Orca Browser: prohlížeč s jádrem Gecko

Webové prohlížeče se zobrazovacím jádrem Gecko, které pochází z dílny Mozilla Foundation, podstatným způsobem ukrajují z koláče symbolizujícího používání podobných programů. V souvislosti s alternativami k zaběhlým prohlížečům (IE, Firefox, Opera) se začíná mluvit i o zajímavém projektu Orca Browser, který využívá právě Gecko. Pojďte se podívat, co může nabídnout.
Orca Browser: prohlížeč s jádrem Gecko

Plusy / minusy
+ propracované ovládání
+ český překlad
+ vestavěné doplňky
– menší problémy se stabilitou
– rychlost zobrazení panelu blokovače reklamy

Těžkou říct, zda je Orca Browser známý nebo ne. Určitě jste ale minimálně slyšeli o prohlížeči Avant Browser, který je postaven na zobrazovacím jádře Internet Exploreru a je doplněn množstvím zajímavých funkcí. Orca Browser z Avant Browseru vychází. Jedinou odlišností mezi těmito dvěma programy je fakt, že Orca Browser používá zobrazovací jádro Gecko. Podobně jako prohlížeče Firefox nebo Mozilla.

O nakopírování prohlížeče do systému se postará zhruba šest megabajtů velký instalační program. Po prvním spuštění Orca Browseru vás přivítá průvodce, který umožní nastavit prohlížeč jako výchozí, zeptá se, kde chcete mít zobrazeny záložky atd. Pro někoho bude možná podstatné, že zmíněný průvodce je stejně jako většina ostatních částí prohlížeče přeložen do češtiny, která je k dispozici automaticky od prvního spuštění.

Klepněte pro větší obrázek

Orca Browser s několika otevřenými stránkami

Orca vs. IE6

Co vám přinese Orca Browser navíc oproti Internet Exploreru? Nejvýraznější změnou z pohledu uživatele je možnost práce s více otevřenými stránkami najednou. Využívat můžete systému záložek, ale otevřené stránky můžete zobrazit i v samostatných podoknech. Jednoduchým stiskem patřičného tlačítka v nástrojové liště přepnete mezi zobrazením v záložkách, tzv. dlaždicemi a kaskádovým uspořádáním oken. Naprosto jednoduše můžete zavřít všechna okna mimo aktuálního, zavřít vše a samozřejmě i ukončit program. Tato vlastnost sice není "nic extra", ale pěkně ilustruje propracovanost a snadné použití programu.

Další novinkou pro uživatele Internet Exploreru je snadné přepínání zobrazených nástrojových lišt. To sice umí IE také, ale nenabízí například snadný přístup k vyhledávačům, kompaktní zobrazení (bez horního pruhu okna aplikace), nalezení podobných stránek a podobně. Tlačítka na nástrojových lištách si snadno přizpůsobíte. Po několika klepnutích získáte například snadný přístup k funkci pro vypnutí zobrazování obrázků nebo flashových animací.

Klepněte pro větší obrázek

Kompaktní zobrazení s dlaždicovým uspořádáním oken

Odebíráte-li zprávy z RSS kanálů a nechcete používat speciální program, můžete využít vestavěné čtečky. Nepřipadla mi sice nejkomfortnější, na druhou stranu může spoustě uživatelů, kteří ji nikdy v prohlížeči neměli, stačit.

Jak jsem již zmínil, Orca Browser dovede blokovat různý obsah webových stránek. Tato funkce je nejčastěji spojována s blokováním reklam. Na vyžádání si můžete zobrazit seznam webových adres zablokovaných během práce s programem. Blokování vyskakovacích oken je samozřejmé, stejně jako reklam z různých serverů. Připravený seznam můžete doplnit o vlastní záznamy. Stačí umístit ukazatel myši nad reklamní banner (je jedno, zda je to obrázek nebo flashová animace) a vyčkat na zobrazení plovoucího panelu, který umožní zablokovat obsah přicházející z daného reklamního serveru. Při zablokování nějakého obsahu si můžete nechat přehrát upozorňující zvukové znamení.

Klepněte pro větší obrázek

Nastavení pro blokování reklamy

Gecka si všimnete

Zkušení uživatelé prohlížečů s jádrem Gecko si jistě všimnou neklamných známek jeho použití v Orca Browseru. Nejtypičtějším případem je stahování souborů. Stačí klepnout na odkaz pro stažení a hned se objeví dialog známý například z Firefoxu. Uživatelé zvyklí na Gecko také poznají dialog pro zobrazení cookies a JavaScriptovou konzoli. Jestliže ale očekáváte podporu pro soubory XPI s různými rozšířeními, tak vás zklamu.

Klepněte pro větší obrázek

Gecko Orca nezapře


Drobnosti pro lepší práci

V programu najdete mnoho drobností, které vás ale určitě potěší. Propracované funkce vztahující se k možnosti práce s více stránkami najednou umožní jejich otevření i po opětovném spuštění programu, automatické načítání ve vybraném intervalu, samozřejmou organizaci do skupin oblíbených položek a další. Ne každý vládne více než jedním zahraničním jazykem (někteří ani to ne), proto si můžete nechat přeložit stránky z některých jazyků do angličtiny nebo naopak. Překlad probíhá díky spolupráci se serverem Google. Je sice možné jej vyvolat i ručně, ale proč se namáhat, když je funkce dostupná přímo v prohlížeči. Nevím jak je to v tomto případě s češtinou, ale pokud je mi známo existuje pouze komerční překladač webových stránek, který se integruje do prostředí Internet Exploreru.

Užitečnou drobností je možnost výběru poštovního klienta, kterého chcete s prohlížečem používat. Jako výchozí je nabídnut Outlook Express, nastavení však můžete změnit. Pro ochranu soukromí je nabídnuto mazání navštívených adres, automaticky doplňovaných položek včetně hesel, mazání cookies, historie, dočasných souborů prohlížeče, klíčových slov, seznamu blokovaného obsahu a vyskakovacích oken. Jste-li fanoušky programů, které umožňují měnit vzhled, můžete vyzkoušet skinovací možnosti Orca Browseru. Nabízí několik připravených motivů, které mění pozadí nástrojových lišt a barvu a vzhled programových nabídek.

Ovládání pomocí speciálních tahů myši je pro mě osobně velice pohodlné. Ve chvíli, kdy si zapamatujete několik speciálních tahů při stisknutém pravém tlačítku myši, ušetříte několik naježděných "myšometrů" za den. Šestnácti definovaným tahům můžete přiřadit vlastní funkce. Výchozí nastavení, které by mělo většině uživatelů stačit, samozřejmě nechybí.

Klepněte pro větší obrázek

Nastavení myší gestikulace

Další vlastností, která mě potěšila, je zrychlené zadávání názvů stránek, na které chcete přejít. Například po zadání "gg" se načte vyhledávač Google. Tyto zkratky si můžete upravit a vytvořit si tak jejich vlastní seznam. Podobně můžete definovat zkratky pro rychlé vyhledávání pomocí některých serverů. Zaujalo mě i zobrazení odkazů na stránky podobné té, kterou si právě prohlížíte.

Klepněte pro větší obrázek

Prohlížeč se zobrazením RSS kanálů

Vyvážená kombinace

Orca Browser považuji za vyváženou kombinaci uživatelských doplňků a jednoduchosti ovládání. Komu v prostředí Windows nevyhovuje z různých důvodů Internet Explorer, Firefox ani Opera a chce mít zobrazovací jádro Gecko, může zkusit právě Orca Browser. Myslím, že má vše potřebné pro pohodlnou práci. Nemusíte tedy trávit čas hledáním nejrůznějších doplňků. Na druhou stranu jich zde není tolik a nepůsobí chaotickým dojmem jako u jiných pokusů využít zobrazovací jádro zaběhnutých prohlížečů.

Máte-li zkušenosti s tímto programem, podělte se v diskuzi. Mimo jiné by mě zajímalo, jak je to s jeho stabilitou. Při pokusu o odeslání stránky e-mailem například obdržím chybové hlášení o tom, že program bude ukončen, nicméně bez jakéhokoli náznaku problému s ním mohu pracovat dále.

Orca Browser 1.0 Release Candidate 3
produkt webový prohlížeč
výrobce Avant Force
web orcabrowser.free.fr
cena zdarma
systémy Windows

Témata článku: Internet, Prohlížeče, Opera, Firefox, Orca, Browser, Gecko, Avant

16 komentářů

Nejnovější komentáře

  • vito 2. 12. 2006 23:56:13
    tož si otevři nastavení a pokud umíš česky (!), tak si vyber...
  • VBS runtime error 19. 1. 2006 15:45:35
    je nemožnost jednoduše zvětšit písmo, jde to jen lipatoidně jako u MSIE,...
  • Dan 14. 1. 2006 17:46:59
    Že Firefox žere hodně KB víme, ale mě by zajímalo proč Orco po 15min. při...
Určitě si přečtěte

Nové úlovky kamer Googlu: Šmírovačka na Street View nepřestává bavit

Nové úlovky kamer Googlu: Šmírovačka na Street View nepřestává bavit

Google stále fotí celý svět do své služby Street View. A novodobou zábavou je hledat v mapách Googlu vtipné záběry. Podívejte se na výběr nejlepších!

19.  5.  2017 | redakce | 38

To tu ještě nebylo. Specialisté ukázali, že zavirované mohou být i titulky SRT

To tu ještě nebylo. Specialisté ukázali, že zavirované mohou být i titulky SRT

** Stáhnete si film a titulky třeba z OpenSubtitles.org ** A osud vás za ten warez záhy potrestá ** Specialisté totiž ukázali, že i v titulcích může být schovaný virus

Včera | Jakub Čížek | 55

WannaCry se neměl vůbec rozšířit. Stačilo, abychom používali Windows Update

WannaCry se neměl vůbec rozšířit. Stačilo, abychom používali Windows Update

** WannaCry se masivně rozšířil kvůli zranitelnosti ve Windows ** Ta mu umožnila, aby se pokusil sám napadnout další počítače ** Jenže ta chyba už je dva měsíce opravená!

22.  5.  2017 | Jakub Čížek | 95

Nastal čas znovu vynalézt klávesnici. Anebo vám ta současná opravdu vyhovuje?

Nastal čas znovu vynalézt klávesnici. Anebo vám ta současná opravdu vyhovuje?

**Měli bychom provést revoluci klávesnice? ** Anebo je její dnes už hodně zastaralý koncept prostě nejlepší? ** Budeme na klávesnici odkázaní už navždy?

20.  5.  2017 | Jakub Čížek | 59


Aktuální číslo časopisu Computer

Bojujeme proti Fake News

Dva velké testy: fotoaparáty a NASy

Co musíte vědět o změně evropského roamingu

Radíme s výběrem základní desky