Ohlasy ze světa: GeForce 8800 GT SLI versus 8800 GTX

GeForce 8800 GT SLI • Thermaltake DuOrb • Gears of War PC • Zelený Western Digital RE2-GP

GeForce 8800 GT SLI

Na serveru Legion Hardware se objevil zajímavý test dvou grafických karet GeForce 8800 GT zapojených v režimu SLI. Vyplatí se koupit dvě 8800 GT nebo je lepší pořídit si 8800 GTX? To vše se dozvíte v tomto testu.

Testovalo se na sestavě s dvoujádrovým procesorem Intel Core 2 Duo E6600 s frekvencí 2,4 GHz, testy byly provedeny jak na Windows XP, tak i ve Windows Vista 64-bit, což sloužilo především ke srovnání odladěnosti ovladačů, přičemž všechny testy proběhly s beta ovladači 169.04. Pro porovnání byla do testu zapojena také GeForce 8800 GTX.

Klepněte pro větší obrázek

Největší rozdíl v případě zapojení SLI lze pozorovat hlavně ve vyšším rozlišení, což se ale samozřejmě předpokládá. U některých her nebyl rozdíl tak znatelný, podobně tomu bylo často ve Windows Vista 64-bit, kde ještě SLI není dostatečně odladěné, to ale neplatí u 32-bit verze, která je svým výkonem téměř totožná s Windows XP. Pokaždé ale zvítězilo SLI zapojení 8800 GT nad samostatnou 8800 GTX, která je dražší než tyto dvě levnější karty.

Klepněte pro větší obrázek

Mnozí z vás ale jistě budou namítat, že dvojice karet ve SLI bude mít mnohem větší spotřebu než jedna karta, ale to v tomto případě neplatí. Dvě GeForce 8800 GT mají ve špičce dle měření stejnou spotřebu jako jedna 8800 GTX, přičemž v klidu mají dvě 8800 GT jen o 10 W větší spotřebu, než jedna 8800 GTX. Navíc s 8800 GT získáváte díky novějšímu čipu také mnohem lepší akceleraci HD videa a nižší hluk.

Klepněte pro větší obrázek

Jak se tedy rozhodnout? Pokud máte základní desku s podporou SLI, pak už máte odpověď jasnou, ti ostatní musí vzít v úvahu i výměnu desky, což není snadná ani levná záležitost.

Thermaltake DuOrb

Thermaltake DuOrb patří mezi chladiče grafických karet, které často patří mezi tu nejhlučnější část počítače. Server Phoronix se rozhodl tento chladič řádně otestovat, a to jak z hlediska výkonu, tak i hluku. Výhodou tohoto chladiče je kompatibilita s grafickými kartami Nvidia řady 8800 a ATI Radeon X1800, 1900 a 1950. Hmotnost chladiče je 324 g a pro efektní pohled má šest modrých LED. Z měděné základny jsou vyvedeny dvě heatpipe trubice, z nichž každá předává teplo do měděného žebrování.

Klepněte pro větší obrázek

Jak je vidět, chlazeno je pouze jádro grafické karty, na paměti je potřeba nalepit samostatné pasivní chladiče. Pro testy byla použita grafická karta Nvidia GeForce 8800 GTS (627/1000 MHz), která s originálním chladičem dosahovala teplot 67 stupňů v klidu a 81 stupňů při maximálním vytížení.

Klepněte pro větší obrázek

Po nainstalování Thermaltake DuOrb však čekalo redaktory velice milé překvapení v podobě nízkých teplot, přičemž při plném vytížení teplota nepřesáhla 67 stupňů, v klidu se pohybovala kolem 45 stupňů. Pro vytížení grafické karty používali hru Enemy Territory: Quake Wars. Výsledek tak předčil všechna očekávání a Thermaltake DuOrb dosáhl stejné teploty při vytížení, jako originální chladič v klidu. Recenzenti se tak rozhodli trochu přitlačit na pilu a zvedli frekvenci jádra na stabilních 685 MHz a paměti na frekvenci 1100 MHz. Po 12 hodinách nepřetržité zátěže stoupla teplota jen o 4 stupně oproti nepřetaktovanému stavu.

Klepněte pro větší obrázek

Jediné mínus je trochu hlučnější provoz, který lze eliminovat snížením otáček (pomocí vlastního regulátoru). Chladič dostal celkové hodnocení 8 z 10. K dostání je i u nás, za cenu přibližně 950 Kč s DPH.

Výkon grafických karet ve hře Gears of War PC

Mnoha fanoušky očekávána hra Gears of War dorazila z Xbox360 konečně i na počítače a na serveru [H]ard|OCP se hned objevil test výkonu grafických karet v této hře. Gears of War je založena na enginu Unreal 3, podobně jako Unreal Tournament 3, Bioshock a další.

Klepněte pro větší obrázek

Testování proběhlo na procesoru Intel Core 2 X6800 s frekvencí 2,93 GHz a souboje se účastnily grafické karty GeForce 8800 GTX, 8800 GT, 8800 GTS 640 MB, 8800 GTS 320 MB a ATI Radeon 2900 XT. Jako operační systém sloužil Windows Vista x64.

Klepněte pro větší obrázek

V testu v DirectX 10 byla podle očekávání nejvýkonnější grafická karta 8800 GTX, za ní v těsném závěsu 8800 GT a poslední skončil Radeon 2900 XT. V případě DirectX 9 šel počet snímků okamžitě nahoru, přičemž redaktor uvádí, že nenalezli žádné změny či vylepšení v obrazu při přepnutí do DirectX 10, takže doporučují hrát právě v DirectX 9 s vyšším fps.

Klepněte pro větší obrázek

V testu rovněž naleznete i porovnání kvality obrazu Nvidia vs ATI, kde recenzenti taktéž nenalezli žádné rozdíly v obraze.

Western Digital RE2-GP aneb zelení nelení

Nové pevné disky Western Digital ze série Green Power jsme vám představili již dříve. Tyto disky se vyznačují především nižší spotřebou oproti obyčejným diskům. Jak jsou na tom například i v případě výkonu se rozhodl otestovat server The Tech Report.

Klepněte pro větší obrázek

V testech soupeřily i další pevné disky, mezi kterými nechyběl například Raptor, Caviar GP, Seagate Barracuda 7200.11, Hitachi Deskstar 7K1000 a další. Všechny disky byly připojeny k jižnímu můstku Intel ICH7R. Ve všech testech dosahoval WD RE-GP vcelku průměrných výsledků, na špičce se ukázal až při měření hluku a spotřeby, kde byl spolu s diskem Caviar GP na špici.

Klepněte pro větší obrázek

Otázkou zůstává, zda je nutné si za menší spotřebu připlácet a zda se to v nějakém časovém horizontu vůbec vyplatí. Větší rozdíl ve spotřebě bude jistě znát při nasazení většího počtu kusů, například v serverech, kde není na prvním místě výkon ale spotřeba, najde jistě uplatnění.

Témata článku: Windows, Gears of War, Legion, Bioshock, Raptor, Unreal Tournament

9 komentářů

Nejnovější komentáře

  • Pistol 3. 12. 2007 8:14:59
    Cafte nemate tam chybicku nahodou v clanku ked pisete pri tom chladeni ze...
  • h2o 15. 11. 2007 21:36:45
    Ano ano, zaplavilo nas zelené šílenství
  • nuff 15. 11. 2007 17:43:30
    Ale zase když se to použije v nějaké serverovně, kde těch disků bude...
Určitě si přečtěte

Operační systém běžným počítačům nedal Bill Gates, ale Gary Kildall

Operační systém běžným počítačům nedal Bill Gates, ale Gary Kildall

** Gary Kildall pochopil, že levné výpočetní čipy mohou posloužit jako univerzální počítače pro všechny ** Připravil pro ně proto první operační systém ** Později mu systém vyfoukl Microsoft a nazval ho MS DOS

23.  4.  2017 | Pavel Tronner | 56

Umělá inteligence je sice v plenkách, už teď ale přestáváme rozumět, jak vlastně funguje. To je problém

Umělá inteligence je sice v plenkách, už teď ale přestáváme rozumět, jak vlastně funguje. To je problém

** Už je to tady, lidé přestávají chápat počítače ** Systémy neuronových sítí začínají pracovat tak, že ani jejich tvůrci přesně neví, co se uvnitř děje ** Do budoucna to může být závažný problém

24.  4.  2017 | Jakub Čížek | 112

Před 35 lety měl premiéru legendární počítač ZX Spectrum. Připomeňte si „Gumáka“

Před 35 lety měl premiéru legendární počítač ZX Spectrum. Připomeňte si „Gumáka“

** Slavný osmibitový počítač Sinclair ZX Spectrum byl uveden právě před 35 lety ** Připomeňte si tento průkopnický počítač v tematických článcích ** Podívejte se, jak funguje dnes

23.  4.  2017 | Pavel Tronner | 13

Správný počítač má alespoň dva monitory. Anebo je to jinak?

Správný počítač má alespoň dva monitory. Anebo je to jinak?

** David si nedokáže představit práci bez dvou a více monitorů ** Kubovi naopak stačí jeden a ve více displejích se ztrácí ** Jaký přístup je lepší?

23.  4.  2017 | Jakub Čížek | 59

Brněnské soudy daly stop Uberu. Je to dobře, nebo krok zpět?

Brněnské soudy daly stop Uberu. Je to dobře, nebo krok zpět?

** Před několika měsíci začal Uber nabízet své služby i v Brně ** Nyní ale narazil, soudům se to totiž nelíbí ** Má sdílená ekonomika dostat zelenou?

22.  4.  2017 | Jakub Čížek | 28


Aktuální číslo časopisu Computer

Supertéma: moderní cestování

Kdy opravdu přijdou nové baterie?

Velké testy: 6 herních notebooků a 8 volantů

Recenze: AMD Ryzen řady 5