reklama

Otrokář jménem Internet Explorer 6

Po IE 6 přišel IE7, pak IE8 a dnes se pracuje na IE9. Hormada firem je ale otrokem stařičkého Exploreru 6. Jen si tak přejít na novější systém, totiž mnohdy vůbec není snadné.

Tržní podíly Internet Exploreru 6 klesají prakticky ve všech statistikách, přesto tento devět let starý prohlížeč jen tak ze světa nezmizí. Daří se mu totiž v mnoha firmách, které se staly jeho otroky. A tak je docela možné, že IE6 bude přežívat i po roce 2014, kdy definitivně vyprší podpora Windows XP SP3 a legendární XPčka se odporoučí do věčných lovišť – i se svým prohlížečem.

Windows XP tu je příliš dlouho

V čem je vlastně zakopaný pes? Operační systém Windows XP tu s námi je tak dlouho, že je na jeho systémovém prohlížeči IE6 postaveno obrovské množství vnitropodnikových aplikací. Ostatně mějte na paměti, že to byl ve své době prakticky jediný prohlížeč, který po technologické stránce vyhovoval interním potřebám firem. Nabízel některé možnosti zapojení do korporátní sítě a centrální správy, především ale technologii ActiveX. Ta je sice pro svá bezpečnostní rizika kritizovaná při nasazení na veřejném internetu, uvnitř izolovaného intranetu ale umožnila nad prohlížečem postavit hromadu mzdových a informačních systémů a propojit je s dalšími službami ve firmě.

Takové programy si ve své době ke všemu psaly povětšinou firmy samotné, neexistoval tedy nikdo, kdo by je postupem času přepsal pro nové verze prohlížečů. Ostatně nebyl zde ani žádný tlak, jelikož Internet Explorer měl ve firmách jasně dané úkoly a nikoho samozřejmě netrápilo, že si IE6 neporadí s HTML5 a nejnovějšími technologiemi – byl to pracovní nástroj, nikoliv zábavní zařízení a klient pro Facebook.

Klepněte pro větší obrázek
Stránky Živě.cz se v Internet Exploreru 6 zobrazí bez vážnějších problémů,
upozorníme vás ale, že si zasloužíte něco lepšího

Co se stane pro roce 2014?

Vlastně by to tak mohlo pokračovat až do aleluja, kdyby se ovšem tak rychle neblížil rok 2014, kdy skončí jakákoliv bezpečnostní podpora ze strany Microsoftu. Zároveň je tu pro mnoho firem ještě jeden související problém – efekt sněhové koule. Pokud je firma vázaná na Internet Explorer 6, má docela vážné problémy i s přechodem na novější infrastrukturu – Windows Vista a Windows 7. Jistě i proto už dal Microsoft od IE6 ruce pryč (i když podpora samozřejmě trvá) a chce jasně firmy donutit k tomu, aby přešly na Internet Explorer 8 a ruku v ruce s tím i na novější systém.

Pokud se to Microsoftu podaří, možná jednou IE6 ze statistik tržních podílů skutečně vymizí, nicméně další hromadu let zde budou strašit také Internet Explorer 7 (jeho podpora je vázaná na Windows Vista) a současný Internet Explorer 8 (výchozí ve Windows 7). V tomto směru je slibný snad teprve až Internet Explorer 9, ten ale bude výchozím prohlížečem až příští verze Windows, v tuto chvíli tedy jeho větší adopce ze strany podnikové sféry vážně nehrozí. I to je vlastně jeden z důvodů, proč si Microsoft nemůže jako Google, Opera nebo Firefox dovolit chrlit nové verze svého prohlížeče každý měsíc. Zatímco ti dříve jmenovaní dobývají v drtivé většině případů především soukromé počítače, Internet Explorer zůstává jedničkou v konzervativnějších firmách – tedy alespoň v té většině, která běží na microsoftí infrastruktuře.

40 % firemních webových aplikací má problém

Lidé z Gartneru nedávno odhadli, že až 40 % firemních aplikací má problém s aktuálním Internet Explorerem 8. Přechod na novější verzi je zároveň v mnoha případech velmi drahý. Nestačí pouze na tisíc pracovních stanic většího podniku nahodit nové Sedmičky – nejprve musí někdo pročíst tisíce řádků kódu vlastního intranetu a upravit jej pro nový prohlížeč. To je často natolik drahé, že firmy podle Gartneru raději o 20 % zatíží své náklady a budou dále přežívat na starém prohlížeči a na starém systému, který si tak dlouhé roky piplaly.

A co se stane v roce 2014? Podniky přijdou o podporu ze strany Microsoftu, což je docela možná z bezpečnostních důvodů přinutí konečně aktualizovat, Internet Explorer 6 ale bude moci přežívat i poté – ve virtualizované podobě.

Praxe z výzkumu Gartneru také připomíná jednu důležitou věc. Ačkoliv se stále dokola píše o nevyhnutelném přechodu do světa cloud-computingu, který je zajímavý právě a především pro firemní sféru, stejné podniky jsou z mnoha důvodů velmi konzervativní. Adopce těchto systémů a představa, že ze dne na den tisíce firem překopírují své letité systémy a mnohdy velmi špatně napsané aplikace kamsi do cloudu, je tedy poněkud naivní.

Tématu se hlouběji věnuje Mary-Jo Foley na blogu All About Microsoft

Témata článku: Microsoft, Byznys, Prohlížeče, Web, Bezpečnost, Internet Explorer, Explorer, Internet Explorer 9

26 komentářů

Nejnovější komentáře

  • Ondřej Bockschneider 19. 11. 2010 23:11:23
    Schovánek Ladislav: Váš názor vypadá jako náhodně vybraný úsek znaků z...
  • gumová kačenka 16. 11. 2010 21:41:44
    o korporátní sféře nevíte vůbec lautr nic....... je zvláštní jak tu každý...
  • Dušan Novák 16. 11. 2010 17:01:43
    Dva příklady za vše, Electroworld a Česká spořitelna ... obě společnosti...
reklama
Určitě si přečtěte

Pojďme programovat elektroniku: Sestavíme si mobil a pošleme SMS

Pojďme programovat elektroniku: Sestavíme si mobil a pošleme SMS

** Kolik stál váš mobilní telefon? ** Základní GSM modem koupíte za stovku ** Umí telefonovat, posílat SMS a zvládne i GPRS

13.  1.  2017 | Jakub Čížek | 27

Auta budoucnosti: V tomto se budete za pár let vozit

Auta budoucnosti: V tomto se budete za pár let vozit

** Velký prostor patřil na letošním veletrhu CES automobilům ** Automobilová budoucnost je elektrická a inteligentní ** Podívejte se, jak je vývoj futuristických autonomních aut daleko

12.  1.  2017 | David Polesný | 34

Český státní blacklist už funguje. Ministerstvo financí se pochlubilo s detaily

Český státní blacklist už funguje. Ministerstvo financí se pochlubilo s detaily

** Dva týdny po Novém roce zajím zeje prázdnotou ** Ministerstvo vydalo metodický pokyn ** Takhle to bude fungovat v praxi

16.  1.  2017 | Jakub Čížek | 44

Opera Neon: Takto prý bude vypadat prohlížeč budoucnosti. Chcete to?

Opera Neon: Takto prý bude vypadat prohlížeč budoucnosti. Chcete to?

** Opera představila Neon ** Koncepci prohlížeče budoucnosti ** Připomíná Chrome OS

16.  1.  2017 | Jakub Čížek | 34


Aktuální číslo časopisu Computer

99 nejlepších programů pro váš počítač

Zvykejte si na umělou inteligenci

Velké testy PC zdrojů a gamepadů

Alternativní zdroje energie

reklama
reklama