Ondřej Marek, Citrix: při práci třeba vyvenčím Barnabáše (rozhovor)

Ondřej Marek je regionální marketingový manažer firmy Citrix Systems pro východní Evropu. Uvažujete o práci z domova? Možná vás odpovědi v rozhovoru v mnohém inspirují. Nevynechali jsme ani otázky týkající se společnosti Citrix a jejích produktů.
Kapitoly článku

 Ondřej Marek

Klepněte pro větší obrázek

Ondřej Marek vystudoval automatizované systémy řízení na ČVUT v Praze. Po ukončení studia pracoval ve firmě Orgaprojekt se zaměřením na konzultační a poradenskou činnost v oblasti řízení podniků. V následujících letech pak zaměřil svoji aktivitu na odvětví IT, ve kterém se pohybuje dodnes.
 
Od roku 1994 pracoval pro společnost Oracle. V roce 2002 odešel do společnosti Citrix Systems, kde je v pozici regionálního marketingového ředitele pro východní Evropu zodpovědný za rozvoj trhu a podporu partnerského prodejního kanálu v daném regionu.
 
Narodil se v roce 1959, celý život žije v Praze. Je ženatý a má jednoho syna, součástí rodiny je i pes Barnabáš.
Má rád sport. Stále hraje oficiální soutěž v softbalu, v zimě lyžuje, nedávno začal hrát s celou rodinou golf.
Je Citrix stejnou společností, resp. má stejné cíle, jako v roce 1989, kdy byl založen?
V průběhu skoro dvou dekád se může udát spousta věcí. Firmy musí reagovat na požadavky trhu a zákazníků, musí přizpůsobit svoji strategii a zaměření okolnímu světu a jeho proměnám. To je realita. Určitě u mnoha firem. Existují ale určitě i firmy, které byly založeny s vizí a cíli, které se v průběhu času měnit nemusí, a naopak jsou vývojem okolního světa potvrzeny. To je asi i případ Citrixu.
 
Před sedmnácti let byla firma založena s cílem zajistit jednoduchý přístup k aplikacím a firemním informacím všem zaměstnancům společnosti bez ohledu na to, zda jsou ve firmě, doma, na cestách nebo u zákazníka. A na této vizi se opravdu nic nezměnilo.
Původní zakladatel Citrixu Edward Iacobucci stále vede firmu?
Ed Iacobucci v roce 2002 založil spolu s manželkou společnost DayJet. Je to regionání letecká společnost založená na podobných principech jako Citrix. Podle potřeby zákazníka (On-Demand) zajišťuje leteckou přepravu z jednoho místa na druhé. Kdykoli a kamkoli. Lidem, kteří znají filozofii Citrixu to tak může znít velmi povědomě.
 
Ed Iacobucci má zcela evidentně konzistentní názor na to, že zákazník je tím, kdo by si měl určovat a dodavatelům vlastně i diktovat, co a kdy má dostat. Ostatně nám v Čechách je to určitě dost povědomé, aspoň tedy z vyprávění našich babiček: „Náš zákazník, náš pán.“ Ale abych nesprávně negeneralizoval: v mnoha oblastech, a především v IT, si mnoho, ne-li naprostá většina dodavatelů s klidným svědomím může toto heslo pověsit u sebe v kanceláři. Všem zákazníkům na oči.
Citrix se orientací na oblast bezpečného přístupu k podnikovým aplikacím a datům snaží dostat z pozice dodavatele tenkých klientů. Proč ta změna nastala?
Já myslím, že na tuto otázku je třeba odpovědět ve dvou rovinách. Předně je to otázka tenkých klientů jako takových. Tedy zjednodušeně řečeno jednoduchých zařízení pro koncové uživatele, které v podstatě nemají instalovaný žádný software a ke správné funkci potřebují vlastně jen přípojku do elektrické a počítačové sítě.
 
Před pěti až deseti lety se tato myšlenka zdála jako ten správný směr, kterým zjednodušit správu a nasazení aplikací, zajistit jejich bezpečnost a dostupnost – instalací aplikací na centrální servery a přístupu k nim přes tenké klienty. Vzpomeňte třeba na šéfa Oracle, Larry Ellisona a na jeho NC, tedy Network Computer. Zkušenost však ukázala, že reálný IT život není tak černobílý. Převážná většina uživatelů stále používá a bude používat „tlusté klienty“ a také rychleji se rozvíjející webové aplikace.
 
Mimochodem: IDC předpokládá, že počet webových aplikací překročí v roce 2008 počet klient/server a desktopových aplikací dohromady. To pak znamená, že pokud Citrix chtěl dodržet svoji vizi – jednoduchý přístup k jakýmkoliv datům a aplikacím – musel nabídnout daleko širší řešení. Nejen infrastrukturu umožňující využití tenkých klientů, ale přístup k jakýmkoli aplikacím.
 
S tím souvisí druhá část odpovědi. Takový přístup musí být bezpečný. K čemu vám je například možnost vzdáleného přístupu do banky prostřednictvím internetového bankovnictví, když nějaký zloduch může takový přístup zneužít a konto vám vybrat. Podobné je to s podnikovými daty. Ta jsou mnohdy ještě cennější. A vy musíte zajistit, že k takovým datům má přístup jen ten, kdo je oprávněn je využívat. Proto v posledních dvou až třech letech Citrix výrazně rozšířil portfolio svých produktů, především se zaměřením na bezpečnost přístupu. V tomto trendu pokračuje nyní a bude jistě i v budoucnu.
V polovině devadesátých let jste představili vlastní operační systém založený na Windows NT 3.51. Má v současné době nějakého pokračovatele?
Toto byla jen velmi krátká kapitola historie firmy. Každý by měl dělat to, v čem je dobrý a co opravdu umí. Na trhu jsou etablovaní výrobci operačních systémů, tak proč nevyužívat to, co je odzkoušené a funguje? Vrátím se zde opět k filozofii firmy – zajistit jednoduchý a bezpečný přístup k jakýmkoli aplikacím. Ať již běží pod UNIXem, Windows či jiným operačním systémem. A to je to, co umíme my.
Vznikly ze spolupráce Citrixu a Microsoftu ještě nějaké další produkty?
Lidé na seminářích či konferencích se mě často ptají, jaký je vztah mezi Citrixem a Microsoftem. Většinou mezi řádky cítím otázku, jak Citrix zvládá konkurenci Microsoftu. A to je ten paradox – vztah mezi těmito dvěma firmami se v žádném případě nedá nazvat konkurenčním, spíše naopak.
 
Vždyť Citrix byl Microsoftem v posledních třech letech již dvakrát ohodnocen a vyznamenán jako nejlepší celosvětový ISV partner. Z této spolupráce vzešel i konkrétní produkt pro malé a střední firmy, opět zaměřený na přístup k podnikovým datům a aplikacím. V polovině srpna obě společnosti oznámily spolupráci při vývoji zařízení pro vzdálené pobočky, umožňující bezpečnější, rychlejší a efektivnější přístup k podnikovým datům a aplikacím.
 
Přiznám se, že si vlastně připadám hloupě, jak stále opakuji slovo „přístup“, ve všech pádech a souvislostech. Ale je to těžké. Pokud hovoříte o Citrixu, jeho filozofii a produktech, tak synonymem může být právě „přístup“. Není to úmyslné nadužívání tohoto slova, je to tak, že Citrix = Přístup.
 
Když mluvím o přístupu, vrátím se ještě k vaší dřívější otázce, proč se Citrix orientuje na oblast bezpečného přístupu k aplikacím a podnikovým datům. Protože bez přístupu k aplikacím a datům je nemůžete vůbec využívat. To je opravdový základ využívání IT dat a infrastruktury. Sebelepší CRM aplikace vám neposkytne očekávané analýzy a informace o vašich zákaznících, pokud k takovým informacím nemáte přístup. Skoro bych se zde dostal až k filosofické otázce, co je důležitější: jestli data jako taková, nebo přístup k nim.


Rozhovor pokračuje v další kapitole

Témata článku: Software, Bezpečnost, Diva, Citrix, Doma, Golf, Regionální televize

10 komentářů

Nejnovější komentáře

  • snake 4. 10. 2006 11:06:28
    Samozřejmě, že to "tak nějak opravdu je"... Jenže pokud by to bylo tak...
  • uff 4. 10. 2006 0:17:26
    Programovani. Byl jsem na par pohovorech, abych otukal, jak se to s...
  • poiuy 3. 10. 2006 20:07:25
    Keby aspon ten ich soft fungoval na 64bitovych linuxoch ...
Určitě si přečtěte

Operační systém běžným počítačům nedal Bill Gates, ale Gary Kildall

Operační systém běžným počítačům nedal Bill Gates, ale Gary Kildall

** Gary Kildall pochopil, že levné výpočetní čipy mohou posloužit jako univerzální počítače pro všechny ** Připravil pro ně proto první operační systém ** Později mu systém vyfoukl Microsoft a nazval ho MS DOS

23.  4.  2017 | Pavel Tronner | 56

Umělá inteligence je sice v plenkách, už teď ale přestáváme rozumět, jak vlastně funguje. To je problém

Umělá inteligence je sice v plenkách, už teď ale přestáváme rozumět, jak vlastně funguje. To je problém

** Už je to tady, lidé přestávají chápat počítače ** Systémy neuronových sítí začínají pracovat tak, že ani jejich tvůrci přesně neví, co se uvnitř děje ** Do budoucna to může být závažný problém

24.  4.  2017 | Jakub Čížek | 112

Před 35 lety měl premiéru legendární počítač ZX Spectrum. Připomeňte si „Gumáka“

Před 35 lety měl premiéru legendární počítač ZX Spectrum. Připomeňte si „Gumáka“

** Slavný osmibitový počítač Sinclair ZX Spectrum byl uveden právě před 35 lety ** Připomeňte si tento průkopnický počítač v tematických článcích ** Podívejte se, jak funguje dnes

23.  4.  2017 | Pavel Tronner | 13

Správný počítač má alespoň dva monitory. Anebo je to jinak?

Správný počítač má alespoň dva monitory. Anebo je to jinak?

** David si nedokáže představit práci bez dvou a více monitorů ** Kubovi naopak stačí jeden a ve více displejích se ztrácí ** Jaký přístup je lepší?

23.  4.  2017 | Jakub Čížek | 59

Brněnské soudy daly stop Uberu. Je to dobře, nebo krok zpět?

Brněnské soudy daly stop Uberu. Je to dobře, nebo krok zpět?

** Před několika měsíci začal Uber nabízet své služby i v Brně ** Nyní ale narazil, soudům se to totiž nelíbí ** Má sdílená ekonomika dostat zelenou?

22.  4.  2017 | Jakub Čížek | 28


Aktuální číslo časopisu Computer

Supertéma: moderní cestování

Kdy opravdu přijdou nové baterie?

Velké testy: 6 herních notebooků a 8 volantů

Recenze: AMD Ryzen řady 5