O&O Media Recovery: na záchranu multimédií není nikdy pozdě

Klasická situace. Pracujete na počítači, něco občas zkopírujete, občas přesunete, občas smažete… A dříve či později po smazání důležitého souboru si uvědomíte, že jej zřejmě budete ještě potřebovat. Koš ve Windows není vždy záchranou, omylem smazané soubory už často opustily i tento prostor, odkud jste je mohli bez problémů vylovit. Nezbývá než použít některý ze specializovaných nástrojů.

Plusy / minusy
+ jednoduché ovládání
+ práce s filtry
– zobrazování náhledů

Nástrojů, které slibují obnovení smazaných souborů, existuje velké množství. Některé umožňují obnovu pouze jednoduše smazaných souborů, jiné nástroje dovedou obnovovat data na odstraněných diskových oddílech nebo poškozených souborových systémech. Se smazanými a poškozenými soubory si poradí také program O&O MediaRecovery od německého výrobce známých diskových nástrojů. Narozdíl od podobných programů tohoto výrobce se MediaRecovery specializuje výhradně na multimediální soubory.

Fragmentace může obnovu překazit

Předpokladem úspěšné obnovy ztracených souborů je, aby byl disk, na kterém se soubory nacházely, co nejméně fragmentován. Dozvíte se to i na úvodní straně MediaRecovery, který pracuje v režimu průvodce. Defragmentační program stejného výrobce, tedy O&O Defrag Pro, jste mohli v plné verzi najít na CD příloze časopisu Computeru 12/06.

Pokud defragmentaci neprovádíte pravidelně, pak její spuštění před pokusem o záchranu ztracených souborů nic nevylepší, ba naopak. Defragmentace většinou přesouvá velké množství dat napříč celým diskovým oddílem, takže řada před ní obnovitelných souborů bude ztracena nenávratně.

Protože proces záchrany dat trvá tím déle, čím je větší zpracovávaný diskový oddíl, umožňuje MediaRecovery přerušení práce a uložení aktuálního stavu. Podobně jako v počítačové hře tedy můžete nahrát uloženou pozici a pokračovat v obnově.

Multimédia ano, dokument nikoliv

Ze všeho nejdříve vám Media Recovery nabídne výběr diskové oblasti, ve které se chcete pokusit nalézt obnovitelné soubory. Podporovány jsou samozřejmě pevné disky, ale také různé paměťové disky ve formě USB klíčenek nebo karty z digitálních fotoaparátů.

Klepněte pro větší obrázek

MediaRecovery podporuje pevné disky i přenosná média

Poté, co si vyberete diskovou oblast nebo některé jiné úložné médium připojené k počítači, můžete určit, které typy souborů chcete najít a případně obnovit. MediaRecovery si neporadí úplně se všemi typy souborů. Rozhodně nejde pouze o nastavení přípony smazaného souboru, ale spíše o jeho obsah. Z toho důvodu také není možné, aby si uživatel přidal například možnost obnovy souborů vytvořených v některém kancelářském balíku pouze tím, že určí název přípony souboru.

Klepněte pro větší obrázek

Po výběru disku následuje upřesnění typů souborů

Třiaosmdesát podporovaných typů souborů je rozděleno do čtyř skupin: RAW snímky z fotoaparátu, grafika, filmy, zvukové soubory. Výběr si můžete upravit jednoduše zatržením pouze hledaného typu souboru, což urychlí práci programu. Aktuální filtr si můžete uložit a kdykoli později znovu obnovit.

Klepněte pro větší obrázek

MediaRecovery podporuje pouze multimediální soubory

Náhledy s malým ale

V další fázi spustíte proces vyhledávání smazaných souborů a na chvíli se můžete od počítače vzdálit. Není vhodné narušovat proces záchrany dat prací s pevným diskem. A i v případě, že necháte program prozkoumat paměťovou kartu, bude lepší nechat jej v klidu pracovat. Vytížení systému je v tuto chvíli docela velké a pocítíte jej zejména při pokusu o spouštění dalších aplikací.

Klepněte pro větší obrázek

Doba zkoumání disku roste s počtem zvolených typů souborů a jeho velikostí

Po skončení prohledávání vybraného média je zobrazen seznam obnovitelných souborů. Tento seznam je rozdělen do skupin podle jednotlivých typů souborů, přičemž přítomny jsou pouze ty typy, k nimž nějaké obnovitelné soubory existují. V seznamu si opět můžete vybírat pomocí zatrhovátek, k dispozici je filtr, ve kterém si můžete vybrat soubory podle zadané velikosti.

Klepněte pro větší obrázek

Pomocí filtrů si vyberte nalezené soubory k obnově

Aby byla obnova souborů praktičtější, nabízí MediaRecovery náhled na vybrané soubory. Nepodporuje ale úplně všechny typy souborů, takže v praxi se velice často setkáte s tím, že náhled není možné zobrazit, ale posléze obnovený soubor je i tak naprosto v pořádku. Získané soubory nejsou obnovovány v původním umístění, není zachován ani jejich název. Namísto toho jsou nakopírovány do vámi zvolené složky v počítači.

Klepněte pro větší obrázek

Filtr lze upravit také podle velikosti souborů

Hlášení o obnově v souboru RTF

Po zkopírování zachráněných souborů je vytvořeno hlášení, ve kterém najdete jednoduchou statistiku v podobě počtu zachráněných souborů, jejich celkovou velikost, dobu zpracování a seznam jednotlivých souborů spolu s jejich velikostí. Hlášení je uloženo do stejné složky jako soubory, a to do formátu RTF. Pokud jste si zvolili obnovu různých typů souborů, jsou ve zvoleném umístění automaticky vytvořeny složky, jejichž názvy odpovídají typům obnovených souborů.

Klepněte pro větší obrázek

Obnovení souborů neprobíhá do původního umístění

O&O MediaRecovery vyniká jednoduchostí a pohodlností práce. Myslím, že obnovu omylem smazaných fotografií zvládne s tímto programem každý uživatel, který je schopen běžně přenášet fotografie z paměťové karty do počítače. Žádné složité nastavení není potřeba. Omezením je orientace pouze na určité typy souborů. Cenově je však MediaRecovery nesrovnatelný s nástrojem DiskRecovery, který ovšem nabízí obnovení až 350 různých typů souborů.

O&O MediaRecovery V4
obnova smazaných multimediálních souborů
stáhnout GigaMania.cz
výrobce O&O Software GmbH
web www.oo-software.com/en/products/oomediarecovery
cena 29,90 Euro
operační systém Windows NT/2000/XP/2003

 

Témata článku: Software, Windows, GigaMania, Multimediální centra

8 komentářů

Nejnovější komentáře

  • Petr Souček 10. 8. 2006 19:51:33
    Je otázka, co myslíte tím "výborně". Testoval jsem obě verze na několika...
  • Worm, Worm 9. 8. 2006 17:30:03
    Nemluvě o dvojitých uvozovkách a chybějící interpunkci.
  • mosquito, mosquito 9. 8. 2006 15:41:45
    tz ale vime oc jde ne :) u nas ve firme napr pouzivame tyto...
Určitě si přečtěte

Operační systém běžným počítačům nedal Bill Gates, ale Gary Kildall

Operační systém běžným počítačům nedal Bill Gates, ale Gary Kildall

** Gary Kildall pochopil, že levné výpočetní čipy mohou posloužit jako univerzální počítače pro všechny ** Připravil pro ně proto první operační systém ** Později mu systém vyfoukl Microsoft a nazval ho MS DOS

23.  4.  2017 | Pavel Tronner | 56

Umělá inteligence je sice v plenkách, už teď ale přestáváme rozumět, jak vlastně funguje. To je problém

Umělá inteligence je sice v plenkách, už teď ale přestáváme rozumět, jak vlastně funguje. To je problém

** Už je to tady, lidé přestávají chápat počítače ** Systémy neuronových sítí začínají pracovat tak, že ani jejich tvůrci přesně neví, co se uvnitř děje ** Do budoucna to může být závažný problém

24.  4.  2017 | Jakub Čížek | 112

Před 35 lety měl premiéru legendární počítač ZX Spectrum. Připomeňte si „Gumáka“

Před 35 lety měl premiéru legendární počítač ZX Spectrum. Připomeňte si „Gumáka“

** Slavný osmibitový počítač Sinclair ZX Spectrum byl uveden právě před 35 lety ** Připomeňte si tento průkopnický počítač v tematických článcích ** Podívejte se, jak funguje dnes

23.  4.  2017 | Pavel Tronner | 13

Správný počítač má alespoň dva monitory. Anebo je to jinak?

Správný počítač má alespoň dva monitory. Anebo je to jinak?

** David si nedokáže představit práci bez dvou a více monitorů ** Kubovi naopak stačí jeden a ve více displejích se ztrácí ** Jaký přístup je lepší?

23.  4.  2017 | Jakub Čížek | 59

Brněnské soudy daly stop Uberu. Je to dobře, nebo krok zpět?

Brněnské soudy daly stop Uberu. Je to dobře, nebo krok zpět?

** Před několika měsíci začal Uber nabízet své služby i v Brně ** Nyní ale narazil, soudům se to totiž nelíbí ** Má sdílená ekonomika dostat zelenou?

22.  4.  2017 | Jakub Čížek | 28


Aktuální číslo časopisu Computer

První test AMD Ryzen

Velké testy: 22 powerbank a 8 bezdrátových setů

Radíme s koupí Wi-Fi routeru

Co dokáží inteligentní domy?