reklama

Obří datacentra Applu: obzvláště zamračeno

Google nebo Microsoft nejsou jedinými, kdo staví velká datacentra. Výstavbu rozjíždí i Apple, který se tak nejspíše připravuje na „cloudovou válku“.

S rozšiřováním internetu coby největší počítačové sítě na světě a stále rychlejším připojením, se mění i to, jak pracujeme nejen s počítačem, ale i s daty. V dřívějších dobách, kdy bylo připojení extrémně pomalé, drahé a obvykle i těžko dostupné, se musel veškerý výpočetní výkon sdružovat v lokálních podmínkách, stejně tak případná data.

S rozvojem lokálního síťového připojení se však ve firmách a organizacích začalo využívat kombinace server-klient, která byla pro určité způsoby zpracování dat jednodušší, levnější a rychlejší, především pak u dat a jejich sdílení. Díky centralizaci, která je několikanásobně bezpečnější co se týče zálohování a správy, se tento model brzy ujal jako standard při použití většího množství počítačů v jedné firmě.

V domácích podmínkách se ale od začátku rozmachu sítě a internetu takřka nic nezměnilo. Počítač či notebook stále slouží jako středobod výkonu i dat, samozřejmě s minimálním zabezpečením či zálohováním.

Rychlost vnitřní sítě a připojení k internetu se ale začíná pomalu stírat, a s tím i potřeba lokálního ukládání dat. Klasický stomegabitový ethernet je ještě dnes lokálním síťovým standardem, který využívá mnoho firem, avšak i u nás je v několika větších městech běžně dostupná internetová přípojka s takovou rychlostí, a to do celé internetové sítě.

Díky tomu je možné provozovat takzvaný cloud computing nové generace, který začíná být výhodný nejen pro firmy, ale i pro domácnosti. Sledujeme seriály a filmy ve vysokém rozlišení (Youtube), posloucháme hudbu (Grooveshark), ukládáme si své dokumenty (Docs), přednášky a komunikujeme. Vše v rámci společné sítě – internetu.

Datacentra nejrůznějších společností tak rostou jako houby po dešti, pozadu ale nezůstává ani jeden z největších technologických lídrů – Apple. Původně značně hardwarové zaměření se střetává se softwarem a v posledních letech i s internetem. Výsledkem je stavba jednoho z největších datacenter na světě a příprava na budoucí roky.

Datacentra Applu

Již v roce 2006 Apple koupil nevyužité datacentrumv Newarku v Kalifornii, které má velikost přes 107 tisíc čtverečních stop. Odhadovaná cena za tento objekt byla kolem 50 milionů dolarů, což je velmi dobrá cena vzhledem k tomu, že nemusíte takřka nic stavět. Jedno datacentrum se nachází i v samotném Cupertinu, kde sídlí i sám Apple. Zajímavějším počinem jsou ale nová datacentra, která překvapují především svou velikostí.

V Severní Karolíně, konkrétně ve městě Maiden, totiž Apple již dostavil jedno obří datacentrum, které se rozprostírá na 505 000 čtverečních stopách. Tuto stavbu začal Apple stavět v roce 2009 a dnes je již hotová. Pokud se však podíváte na letecké záběry, Apple koupil celkem rozsáhlou plochu a toto datecentrum není určitě poslední, které Apple staví.

Jedny z největších datacenter na světě jsou pro Apple novinkou, celková investice přesahuje hranici jedné miliardy dolarů.

Jablečný iCloud

Velké investice v této oblasti mohou znamenat jediné – Apple chystá něco velkého a to v oblasti služeb. Oficiální zprávy samozřejmě stále mlčí, ale vzhledem k dosavadnímu vývoji lze předpokládat několik závěrů.

Apple v roce 2009 koupil internetovou streamovací službu Lala.com, která byla zaměřena na hudbu. Sám Apple a jeho iTunes nabízí rozsáhlý hudební katalog, za poplatek si tak můžete stáhnout oblíbené písničky či celá alba. Stejný systém funguje i u dalšího multimediálního obsahu v podobě filmů či seriálů. Streamování nebo paušální poplatek za přístup je tak nasnadě.

Klepněte pro větší obrázek

V případě zařízení Apple TV lze tak snadno streamovat vybrané filmy, v této oblasti je však velká konkurence a uvědomuje si to i Google, který má už k dispozici i svou Google TV, která je zaměřena právě na stejný multimediální segment. Apple je jedním z velkých kandidátů na multimediálního vládce, což by mohlo v budoucnosti s postupným úpadkem klasických televizních kanálů zcela změnit jeho postavení na celosvětovém trhu.

Spekuluje se také o využití cloudu pro kompletní synchronizaci dat i aplikací. Některé věci jsou již součástí platformy MobileMe, v budoucnu se ale počítá s kompletním přechodem na cloud. To se tak bude týkat nejen hudby, filmů, dat nebo aplikací, ale v příštích verzích operačních systémů i dalších částí. A uspokojit desítky milionů zákazníků mohou pouze obří datacentra.

Klepněte pro větší obrázek

S tím samozřejmě počítá i Microsoft, který se synchronizací všeho možného počítá právě u další verze Windows, která má být uvedena za dva roky. Tento trend následuje i Google. Máme tu první cloudové operační systémy, webové Office, programy pro úpravu fotografií, střih videa a další, vše se počítá a zpracovává mimo náš dosah. Výhody jsou jasné – takřka nulová nutnost vysokého výkonu v lokálním stroji a dostupnost odkudkoli. Odkudkoli kde je internet. Ten však začíná být stejně samozřejmý a dostupný jako elektřina.

„Vzdálená“ budoucnost

Někteří uživatelé proti takové budoucnosti varují a vyhrožují, že oni nikdy neposkytnou svá data nějakému vzdálenému serveru velké korporace. Tento přístup se ale neliší od jakékoli jiné obavy, které byly během vývoje různých technologií vždy přítomny.

Uvědomuje si vůbec, že i naše data na pevném disku už vlastně nemáme pod kontrolou, k jejich přečtení potřebujeme software třetích stran, jsou to jen jedničky a nuly, které jsme zadali do elektronického přístroje v určitém kódování, zkrátka nic hmotného, uchopitelného.

Facebook již brzy dosáhne 600 milionů uživatelů, a tito uživatelé poskytnou Facebooku své fotografie a osobní údaje i přes to, že se zároveň vzdávají i většiny práv na ně. Obecně řečeno, drtivou většinu uživatelů nezajímá bezpečnost či soukromí, tato oblast je kritická především pro firmy a i ty mohou využívat vlastního cloudu, samozřejmě v internetu a v rámci velkého datacentra. Zabezpečení takových dat je navíc stále řádově vyšší, než když je máte uschovány na vlastním serveru v některé z kanceláří.

Klepněte pro větší obrázek

A jak by to tedy mohlo vypadat za několik desítek let? Zajdete si do velkého „obchodního“ centra pro nový počítač, který je svou velikostí spíše mobilního rázu. Po jeho spuštění se pomocí biometrických senzorů přihlásíte pod svým účtem do konkrétního internetového systému od jednoho z velkých společností jako Google, Microsoft nebo Apple. Po připojení budete mít k dispozici všechna svá data, oblíbenou hudbu, programy a svá nastavení. Nikdy o ně nepřijdete, už nebudete muset nic nastavovat, vše bude okamžité a snadné, kdykoli a kdekoli.

Díky mobilnímu zařízení, které bude rovněž obsahovat všechny tyto služby a data, budete mít svou „elektronickou část“ neustále u sebe a už se bez ní neobejdete. A to je chvíle, kdy to začne být skutečně zajímavé.

Témata článku: Hardware, Technologie, Apple, Datacentra, Always, Multimediální centra, Apple TV, Internet TV

50 komentářů

Nejnovější komentáře

  • David Harant 15. 1. 2011 11:02:59
    Proč proboha autor článku uvádí plochu ve čtverečních stopách ? ,když u...
  • NoviceLada 14. 1. 2011 23:14:13
    Hm tak vidím že google moc nemyslí dopředu protože jinak by jsme četly o...
  • psychocowboy 14. 1. 2011 12:57:35
    Pekny clanek. Tesim se az to vsechno nejak pojede:)
reklama
Určitě si přečtěte

Vybíráte herní periferii nebo hardware? Pak zapomeňte na nálepku Gaming

Vybíráte herní periferii nebo hardware? Pak zapomeňte na nálepku Gaming

** Herní hardware se od toho běžného často liší jen vzhledem ** Při výběru stále nezapomínejte na základní parametry ** Poradíme jak vybrat herní hardware i periferie

20.  2.  2017 | Stanislav Janů | 36

10 nejhorších produktů v historii Microsoftu

10 nejhorších produktů v historii Microsoftu

20.  2.  2017 | Karel Javůrek | 133

Pojďme programovat elektroniku: Žádný bastlíř se neobejde bez armády švábů

Pojďme programovat elektroniku: Žádný bastlíř se neobejde bez armády švábů

** Každý bastlíř se po čase neobjede bez armády švábů ** Dnes si některé z nich vyzkoušíme ** Třeba zázračný posuvný registr

19.  2.  2017 | Jakub Čížek | 39

AMD oficiálně představilo procesory Ryzen. Známe i jejich české ceny

AMD oficiálně představilo procesory Ryzen. Známe i jejich české ceny

** AMD uvedlo první tři procesory Ryzen 7 ** Všechny budou pracovat s osmi jádry a šestnácti vlákny ** Na pulty obchodů se dostanou už za týden

22.  2.  2017 | Stanislav Janů | 131

EU se děsí Windows 10. Prý o nás vědí až příliš. Microsoft chystá změny

EU se děsí Windows 10. Prý o nás vědí až příliš. Microsoft chystá změny

** Evropští úředníci chtějí, aby byly Desítky transparentnější ** Microsoft od jara skutečně chystá změny ** Ochráncům soukromí to ale nestačí

21.  2.  2017 | Jakub Čížek | 218

Remix Singularity: Microsoft si na tom vylámal zuby. Jak dopadne Android?

Remix Singularity: Microsoft si na tom vylámal zuby. Jak dopadne Android?

** Microsoft do svých telefonů integroval desktopové prostředí ** Moc to ale nevyšlo, chyběl pořádný výkon ** Teď to zkoušejí ex-googleři s Remix Singularity

23.  2.  2017 | Jakub Čížek | 73


Aktuální číslo časopisu Computer

Supertéma o počítačové bezpečnosti

AMD Ryzen přichází

Velké testy kinoprojektorů a levných špuntových sluchátek

Příslušenství do USB-C

reklama
reklama