Opera 11: hrdý nástupce a tak trochu revoluce

Opera umí rozšíření, seskupování panelů a má nový adresní řádek. Google v něm našeptává dotazy, RSS zvládá složky a objevily se vizuální gesta myší. Ale stačí to?

Vývojáři se snaží, vždycky jim to ale nějak proklouzlo mezi prsty. Počínaje devátou verzí Opery, která se objevila před čtyřmi lety, je vývoj čím dál více uspěchaný. Určitě si ještě pamatujete na březen letošního roku, kdy se objevila pokroková Opera 10.50.

Nabízela minimalistický vzhled, upravené ovládání a nespočet dalších drobností. Pro uživatele starších verzí významný krok vpřed. Pokud ale na ni aktualizovali, nadělala spíše neplechu. Vývojáři proto tehdy automatické aktualizace ani nedovolili. Do automatických aktualizací se dostala až po pár měsících vydaná verze 10.60.

Při pohledu do historie to nikdy nebylo nijak lepší. Zpravidla od zmíněné deváté verze všechny hlavní verze s sebou přinášely novinky a problémy. Vždycky se proto osvědčilo počkat na první či druhou aktualizaci, která obvykle zalátala všechny hlavní chyby.

Takže Operu 11 prozatím ignorovat?

Těžké odpovědět. Problém je, že se vývojáři moc nepoučili ze svých chyb. Opera 11 má za sebou několik měsíců dlouhý vývoj, byla tu beta verze a následně několik vývojových verzí; obyčejně v týdenním intervalu. Poté se během úterý a středy jako blesk z čistého nebe objevily hned tři Release Candidate verze. Hned ve čtvrtek následovala finální verze.

Release Candidate je označení pro stav, kdy již nejsou přidávány nové funkce, ale jen se ladí a opravuje. A přestože nechci být hnidopich, tak dva dny jsou prostě málo.

Vývojáři se chlubí tím, že díky novému vývojovému procesu z minulého roku mohou „fungovat“ rychleji. Všechny novinky jsou v samostatných větvích, což umožňuje vývojářům souběžně pracovat na několika částech Opery. Pokud se pak ukáže, že nějaká část je nespolehlivá, dají ji pryč.

V minulosti tomu tak bylo s geolokací, která se prvně objevila v několika vývojových verzích 10.50, ale nakonec se kvůli nestabilitě do finální verze neprobojovala. Přišla až s Operou 10.60. Tentokrát vývojáři do finální verze nepustili hardwarovou akceleraci. Určitě se ale objeví v některé z příštích desetinových aktualizací.

Snahou je tedy vydat novou verzi v co nejkratším čase, a zdá se, že za každou cenu. Operáci pospíchají, nechtějí zůstat pozadu. Mozilla dokončuje slibně vypadající Firefox 4.0, stejně tak Microsoft dodělává Internet Explorer 9.0, na kterém se mimochodem pořádně vyřádil. O Google Chrome ani nemluvě, o něm je slyšet téměř pořád.

Pokud Opera nebude chtít zůstat pozadu, musí si pospíšit. A Google Chrome na ní nepočká, ten díky zrychlenému vývojovému procesu bude za pár let ve dvacáté verzi.

Sjednocení verzí a Opera Unite je pryč

Každá verze Opery má na konci čtyřmístné číslo, tzv. číslo sestavení (build). Čísla sestavení se dříve lišila dle platforem – Microsoft Windows, Linux a Mac OS X. Aby v tom nebyl zmatek, vývojáři čísla sestavení sjednotili.

Pohráli si instalátorem a vyházeli z něj zbytečnosti. Z instalace proto zmizela Opera Unite, neboli webový server, který se před rokem objevil v Opeře 10.10. Pokud se rozhodnete Operu Unite použít, stačí ji klasicky aktivovat přímo v Opeře. Poté bude Opera Unite automaticky stažena a nainstalována.

Operáci mají zajímavý přístup k vývoji. Snaží se do Opery dát co nejvíce funkcí, vydat ji co nejrychleji a vše ladit souběžně, postupně a časem. Pak to vypadá tak, že věnují stovky člověkohodin něčemu, co není až tak prioritní. Ať už to byly Widgety nebo Unite.

Opeře by pomohlo, kdyby zmrazila přidávání nových funkcí a napřed pořádně odladila chyby, které Operu zatěžují. A klidně by si taková opravná Opera zasloužila označení 12.0. Ať už to jsou problémy ve vykreslování, či zpracování čehokoliv. Opera sice urazila značný kus cesty, již se nechová tak jako dříve, že kdejaký špatně napsaný web neřešila, ale pořád to nestačí. Opera si ráda dělá věci po svém.

Nutno ale dodat, že jedenáctá Opera je trochu jiná. Už od raných testovacích verzí působí spíše pozitivně. Že by se už konečně něco pomalu měnilo?

Instalátor si zaslouží jedničku s hvězdičkou

Nový instalátor Opery je fantastický. Pokud si libujete v instalaci Google Chrome, budete i zde nadšeni. Spustíte instalátor, klepnete na tlačítko a instalace je v cukuletu dokončena. Pokud se rozhodnete změnit adresář nebo nevytvářet zástupce, čeká na vás pouze jedno okno navíc.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
 Jeden, maximálně dva kroky a Opera je nainstalována

Konečně zmizela okna, kde potvrzujete licence, které „nikdo“ nečte. Už nejste před a po samotné instalaci obtěžováni zbytečnostmi. Jak je instalace dokončena, automaticky se spustí Opera.

Když už ji budete instalovat, raději ji nainstalujte do samostatného adresáře.

Revoluce: konečně podpora rozšíření

Dlouho trvalo, než se k tomu vývojáři odhodlali. Napřed se snažili zalepit chybějící místo pomocí Widgetů. Setkaly se ale s jejich neúspěchem. Poté přiskočil Google Chrome s podporou rozšíření a všichni to vítali. Operáci se tak chytili za hlavu a zapracovali na jedné z nejdůležitějších funkcí – na podpoře rozšíření.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
 Správce rozšíření v Opeře

Navštivte stránku s rozšířeními a vyberte si, které se vám líbí. Prozatím je v nabídce 200 rozšíření, ale jsou tam relativně pěkné kousky. Například:

 • Buscomplete – zkrátka automatické dokončování (autocomplete) pro inputy
 • Shorten URL – zkracovač adres, který umí bit.ly, is.gd, goo.gl a další
 • Translator – překladač stránek využívající Google Translator
 • LastPass – známý správce hesel nyní i pro Operu

stáhnout program Opera 11.50 final Licence: freeware, 9,8 MB
Autor: Opera Software
Web programu: www.opera.com


Témata článku: Software, Prohlížeče, Opera, Download

96 komentářů

Nejnovější komentáře

 • LukaZix 23. 8. 2011 21:38:22
  Autor tohoto clanku ma natolko na**** ze som si len kvoli nemu spravil tu...
 • nordic 19. 12. 2010 0:58:34
  Extremne mi vadi to zoskupovanie tabov. Zobrazovanie tej hovadiny odkial...
 • Barte 18. 12. 2010 22:32:43
  Za to může to zkurvěně věleké množštví reklam na živě.

Určitě si přečtěte


Deset tipů, jak ovládnout Google: Vyhledávejte jako mistři

Deset tipů, jak ovládnout Google: Vyhledávejte jako mistři

** Vyhledávače jsou natolik dobré, že si poradí i s frází v běžné češtině ** Pokud to ale nebude stačit, můžete vyzkoušet pokročilé funkce ** Vybrali jsme ty nejzajímavější

25.  9.  2016 | Jakub Čížek | 18

9 nejlepších programů na úpravu fotek. Placené i zdarma

9 nejlepších programů na úpravu fotek. Placené i zdarma

** Pro běžné úpravy fotek nemusíte pirátit Photoshop, vystačíte si s levnějšími programy ** Ceny pokročilých editorů se většinou vejdou do dvou tisíc korun ** Mnohdy stačí i bezplatné nástroje

26.  9.  2016 | Stanislav Janů | 40

Jak zastavit nechtěné programy na Windows? Koukněte na Plánovač úloh

Jak zastavit nechtěné programy na Windows? Koukněte na Plánovač úloh

** V systému se mohou periodicky spouštět nechtěné aplikace ** Anebo si vyberou tu nejméně vhodnou chvíli ** Prozkoumejte Plánovač úloh na Windows

23.  9.  2016 | Jakub Čížek | 128

Pojďme programovat elektroniku: Vyzkoušíme IR, ovládneme světýlko přes Bluetooth a vyšleme zprávu na sto metrů

Pojďme programovat elektroniku: Vyzkoušíme IR, ovládneme světýlko přes Bluetooth a vyšleme zprávu na sto metrů

** Budeme odposlouchávat IR ovladač klimatizace ** Vyrobíme laciný rádiový vysílač ** Vyzkoušíme komunikaci pomocí Bluetooth a v pásmu 433 MHz

21.  9.  2016 | Jakub Čížek | 19

Komentář: Apple pořád inovuje, ale jen když musí

Komentář: Apple pořád inovuje, ale jen když musí

** Největší inovace vždy vychází z radikálních kroků ** Apple není v situaci, kdy by jej ke změnám něco tlačilo ** Chybí-li na trhu konkurence, nemůžou existovat ani invoace

22.  9.  2016 | Stanislav Janů | 139

Týden Živě: Zvyknou si Češi platit paušál za software?

Týden Živě: Zvyknou si Češi platit paušál za software?

** Zoner vypustil do světa nové Photo Studio. Je za paušál. ** HP nechce neoficiální inkoust ** Koutek časopisu Computer

25.  9.  2016 | Časopis Computer | 65


Aktuální číslo časopisu Computer

Srovnání výhodných 27" monitorů

Velký test levných rychlých routerů

Jak nastavit Android, aby vás nesledoval

45 podrobných testů a recenzí