což je v současné době velké mínus. Nicméně za vyzkoušení stojí.

Témata článku: Software, Bezpečnost, Tipy, GigaMania, Heslo, Password, Memory, Deficit

22 komentářů

Nejnovější komentáře

  • Michal Lupečka 30. 6. 2013 15:52:05
    Správce hesel? Ale fuj! svěřit takhle někam všechna svá hesla? To bych...
  • Pavelka IT amater 22. 6. 2013 15:17:44
    Různých hesel používám v současné době tolik, že začínám mít potíže se...
  • phespa 21. 6. 2013 18:43:53
    Je dobré že to je pro ty co mají dost hesel, ale myslím si že je to celkem...
reklama
Určitě si přečtěte

Vybíráte herní periferii nebo hardware? Pak zapomeňte na nálepku Gaming

Vybíráte herní periferii nebo hardware? Pak zapomeňte na nálepku Gaming

** Herní hardware se od toho běžného často liší jen vzhledem ** Při výběru stále nezapomínejte na základní parametry ** Poradíme jak vybrat herní hardware i periferie

20.  2.  2017 | Stanislav Janů | 35

10 nejhorších produktů v historii Microsoftu

10 nejhorších produktů v historii Microsoftu

20.  2.  2017 | Karel Javůrek | 132

Pojďme programovat elektroniku: Žádný bastlíř se neobejde bez armády švábů

Pojďme programovat elektroniku: Žádný bastlíř se neobejde bez armády švábů

** Každý bastlíř se po čase neobjede bez armády švábů ** Dnes si některé z nich vyzkoušíme ** Třeba zázračný posuvný registr

19.  2.  2017 | Jakub Čížek | 39

AMD oficiálně představilo procesory Ryzen. Známe i jejich české ceny

AMD oficiálně představilo procesory Ryzen. Známe i jejich české ceny

** AMD uvedlo první tři procesory Ryzen 7 ** Všechny budou pracovat s osmi jádry a šestnácti vlákny ** Na pulty obchodů se dostanou už za týden

22.  2.  2017 | Stanislav Janů | 121

Vyhledávání ve Windows není dokonalé, zkuste to 5× jinak

Vyhledávání ve Windows není dokonalé, zkuste to 5× jinak

** V macOS funguje vyhledávání Spotlight, ve Windows podobně propracovaná funkce chybí ** Alternativy se zaměřují na rychlé hledání souborů i externí zdroje ** Mnohé mohou vyhledávání ve Windows kompletně nahradit

18.  2.  2017 | Stanislav Janů | 58

EU se děsí Windows 10. Prý o nás vědí až příliš. Microsoft chystá změny

EU se děsí Windows 10. Prý o nás vědí až příliš. Microsoft chystá změny

** Evropští úředníci chtějí, aby byly Desítky transparentnější ** Microsoft od jara skutečně chystá změny ** Ochráncům soukromí to ale nestačí

21.  2.  2017 | Jakub Čížek | 217


Aktuální číslo časopisu Computer

Stavba 3D tiskárny

Výbava domácí elektrodílničky

Budoucnost 5G sítí

Velké testy microSD karet a vodních chladičů

Přehled mobilních tarifů

reklama
reklama