Osm nevšedních doplňků pro Google Chrome

Lazarus, JoinTabs, Slideshow, StayFocused. O těchto doplňcích pro Chrome možná nevíte, to je ale škoda. Seznamte se s osmičkou nevšedních rozšíření pro prohlížeč Google Chrome.

A zase ty doplňky. Ne nebojte se, tentokráte to nebude žádný pofiderní žebříček těch nejlepších, nejdivnějších, nejhorších nebo nejbláznivějších doplňků pro Chrome ale surový pokus o dadaismus. Navštívil jsem totiž portál Google Chrome Extensions a vybral skoro náhodně několik rozšíření pro Chrome, které mě zaujaly svým názvem, ikonkou, kladným hodnocením a především svou neotřelostí.

Některé se vám možná zalíbí, u jiných si možná budete klepat na čelo, k čemu asi tak mohou být dobré, především vám ale připomenou, že doplňky – ať už pro Firefox nebo Chrome – nejsou jen ty triviální a všudypřítomné varianty na AdBlock, rozšiřující skripty pro správu panelů nebo lepší stahovače. Dost ale bylo řečí, tady jsou.

Lazarus: Form Recovery

Jistě se vám občas stalo, že některý z vašich příspěvků v diskuzi pod článkem neprošel našim testem na kvalitu komentářů. Mohly v něm být vulgarismy nebo jiná nepovolená slova a vy jste o celý text přišli. Jistě, občas si to člověk prostě neuvědomí, nebo se vážně stane chyba a celkem by se hodila nějaká záloha. Občas se ostatně také stane, že omylem obnovíte stránku a také ztratí pečlivě sepisovaný komentář.

Klepněte pro větší obrázek
Kdykoliv něco napíšete do formuláře, Lazarus to uloží, takže se k tomu můžete vždy vrátit,
nebo věty použít jako jakási předprogramovaná makra

Řešením by mohl být Lazarus, který si bude pro každou webovou doménu pamatovat vyplněné formulářové prvky typu TEXTAREA (víceřádkové textové pole). Pokud budete chtít text načíst z paměti, najeďte myší k hornímu pravému okraji a zobrazí se ikonka. Takto si můžete vlastně „naprogramovat“ i jakási makra často používaných vět, a pak je snadno používat. Lazarus nefunguje na Twitteru nebo Facebooku, v komentářích Živě.cz ale pracuje bez problému. Jen je třeba vždy označit potřebné textové pole.

Turn Off the Lights

Nedávno jsme na Živě.cz spustili vylepšený YouTube přehrávač. Ten podporuje navigaci ve videu pomocí kapitol a zvětšení videa přímo na stránkách Živě.cz. No dobrá to je sice hezké, ale při sledování videa vás může rušit okolí včetně reklam. V takovém případě ale nepoužívejte AdBlock a jemu podobnou verbež, čas od času totiž dokáže blokováním některých HTML prvků doslova zhroutit správnou podobu webové stránky.

Klepněte pro větší obrázek  Klepněte pro větší obrázek
V nočním režimu a klasický pohled na video. Všimněte si ikony v adresním řádku, pomocí které vypnete světla

Pokud nechcete být při sledování videa na Živě.cz rušení okolím, jednoduše podobně jako na YouTube zhasněte světla. Umí to doplněk Turn Off the Lights.

Linky

A kapitolu podpůrných doplňků pro surfování na Živě.cz bych uzavřel doplňkem Linky. Jeho úloha je jednoduchá, jediné, co umí, je totiž otvírání panelů s webovými stránkami. S jakými? Označte text, ve kterém jsou nějaké odkazy – třeba článek na Živě.cz s mnoha referencemi na zdroje – a v horní liště klepněte na nové tlačítko symbolizující odkaz. V pozadí se rázem otevřou všechny odkazy, které obsahuje označený text.

JoinTabs

S jedním oknem prohlížeče zpravidla vydržím jen pár hodin. Ne snad že by Chrome nemohl pracovat třeba s desítkou panelů, ale nové okno prostě člověk během celodenního surfování čas od času otevře. Jakmile se vrátím z oběda, už prakticky netuším, v jakém okně je ten správný panel, který jsem otevřel kdysi před třemi hodinami a ve kterém na mě čeká téma pro zpracování bleskovky.

Klepněte pro větší obrázek  Klepněte pro větší obrázek
Více oken prohlížeče sloučí do jednoho stisk tlačítka s magnetem (označen na druhém obrázku)

Pokud řešíte stejný problém, vyzkoušejte doplněk JoinTabs, který umí sloučit samostatná okna Chromu včetně otevřených záložek do jednoho. Stačí v jednom z nich klepnout v liště na tlačítko s obrázkem magnetu a vše se spojí dohromady.

OpinionCloud

Koukáte na videa na YouTube nebo prohlížíte fotky na Flickru? Tak to pak jistě znáte mnohá profláknutá videa, která vidělo alespoň milion diváků a pod kterými se nahromadily stovky komentářů. Ty ale nikdo nebude číst. Co kdyby vám ale někdo jasně řekl, jaké názory v nich převažují, jestli diváci a komentující video spíš chválí, nebo naopak haní?

 Klepněte pro větší obrázek  Klepněte pro větší obrázek
Všimněte si zeleného a červeného bloku klíčových slov, které vlastně popisují všechny komentáře

OpinionCloud to umí, vytvoří totiž z komentářů dvě množiny klíčových slov – pozitivní a negativní a spočítá i procentuální poměr. Hned tedy zjistíte, co si komunita myslí. Je tu ale přesto jedno „ale“, OpinionCloud totiž pracuje pouze s anglickým slovníkem. U českých slov tedy nepozná, jestli mají pozitivní, nebo negativní význam.

Facebook Photo Zoom

Včera jsme spustili soutěž o pěkný notebook. Pokud o něj chcete bojovat, stáhněte si logo Živě.cz a něco s ním vykouzlete. Fantazii se meze nekladou – čím vtipnější a originálnější provedení, tím větší šance na výhru. Své dílo vyfoťte (pokud se skutečně jedná o nějaký rukodělný produkt) a nahrajte na naši facebookovou stránku. Během dne se tam nahromadilo docela slušné množství obrázků, které mě bavily celou pracovní dobu. A to i díky tomu, že jsem si je mohl snadno prohlížet třeba pomocí doplňku Facebook Photo Zoom.

Klepněte pro větší obrázek  Klepněte pro větší obrázek
Stačí najet na miniaturu fotografie na Facebooku a zobrazí se originál

Photo Zoom pro Facebook zobrazí plnoformátovou fotografii na Facebooku prostým najetím myšáka nad miniaturu. Nemusíte tedy ztrácet čas otvíráním nové stránky a rychle tak přelétnete třeba celé album.

Slideshow

A když už jsme u těch „lightboxů“ pro Chrome, tedy jednoduchých javascriptových prohlížečů fotografií, stojí za zmínku ještě Slideshow, který je dokonce kompletně lokalizovaný do češtiny. Slideshow pracuje jen s některými fotogaleriemi jako Flickr, Picasa nebo (opět) Facebook. Pokud nějakou galerii otevřete, zcela dole se zobrazí pás fotografií. Stačí na některou z nich klepnout a zobrazí se v pěkném tmavém prostředí. Přímo odtud můžete fotku zároveň poslat na Twitter nebo Facebook – nebo se správně řečeno podělit s jejím odkazem.

Klepněte pro větší obrázek  Klepněte pro větší obrázek
Po instalaci doplňku se na podporovaných webech zobrazí pás fotografií. Když na některou klepnete, zobrazí se přes celou obrazovku

Slideshow je tedy vlastně taková JS/HTML alternativa pro prohlížeč Cooliris. A moc pěkná alternativa.

StayFocused

A nakonec ještě jeden skutečně tak trochu bláznivý doplněk. Nechť si ho nainstalují všichni, kteří celý den v práci, doma nebo ve škole prosurfují a tuší, že to není to nejlepší pro dlouhodobé mentální zdraví (netýká se pochopitelně prohlížení stránek Živě.cz).

 Klepněte pro větší obrázek  Klepněte pro větší obrázek  Klepněte pro větší obrázek
Zablokoval jsem stránku Živě.cz. StayFocused mi nyní umožňí desetiminutové surfování (lze nastavit), pak
ale přístup zablokuje, zobrazí varovný text a znovu náš web budu moci navštívit zase až zítra

Pomocí StayFocused si můžete nadefinovat určité weby, které budete mít zakázané, nebo na kterých budete moci každý den surfovat jen několik minut. Jakmile svůj kredit vyčerpáte, máte jednoduše smůlu a počkat musíte až do zítřejšího dne. Pro surfaře-workholiky nenajdete lepší bezplatné řešení. Těm nepoučitelným pak už pomohou asi jen domácí elektrické jističe.

Tak a to je všechno. Pokud jste alespoň v jednom z dnešních doplňků našli zalíbení, budu jedině rád, a pokud jsem na nějaké neotřelé rozšíření zapomněl, určitě se s ním pochlubte v diskuzi pod článkem.

Témata článku: Software, Google, Web, Prohlížeče, Chrome, AdBlock, Doplňky do prohlížeče, Photo, Magnet

64 komentářů

Nejnovější komentáře

  • Manolo Menzés 27. 4. 2010 22:42:11
    moje oblubene sú: - Chromebird - LastPass - AddToAny - pro zdílení
  • Bzuci 28. 3. 2010 9:55:41
    S televizí máte pravdu, jde vlastně o totéž. Já doma televizi nemám a...
  • eoff 27. 3. 2010 21:29:07
    jo ale jinak to je adsense reklama myslim, ale to je fuk, proste je to...
Určitě si přečtěte

Operační systém běžným počítačům nedal Bill Gates, ale Gary Kildall

Operační systém běžným počítačům nedal Bill Gates, ale Gary Kildall

** Gary Kildall pochopil, že levné výpočetní čipy mohou posloužit jako univerzální počítače pro všechny ** Připravil pro ně proto první operační systém ** Později mu systém vyfoukl Microsoft a nazval ho MS DOS

23.  4.  2017 | Pavel Tronner | 57

Umělá inteligence je sice v plenkách, už teď ale přestáváme rozumět, jak vlastně funguje. To je problém

Umělá inteligence je sice v plenkách, už teď ale přestáváme rozumět, jak vlastně funguje. To je problém

** Už je to tady, lidé přestávají chápat počítače ** Systémy neuronových sítí začínají pracovat tak, že ani jejich tvůrci přesně neví, co se uvnitř děje ** Do budoucna to může být závažný problém

24.  4.  2017 | Jakub Čížek | 112

Před 35 lety měl premiéru legendární počítač ZX Spectrum. Připomeňte si „Gumáka“

Před 35 lety měl premiéru legendární počítač ZX Spectrum. Připomeňte si „Gumáka“

** Slavný osmibitový počítač Sinclair ZX Spectrum byl uveden právě před 35 lety ** Připomeňte si tento průkopnický počítač v tematických článcích ** Podívejte se, jak funguje dnes

23.  4.  2017 | Pavel Tronner | 13

Acer chrlí novinky: levný a tenký Predator, nové Switche a další notebooky

Acer chrlí novinky: levný a tenký Predator, nové Switche a další notebooky

** Acer na konferenci v New Yorku představil velkou spoustu novinek z oblasti počítačů, notebooků i monitorů ** Notebookové novinky se dotkly řad Predator, Swift, Switch i Aspire ** Herní notebooky dostaly nový typ chlazení

27.  4.  2017 | Karel Javůrek | 7

Správný počítač má alespoň dva monitory. Anebo je to jinak?

Správný počítač má alespoň dva monitory. Anebo je to jinak?

** David si nedokáže představit práci bez dvou a více monitorů ** Kubovi naopak stačí jeden a ve více displejích se ztrácí ** Jaký přístup je lepší?

23.  4.  2017 | Jakub Čížek | 59


Aktuální číslo časopisu Computer

Supertéma: moderní cestování

Kdy opravdu přijdou nové baterie?

Velké testy: 6 herních notebooků a 8 volantů

Recenze: AMD Ryzen řady 5