Ohlasy ze světa: první recenze nové GeForce GTX 295

O přepracované verzi nejvýkonnější grafické karty GeForce GTX 295 s jedním PCB se mluví už čtvrt roku. Viděli jsme ji i na fotografiích, ale na testy jsme museli čekat až doteď.

Na Guru3D se právě objevila (snad ?) celosvětově první pořádná recenze radikálně přepracovaného modelu GeForce GTX 295, u níž jsou oba čipy na jednom tištěném spoji podobně jako u Radeonu HD 4870 X2.

Nová karta má být receptem na zvýšení obliby GTX 295 jak u zákazníků, tak u výrobců. Má totiž nabízet nižší výrobní náklady (pro výrobce tedy bude zajímavější) a lepší provozní vlastnosti.

Klepněte pro větší obrázek 

Původní model vycházel z konceptu použitého poprvé u GeForce 9800 GX2, který překvapil rafinovanou konstrukcí se dvěma tištěnými spoji natočenými grafickými jádry naproti sobě. Uprostřed mezi oběma deskami byl chladič.

Začátkem letošního roku Nvidia uvedla nový model, GeForce GTX 295, který se toho konceptu držel také.

Klepněte pro větší obrázek

Díky decentní kapotáži a rozměrům, kterými se prakticky neliší od jednoprocesorové GTX 285, vypadá karta docela nenápadně. Pod kapotáží jsou ale na rozdíl od 9800 GX2 dva výkonné čipy GT200, které umí pořádně rozžhavit nejen kartu, ale i celou sestavu. Z tohoto důvodu nevzbudilo nové chlazení přílišnou důvěru.

Chlazení? Kupodivu lepší

Při srovnání s původní GTX 295 se nové uspořádání s ventilátorem uprostřed a dvěma pasivy jeví jako méně výhodné, každý vidí, že karta vyfukuje skrz záslepku vzduch jen z jednoho ze dvou pasivů, minimálně polovina pak končí zpátky ve skříni.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek

Přestože redaktoři při měření teplot karty evidentně moc netrápí, vypadá to, že je na tom nové uspořádání lépe. Může za to nejspíš koncepce chlazení u staršího modelu – ačkoliv by se z umístění ventilátoru a mřížky v záslepce původní GTX 295 mohlo zdát, že vyfukuje ohřátý vzduch ze skříně, není to docela pravda. Žebrování totiž nejde podél karty, ale je šikmé, většina ohřátého vzduchu se dostává zpět do skříně přes boční otvor a vyfukování vzduchu záslepkou není tak intenzivní.

U nové GTX 295 naměřili redaktoři nejvyšší teplotu 73 stupňů, u staršího sendviče to bylo 80 °C. Bez zátěže byly teploty nízkých 42-45 stupňů.

Hlučnost je prý v klidu nízká, se vzrůstajícím zahříváním je ale karta hlučnější. Na extrémní hlučnost si ale nestěžují.

Výkon zůstává

Zajímá vás výkon? Z parametrů karty asi vytušíte, že je v základu stejný, jako u předchozího modelu. Herní testy si můžete proklepat přímo na Guru3D.

Karta nabízí slušný potenciál pro přetaktování. Pravda, starší model na tom také nebyl špatně, v recenzi se nám podařilo přetaktovat jádro z původních 575 na 676 MHz, stream procesory ze 1 242 na 1 517 MHz a paměti z 1 998 na 2 488 MHz. Novinku na Guru3D přetaktovali na 681 MHz u jádra, 1 468 MHz u stream procesorů a 2 436 MHz u pamětí.

Tak trošičku vykradená

Nový model má jen dva jednoduché DVI-I výstupy. Možná je to tím, že je na novém tištěném spoji využité každé místečko a to nejzbytečnější konstruktéři vyházeli. Analogový HDTV výstup asi většina lidí oželí a HDMI a D-Sub se dá vyrobit i z DVI-I konektorů pomocí redukcí.

 Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek 

Cena… stejná, a přesto jiná?

Cenou by se nové karty neměly lišit od starších modelů. Přesto by ve finále mohla být nižší – i když by bylo logické postupné zlevňování karet, u stávajících modelů se cena od uvedení příliš nezměnila, a u dostupných modelů je často i o dost vyšší. Oproti zlevněným Radeonům HD 4870 X2 na tom stávající GTX 295 nejsou s poměrem výkon/cena zrovna nejlépe.

S novou revizí karet by se ale skladové zásoby měly zlepšit, což by mělo mít logicky za následek pokles cen. 

Opakuje Nvidia stejné chyby?

Cože se nám na téhle kartě nelíbí? Výkon. Nechápejte to špatně, až na experimentální model dvouprocesorové GTX 285 od Asusu jde stále o nejvýkonnější herní grafickou kartu. Co do výkonu ale oproti staršímu modelu nenabízí žádnou přidanou hodnotu. Z výsledků přetaktování a naměřených teplot je zřejmé, že by se nějaký prostor pro navýšení taktů (a tím i výkonu) oproti staršímu modelu našel.

Karta by tak půl roku po uvedení GTX 295 mohla nabídnout jinou přidanou hodnotu, než jen lepší chlazení, nižší výrobní náklady a jednodušší konstrukci. Jde tedy o obdobnou situaci, jako při uvedení několika předchozích modelů, které budily rozpaky kvůli tomu, že oproti svým předchůdcům nenabízely zase tolik navíc. Uvidíme, jak se k taktům karet postaví samotní výrobci.

A ještě je tu jedna drobnost – změn je tolik, že by si (na rozdíl od některých předchozích modelů) zasloužily rozlišení v modelovém značení. Podobně, jako u GeForce GTX 260, přítomnost dvou různých modelů se stejným značením na přehlednosti příliš nepřidá. Těžko říci, třeba už Nvidia nechce zbytečně riskovat pokřikování o tom, že se nezmůže na nic jiného, než hloupým zákazníkům cpát staré karty pod novým označením.

Tak kterou?

Pokud patříte k hrstce šťastlivců, kteří vybírají takovou kartu, myslím je jasné, že je nová GTX 295 co do provozních vlastností přínosem, a jde o lepší volbu. Škoda jen, že ten výkon zůstává stejný.

Témata článku: Hardware, GTX 960

2 komentáře

Nejnovější komentáře

  • Adam Vágner 13. 6. 2009 8:47:03
    ehm... cože? Tam vidím jen starý sendvič.
  • PCSoft 13. 6. 2009 7:54:59
    Na http://www.tomshardware.com/reviews/geforce-gtx-sli,2298.html testy uz...
Určitě si přečtěte

Operační systém běžným počítačům nedal Bill Gates, ale Gary Kildall

Operační systém běžným počítačům nedal Bill Gates, ale Gary Kildall

** Gary Kildall pochopil, že levné výpočetní čipy mohou posloužit jako univerzální počítače pro všechny ** Připravil pro ně proto první operační systém ** Později mu systém vyfoukl Microsoft a nazval ho MS DOS

23.  4.  2017 | Pavel Tronner | 56

Umělá inteligence je sice v plenkách, už teď ale přestáváme rozumět, jak vlastně funguje. To je problém

Umělá inteligence je sice v plenkách, už teď ale přestáváme rozumět, jak vlastně funguje. To je problém

** Už je to tady, lidé přestávají chápat počítače ** Systémy neuronových sítí začínají pracovat tak, že ani jejich tvůrci přesně neví, co se uvnitř děje ** Do budoucna to může být závažný problém

24.  4.  2017 | Jakub Čížek | 112

Před 35 lety měl premiéru legendární počítač ZX Spectrum. Připomeňte si „Gumáka“

Před 35 lety měl premiéru legendární počítač ZX Spectrum. Připomeňte si „Gumáka“

** Slavný osmibitový počítač Sinclair ZX Spectrum byl uveden právě před 35 lety ** Připomeňte si tento průkopnický počítač v tematických článcích ** Podívejte se, jak funguje dnes

23.  4.  2017 | Pavel Tronner | 13

Správný počítač má alespoň dva monitory. Anebo je to jinak?

Správný počítač má alespoň dva monitory. Anebo je to jinak?

** David si nedokáže představit práci bez dvou a více monitorů ** Kubovi naopak stačí jeden a ve více displejích se ztrácí ** Jaký přístup je lepší?

23.  4.  2017 | Jakub Čížek | 59

Brněnské soudy daly stop Uberu. Je to dobře, nebo krok zpět?

Brněnské soudy daly stop Uberu. Je to dobře, nebo krok zpět?

** Před několika měsíci začal Uber nabízet své služby i v Brně ** Nyní ale narazil, soudům se to totiž nelíbí ** Má sdílená ekonomika dostat zelenou?

22.  4.  2017 | Jakub Čížek | 28


Aktuální číslo časopisu Computer

Supertéma: moderní cestování

Kdy opravdu přijdou nové baterie?

Velké testy: 6 herních notebooků a 8 volantů

Recenze: AMD Ryzen řady 5