reklama

Ohlasy ze světa: Megatest sedmi chladičů pro 8800 GT

Sedm chladičů pro GeForce 8800 GT • Dotykový multimediální přehrávač Samsung P2 • WiFi webkamera od OvisLink

Megatest sedmi chladičů pro GeForce 8800 GT

Nový rok je tu a grafické karty GeForce 8800 GT ještě stále nejsou tak snadno k dostání, jak nás Nvidia ujišťovala před koncem roku. Doba je prostě jiná a lidé nečekají fronty na ovoce a banány, ale na GeForce 8800 GT. Pokud se ale již GeForce 8800 GT usídlila ve vašem počítači a hledáte ideální chladič, v rozhodování vám určitě skvěle pomůže rozsáhlý test sedmi chladičů a referenčního chlazení pro tuto grafickou kartu, který zveřejnil server [H]Enthusiast.

Jednoslotový referenční chladič u GeForce 8800 GT není vůbec špatný a i při plném vytížení je stále relativně tichý. Při menším přetaktování k hranici 700 MHz u jádra už sice teplota stoupá k 90 stupňům, ale chladič vůbec nevydává zvuk „luxu“, jako tomu bylo u jiných výkonných grafických karet. Pokud ale holdujete pořádnému přetaktování nebo preferujete co nejtišší řešení, jistě hledáte ještě lepší chladič.

Klepněte pro větší obrázek

V testu soupeřily chladiče Revoltec Graphic Freezer Pro, Thermalright HR-03 GT, Thermaltake DuOrb, Zalman VF900, Zalman VF1000 LED, Zerotherm GX815 a Zerotherm HC92 CU 8800. Každému chladiči je věnována samostatná strana, kde jsou uvedeny veškeré detaily o rozměrech, kompatibilitě s dalšími kartami, obsahu balení, jak probíhala instalace a také osobní pocit redaktora co se týče hluku. Testovaná sestava obsahovala sice pomalejší procesor Intel Core 2 Duo E6300 s frekvencí 1,8 GHz, ale v tomto testu šlo především o teploty a měření hluku, takže výkon sestavy nehrál žádnou roli.

Klepněte pro větší obrázek

Chladiče byly otestovány na základních taktech 600 MHz v případě jádra a 900 MHz u pamětí a také v přetaktovaném stavu na frekvence 700 MHz u jádra a 1 000 MHz (2 000 MHz efektivně) v případě pamětí. Teploty byly měřené jak v klidovém stavu, tak při plném vytížení, o které se postaral program ATITool. Okolní teplota se pohybovala kolem 25 stupňů.

Klepněte pro větší obrázek

První obrázek s výsledky se týká teplot v klidovém stavu. Jak je vidět, pokud měl chladič dva režimy rychlosti ventilátoru (Low/High), byl otestován v obou režimech.

Klepněte pro větší obrázek

V klidu si většina chladičů vedla velmi dobře a teploty v zatížení byly v průměru poloviční, než v případě referenčního chladiče. Další test byl proveden v přetaktovaném stavu.

Klepněte pro větší obrázek

I v přetaktovaném stavu byly výsledky skvělé a polovina chladičů udržela teplotu jádra v zatížení pod 50 stupňů.

Jak moc jsou jednotlivé chladiče hlučné, lze vidět na tomto obrázku:

Klepněte pro větší obrázek

Absolutním vítězem testu se stal jak jinak než Thermalright HR-03 GT se 120mm ventilátorem (nutno dokoupit), který získal zlaté ocenění. Stříbrnou cenu si nejen za výkon, ale i za poměr cena/výkon odnesly společně chladiče Thermaltake DuOrb, Zalman VF-900 Cu a ZEROtherm HC92 Cu 8800.

Klepněte pro větší obrázek

Dotykový multimediální přehrávač Samsung P2 s kapacitou 4 GB

Přístrojů s dotykovým displejem je na trhu stále víc a tato technologie, i když je se u multimediálních přehrávačů objevila nedávno, je zajisté hudbou budoucnosti. Mediálním průkopníkem v této oblasti je jistě iPhone (případně iPod touch), své zásluhy na velkém rozšíření mají i PocketPC s dotykovou obrazovkou a především technologie TouchFlo od společnosti HTC. Multimediální přehrávač Samsung P2 s kapacitou 4 GB a dotykovým displejem se rozhodli otestovat na serveru Digital Trends.

Klepněte pro větší obrázek

Tento přehrávač vypadá podobně jako iPod Touch, ale po odtučňovací kůře. Pyšní se barevným 3" WQVGA displejem s rozlišením 480 × 272, takže poměr stran displeje je 16:9. To se hodí především při přehrávání filmů, která zvládá ve formátech VMW a MP4. Hudbu můžete poslouchat ve formátu MP3, WMA, OGG a AAC, obrázky pak jen v JPG. Zaposlouchat si můžete až 30 hodin na jedno nabití, při sledování filmů baterie vydrží přibližně pět hodin. Pokud vás omrzí vaše hudba, máte možnost přepnout na integrované FM rádio.

Klepněte pro větší obrázek
Apple iPod Touch vs Samsung P2

Redaktor uvádí, že odezva dotykového ovládání je rychlá a svižná a přístroj je celkově rychlý a pohodlně ovladatelný. Vyzdvihnul především skvělou kvalitu zvuku a možnost pomocí Bluetooth připojit až dvoje sluchátka, což se jistě někdy hodí. Oproti iPod Touch zamrzí chybějící WiFi. Hmotnost Samsungu P2 4 GB je 85 g a u nás je k dispozici za cenu kolem pět a půl tisíce korun. K dostání je i 2GB a 8GB model.

Klepněte pro větší obrázek

WiFi webkamera od OvisLink

Server techPowerUP! uvedl zajímavou recenzi bezdrátové webkamery AirLive WL-5460CAM od společnosti OvisLink. Tuto webkameru lze jednoduše připojit do stávající sítě ať už pomocí WiFi, nebo přes ethernetový port (100 Mbit/s).

Klepněte pro větší obrázek

Senzor kamery má rozlišení 640 × 480, přičemž webkamera dokáže nahrávat video i v menších rozlišeních (160 × 112@30fps, 320 x 240@15fps, 640 x 480@10fps). Pro případné nahrávání zvuku je k dispozici i integrovaný mikrofon (mono). Kompresi videa lze nastavit v pěti různých stupních, uvnitř kamerky data zpracovává čip Infineon-ADMtek 5120, celkem má 32 MB RAM a flash paměť o kapacitě 4 MB. Používá operační systém Linux. Spotřeba nepřekročí 6 W, kameru je nutno napájet externím zdrojem.

Klepněte pro větší obrázek

Kamera obsahuje i motorky pro otáčení, takže ji lze bez problému na dálku zaměřit tam, kam potřebujete. V balení naleznete samozřejmě potřebný software, který zvládá najednou obsluhovat až 18 těchto kamer.

Redaktor udělil této webkameře velmi dobré hodnocení 9,3 z 10 a ocenil především dobrou kvalitu obrazu (ukázka 320x240/640x480) a jednoduché nastavení. Jako mínus uvedl nepřítomnost automatického zaostřování a slabý výkon WiFi (2 dBi).

Témata článku: Sestavy, Webkamery, iPod Touch, Zalman, Samsung sluchátka, Sluchátka iphone, Sluchátka s rádiem, Mp3 a mp4 přehrávače

10 komentářů

Nejnovější komentáře

  • MildaK 6. 1. 2008 7:43:36
    Prave jsem poridil Accelero S1 a eplota sla o 20°dolu v klidu, v zatezi...
  • fsgbs 6. 1. 2008 0:22:22
    blaznite? Accelero je asi najpopularnejsi chladic na 8800gt a ten nikde?...
  • Cilpan 4. 1. 2008 18:02:47
    Hmm, mne to po cca 4 hodinach divokeho hrania MP FEAR stale krasne...
reklama
Určitě si přečtěte

Vybíráte herní periferii nebo hardware? Pak zapomeňte na nálepku Gaming

Vybíráte herní periferii nebo hardware? Pak zapomeňte na nálepku Gaming

** Herní hardware se od toho běžného často liší jen vzhledem ** Při výběru stále nezapomínejte na základní parametry ** Poradíme jak vybrat herní hardware i periferie

20.  2.  2017 | Stanislav Janů | 36

10 nejhorších produktů v historii Microsoftu

10 nejhorších produktů v historii Microsoftu

20.  2.  2017 | Karel Javůrek | 141

AMD oficiálně představilo procesory Ryzen. Známe i jejich české ceny

AMD oficiálně představilo procesory Ryzen. Známe i jejich české ceny

** AMD uvedlo první tři procesory Ryzen 7 ** Všechny budou pracovat s osmi jádry a šestnácti vlákny ** Na pulty obchodů se dostanou už za týden

22.  2.  2017 | Stanislav Janů | 132

Pojďme programovat elektroniku: Žádný bastlíř se neobejde bez armády švábů

Pojďme programovat elektroniku: Žádný bastlíř se neobejde bez armády švábů

** Každý bastlíř se po čase neobjede bez armády švábů ** Dnes si některé z nich vyzkoušíme ** Třeba zázračný posuvný registr

19.  2.  2017 | Jakub Čížek | 40

EU se děsí Windows 10. Prý o nás vědí až příliš. Microsoft chystá změny

EU se děsí Windows 10. Prý o nás vědí až příliš. Microsoft chystá změny

** Evropští úředníci chtějí, aby byly Desítky transparentnější ** Microsoft od jara skutečně chystá změny ** Ochráncům soukromí to ale nestačí

21.  2.  2017 | Jakub Čížek | 218

Remix Singularity: Microsoft si na tom vylámal zuby. Jak dopadne Android?

Remix Singularity: Microsoft si na tom vylámal zuby. Jak dopadne Android?

** Microsoft do svých telefonů integroval desktopové prostředí ** Moc to ale nevyšlo, chyběl pořádný výkon ** Teď to zkoušejí ex-googleři s Remix Singularity

23.  2.  2017 | Jakub Čížek | 74


Aktuální číslo časopisu Computer

Supertéma o počítačové bezpečnosti

AMD Ryzen přichází

Velké testy kinoprojektorů a levných špuntových sluchátek

Příslušenství do USB-C

reklama
reklama