OLED Optimus Maximus: primární úkol - vývoj software

Hardwarová část klávesnice OLED Optimus Maximus už je skoro hotová. Teď je řada na programátorech.

Časový interval, ve kterém by se plánovaná klávesnice Optimus Maximus, u níž klasické popisky nahradí miniaturní OLED displeje, měla objevit na trhu, se neustále zkracuje. Na stránkách studia už najdete flashové demo, které ukazuje, jak by se měla klávesnice chovat.

Z kusých zápisků na blogu projektu je znát, že už mají konstruktéři této novinky za sebou pořádný kus práce a doby, kdy nás studio Art Lebedev zásobovalo jen spoustou více či méně vydařených renderů toho, jak by to mohlo vypadat, jsou minulostí. Konstruktéry teď čeká úkol nejdůležitější - vdechnout bezduše svítícím klávesám život.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek 

Podle posledních plánů by se měla první várka klávesnic objevit koncem října či začátkem listopadu. Malé zdržení by prý mohl způsobit nedostatek řadičů pro OLED displeje. Původně stříbřitý kabátek klávesnice se pro první várku nejspíš definitivně změnil na bílou.

Klepněte pro větší obrázek 

Lakování černého plastového dílu na bílo se možná jeví jako nesmyslné (jak vypadá takový nalakovaný plastový díl, když se ho člověku podaří škrábnout, asi tušíte), ale díky němu se dají snadno zamaskovat drobné nedokonalosti a mapy, které vzniknou na povrchu výlisku. Na pozadí následujícího obrázku je surový plastový výlisek, v popředí už je po přelakování černou barvou.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek 

Nejdůležitějším krokem teď má být vývoj firmware pro klávesnici, u níž se používá mikrokontroler Philips LPC2888. Elektronika klávesnice OLED Optimus už prošla ve speciální místnosti předběžnými testy pro certifikáty CE a FCC.

 Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek

Úspěšný test na počet stisků má mít za sebou i klávesa – ta na fotografii prý přežila pod testovacím přístrojem 999 999 úhozů.

Klepněte pro větší obrázek

Klávesnice má mít slot pro flash karty Secure Digital, na které se mají ukládat profily pro jednotlivá rozložení a aplikace, v základní výbavě dodávané s klávesnicí má být 512MB karta s rychlostí 150×.

Na miniaturních displejích se má objevit UV filtr. Displej je s ním o něco tmavší, to ale není na škodu – ve vypnutém stavu vypadá klávesa o dost lépe a v zapnutém je displej bez filtru prý pro oči příliš jasný.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek

Zvažuje se i to, že by se na důležitých klávesách (přesněji na všech s dvojnásobnou šířkou), jako je shift, control, alt, ale i enter či escape, objevil do černa tónovaný plast, kterým se barevně odliší.

Při vývoji a testování ikonek pro klávesnici miniaturní třítlačítková verze OLED klávesnice Optimus Mini Three, která už je pár měsíců v prodeji.

Klepněte pro větší obrázek
Klepněte pro větší obrázek 

Zatím se stále počítá s tím, že by se různě vybavené varianty klávesnice lišily počtem kláves s displejem a bez něj. U hůře vybavených verzí by pak neměl být problém pořídit klávesy s displejem a na klávesnici je jednoduše vyměnit kus za kus. K tomu mají sloužit jednoduché plastové kleštičky – něco podobného možná znáte z klávesnic společnosti Razer.

Klepněte pro větší obrázek 

Že to jde opravdu snadno ukazuje následující video.

V květnu letošního roku se ještě řešila podoba větrací mřížky na spodním plastu klávesnice, která měla pomáhat odvětrávat teplo z OLED displejů.

S mřížkou byly problémy i u testovacích výlisků – plast na tomto místě rychleji chládne a zároveň s tím i smršťuje a mřížka na výlisku je pak deformovaná.

 Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek

Po testech prototypu se ale ukázalo, že něco podobného nebude zapotřebí (a nebo se někomu nechtělo řešit problémy se smršťováním mřížky, když to i bez ní neshoří), a tak mřížka ze spodního plastu zmizí. Zevnitř klávesnice se na uvolněném místě mají objevit podpisy všech členů „Optimus týmu“.

Klepněte pro větší obrázek

Jedním z fenoménů, které se objevily s možností snadno publikovat videa na internetu, se stal unboxing – česky rozbalování. Jedincům, pro něž je největším zážitkem zkoumání toho, do čeho, jak a co všechno výrobce zabalil (zní to možná trochu úchylně, ale zkuste si vzpomenout na vybalování vánočních dárků a radost s ním spojenou), přichystali designéři fotografie toho, jak by mělo balení vypadat, s patřičným komentářem: „Balení je důležitou součástí produktu ze dvou důvodů. Prvním je, že produkt by měl být v něčem, v čem se dá poslat poštou. Druhým je to, že pokud neuděláte žádné, nebo šmejd, všichni recenzenti o tom napíší.“

Vysoká papírová krabice by měla být rozdělená na dvě patra z pěnového polystyrenu, v prvním z nich má být zdroj, kabely a instalační manuály, ve druhém pak samotná klávesnice. Praktické plastové ouško prý vypadá ošklivě a krabice je menší, než se zdá, takže se bez něj nejspíš balení obejde. Jako vždy (a zejména u tohoto projektu platí), že jde jen o návrh a finální verze nejspíš bude vypadat jinak. Při letmém pohledu na krabici se mi okamžitě vybavila vzpomínka na balení Commodore 64 II, a mám pocit, že od těch dob už jsem podobně zabalený produkt nepotkal.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek

Celý projekt nabírá na obrátkách, ale nechce se věřit, že by bylo možné, aby byla první várka klávesnic připravená začátkem listopadu – stačí si jen vzpomenout na neustálé odklady jiných ostře sledovaných projektů, jako je OLPC či Asus Eee PC, které už jsou řadu měsíců mnohem dál a přesto po nich není ani vidu, ani slechu – i když v případě Optimus Maximus jde jen o stovky kusů. Nezbývá než popřát celému projektu, aby i nadále dělal alespoň takové pokroky, jako v posledních týdnech.

Zdroj: Optimus Blog

Témata článku: Video, Software, OLED, Maximus, Vide, Escape, Praktická elektronika, Praktická elektronika 2016

17 komentářů

Nejnovější komentáře

  • none 11. 10. 2007 15:50:41
    BSOD by bylo jeste horsi
  • cc 9. 10. 2007 20:55:52
    Jo, ale jenom Ulice a Růžová pi.a....
  • ? 9. 10. 2007 15:19:02
    bude sa dat na tej klavesnici pozerat video?
Určitě si přečtěte

Operační systém běžným počítačům nedal Bill Gates, ale Gary Kildall

Operační systém běžným počítačům nedal Bill Gates, ale Gary Kildall

** Gary Kildall pochopil, že levné výpočetní čipy mohou posloužit jako univerzální počítače pro všechny ** Připravil pro ně proto první operační systém ** Později mu systém vyfoukl Microsoft a nazval ho MS DOS

23.  4.  2017 | Pavel Tronner | 46

Původní Starcraft: Brood War je nyní zdarma. Konec práce! Jde se pařit

Původní Starcraft: Brood War je nyní zdarma. Konec práce! Jde se pařit

** Legendární hra Starcraft je nyní k dispozici zdarma ** Chystá se i nová remasterovaná verze s hezčí grafikou

19.  4.  2017 | Jakub Čížek | 25

Brno otevřelo největší českou dílnu pro bastlíře. Kladívka, vrtačky, 3D tiskárny, laserové řezačky. Je tu vše

Brno otevřelo největší českou dílnu pro bastlíře. Kladívka, vrtačky, 3D tiskárny, laserové řezačky. Je tu vše

** Máte nápad, ale chybí vám stroje a pořádná dílna? ** Chcete postavit ptačí budku, nebo krabičku pro Arduino? ** Brno otevřelo svůj FabLab – laboratoř pro bastlíře

19.  4.  2017 | Jakub Čížek | 31

Umělá inteligence je sice v plenkách, už teď ale přestáváme rozumět, jak vlastně funguje. To je problém

Umělá inteligence je sice v plenkách, už teď ale přestáváme rozumět, jak vlastně funguje. To je problém

** Už je to tady, lidé přestávají chápat počítače ** Systémy neuronových sítí začínají pracovat tak, že ani jejich tvůrci přesně neví, co se uvnitř děje ** Do budoucna to může být závažný problém

Včera | Jakub Čížek | 94

Před 35 lety měl premiéru legendární počítač ZX Spectrum. Připomeňte si „Gumáka“

Před 35 lety měl premiéru legendární počítač ZX Spectrum. Připomeňte si „Gumáka“

** Slavný osmibitový počítač Sinclair ZX Spectrum byl uveden právě před 35 lety ** Připomeňte si tento průkopnický počítač v tematických článcích ** Podívejte se, jak funguje dnes

23.  4.  2017 | Pavel Tronner | 13

Český Google Překladač začal používat umělou inteligenci. Konec „drahoušků zákazníků“

Český Google Překladač začal používat umělou inteligenci. Konec „drahoušků zákazníků“

** Google ve svém překladači roky používal statistickou technologii ** Nyní zavádí strojové učení a neuronové sítě ** Rozdíl by měl být zvláště na větších textech patrný už nyní

20.  4.  2017 | Jakub Čížek | 31


Aktuální číslo časopisu Computer

První test AMD Ryzen

Velké testy: 22 powerbank a 8 bezdrátových setů

Radíme s koupí Wi-Fi routeru

Co dokáží inteligentní domy?