Od září se zrychlí ADSL – Volný nabídne 16 Mb/s už v srpnu

Telefónica O2 od 1. září zrychlí nabídku ADSL připojení pro své velkoobchodní partnery. Její významný zákazník, Telekom Austria se svou službou Volný.cz, ale zrychlí už od 18. srpna.

Pakliže používáte k připojení na internet ADSL, pravděpodobně se dočkáte v příštích týdnech a měsících milého překvapení, dominantní operátor Telefónica O2 totiž ve své velkoobchodní nabídce zvýší rychlost služby Carrier Broadband na 16384/768 kbps. Carrier Broadband je vlastně velkoobchodní datový tarif ve verzi Limit07 a Super07, který pak v rámci svých vlastních programů nabízí ostatní provideři. Telefónica O2 do trhu s internetovým připojením naposledy výrazně zasáhla na jaře, kdy zrušila pro zákazníky služby O2 Internet ADSL datové limity.

Reálná rychlost linky ale bude nakonec vedle agregace záviset i na čistě fyzikálních faktorech včetně kvality vedení a vzdálenosti od DSLAM ústředny. Otázkou tedy zůstává, jakých přenosových rychlostí běžný zákazník skutečně dosáhne a zdali se spokojí s neustále se rozevírajícími nůžkami mezi rychlostí stahování a nahrávání, kterými trpí každé asymetrického připojení včetně technologie „Asymmetric Digital Subscriber Line“ – tedy ADSL. Při současné oblibě komunitních sítí, webových úložišť, fotogalerií a internetových aplikací, které chtějí konkurovat běžným desktopovým programům, totiž rychlost uploadu získává stále více na významu.

Volný bude rychlejší než Telefónica O2! Jak je to možné?

Ačkoliv se zrychlení týká pouze velkoobchodních zákazníků, tiskový mluvší O2, Martin Žabka, nám potvrdil, že 16Mb internetu se do konce srpna dočkají i běžní koncoví zákazníci služby O2 Internet ADSL.

Z hlediska koncových poskytovatelů ADSL internetu se zatím jako první ozval jeden z největších českých ADSL poskytovatelů internetu – Volný, resp. jeho provozovatel Telekom Austria Czech Republic, který v tiskové zprávě oznámil, že již od 18. srpna letošního roku nabídne jako první na českém trhu vysokorychlostní ADSL připojení s downloadem 16 Mb/s.

Zákazníci, kteří využívají svoji pevnou linku a platí za její vedení paušál, si mohou objednat službu Volný Internet 16M za cenu 669 Kč. Telekom Austria Czech Republic ale nabízí také „naked ADSL“ – internetové připojení bez nutnosti disponovat aktivní telefonní linkou. Jedná se o službu Volný Internet Extra 16M, která v praxi znamená, že se nemusí platit paušál za pevnou linku, ale pouze za připojení k internetu. Toto řešení si mohou zájemci pořídit za 929 Kč.

Volný nabídne 16Mb/s s předstihem díky LLU síti se 40% pokrytím Česka

Jak je ale možné, že zatímco Telefónica O2 změní dosavadní velkoobchodní nabídku až s počátkem nového školního roku, Volný nabídne rychlý tarif už od 18. srpna? 

Zeptali jsme se tiskové mluvčí společnosti Telekom Austria Czech Republic, Alžběty Šťastné, a odpověď je nasnadě. Volný, stejně jako GTS Novera či ČRo, si od Telefóniky O2 pronajímá místní vedení k jednotlivým účastníkům (LLU - Local Loop Unbounding) a může tak budovat svou vysokorychlostní síť s vlastními pravidly. Telekom Austria Czech Republic tímto způsobem podle svých slov pokrývá na 40 procent českých telefonních linek ve větších městech. Zákazníci Volného, kteří se nachází mimo pokrytí LLU, si tedy budou muset počkat do září.

Potvrzeno: Zrychlí i GTS Novera, jak zareaguje konkurence?

Volný ale nebude ani zdaleka jediný, několik hodin po zveřejnění tiskové zprávy společnosti Telekom Austria se totiž ozvala i GTS Novera. Dosavadně nabízené čtyři varianty přenosových rychlostí budou v tomto případě od 1. září nahrazeny pouze dvěma základními variantami o rychlostech 8 Mb/s a 16 Mb/s. Zvýšení rychlostí se do současných cen za připojení k internetu přes ADSL nepromítne a cenové tarify nových variant budou odpovídat současným cenám za připojení o rychlostech 2Mb/s a 4Mb/s, tedy 451 Kč – respektive 708 Kč měsíčně.

Lze očekávat, že podobně zareagují i ostatní hráči na trhu s ADSL. Jistě zajímavé ale bude sledovat celý komplexní český trh s připojením k internetu. Jak na výrazné zrychlení downloadu zareaguje třeba úhlavní konkurent ADSL – poskytovatel kabelového internetu UPC. Kabelový hegemon dnes v nejdražším tarifu Professional nabízí za měsíční paušál 4 548 Kč přenosovou rychlost 20 Mb/s pro stahování a 1,4 Mb/s pro nahrávání.

ADSL připojení k internetu dnes vlastní více než 600 tisíc tuzemských zákazníků, kabelovému internetu dává přednost 300 tisíc domácností a firem.

Témata článku: Internet, ADSL, Austria, Czech Republic, Carrier, Naked, Subscriber

21 komentářů

Nejnovější komentáře

  • no name 15. 8. 2008 14:27:27
    Takze Volny 16M stoji cca 600 Kc, pokud mam telefonni linku. Pokud ji...
  • bigsam72 15. 8. 2008 11:52:03
    To takhle clovek prijede z dovoleny ma 2GB fotek chce si je uploadnout na...
  • xroot 15. 8. 2008 10:32:11
    A muzes mi prosimte rict jak te mohli na ADSL podvodne presmerovat?:-D
Určitě si přečtěte

Operační systém běžným počítačům nedal Bill Gates, ale Gary Kildall

Operační systém běžným počítačům nedal Bill Gates, ale Gary Kildall

** Gary Kildall pochopil, že levné výpočetní čipy mohou posloužit jako univerzální počítače pro všechny ** Připravil pro ně proto první operační systém ** Později mu systém vyfoukl Microsoft a nazval ho MS DOS

23.  4.  2017 | Pavel Tronner | 55

Umělá inteligence je sice v plenkách, už teď ale přestáváme rozumět, jak vlastně funguje. To je problém

Umělá inteligence je sice v plenkách, už teď ale přestáváme rozumět, jak vlastně funguje. To je problém

** Už je to tady, lidé přestávají chápat počítače ** Systémy neuronových sítí začínají pracovat tak, že ani jejich tvůrci přesně neví, co se uvnitř děje ** Do budoucna to může být závažný problém

24.  4.  2017 | Jakub Čížek | 112

Před 35 lety měl premiéru legendární počítač ZX Spectrum. Připomeňte si „Gumáka“

Před 35 lety měl premiéru legendární počítač ZX Spectrum. Připomeňte si „Gumáka“

** Slavný osmibitový počítač Sinclair ZX Spectrum byl uveden právě před 35 lety ** Připomeňte si tento průkopnický počítač v tematických článcích ** Podívejte se, jak funguje dnes

23.  4.  2017 | Pavel Tronner | 13

Správný počítač má alespoň dva monitory. Anebo je to jinak?

Správný počítač má alespoň dva monitory. Anebo je to jinak?

** David si nedokáže představit práci bez dvou a více monitorů ** Kubovi naopak stačí jeden a ve více displejích se ztrácí ** Jaký přístup je lepší?

23.  4.  2017 | Jakub Čížek | 59

Český Google Překladač začal používat umělou inteligenci. Konec „drahoušků zákazníků“

Český Google Překladač začal používat umělou inteligenci. Konec „drahoušků zákazníků“

** Google ve svém překladači roky používal statistickou technologii ** Nyní zavádí strojové učení a neuronové sítě ** Rozdíl by měl být zvláště na větších textech patrný už nyní

20.  4.  2017 | Jakub Čížek | 31

Brno otevřelo největší českou dílnu pro bastlíře. Kladívka, vrtačky, 3D tiskárny, laserové řezačky. Je tu vše

Brno otevřelo největší českou dílnu pro bastlíře. Kladívka, vrtačky, 3D tiskárny, laserové řezačky. Je tu vše

** Máte nápad, ale chybí vám stroje a pořádná dílna? ** Chcete postavit ptačí budku, nebo krabičku pro Arduino? ** Brno otevřelo svůj FabLab – laboratoř pro bastlíře

19.  4.  2017 | Jakub Čížek | 31


Aktuální číslo časopisu Computer

První test AMD Ryzen

Velké testy: 22 powerbank a 8 bezdrátových setů

Radíme s koupí Wi-Fi routeru

Co dokáží inteligentní domy?