OCZ Vertex 2: první testy a srovnání SSD s 25nm čipy

Řada SSD Vertex 2 od OCZ patří mezi nejlepší modely s dobře vyváženou cenou. Nové modely tajně přichází s 25nm čipy, znamená to ale zlepšení?

Miniaturizace se nevyhýbá ani paměťovým čipům, výsledkem je to, že na menší plochu dokážeme uložit větší množství dat a zároveň levněji. Jednotlivé wafery totiž dokáží pojmout více čipů, čímž se snižují výrobní náklady na jeden takový čip.

Nejnovější NAND flash čipy jsou vyráběny 25nm technologií, zatímco předchozí spoléhaly na 34nm technologii. Mezi prvními výrobci, kteří začali používat novou generaci 25nm čipů, ale není Intel, který měl své modely původně představit již na konci minulého roku, nýbrž OCZ. Nová řada SSD Vertex 2 je již vybavena 25nm čipy a k dispozici jsou nejen podrobnější informace, ale také první testy a několik negativních ohlasů.

Spokojený výrobce, obelhaný zákazník

NAND flash čipy vyrobené 25nm technologií jsou o 10 až 15 % levnější, než ty 34nm. Kvůli tomu se zdá, že tak výrobce může prodávat SSD se stejnou kapacitou za levnější cenu. Problém je ale v tom, že 25nm čipy mají o něco nižší životnost, což v konečném důsledku vede k nižší dostupné kapacitě. A jaký je důvod? SSD totiž obsahují řadu korekčních a ochranných technologií, které hlídají jednotlivé buňky, a jakmile se časem jakákoli poškodí (teoreticky 5 000 zápisů u 34nm a 3 000 zápisu u 25nm čipů), nahradí ji rezervní.

Klepněte pro větší obrázek
Flash čipy - 130 nm (128 MB, 2003), 90 nm (512 MB, 2005), 50 nm (1 GB, 2007), 34 nm (4 GB, 2009), 25 nm (8 GB, 2010) a TSOP balení

Tyto náhradní buňky jsou však započítány již v rámci celkové kapacity, takže například u 120GB SSD s 25nm čipy je k dispozici reálně pouze 107 GB, zatímco u 34nm modelů kolem 111 GB. V případě malých kapacit se z 60GB modelu stává reálně pouze 51 GB použitelného prostoru.

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek
Wafer s 25nm čipy

Vyšší počet rezervních buněk je tak důsledkem jejich menší životnosti v rámci 25nm čipů. Nové čipy mají navíc dvojnásobnou kapacitou, takže na SSD se stejnou kapacitou jich je potřeba dvakrát méně. To je i případ nového SSD Vertex 2, který je na první pohled nerozeznatelný od toho, který je vybaven 34nm čipy.

OCZ Vertex 2 a 25nm čipy

Nová verze oblíbeného SSD Vertex 2, který disponuje výkonným řadičem SandForce-1222, je prodávána v kapacitách 50 GB až 480 GB. Maximální teoretická rychlost zápisu je 275 MB/s, u čtení pak 285 MB/s. Oficiální hodnoty rychlosti zmiňují i 50 000 IOPS (4 kB). Samozřejmostí je podpora TRIM, 2,5" rozměry a SATA rozhraní. Spotřeba v klidu je 0,5 W a při zátěži nepřesáhne 2 W. Nechybí podpora RAID a MTBF činí dva miliony hodin. Záruka je tři roky a v balení naleznete i 3,5" kryt do běžné pozice v počítačové skříni.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek

První testy přinesl server StorageReview a protože jsem si před několika týdny taktéž osobně kupoval SSD pro hlavní systém a nejpoužívanější programy, zvolil jsem tento výhodný model také. Shodou okolností se jedná právě o tento novější 25nm model, který oproti staršímu nabízí bohužel nižší použitelnou kapacitu a jak se za chvíli přesvědčíme z testů, jsou tu i některé rozdíly v rychlosti.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek 

Jak je vidět, v některých syntetických testech je rozdíl obrovský (viz CrystalDiskMark), u reálných testů týkající se běžného používání je již rozdíl minimální. Pro srovnání přikládám vlastní výsledky testu z toho programu, přičemž berte v úvahu, že v mém případě je z poloviny zaplněn a běží na něm systém:

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Různá test data (Random/All 0x00)

Spotřeba je pochopitelně o něco nižší, než u starších čipů, kterých je na desce i dvakrát více:

 Klepněte pro větší obrázek

OCZ nabízí řešení, ale co ostatní?

Protože má OCZ poměrně velkou komunitu, mnoho uživatelů bylo po koupi nových SSD Vertex 2 náležitě rozčíleno, což se neobešlo bez připomínek na fórum OCZ. Společnost OCZ se ale zachovala dobře a poskytuje možnost výměny za modely se staršími čipy, pokud tedy doplatíte cenový rozdíl, protože starší čipy jsou mírně dražší.

Klepněte pro větší obrázek
Rozdíl poznáte pouze po rozebrání, OCZ ale chystá prgam pro detekci, pokud máte firmware 1.28, na 90 % jsou to 25nm čipy

Otázkou zůstává, jak se zachovají ostatní výrobci, kteří potají levnější a z pohledu zákazníka také horší čipy začnou nasazovat do stávajících modelů bez dodatečného označení. Vzhledem k tomu, že se snížení rychlosti týká pouze specifických syntetických testů a reálný výkon je takřka stejný, nejde o nic vážného. Horší je to v případě dostupné kapacity, u těchto malých SSD se totiž hraje téměř o každý gigabajt.

I přes to ale patří OCZ Vertex 2 mezi nejlepší SSD v poměru cena/výkon, 60GB model je u nás v prodeji za cenu kolem 3 000 Kč s DPH. Menší životnosti se v případě 25nm čipů bát nemusíte, i pokud byste každý den přepsali (netýká se čtení) kompletně celý disk, měl by vám vydržet více než osm let bez chyby.

Zajímavý software pro SSD

OCZ nabízí nástroj OCZ Toolbox, který vám prozradí podrobné informace o vašem SSD, včetně počtu spuštění, kolik jste již přečetli a zapsali dat a podobně. Pro zrychlení a optimalizaci se systémem Windows lze určitě doporučit SSD Tweaker, který i ve verzi zdarma dokáže optimalizovat výkon SSD podle jednoduchých pravidel, které byste jinak museli dělat ručně.

Témata článku: Hardware, Technologie, Čipy, SSD, Vertex, Trim, Toolbox

23 komentářů

Nejnovější komentáře

  • local.sk 1. 3. 2011 17:49:26
    Ahoj, rad by som len upozornil na niekolko veci ohladne OCZ a ich...
  • Honzax 18. 2. 2011 9:04:10
    Hmm, tak tahle informace me zrovna nepotesila, pred mesicem jsem dva...
  • Martin Böhm 17. 2. 2011 13:19:18
    Já bych tímto rád poděkoval autorovi za velmi přínosný článek. Kupoval...
Určitě si přečtěte

Operační systém běžným počítačům nedal Bill Gates, ale Gary Kildall

Operační systém běžným počítačům nedal Bill Gates, ale Gary Kildall

** Gary Kildall pochopil, že levné výpočetní čipy mohou posloužit jako univerzální počítače pro všechny ** Připravil pro ně proto první operační systém ** Později mu systém vyfoukl Microsoft a nazval ho MS DOS

23.  4.  2017 | Pavel Tronner | 56

Umělá inteligence je sice v plenkách, už teď ale přestáváme rozumět, jak vlastně funguje. To je problém

Umělá inteligence je sice v plenkách, už teď ale přestáváme rozumět, jak vlastně funguje. To je problém

** Už je to tady, lidé přestávají chápat počítače ** Systémy neuronových sítí začínají pracovat tak, že ani jejich tvůrci přesně neví, co se uvnitř děje ** Do budoucna to může být závažný problém

24.  4.  2017 | Jakub Čížek | 112

Před 35 lety měl premiéru legendární počítač ZX Spectrum. Připomeňte si „Gumáka“

Před 35 lety měl premiéru legendární počítač ZX Spectrum. Připomeňte si „Gumáka“

** Slavný osmibitový počítač Sinclair ZX Spectrum byl uveden právě před 35 lety ** Připomeňte si tento průkopnický počítač v tematických článcích ** Podívejte se, jak funguje dnes

23.  4.  2017 | Pavel Tronner | 13

Správný počítač má alespoň dva monitory. Anebo je to jinak?

Správný počítač má alespoň dva monitory. Anebo je to jinak?

** David si nedokáže představit práci bez dvou a více monitorů ** Kubovi naopak stačí jeden a ve více displejích se ztrácí ** Jaký přístup je lepší?

23.  4.  2017 | Jakub Čížek | 59

Český Google Překladač začal používat umělou inteligenci. Konec „drahoušků zákazníků“

Český Google Překladač začal používat umělou inteligenci. Konec „drahoušků zákazníků“

** Google ve svém překladači roky používal statistickou technologii ** Nyní zavádí strojové učení a neuronové sítě ** Rozdíl by měl být zvláště na větších textech patrný už nyní

20.  4.  2017 | Jakub Čížek | 31

Brno otevřelo největší českou dílnu pro bastlíře. Kladívka, vrtačky, 3D tiskárny, laserové řezačky. Je tu vše

Brno otevřelo největší českou dílnu pro bastlíře. Kladívka, vrtačky, 3D tiskárny, laserové řezačky. Je tu vše

** Máte nápad, ale chybí vám stroje a pořádná dílna? ** Chcete postavit ptačí budku, nebo krabičku pro Arduino? ** Brno otevřelo svůj FabLab – laboratoř pro bastlíře

19.  4.  2017 | Jakub Čížek | 31


Aktuální číslo časopisu Computer

První test AMD Ryzen

Velké testy: 22 powerbank a 8 bezdrátových setů

Radíme s koupí Wi-Fi routeru

Co dokáží inteligentní domy?