Ohlasy ze světa: test levného 40GB SSD od Kingstonu

Na zahraničních serverech otestovali nový 40GB SSD od Kingstonu, který je založen na nejnovějších 34nm Intel čipech. Co za dva tisíce vlastně dostanete?

Společnost Kingston uvedla nový 40GB SSD, který je prodáván pod značkou SSDNow V a nabízí kapacitu 40 GB. Vzhledem k nízké kapacitě je tak ideální a cenově přijatelnou možností pro instalaci operačního systému a nejpoužívanějších programů.

První testy tohoto nadějného SSD přinesly servery Legit Reviewsa OverclockersClub, přičemž oba provedli téměř stejné testy. Než si ale ukážeme první výsledky rychlosti, podíváme se důkladně na přesné specifikace a z čeho je vlastně Kingston SSDNow V s kapacitou 40 GB vlastně složen.

Pod kapotou nejnovější 34nm Intel čipy i řadič

Kingston SSDNow 40 GB má dle specifikací rychlost čtení maximálně 170 MB/s a rychlost zápisu až 40 MB/s. Má klasický 2,5" rozměr, jeho spotřeba je v provozu 0,15 W a v klidu pak pouze 0,06 W. SSD disponuje rozhraním SATA 3 Gb/s a podporuje technologii S.M.A.R.T. (Self-Monitoring Analysis and Reporting Technology). Zvládne i velké teplotní rozdíly od -40 až do 85 stupňů a MTBF (Mean time between failures) hodnota je obvyklých 1 milión hodin.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek

V obou redakcích obdrželi dražší verzi, která v balení obsahuje kromě samotného SSD také SATA kabel, sadu pro připevnění do 3,5" pozice, napájecí molex kabel a také software pro snadné klonování Acronis True Image, který je samostatně prodáván za téměř 50 USD.

A z čeho je vlastně tento SSD složen? Uvnitř se ukrývá pět 8GB 34nm MLC NAND flash čipů společnosti Intel, které tvoří celkovou kapacitu 40 GB. Použitý je také nejnovější Intel řadič (PC29AS21BA0), který je obsažen také v jeho nových SSD druhé generace. Hlavní novinkou tohoto řadiče je především podpora TRIM (ve Windows 7), paralelní komunikace až s deseti NAND flash čipy zůstala stejná. Bohužel nelze jednoduše nainstalovat aktualizace přímo od Intelu, i když se vlastně jedná o Intel SSD. Aktualizovací software rozpozná jiného „výrobce“ a nedovolí přepsat stávající firmware. Nezbývá tak vždy čekat až uvolní aktualizace sám Kingston, do té doby si TRIM nebudete moci zapnout.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek

Nahoře je řadič, pod ním 32MB cache SDRAM 133 MHz a vpravo 34nm NAND flash čipy

Testy

Na serveru Legit Reviews měli k dispozici sestavu s procesorem Intel Core i7 975 Extreme na frekvenci 3,33 GHz a základní deskou ASUS P6T Deluxe V2. Kromě zmíněného SSD se v testu nacházely také Kingston SSDNow V 120 GB a V+ s kapacitou 256 GB, Kingston M 80 GB (první generace 50nm Intel čipů), Super Talent MasterDrive 64 GB, Super Talent UltraDrive 64 GB, Corsair P256 256 GB, OCZ Vertex 120 GB, OCZ Vertex EX 120 GB, OCZ Agility 120 GB, OCZ Summit 120 GB, Intel X25-M 160 GB (druhá generace 34nm čipů). Nechyběly ani klasické pevné disky Seagate Momentus 7200.2 200 GB, 7200.3 320 GB, 7200.4 500 GB, Western Digital Scorpio Blue 500 GB a Western Digital Scorpio Black 320 GB. Na serveru OverclockersClub měli sestavu se čtyřjádrovým procesorem AMD Phenom II X4 955 a základní desku Gigabyte MA790XT-UD4H.

Testy byly provedeny v programech HDTune Pro, HD Tach, SiSoft Sandra 2009, Crystal Disk Mark, ATTO Disk Benchmark, AS SSD a samozřejmě také PCMark Vantage.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek

Jak je vidět, v programu HD Tach a HDTune pro byly naměřeny skutečně výborné rychlosti čtení, které se v některých případech (sekvenční čtení) dostaly i za hranice specifikací. Rychlost zápisu odpovídá přibližným 40 MB/s.

V programu SiSoft Sandra 2009 si vedl disk také velmi dobře, rychlost čtení 220 MB/s a zápis 42,6 MB/s není problémem:

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek

Také v Crystal Disk Mark šla rychlost nad udávané parametry, stejně tak i zápis:

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek

PCMark Vantage

Program PCMark Vantage se v oblasti testu disků zaměřuje na různé scénáře a oblasti z reálného používání počítače, nechybí test zápisu, editování videosouborů a obrázků, čtení a ukládání malých souborů a další úkony. Jeho výsledek je tak v určitém směru velmi objektivní. Kingston SSDNow V 40 GB obdržel přibližně 25 000 bodů, klasický disk pevný disk pak pouze 3300 bodů. Téměř desetinásobný rozdíl je tak určitě znát, především pak v rychlosti bootování a spouštění čehokoli, protože SSD má velmi malou odezvu 0,1 ms. Tento SSD díky nejnovějším čipům a řadiči navíc poráží i mnohem dražší modely:

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek

Ideální pro operační systém

Kingston SSDNow V 40 GB je svou cenou a hlavně kapacitou ideálním SSD pro instalaci operačního systému. K dispozici je přesně 37,2 GB místa, v případě čisté instalace Windows 7 Ultimate 64bit se jedná o 12 GB dat, k dispozici tak máte přes 25 GB volného místa pro různé další programy a budoucí aktualizace. Nesmíte však zapomenout na swapovací soubor, který se odvíjí dle velikosti vaší operační paměti. Ten však můžete umístit na jiný disk nebo ho vypnout. Dalším nutností je také volné místo pro hibernaci, pokud ji používáte například v notebooku, budete taktéž potřebovat volné místo dle kapacity pamětí.

Klepněte pro větší obrázek  Klepněte pro větší obrázek

Skvělá cena a výkon

Oba servery označily Kingston SSDNow 40GB (je to převlečený 34nm Intel SSD druhé generace) jako skvělý produkt (Editors Choice/OCC Gold), který bude 9. listopadu dostupný za 85 USD (přibližně 2 000 Kč s DPH), později pak za 115 USD (přibližně 2 500 Kč s DPH) a v kompletní balení za 130 USD (přibližně 3 000 Kč s DPH).

Pokud si tedy chcete udělat radost ke konci roku v podobě dárku pod stromeček, jistě nad tímto novým SSD uvažujte. Žádná jiná takto levná komponenta vám nezrychlí celkovou práci na počítači jako právě SSD, na kterém budete mít nainstalovaný operační systém. Nemluvě o žádném hluku (ostatní klasické disky lze nechat uspávat) a minimální spotřebě.

Klepněte pro větší obrázek

Témata článku: Hardware, SSD, Kingston, Trim, Crystal, Talent, Agility, Acronis True Image

75 komentářů

Nejnovější komentáře

  • babca 30. 11. 2009 12:36:50
    No nevim, ale ja ho kupuju za 2043 Kč...
  • ehlo 6. 11. 2009 15:08:21
    Teda koukám, že pokrok jde opravdu kupředu! Já kupoval v roce 2002 v...
  • Radek. 1. 11. 2009 21:39:46
    Pořád to přirovnání nechápete - průmyslově používaná pračka (pokud v ní...
Určitě si přečtěte

Operační systém běžným počítačům nedal Bill Gates, ale Gary Kildall

Operační systém běžným počítačům nedal Bill Gates, ale Gary Kildall

** Gary Kildall pochopil, že levné výpočetní čipy mohou posloužit jako univerzální počítače pro všechny ** Připravil pro ně proto první operační systém ** Později mu systém vyfoukl Microsoft a nazval ho MS DOS

23.  4.  2017 | Pavel Tronner | 57

Umělá inteligence je sice v plenkách, už teď ale přestáváme rozumět, jak vlastně funguje. To je problém

Umělá inteligence je sice v plenkách, už teď ale přestáváme rozumět, jak vlastně funguje. To je problém

** Už je to tady, lidé přestávají chápat počítače ** Systémy neuronových sítí začínají pracovat tak, že ani jejich tvůrci přesně neví, co se uvnitř děje ** Do budoucna to může být závažný problém

24.  4.  2017 | Jakub Čížek | 112

Acer chrlí novinky: levný a tenký Predator, nové Switche a další notebooky

Acer chrlí novinky: levný a tenký Predator, nové Switche a další notebooky

** Acer na konferenci v New Yorku představil velkou spoustu novinek z oblasti počítačů, notebooků i monitorů ** Notebookové novinky se dotkly řad Predator, Swift, Switch i Aspire ** Herní notebooky dostaly nový typ chlazení

27.  4.  2017 | Karel Javůrek | 8

Jak by měly vypadat příští Windows? Designéři si pohráli s futuristickým prostředím Neon

Jak by měly vypadat příští Windows? Designéři si pohráli s futuristickým prostředím Neon

** Zkraje roku unikly na internet snímky nového prostředí Neon ** Součástí Windows by mohlo být už na podzim ** Komunita grafiků na webu nespala a začala si hrát

26.  4.  2017 | Jakub Čížek | 59

Jak funguje Apple Liam: Robot, který umí recyklovat staré iPhony

Jak funguje Apple Liam: Robot, který umí recyklovat staré iPhony

** Apple zveřejnil detaily, jak funguje robotický systém Liam pro recyklaci iPhonů ** Jeden Liam zvládne rozdělat i na ty nejmenší díly 1,2 milionů iPhonů ročně ** Liam je důležitým prvkem k tomu, aby Apple mohl vyrábět pouze ze stoprocentně recyklovaných materiálů

24.  4.  2017 | Karel Javůrek | 21


Aktuální číslo časopisu Computer

Supertéma: moderní cestování

Kdy opravdu přijdou nové baterie?

Velké testy: 6 herních notebooků a 8 volantů

Recenze: AMD Ryzen řady 5