reklama

OpenBook: zfušovaný start otevřené ultramobilní platformy

OpenBook je nový projekt VIA s nálepkou „konkurent EeePC“. Kdokoliv může využít volně stažitelné CAD modely pro výrobu vlastních subnotebooků poháněných produkty VIA.

VIA Technologies představila nový referenční design levného subnotebooku využívajícího platformy VIA Ultra Mobile. Pro OpenBook, jak se její nový počin jmenuje, jsou k dispozici i veřejně dostupné CADové modely hlavních plastových dílů. Ty jsou vydány pod licencí Creative Commons Attribution Share-Alike – jde o jakousi obdobu softwarové GNU GPL licence.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek

Pro stažení modelů má postačit registrace na stránkách viaopenbook.com, kterou provází odsouhlasení smlouvy. A právě v té smlouvě, kterou musíte při registraci odsouhlasit, je zakopaný pes – jak upozornil server Ars Technica, licence na stránkách společnosti VIA je v přímém rozporu s licencí CC-AS. Podle CC-AS může každý výrobce využít bezplatně referenčního designu tak jak je, nebo jej použít jako základ pro vlastní upravený produkt (který ale musí být nadále šířen pod stejnou licencí).

Otevřený uzavřený OpenBook…

Současné registrační podmínky na serveru společnosti VIA ale dovolují pouze dočasné stažení materiálů pro prohlížení a nedovoluje jejich zkopírování, modifikaci či využívání pro komerční účely.

Není to záměr, ale spíše do nebe volající nedbalost někoho z VIA – licenční podmínky při registraci jsou totiž vyrobené metodou copy’n’paste a search and replace z licenčních podmínek Trippin TV.

Klepněte pro větší obrázek 
Najděte deset rozdílů

Mimo to, že v registračním formuláři v době článku zůstala ještě jedna Trippin TV zapomenuta, není dokonce licenční smlouva nakopírovaná do konce, končí v „půli“ slova.

Klepněte pro větší obrázek 

Licenční podmínky na webu visí už druhý den a VIA prý intenzivně pracuje na nápravě. Za zmatky může údajně nezkušenost společnosti s distribucí „otevřeného obsahu“.

zablokovaný nezablokovaný uživatelský účet…

Registraci provází ještě jedna záludnost – pokud si vytvoříte profil s loginem a heslem a pokusíte se přihlásit, dozvíte se, že byl váš účet zablokován a máte kontaktovat administrátora. Na Ars Technica zkoušeli hodinku čekat, jestli se na tom něco nezmění a poté kontaktovali administrátora. Během dne se ovšem odpovědi nedočkali. Systém prý stále nefunguje, nedá se stahovat, a přihlášení není taktéž možné.

Realita je ale mnohem prozaičtější – za oním „zablokováním“ není nic jiného, než nutnost aktivovat účet klepnutím na odkaz, který po registraci dostanete do mailu. Pak už se můžete přihlásit a bez problémů kýžené soubory stahovat. Když se konečně k dílům dostanete, ještě nemáte vyhráno – zjistíte totiž jen to, že jsou ve formátu CAD a Mime Type je application/octet stream. Jedincům kovaným v CADech možná nebude činit problémy zjistit z názvu d.prt.1, o jaký formát jde, sám jsem jej ale bezpečně neidentifikoval. Méně zdatní jedinci mohou podobně jako já sáhnout k některému z univerzálních prohlížečů, jako je Deep Exploration (nebo raději k mnohem menšímu eDrawings od SolidWorks), a součástky si prohlédnout v něm.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek

a nekompletní díly

Ke stažení jsou ale podle všeho jen čtyři největší plastové díly, schází ale kus mezi tělem notebooku a displejem (tedy pokud není dovedně skryt před zraky zmiňovaného prohlížeče). 

Klepněte pro větší obrázek

Potíže, které pokusy o získání „volně dostupných“ dat pro vývoj vlastního klonu OpenBooku provází, jsme už rozmazávali dost dlouho, nezbývá než společnosti Via popřát, aby vše dala co nejrychleji do pořádku. Pojďme k tomu, co nás všechny zajímá.

S VIA ultra mobile v útrobách

Pokud vám ještě vrtá hlavou, proč Via něco podobného udělala, vězte, že rozhřešení je jednoduché – konstrukce OpenBooku je určená výhradně pro procesory a základní desky VIA a společnost tímto krokem nabídla základnu pro větší využívání vlastních procesorů a základních desek. Pro OpenBook je možné v současnosti použít procesory VIA C7M ULV s taktovacími frekvencemi 1,0-1,6 GHz a desky s čipovou sadou VIA VX800.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek

Oproti předcházející první generaci Nanobooků dostane novinka podobně, jako druhá generace Eee PC, větší 8,9“ displej s rozlišením 1 024 × 600 bodů a LED podsvícením.

O grafiku se má postarat integrovaný adaptér VIA Chrome9 HC3 DX9 3D, který může sdílet až 256 MB systémové paměti a podporuje akceleraci kodeků MPEG-2, MPEG-4, VC1 a DivX.

U OpenBooku má být možné krom integrovaného gigabitového ethernet adaptéru využívat pro připojení Wi-Fi, Bluetooth, WiMAX, HSDPA a EV-DO/W-CDMA a může být vybavený i přijímačem AGPS signálu. Samozřejmě nelze osadit všechno pohromadě, možné jsou ale následující kombinace:

 • Broadcom 802.11b/g orGCT 802.16e
 • 2in1 (WiFI+ Blue Tooth) default module
 • 3in1 (AGPS+WiFI+ Blue Tooth) upgrade module
 • WiMAX secondary wireless module option
 • EV-DO /W-CDMA secondary wireless module option
 • HSPDA secondary wireless module option

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek

Na šasi je dostatek místa pro tři USB 2.0 porty, analogový VGA D-Sub port, audio in/audio out, 4 in 1 čtečku (SD/SDIO/MMC/MS) a otočnou dvoumegapixelovou dual-head (je schopná snímat dění před displejem, či za ním) webkameru.

Klepněte pro větší obrázek

OpenBook má podporovat až 2 GB operační paměti v DDR2 SO-DIMM modulech a dle slov společnosti VIA zvládne Linux, Windows XP či Windows Vista Basic.

Počítá se s 80GB či větším diskem, optická mechanika se do zařízení nevejde. Rozměry celého přístroje jsou 240 × 175 mm, tloušťka je 36,2 mm (na nejširším místě, tedy u baterie) a hmotnost nemá překročit 1 kg. Na čtyřčlánkovou li-ion baterii s kapacitou 2 600 mAh má vydržet až tři hodiny.

OpenBook je malý, ultrapřenosný, měl by být relativně levný, a tak je, jak už tomu tak bývá, automaticky pasován do role konkurenta EeePC. Oproti úspěšné první generaci EeePC budou ale nejspíš přístroje postavené na platformě OpenBook výrazně dražší a konkurovat budou spíše druhé generaci EeePC s větším displejem, a to už je segment, ve kterém se svými produkty hodlá pohybovat více výrobců.

Vedle staršího Nanobooku pak vypadá o poznání elegantněji a přitažlivěji. Může za to kulatější design a to, že zmizela funkční, ale nepříliš estetická mezera mezi klávesnicí a displejem.

Klepněte pro větší obrázek  Klepněte pro větší obrázek
Nanobook vs. OpenBook aneb nebe a dudy v praxi

Jak to ale s výkonem a cenou subnotebooků s vnitřnostmi od společnosti VIA dopadne, uvidíme, až se některý z výrobců chopí hozené rukavice.

Témata článku: Windows, Small, Stream TV, LED TV

3 komentáře

Nejnovější komentáře

 • Miki 30. 5. 2008 11:12:07
  Když si domyslíme, že tyto notebooky měly myšlenku konkurenci pro 100...
 • Marek Niklíček 30. 5. 2008 0:38:45
  Udajne 400 - 600 dolarov.
 • OgyDoggy 29. 5. 2008 18:43:59
  jaká bude cena? pokud do 7000, tak se mozna bude prodavat, jinak nema...
reklama
Určitě si přečtěte

Vybíráte herní periferii nebo hardware? Pak zapomeňte na nálepku Gaming

Vybíráte herní periferii nebo hardware? Pak zapomeňte na nálepku Gaming

** Herní hardware se od toho běžného často liší jen vzhledem ** Při výběru stále nezapomínejte na základní parametry ** Poradíme jak vybrat herní hardware i periferie

20.  2.  2017 | Stanislav Janů | 36

10 nejhorších produktů v historii Microsoftu

10 nejhorších produktů v historii Microsoftu

20.  2.  2017 | Karel Javůrek | 133

Pojďme programovat elektroniku: Žádný bastlíř se neobejde bez armády švábů

Pojďme programovat elektroniku: Žádný bastlíř se neobejde bez armády švábů

** Každý bastlíř se po čase neobjede bez armády švábů ** Dnes si některé z nich vyzkoušíme ** Třeba zázračný posuvný registr

19.  2.  2017 | Jakub Čížek | 39

AMD oficiálně představilo procesory Ryzen. Známe i jejich české ceny

AMD oficiálně představilo procesory Ryzen. Známe i jejich české ceny

** AMD uvedlo první tři procesory Ryzen 7 ** Všechny budou pracovat s osmi jádry a šestnácti vlákny ** Na pulty obchodů se dostanou už za týden

22.  2.  2017 | Stanislav Janů | 130

EU se děsí Windows 10. Prý o nás vědí až příliš. Microsoft chystá změny

EU se děsí Windows 10. Prý o nás vědí až příliš. Microsoft chystá změny

** Evropští úředníci chtějí, aby byly Desítky transparentnější ** Microsoft od jara skutečně chystá změny ** Ochráncům soukromí to ale nestačí

21.  2.  2017 | Jakub Čížek | 217

Vyhledávání ve Windows není dokonalé, zkuste to 5× jinak

Vyhledávání ve Windows není dokonalé, zkuste to 5× jinak

** V macOS funguje vyhledávání Spotlight, ve Windows podobně propracovaná funkce chybí ** Alternativy se zaměřují na rychlé hledání souborů i externí zdroje ** Mnohé mohou vyhledávání ve Windows kompletně nahradit

18.  2.  2017 | Stanislav Janů | 58


Aktuální číslo časopisu Computer

Supertéma o počítačové bezpečnosti

AMD Ryzen přichází

Velké testy kinoprojektorů a levných špuntových sluchátek

Příslušenství do USB-C

reklama
reklama