reklama

Ohlasy ze světa: levné SSD od Intelu v testech

Nejnovější 34nm SSD od Intelu se objevily v řadě testů na různých zahraničních serverech. Jakou rychlost můžete čekat a zda výkon stojí za tu cenu, se dozvíte v článku.

Nedávno jsme vám přinesli podrobný článek o nových SSD od společnosti Intel, které jsou již vyrobeny pokročilejší 34nm technologií. Nebudeme tedy již znova opakovat podrobné informace, které se můžete přečíst ve zmíněném článku, pro připomenutí bude stačit přehledná tabulka:

 Klepněte pro větší obrázek

Pod povrchem

Nové SSD rozebrali redaktoři na serverech HotHardware, Legitreviews, a PCPerspektive, podobně jako u klasických pevných disků, nečekejte žádné extra balení, v krabičce naleznete samotné 2,5" SSD a 3,5" adaptér pro snadné uchycení v běžné skříni. Samotné SSD samozřejmě nemá žádné pohyblivé součástky, ani netvoří žádný hluk, ale v častých případech skříň mírně vibruje například od různých ventilátorů, takže alespoň částečné uchycení je nasnadě.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek

SSD Intel X25-M druhé generace s kapacitou 160 GB má celkem 10 34nm NAND flash MLC čipů (29F16B08AMD1) a nový řadič PC29AS21BA0, který podporuje paralelní zpracování ze všech deseti čipů a nově také TRIM, který bude kompatibilní s Windows 7 až po aktualizaci firmwaru. Dvanáctým čipem je cache v podobě Micron SDRAM 133 MHz s kapacitou 32 MB.

Klepněte pro větší obrázek

Testy na jedničku

Testování proběhlo pomocí známých programů IOMeter, HDTach, HDTune, SiSoftware Sandra 2009, CrystalDiskMark, nebo ATTO Disk Benchmark a nechybí ani PCMark05 či Vantage. Nejdříve se podíváme na testy ze serveru Legitreviews, které porovnávají velký počet disků:

Klepněte pro větší obrázek

PCMark Vantage

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek

HDTach a ATTO
 

Pokud se zaměříme na PCMark Vantage, který asi nejvíce odráží běžné využívání disku, je vidět, že nové SSD od Intelu jsou skutečně výkonné a všechny soupeřící disky nechají bez problému za sebou. Překvapením je vítězství i nad SSD s SLC čipy jako OCZ Vertex EX. Největší síla SLC čipů je však především v zápisu, což naopak dokazuje test zápisu v programu SiSoft Sandra 2009, kde je rychlost více než dvojnásobná.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
 

Zpomalení je minulostí

Většina SSD trpěla a trpí značným snížením výkonu při zaplnění a po delším používání (pevné disky mají tento problém také). Nejhoršího snížení se obvykle dočká zápis a to klidně až o 65 %. Intel však dokázal co nejlépe upravit algoritmy a spolu s novějšími čipy a řadičem se už takřka žádné zpomalení nekoná. Snížení výkonu se pohybuje v řádu procent, což lze v běžném používání jen těžce postřehnout.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek

Spotřebu ani není nutné nijak rozvádět, nepřesahuje v žádném případě 0,17 W. Na všech serverech hodnotí nové 34nm SSD od Intelu velmi kladně i s častým oceněním, vynikají skvělým poměrem cena/výkon, vysokou rychlostí čtení ve své třídě a nabízí vynikající výkon v případě IOPS. Pokud vyžadujete velmi rychlý zápis a 80 MB/s vám nestačí, musíte zvolit SSD s SLC čipy (například X25-E či OCZ Vertex EX), které mají zápis v průměru dvakrát rychlejší, jejich cena je však také vyšší.

Uvedení na trh se sice kvůli problémům mírně posune, objevit by se však měly již tento měsíc a to za přibližné ceny 225 USD (přibližně 5 600 Kč s DPH) v případě 80GB modelu a 440 USD (přibližně 11 000 Kč s DPH) u 160GB verze.

Klepněte pro větší obrázek

Témata článku: Hardware, SSD, Vertex, Trim

16 komentářů

Nejnovější komentáře

  • Jan Havelka 28. 8. 2009 23:20:46
    a bude i druha generace x25-E(34nm)?
  • Karel Kahovec 1. 8. 2009 21:31:57
    Kdyby to bylo tak, jak píšete, tak by byla rychlost u kraje i u prostředka...
  • babca 1. 8. 2009 18:22:56
    Ale tak no tak. Čtení jen pomalejší, čím dál od vnějšího kraje, ne naopak.
reklama
Určitě si přečtěte

Pojďme programovat elektroniku: Sestavíme si mobil a pošleme SMS

Pojďme programovat elektroniku: Sestavíme si mobil a pošleme SMS

** Kolik stál váš mobilní telefon? ** Základní GSM modem koupíte za stovku ** Umí telefonovat, posílat SMS a zvládne i GPRS

13.  1.  2017 | Jakub Čížek | 27

Do nitra zákeřného ransomwaru. Takto vypadá útok na počítače personalistek

Do nitra zákeřného ransomwaru. Takto vypadá útok na počítače personalistek

** Jmenuje se Rolf a chce práci ** Jeho životopis je ale trošku jiný ** Rolf je totiž ransomware

11.  1.  2017 | Jakub Čížek | 44

Auta budoucnosti: V tomto se budete za pár let vozit

Auta budoucnosti: V tomto se budete za pár let vozit

** Velký prostor patřil na letošním veletrhu CES automobilům ** Automobilová budoucnost je elektrická a inteligentní ** Podívejte se, jak je vývoj futuristických autonomních aut daleko

12.  1.  2017 | David Polesný | 34

Český státní blacklist už funguje. Ministerstvo financí se pochlubilo s detaily

Český státní blacklist už funguje. Ministerstvo financí se pochlubilo s detaily

** Dva týdny po Novém roce zajím zeje prázdnotou ** Ministerstvo vydalo metodický pokyn ** Takhle to bude fungovat v praxi

Včera | Jakub Čížek | 42


Aktuální číslo časopisu Computer

99 nejlepších programů pro váš počítač

Zvykejte si na umělou inteligenci

Velké testy PC zdrojů a gamepadů

Alternativní zdroje energie

reklama
reklama