reklama

O&O Media Recovery: na záchranu multimédií není nikdy pozdě

Klasická situace. Pracujete na počítači, něco občas zkopírujete, občas přesunete, občas smažete… A dříve či později po smazání důležitého souboru si uvědomíte, že jej zřejmě budete ještě potřebovat. Koš ve Windows není vždy záchranou, omylem smazané soubory už často opustily i tento prostor, odkud jste je mohli bez problémů vylovit. Nezbývá než použít některý ze specializovaných nástrojů.

Plusy / minusy
+ jednoduché ovládání
+ práce s filtry
– zobrazování náhledů

Nástrojů, které slibují obnovení smazaných souborů, existuje velké množství. Některé umožňují obnovu pouze jednoduše smazaných souborů, jiné nástroje dovedou obnovovat data na odstraněných diskových oddílech nebo poškozených souborových systémech. Se smazanými a poškozenými soubory si poradí také program O&O MediaRecovery od německého výrobce známých diskových nástrojů. Narozdíl od podobných programů tohoto výrobce se MediaRecovery specializuje výhradně na multimediální soubory.

Fragmentace může obnovu překazit

Předpokladem úspěšné obnovy ztracených souborů je, aby byl disk, na kterém se soubory nacházely, co nejméně fragmentován. Dozvíte se to i na úvodní straně MediaRecovery, který pracuje v režimu průvodce. Defragmentační program stejného výrobce, tedy O&O Defrag Pro, jste mohli v plné verzi najít na CD příloze časopisu Computeru 12/06.

Pokud defragmentaci neprovádíte pravidelně, pak její spuštění před pokusem o záchranu ztracených souborů nic nevylepší, ba naopak. Defragmentace většinou přesouvá velké množství dat napříč celým diskovým oddílem, takže řada před ní obnovitelných souborů bude ztracena nenávratně.

Protože proces záchrany dat trvá tím déle, čím je větší zpracovávaný diskový oddíl, umožňuje MediaRecovery přerušení práce a uložení aktuálního stavu. Podobně jako v počítačové hře tedy můžete nahrát uloženou pozici a pokračovat v obnově.

Multimédia ano, dokument nikoliv

Ze všeho nejdříve vám Media Recovery nabídne výběr diskové oblasti, ve které se chcete pokusit nalézt obnovitelné soubory. Podporovány jsou samozřejmě pevné disky, ale také různé paměťové disky ve formě USB klíčenek nebo karty z digitálních fotoaparátů.

Klepněte pro větší obrázek

MediaRecovery podporuje pevné disky i přenosná média

Poté, co si vyberete diskovou oblast nebo některé jiné úložné médium připojené k počítači, můžete určit, které typy souborů chcete najít a případně obnovit. MediaRecovery si neporadí úplně se všemi typy souborů. Rozhodně nejde pouze o nastavení přípony smazaného souboru, ale spíše o jeho obsah. Z toho důvodu také není možné, aby si uživatel přidal například možnost obnovy souborů vytvořených v některém kancelářském balíku pouze tím, že určí název přípony souboru.

Klepněte pro větší obrázek

Po výběru disku následuje upřesnění typů souborů

Třiaosmdesát podporovaných typů souborů je rozděleno do čtyř skupin: RAW snímky z fotoaparátu, grafika, filmy, zvukové soubory. Výběr si můžete upravit jednoduše zatržením pouze hledaného typu souboru, což urychlí práci programu. Aktuální filtr si můžete uložit a kdykoli později znovu obnovit.

Klepněte pro větší obrázek

MediaRecovery podporuje pouze multimediální soubory

Náhledy s malým ale

V další fázi spustíte proces vyhledávání smazaných souborů a na chvíli se můžete od počítače vzdálit. Není vhodné narušovat proces záchrany dat prací s pevným diskem. A i v případě, že necháte program prozkoumat paměťovou kartu, bude lepší nechat jej v klidu pracovat. Vytížení systému je v tuto chvíli docela velké a pocítíte jej zejména při pokusu o spouštění dalších aplikací.

Klepněte pro větší obrázek

Doba zkoumání disku roste s počtem zvolených typů souborů a jeho velikostí

Po skončení prohledávání vybraného média je zobrazen seznam obnovitelných souborů. Tento seznam je rozdělen do skupin podle jednotlivých typů souborů, přičemž přítomny jsou pouze ty typy, k nimž nějaké obnovitelné soubory existují. V seznamu si opět můžete vybírat pomocí zatrhovátek, k dispozici je filtr, ve kterém si můžete vybrat soubory podle zadané velikosti.

Klepněte pro větší obrázek

Pomocí filtrů si vyberte nalezené soubory k obnově

Aby byla obnova souborů praktičtější, nabízí MediaRecovery náhled na vybrané soubory. Nepodporuje ale úplně všechny typy souborů, takže v praxi se velice často setkáte s tím, že náhled není možné zobrazit, ale posléze obnovený soubor je i tak naprosto v pořádku. Získané soubory nejsou obnovovány v původním umístění, není zachován ani jejich název. Namísto toho jsou nakopírovány do vámi zvolené složky v počítači.

Klepněte pro větší obrázek

Filtr lze upravit také podle velikosti souborů

Hlášení o obnově v souboru RTF

Po zkopírování zachráněných souborů je vytvořeno hlášení, ve kterém najdete jednoduchou statistiku v podobě počtu zachráněných souborů, jejich celkovou velikost, dobu zpracování a seznam jednotlivých souborů spolu s jejich velikostí. Hlášení je uloženo do stejné složky jako soubory, a to do formátu RTF. Pokud jste si zvolili obnovu různých typů souborů, jsou ve zvoleném umístění automaticky vytvořeny složky, jejichž názvy odpovídají typům obnovených souborů.

Klepněte pro větší obrázek

Obnovení souborů neprobíhá do původního umístění

O&O MediaRecovery vyniká jednoduchostí a pohodlností práce. Myslím, že obnovu omylem smazaných fotografií zvládne s tímto programem každý uživatel, který je schopen běžně přenášet fotografie z paměťové karty do počítače. Žádné složité nastavení není potřeba. Omezením je orientace pouze na určité typy souborů. Cenově je však MediaRecovery nesrovnatelný s nástrojem DiskRecovery, který ovšem nabízí obnovení až 350 různých typů souborů.

O&O MediaRecovery V4
obnova smazaných multimediálních souborů
stáhnout GigaMania.cz
výrobce O&O Software GmbH
web www.oo-software.com/en/products/oomediarecovery
cena 29,90 Euro
operační systém Windows NT/2000/XP/2003

 

Témata článku: Software, Windows, GigaMania

8 komentářů

Nejnovější komentáře

  • Petr Souček 10. 8. 2006 19:51:33
    Je otázka, co myslíte tím "výborně". Testoval jsem obě verze na několika...
  • Worm, Worm 9. 8. 2006 17:30:03
    Nemluvě o dvojitých uvozovkách a chybějící interpunkci.
  • mosquito, mosquito 9. 8. 2006 15:41:45
    tz ale vime oc jde ne :) u nas ve firme napr pouzivame tyto...
reklama
Určitě si přečtěte

Vyzkoušeli jsme FM štěnici: Když si vtipálci hrají na pirátské rozhlasové vysílání

Vyzkoušeli jsme FM štěnici: Když si vtipálci hrají na pirátské rozhlasové vysílání

** Dnes žádnou elektroniku programovat nebudeme ** Štěnice totiž funguje sama o sobě ** Stačí připojit baterii a naladit frekvenci

22.  1.  2017 | Jakub Čížek | 32

Takto si špičkoví grafici představují nový Facebook. S čistým vzhledem a bez reklam

Takto si špičkoví grafici představují nový Facebook. S čistým vzhledem a bez reklam

** Design Facebooku se delší dobu nemění a pro mnohé je nudným ** Grafici zkouší navrhovat nové koncepty toho, jak by mohla síť vypadat ** Hlasujte pro nejzdařilejší návrh

22.  1.  2017 | Stanislav Janů | 66

Umělá inteligence dokáže ze snímků srdce předpovědět, kdy zemřete

Umělá inteligence dokáže ze snímků srdce předpovědět, kdy zemřete

** Strojové učení lze skvěle použít pro vylepšení modelů pro předpověď srdečních komplikací ** Nová technologie umožňuje přesněji určit rizikové pacienty ** Dřívější diagnostika může díky včasně léčbě do budoucna zachránit životy

21.  1.  2017 | Karel Javůrek | 7

8 produktů, o kterých byste neřekli, že nesou značku Apple

8 produktů, o kterých byste neřekli, že nesou značku Apple

** Věděli jste, že Apple vyvinul celkem 45 modelů tiskáren? ** ** Monitor na výšku, plotter nebo herní konzole - to vše měl Apple ve své nabídce ** Většinu z těchto produktů pohřbil Steve Jobs

19.  1.  2017 | Stanislav Janů | 43


Aktuální číslo časopisu Computer

99 nejlepších programů pro váš počítač

Zvykejte si na umělou inteligenci

Velké testy PC zdrojů a gamepadů

Alternativní zdroje energie

reklama
reklama