reklama

Online úschovny – vyzkoušejte alternativy k e-mailům s přílohou

Potřebujete na internetu „odložit“ soubor, nebo jej poslat kamarádovi? V tom případě využijte služeb online úschoven. Můžete v nich skladovat soubory jakéhokoli typu. Nabídka služeb se u různých úschoven liší. Vybrali jsme ty nejznámější a přinášíme jejich stručný přehled.

První veřejnou elektronickou úschovnu na českém internetu představila firma InWay někdy v roce 1999. Diskety již pro větší dokumenty dávno nestačily. Flashdisky  prakticky neexistovaly a rovněž „jednorázové“ použití zapisovatelného kompaktního disku na přenášení méně hodnotných informací nebylo zrovna nejlepším nápadem (cena CD-R tehdy ještě nebyla na pěti korunách za kus).

Naproti tomu připojení k internetu, byť vytáčené a velmi pomalé, si své místo v domácnostech už začalo nacházet. Díky tomu stoupal počet uživatelů i zájemců o online služby.

Klepněte pro větší obrázek

Původní vzhled Úschovny z roku 1999 by dnes odrazoval

Datový sklad v dáli na internetu

Princip elektronické úschovny byl díky aplikacím provozovaným nejčastěji komerčními ISP pro své zákazníky znám již dříve. Pomocí uživatelského rozhraní, nejprve klasického FTP klienta, později specializovaného offline programu a nakonec webového rozhraní, je možné na server provozovatele nahrát jeden či více souborů do předem stanovené velikosti.

Tyto soubory zůstávají na serveru „uschovány“ po určitou, garantovanou dobu. Staženy, což je obvykle současně vymaže, mohou být z jiného, libovolného počítače. A co je důležité, může je stáhnout libovolný uživatel, který zná například heslo.

Rozdíl mezi těmito archaickými aplikacemi a první moderní úschovnou spočíval především v jednoduchosti a univerzálnosti použití. Úschovna.cz měla jednoduché webové rozhraní, soubory – balíky – byly přímo určeny konkrétnímu uživateli, který si je mohl stáhnout na základě upozorňovacího e-mailu. Byla (a je) určena komukoliv, tedy nejen zákazníkům specifického poskytovatele připojení k internetu. Paráda.

Roky běžely a úschovna se stala každodenní pomůckou mnoha uživatelů. Na českém internetu se objevilo několik pokusů o alternativní aplikaci podobného určení (například uschovna.yo.cz nabízela 25 MB prostoru a FTP upload).

Život těchto pokusů ale byl většinou velmi krátký, zatímco samotná úschovna od InWay se prakticky neměnila. Někdy v průběhu loňského roku začala aplikace uživatelům zobrazovat volitelný dotazník, který zjišťoval jejich ochotu platit za služby úschovny.

Poté, co společnost InWay (mimochodem nestor českého internetového trhu) v loňském roce odkoupila Dial Telecom, nastaly i pro úschovnu změny, především v designu (po sedmi letech provozu je líbivější). Současně ale opět vystrčila drápky konkurence.

eDisk – lepší úschovna?

Projekt eDisk.cz vypadá na první pohled jako ona historická úschovna dovedená k dokonalosti. Základní funkce nahrání souboru a odeslání upozornění jeho příjemci zůstala beze změny. Oproti Úschovně.cz ale eDisk nabízí dvojnásobnou dobu skladování souboru (30 dnů) a jeho dvojnásobnou maximální délku (100 MB).

Klepněte pro větší obrázek

eDisk.cz nabízí služby zdarma i za příplatek

Tím ovšem podobnost končí. Uživatelé aplikace se mohou zdarma registrovat, čímž se doba uložení jejich zásilek prodlouží na neomezeně dlouhou dobu za předpokladu, že se ke svému účtu jednou za dva měsíce přihlásí. Navíc mají registrovaní k dispozici další služby, jako zabezpečené připojení, možnost organizace dat do složek nebo schopnost během nahrávání dekomprimovat archiv typu ZIP (s několika omezeními).

Celkový prostor pro bezplatného uživatele se navíc zvětšuje na 250 MB (délka objektu je nejvýše 100 MB). Úschovna je tak daleko použitelnější pro sdílení dat.  Zatímco jednoduché nahrání či odeslání souboru je v podstatě jednorázovou akcí, s přístupem k uživatelskému účtu je možné například jejich sdílení v rámci pracovní skupiny, nebo mezi kamarády, studenty (fantazii se meze nekladou).

Klepněte pro větší obrázek

Občasné chyby při práci s eDiskem nejsou výjimkou

Server má zatím své chybičky. Ty se týkají především chodu samotné aplikace uschovávání a výběru souborů.  Odkazy na provozovatele služby byly delší dobu poněkud nejasné, server má sice hezký design, ale s důvěryhodností  to pro někoho může být horší. Autoři slibují rychlé připojení svého serveru k páteřní lince, jeho zajištění proti výpadku, zabezpečení uživatelských dat a technickou podporu, jejich PR nicméně profesionálně nevypadá (či alespoň z počátku provozu nevypadalo).

   Úschovna  eDisk
 Kapacita  50 MB/soubor  100 MB/soubor
 Doba uložení  14 dnů  30 dnů
 Ovládání  webové rozhraní  webové rozhraní
 Počet souborů  6  1
 Další  výběr jazyka e-mailu pro příjemce  možnost smazání souboru
 Zde jsou uvedeny pouze porovnatelné služby. eDisk nabízí více funkcí, jako třeba zabezpečené připojení. To ale vyžaduje registraci, kterou Úschovna.cz nezná.

Srovnání: Úschovna.cz vs. eDisk (základní, anonymní služba bez nutnosti registrace)

Služby, které nejsou zadarmo

Zatímco „původní“ úschovna zůstala u dotazníku zjišťujícího uživatelskou ochotu platit za její služby, provozovatelé eDisku se tento sen pokoušejí uvést do života. Mimo „bezplatného“ programu s kapacitou 250 MB nabízejí další tři možnosti. Ty se pohybují od 70 po 700 Kč měsíčně s tím, že jejich kapacita začíná na 1 GB a končí na desetinásobku (úměrně tomu se zvyšuje i maximální délka jednoho souboru).

Placené verze služby slibují zálohování dat, u dražších variant pak absenci reklam v uživatelském rozhraní. Zachována u nich zůstává možnost odesílání nahraných souborů, respektive jejich odkazů na zadané emailové adresy.

Samotná aplikace pak je uživatelsky přívětivá a dá se říct, že práci s ní po malém zaškolení zvládne i člověk, který používá počítač jen jako nutné zlo. Otázkou ovšem zůstává, zda má něco podobného v dnešní době vůbec smysl.

Veřejné a neveřejné úschovny…

Veřejně přístupná elektronická úschovna souborů je v podmínkách internetu ne právě obvyklou službou. O Úschovně.cz a eDisku.cz jsme již hovořili. Dále existují služby jako SendMeFile s kapacitou do 50 MB. V tomto případě ale musíte sami obstarat uvědomění adresáta o zásilce (každý soubor dostane své URL). 

Klepněte pro větší obrázek

Základní úschovnu na 10 MB nabízí i e-mailová schránka na Volný.cz

 

Českou alternativou je například Depo (100 MB), nabízející možnost uložení pěti souborů a jejich odeslání pěti příjemcům. Určitým specifikem pak je veřejná úschovna na 10 MB, kterou nabízí jako doplňkovou službu ke svému e-mailu Volný.cz. V tomto případě se ale skutečně jedná o vedlejší nástroj k hlavní funkci elektronické pošty, o tom ostatně svědčí i nabízená kapacita.

Klepněte pro větší obrázek

Také Bluetone nabízí úschovnu dat - viz služba Depo

Existují také úschovny, které jsou určeny omezenému okruhu uživatelů, jako například MyDisk nebo úschovna Klubu českých turistů. Obecně lze ovšem říct, že neveřejné úschovny jsou oblíbenou funkcí ve vnitřních systémech vzdělávacích a zájmových institucí. Funkce úschovny může být integrována do CMS systémů, proto ji lze udělat součástí portálových služeb.

Úschovna pro rok 2006

Dnešní doba je oproti počátkům elektronického „úschovnictví“ dost odlišná. Přenosná a přepisovatelná datová média jsou běžnou součástí života takřka každého uživatele informační techniky. Jednorázové posílání dat prostřednictvím úschovny se využívá spíše než k přenosu balíků „sám sobě“, místo jejich přibalování, coby přílohy k e-mailu. Díky tomu je možné poslat krátký e-mail s anotací velkého souboru a následně soubor, ovšem v podobě úschovny.

Klepněte pro větší obrázek

Vzhled Úschovny.cz prošel za posledních sedm let radikální změnou

Sdílení souborů v online prostředí a s webovým rozhraním se v neprofesionálních skupinách uživatelů dělá jinak – přes freemail nebo freehosting. V druhém případě ale uživatelé riskují vymazání svých dat, pokud příliš poruší pravidla hostingu omezující nechtěné skladování balastu, který nesouvisí s webem, nicméně se hostingy takto využívají. V profesionálním prostředí se pak pro podobné účely (odesílání a sdílení souborů) používají například vlastnosti portálových služeb firemních serverů.

Jinými slovy, i když dnes úschovny již nepřinášejí nic radikálně nového, stále ještě představují užitečnou a zajímavou službu. Je pochopitelně otázkou, nakolik budou uživatelé ochotni za tuto službu platit, nicméně nejspíše se najdou takoví, kteří ano.

Pokud potřebujete posílat soubory známým a příloha e-mailu vám z nějakého důvodu nevyhovuje, určitě si některou z úschoven, třeba eDisk nebo Depo, vyzkoušejte. Stejně velký prostor je ale možné zadarmo dostat i jinak, a je dobré mít to na paměti. Data mohou být stejně dobře uložena například na emailovém účtu, nebo na FTP serveru volného webhostingu.

28 komentářů

Nejnovější komentáře

  • tercikt 10. 4. 2008 23:12:56
    Nově se objevila služba Capsa.cz - systém pro správu dat a projektů. Kromě...
  • Petr 22. 1. 2008 22:58:29
    hmm, až na to, že právě teď zrovna vůbec nefunguje... (a proto tu hledám...
  • Pavel 15. 6. 2007 10:54:13
    Musím se podělit o novu informaci a to, že Uschovna už ma taky 100MB. Je...
reklama
Určitě si přečtěte

Vybíráte herní periferii nebo hardware? Pak zapomeňte na nálepku Gaming

Vybíráte herní periferii nebo hardware? Pak zapomeňte na nálepku Gaming

** Herní hardware se od toho běžného často liší jen vzhledem ** Při výběru stále nezapomínejte na základní parametry ** Poradíme jak vybrat herní hardware i periferie

20.  2.  2017 | Stanislav Janů | 36

10 nejhorších produktů v historii Microsoftu

10 nejhorších produktů v historii Microsoftu

20.  2.  2017 | Karel Javůrek | 133

Pojďme programovat elektroniku: Žádný bastlíř se neobejde bez armády švábů

Pojďme programovat elektroniku: Žádný bastlíř se neobejde bez armády švábů

** Každý bastlíř se po čase neobjede bez armády švábů ** Dnes si některé z nich vyzkoušíme ** Třeba zázračný posuvný registr

19.  2.  2017 | Jakub Čížek | 39

AMD oficiálně představilo procesory Ryzen. Známe i jejich české ceny

AMD oficiálně představilo procesory Ryzen. Známe i jejich české ceny

** AMD uvedlo první tři procesory Ryzen 7 ** Všechny budou pracovat s osmi jádry a šestnácti vlákny ** Na pulty obchodů se dostanou už za týden

22.  2.  2017 | Stanislav Janů | 131

EU se děsí Windows 10. Prý o nás vědí až příliš. Microsoft chystá změny

EU se děsí Windows 10. Prý o nás vědí až příliš. Microsoft chystá změny

** Evropští úředníci chtějí, aby byly Desítky transparentnější ** Microsoft od jara skutečně chystá změny ** Ochráncům soukromí to ale nestačí

21.  2.  2017 | Jakub Čížek | 218

Remix Singularity: Microsoft si na tom vylámal zuby. Jak dopadne Android?

Remix Singularity: Microsoft si na tom vylámal zuby. Jak dopadne Android?

** Microsoft do svých telefonů integroval desktopové prostředí ** Moc to ale nevyšlo, chyběl pořádný výkon ** Teď to zkoušejí ex-googleři s Remix Singularity

23.  2.  2017 | Jakub Čížek | 73


Aktuální číslo časopisu Computer

Supertéma o počítačové bezpečnosti

AMD Ryzen přichází

Velké testy kinoprojektorů a levných špuntových sluchátek

Příslušenství do USB-C

reklama
reklama