Ohlasy ze světa: levné SSD od Intelu v testech

Nejnovější 34nm SSD od Intelu se objevily v řadě testů na různých zahraničních serverech. Jakou rychlost můžete čekat a zda výkon stojí za tu cenu, se dozvíte v článku.

Nedávno jsme vám přinesli podrobný článek o nových SSD od společnosti Intel, které jsou již vyrobeny pokročilejší 34nm technologií. Nebudeme tedy již znova opakovat podrobné informace, které se můžete přečíst ve zmíněném článku, pro připomenutí bude stačit přehledná tabulka:

 Klepněte pro větší obrázek

Pod povrchem

Nové SSD rozebrali redaktoři na serverech HotHardware, Legitreviews, a PCPerspektive, podobně jako u klasických pevných disků, nečekejte žádné extra balení, v krabičce naleznete samotné 2,5" SSD a 3,5" adaptér pro snadné uchycení v běžné skříni. Samotné SSD samozřejmě nemá žádné pohyblivé součástky, ani netvoří žádný hluk, ale v častých případech skříň mírně vibruje například od různých ventilátorů, takže alespoň částečné uchycení je nasnadě.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek

SSD Intel X25-M druhé generace s kapacitou 160 GB má celkem 10 34nm NAND flash MLC čipů (29F16B08AMD1) a nový řadič PC29AS21BA0, který podporuje paralelní zpracování ze všech deseti čipů a nově také TRIM, který bude kompatibilní s Windows 7 až po aktualizaci firmwaru. Dvanáctým čipem je cache v podobě Micron SDRAM 133 MHz s kapacitou 32 MB.

Klepněte pro větší obrázek

Testy na jedničku

Testování proběhlo pomocí známých programů IOMeter, HDTach, HDTune, SiSoftware Sandra 2009, CrystalDiskMark, nebo ATTO Disk Benchmark a nechybí ani PCMark05 či Vantage. Nejdříve se podíváme na testy ze serveru Legitreviews, které porovnávají velký počet disků:

Klepněte pro větší obrázek

PCMark Vantage

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek

HDTach a ATTO
 

Pokud se zaměříme na PCMark Vantage, který asi nejvíce odráží běžné využívání disku, je vidět, že nové SSD od Intelu jsou skutečně výkonné a všechny soupeřící disky nechají bez problému za sebou. Překvapením je vítězství i nad SSD s SLC čipy jako OCZ Vertex EX. Největší síla SLC čipů je však především v zápisu, což naopak dokazuje test zápisu v programu SiSoft Sandra 2009, kde je rychlost více než dvojnásobná.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
 

Zpomalení je minulostí

Většina SSD trpěla a trpí značným snížením výkonu při zaplnění a po delším používání (pevné disky mají tento problém také). Nejhoršího snížení se obvykle dočká zápis a to klidně až o 65 %. Intel však dokázal co nejlépe upravit algoritmy a spolu s novějšími čipy a řadičem se už takřka žádné zpomalení nekoná. Snížení výkonu se pohybuje v řádu procent, což lze v běžném používání jen těžce postřehnout.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek

Spotřebu ani není nutné nijak rozvádět, nepřesahuje v žádném případě 0,17 W. Na všech serverech hodnotí nové 34nm SSD od Intelu velmi kladně i s častým oceněním, vynikají skvělým poměrem cena/výkon, vysokou rychlostí čtení ve své třídě a nabízí vynikající výkon v případě IOPS. Pokud vyžadujete velmi rychlý zápis a 80 MB/s vám nestačí, musíte zvolit SSD s SLC čipy (například X25-E či OCZ Vertex EX), které mají zápis v průměru dvakrát rychlejší, jejich cena je však také vyšší.

Uvedení na trh se sice kvůli problémům mírně posune, objevit by se však měly již tento měsíc a to za přibližné ceny 225 USD (přibližně 5 600 Kč s DPH) v případě 80GB modelu a 440 USD (přibližně 11 000 Kč s DPH) u 160GB verze.

Klepněte pro větší obrázek

Témata článku: Hardware, SSD, Vertex, Trim

16 komentářů

Nejnovější komentáře

  • Jan Havelka 28. 8. 2009 23:20:46
    a bude i druha generace x25-E(34nm)?
  • Karel Kahovec 1. 8. 2009 21:31:57
    Kdyby to bylo tak, jak píšete, tak by byla rychlost u kraje i u prostředka...
  • babca 1. 8. 2009 18:22:56
    Ale tak no tak. Čtení jen pomalejší, čím dál od vnějšího kraje, ne naopak.
Určitě si přečtěte

Kde nejlevněji uložit 1 TB dat: Srovnali jsme aktuální ceny cloudových úložišť

Kde nejlevněji uložit 1 TB dat: Srovnali jsme aktuální ceny cloudových úložišť

** Srovnali jsme známá cloudová úložiště podle toho, kolik měsíčně zaplatíte za 1TB ** Ceny se pohybují od dvou stovek až po tisíc korun ** Google umožní uložit až 30 TB dat

18.  3.  2017 | Stanislav Janů | 115

Špičkoví hackeři útočili na prohlížeče. Chrome odolal, ale Edge je tragédie

Špičkoví hackeři útočili na prohlížeče. Chrome odolal, ale Edge je tragédie

** Do Vancouveru se sjeli hackeři ** Soutěžili v útocích na prohlížeče ** Chrome odolal, ale Edge to projel na celé čáře

22.  3.  2017 | Jakub Čížek | 79

Pojďme programovat elektroniku: Meteostanice, která bude díky Sigfoxu posílat stav počasí třeba z vrcholu Sněžky

Pojďme programovat elektroniku: Meteostanice, která bude díky Sigfoxu posílat stav počasí třeba z vrcholu Sněžky

** Příští roky budou ve znamení internetu věcí ** Podívali jsme se podrobně na síť Sigfox ** Takhle s ní komunikují krabičky z celé Evropy

19.  3.  2017 | Jakub Čížek | 18

Obří Mechroboti jsou realitou, měří čtyři metry a mají hmotnost přes 1,5 tuny

Obří Mechroboti jsou realitou, měří čtyři metry a mají hmotnost přes 1,5 tuny

** Jihokorejská společnost Hankook Mirae Technology vyrábí obří Mechroboty ** Jsou určené pro ovládání člověkem uvnitř ** V prodeji se objeví koncem tohoto roku za 200 milionů korun

20.  3.  2017 | Karel Javůrek | 18


Aktuální číslo časopisu Computer

Supertéma o počítačové bezpečnosti

AMD Ryzen přichází

Velké testy kinoprojektorů a levných sluchátek

Příslušenství do USB-C