Ohlasy ze světa: ioDrive s rychlostí operační paměti

Zahraniční server provedl test zařízení ioDrive, které se skládá z NAND čipů a připojuje se do PCI Express, díky čemuž dosahuje několikanásobně vyšších rychlostí, než přes SATA rozhraní.

Server Tom's Hardware zveřejnil velmi zajímavý test nového „disku“ ioDrive od společnosti Fusion-io (Steve Wozniak se stal šéfem vývoje Fusion-io). Tento disk je vlastně PCI Express karta, která na sobě nese NAND flash paměti (jako u SSD) a samozřejmě disponuje potřebnou logikou a řadičem. Výhodou je právě použití standardního PCI Express ×4 rozhraní, které se již nachází na většině základních desek.

Klepněte pro větší obrázek

Podobné kapacity jako u SSD, několikanásobně vyšší rychlost a přiměřená cena. Na první pohled se zdá vše dokonalé, ale jak to obvykle bývá, vždy se najdou nějaké mouchy. IoDrive zatím neumožňuje bootování, nemůžete ho tak zatím použít jako systémový disk. Nicméně dle oficiálních vyjádření společnosti Fusion-io, je to jedna z věcí, na které se právě pracuje a v budoucnu (možná bude stačit pouhá aktualizace firmwaru) by tato možnost, kterou využijí především koncoví uživatelé, měla být možná.

Na výběr jsou zatím tři modely s kapacitami 80 GB, 160 GB a 320 GB. Průměrná rychlost čtení je kolem 700 MB/s, zápis pak kolem 500 - 600 MB/s. Modely s kapacitou 80 GB a 160 GB obsahují SLC čipy a přístupová doba činí pouhých 50 µs. V případě největšího 320GB modelu jsou použity MLC čipy a přístupová doba je mírně pomalejších 80 µs. Potlesk si ale zaslouží logika řadiče, která díky wear levelingu umožňuje skutečně velmi dlouhou životnost tohoto zařízení. Pokud byste zapsali/vymazali denně 5 TB dat, zařízení vám bez chyb v datech vydrží 16, 24 či 48 let (u 320 GB, 80 GB a 160 GB). Podrobné informace naleznete v oficiálním PDF se specifikací.

Software

Ovladače jsou dostupné pro Linux a 64bitové verze Windows XP, Vista, Server 2003 a 2008. Pro správu disku je k dispozici program IoManager, který se stará o aktualizace firmwaru, umožňuje low-level formát a zobrazuje další informace o zařízení. IoDrive lze nastavit do tří různých režimů, standardní s maximální kapacitou, s vylepšeným výkonem při zápisu (poloviční kapacita) a maximální výkon při zápisu (dostupné 24 GB z původních 80 GB).

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek

Extrémní výkon i v praxi

Rychlost čtení kolem 700 MB/s sice na první pohled nevypadá nijak „extrémně“, a lze ho dosáhnout s několika SSD zapojených do RAID0. Hlavní síla tkví v počtu I/O operací za sekundu, což je na výkonu náročnějších aplikací znát především. Modely s SLC čipy mají přes 100 000 IOPS.

Testování proběhlo na počítači s dvoujádrovým procesorem Intel Core 2 Duo E8500 a základní deskou Gigabyte P45T-Extreme s čipsetem Intel P45 (ICH10R). Pro srovnání výkonu se v testu objevily SSD Mtron Pro 7500 s kapacitou 32 GB a Samsung SSD 64 GB, který byl také zapojen i v konfiguraci RAID0. V grafech je 80GB ioDrive ve všech třech možných konfiguracích.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
 

Jak je vidět, výkon je opravdu vysoký, především ve srovnání u IOPS oproti standardním SSD. Mezi důležitý test patří i zpomalení/fragmentace disku, což je problém všech SSD, za který může především wear-leveling, který se snaží rovnoměrně zatěžovat celý disk, aby se jednotlivé buňky „nezničily“ příliš brzy.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek

U ioDrive nedochází k tak značnému zpomalení jako u SSD, a navíc lze jednoduše disk pomocí dodávaného software naformátovat (low-level). U běžných SSD je tato operace většinou dost složitá a je nutno použít externích utilit. Cena ioDrive je maximálně několik tisíc dolarů, což je vzhledem k výkonu opravdu nízká částka. Jedním z ukazatelů kvality oproti ostatním řešením je to, že i IBM uvažuje o použití těchto zařízení do serverů určených pro podnikový segment.

Vzhledem ke kapacitám není problém ani s redundancí dat, určitá forma zálohy je v tomto případě nutností. Pro koho je tedy ioDrive určen? Prozatím pro servery, ale vzhledem k příznivé ceně, která je na novinku a značné přednosti velmi nízká, lze předpokládat i pozdější nasazení i u náročnějších pracovních stanic.

Pokud vládnete alespoň trochu angličtinou, můžete se podívat i na videa z youtube:

 

 

Témata článku: Hardware, IO, Fusion

19 komentářů

Nejnovější komentáře

  • IceBolt 28. 2. 2009 9:54:36
    Ty, šmudlo, zapomínáš na vývoj.. kolik stál před 30lety stolní počítač...
  • vransen 27. 2. 2009 22:27:06
    Jako ty těch věcí nechápeš víc. Zkusme to shrnout: - Není od věci...
  • pc.ov 27. 2. 2009 17:42:37
    úplná prkotina. Za tu cenu kdo by to nebral :-O The 80GB version sells...
Určitě si přečtěte

Operační systém běžným počítačům nedal Bill Gates, ale Gary Kildall

Operační systém běžným počítačům nedal Bill Gates, ale Gary Kildall

** Gary Kildall pochopil, že levné výpočetní čipy mohou posloužit jako univerzální počítače pro všechny ** Připravil pro ně proto první operační systém ** Později mu systém vyfoukl Microsoft a nazval ho MS DOS

23.  4.  2017 | Pavel Tronner | 57

Umělá inteligence je sice v plenkách, už teď ale přestáváme rozumět, jak vlastně funguje. To je problém

Umělá inteligence je sice v plenkách, už teď ale přestáváme rozumět, jak vlastně funguje. To je problém

** Už je to tady, lidé přestávají chápat počítače ** Systémy neuronových sítí začínají pracovat tak, že ani jejich tvůrci přesně neví, co se uvnitř děje ** Do budoucna to může být závažný problém

24.  4.  2017 | Jakub Čížek | 112

Před 35 lety měl premiéru legendární počítač ZX Spectrum. Připomeňte si „Gumáka“

Před 35 lety měl premiéru legendární počítač ZX Spectrum. Připomeňte si „Gumáka“

** Slavný osmibitový počítač Sinclair ZX Spectrum byl uveden právě před 35 lety ** Připomeňte si tento průkopnický počítač v tematických článcích ** Podívejte se, jak funguje dnes

23.  4.  2017 | Pavel Tronner | 13

Acer chrlí novinky: levný a tenký Predator, nové Switche a další notebooky

Acer chrlí novinky: levný a tenký Predator, nové Switche a další notebooky

** Acer na konferenci v New Yorku představil velkou spoustu novinek z oblasti počítačů, notebooků i monitorů ** Notebookové novinky se dotkly řad Predator, Swift, Switch i Aspire ** Herní notebooky dostaly nový typ chlazení

Včera | Karel Javůrek | 7

Správný počítač má alespoň dva monitory. Anebo je to jinak?

Správný počítač má alespoň dva monitory. Anebo je to jinak?

** David si nedokáže představit práci bez dvou a více monitorů ** Kubovi naopak stačí jeden a ve více displejích se ztrácí ** Jaký přístup je lepší?

23.  4.  2017 | Jakub Čížek | 59


Aktuální číslo časopisu Computer

Supertéma: moderní cestování

Kdy opravdu přijdou nové baterie?

Velké testy: 6 herních notebooků a 8 volantů

Recenze: AMD Ryzen řady 5