reklama

O&O DiskImage: Zálohujte data z pevného disku

Nemilá zkušenost v podobě kompletní ztráty dat z počítače může postihnout kohokoli z nás. Může, nikoli nutně musí. Výrobci softwaru samozřejmě nabízí celou řadu preventivních nástrojů, díky kterým snadno vytvoříte věrnou datovou kopii pevného disku a zazálohujete ji, kam budete chtít. Dnes se podíváme na novinku z dílny známého německého výrobce nástrojů pro práci s diskem, společnosti O&O Software.

 Plusy / minusy
 + několik metod zálohování
 + zamykání jednotky
 – přímé vypalování na CD/DVD 
 – nastavení použité komprese

Dovolím si tvrdit, že při vyslovení O&O Software vyvstane většině zkušenějších uživatelů na mysli známý defragmentační program O&O Defrag. Zkušenosti z vývoje diskových programů využil německý výrobce při přípravě zálohovacího programu O&O DiskImage. Je pravda, že podobný nástroj v řadě ostatních produktů se značkou O&O chyběl, pravdou ovšem také je, že na trhu je již poměrně dostatek podobných programů. Co tedy nový zálohovací nástroj nabízí?

 

Klepněte pro větší obrázek

Čtyři hlavní funkce jsou snadno dostupné

V klasickém uživatelském rozhraní si již tradičně můžete vybrat úlohu buď v hlavní části okna nebo v plovoucím panelu po levé straně okna aplikace. O&O DiskImage nabízí čtyři typy úloh. Nejdůležitější jsou samozřejmě vytvoření obrazu diskové jednotky a její obnovení z aktuálního stavu do podoby, kdy byla provedena vybraná záloha. Další dvě úlohy umožňují připojení obrazu disku jako virtuální diskové jednotky a zápis vytvořené zálohy na CD/DVD.

Poradí si se zašifrovanými daty

Zálohovací proces vyžaduje nejprve výběr diskových jednotek, které chcete zálohovat. Můžete si zvolit pouze jednou, v případě že máte fyzický disk rozdělen na více jednotek nebo je v počítači disků více, zvolíte bez problémů zálohu více oddílů. Program nabízí stručné informace o fyzickém připojení disku, použitém souborovém systému, celkové velikosti diskového oddílu a volném místě.

Klepněte pro větší obrázek

Výběr disku pro zálohování

Nyní nastává čas pro nastavení zálohovacího procesu, resp. způsobu, jakým bude vytvářen záložní soubor. Při tvorbě záložního obrazu se nabízí několik metod. Program je schopen zálohovat pouze obsazené sektory na disku. Tato metoda je rychlejší, než jiné, a logicky vyžaduje také méně prostoru pro uložení zálohy. Dalším způsobem je vytvoření věrné kopie diskového oddílu, tedy včetně nevyužitého místa a označení poškozených oblastí. Třetí metoda zálohování navazuje na předchozí, s tím rozdílem, že zvládne zálohovat také různě zašifrovaná a skrytá data. A konečně v žádném zálohovacím programu nesmí chybět přírůstkové zálohování. Pomocí inkrementální metody můžete aktualizovat již dříve vytvořený záložní soubor. Resp. bude vytvořen nový, ve kterém se promítnou pouze změny oproti obsahu vzorové zálohy.

Klepněte pro větší obrázek

Nastavení způsobu zálohování

Vytvářený záložní soubor můžete samozřejmě komprimovat, zašifrovat (AES 128bit, AES 192 bit nebo AES 256bit) a podle potřeby nechat automaticky rozdělit na několik částí. To je výhodné v případě, že chcete zálohu bez problémů vypálit na CD nebo DVD. Program nabízí několik možností pro rozdělení, od automatického, přes klasické velikosti vypalovatelných disků až po uživatelovo zadání. Spíše jen pomůckou je pak možnost uvedení poznámky pro případnou pomoc s identifikací provedené zálohy.

Nezálohujte odkládací soubory

V pokročilém nastavení si vyberete vynechání zvolených souborů ze zálohy a vynechání komprese zvolených souborů. Použít lze samozřejmě masku. Ve výchozím nastavení je připraveno ignorování souborů hiberfil.sys a pagefile.sys. Přidat lze jakýkoli další soubor, masku nebo celou složku. V seznamu souborů vyřazených z komprese jsou klasické archivy (jako je ZIP, RAR, 7z, TGZ…) a multimediální soubory. Opět si toto nastavení můžete upravit podle potřeby.

Klepněte pro větší obrázek

Míru komprese neovlivníte, komprimování souborů však ano

Po nastavení a jeho kontrole spustíte zálohovací proces. V závislosti na nastavení program prozkoumá obsazené sektory a začne se zálohováním. Za užitečné považuji volitelné uzamknutí diskové jednotky. Zajistíte, že tak vám data nebudou během zálohovacího procesu nijak měnit vlivem ostatních spuštěných aplikací.

Klepněte pro větší obrázek

Zálohování v akci

Obnovení dat je v podání O&O DiskImage stejně jednoduché, jako jejich zálohování. Ve vlastnostech obnovy se nabízí pouze minimum nastavení. První z nich umožňuje přepsat prázdné sektory nulami. Druhé nastavení nabízí volby pro přímé zapisování obnovených dat na disk.

Obnovte si systém s Windows PE

V případě, že budete chtít přímo z O&O DiskImage vypálit zálohu na CD nebo DVD, musíte si ji nejprve vytvořit. Přímé zálohování na CD/DVD program nepodporuje, byť by to byla zajisté velmi užitečná funkce – zejména v případě, kdy není dostatek volné diskové kapacity pro uložení zálohy. Vypalování probíhá v jednoduchém průvodci, který by nemělo být problém pochopit.

Klepněte pro větší obrázek

Průvodce přípravou k vypálení záloh – podporuje i soubory ISO

Majitelé zakoupené krabicové verze programu O&O DiskImage mohou využít speciální spouštěcí CD založené na Windows PE, které jim umožní pohodlnou obnovu disku včetně kompletního nastavení operačního systému a všech programů.

 O&O DiskImage 1.0
 Zálohovací nástroj pro diskové oddíly 
 výrobce  O&O Software
 web  www.oo-software.com
 cena  49,95 USD

Témata článku: Software, Windows, Pevné disky

32 komentářů

Nejnovější komentáře

 • w 10. 12. 2006 17:10:35
  http://www.terabyteunlimited.com/copywipe.html
 • myname 3. 12. 2006 21:50:17
  je to nezmysel co tvrdis.
 • Fireball 3. 12. 2006 2:26:38
  Zbytecne mnoho slov....
  Zamenujes pojmy s dojmy, tedy ARCHIV...
reklama
Určitě si přečtěte

Vybíráte herní periferii nebo hardware? Pak zapomeňte na nálepku Gaming

Vybíráte herní periferii nebo hardware? Pak zapomeňte na nálepku Gaming

** Herní hardware se od toho běžného často liší jen vzhledem ** Při výběru stále nezapomínejte na základní parametry ** Poradíme jak vybrat herní hardware i periferie

20.  2.  2017 | Stanislav Janů | 36

10 nejhorších produktů v historii Microsoftu

10 nejhorších produktů v historii Microsoftu

20.  2.  2017 | Karel Javůrek | 141

AMD oficiálně představilo procesory Ryzen. Známe i jejich české ceny

AMD oficiálně představilo procesory Ryzen. Známe i jejich české ceny

** AMD uvedlo první tři procesory Ryzen 7 ** Všechny budou pracovat s osmi jádry a šestnácti vlákny ** Na pulty obchodů se dostanou už za týden

22.  2.  2017 | Stanislav Janů | 133

EU se děsí Windows 10. Prý o nás vědí až příliš. Microsoft chystá změny

EU se děsí Windows 10. Prý o nás vědí až příliš. Microsoft chystá změny

** Evropští úředníci chtějí, aby byly Desítky transparentnější ** Microsoft od jara skutečně chystá změny ** Ochráncům soukromí to ale nestačí

21.  2.  2017 | Jakub Čížek | 218

Remix Singularity: Microsoft si na tom vylámal zuby. Jak dopadne Android?

Remix Singularity: Microsoft si na tom vylámal zuby. Jak dopadne Android?

** Microsoft do svých telefonů integroval desktopové prostředí ** Moc to ale nevyšlo, chyběl pořádný výkon ** Teď to zkoušejí ex-googleři s Remix Singularity

23.  2.  2017 | Jakub Čížek | 74


Aktuální číslo časopisu Computer

Supertéma o počítačové bezpečnosti

AMD Ryzen přichází

Velké testy kinoprojektorů a levných špuntových sluchátek

Příslušenství do USB-C

reklama
reklama