reklama

Objevte to sociální ve Windows Live

Microsoft provozuje hned několik sociálních sítí, žádná však nezískala příliš popularity. Objevte s námi sociální aspekty Windows Live.

Je to už několik týdnů, kdy mě několik čtenářů v diskuzi pod článkem o klientu pro sociální sítě AlertThingy někteří čtenáři žádali, abych porovnal funkce sociální sítě Windows Live s totožnou primární funkcí nejpoužívanější sociální sitě vůbec, Facebooku. Windows Live ze srovnání nevychází po funkční stránce vůbec špatně. Má však jeden podstatný nedostatek: Jako sociální síť působí dosti asociálně, neboť jej tímto způsobem skoro nikdo nepoužívá. A to je nakonec dobře – nedovedu si příliš představit, jak vedle Twitteru a Facebooku působím v další sociální síti navíc.

Společnost Microsoft provozuje sociálních sítí různého typu hned několik, žádná z nich však není příliš známá. Microsoft Social slouží pro sdílení webových záložek, tedy odkazů na zajímavé webové stránky. Zune Social je místem střetávání uživatelů přehrávače Zune a zejména databází poslouchané hudby po vzoru Last.fm. Zajímavé na ní jsou systém získávání ocenění za naposlouchané skladby a rovněž odesílání statistik nejen ze Zune software, ale také samotného přehrávače. Trojici uzavírá Windows Live, jíž v následujících řádcích porovnám s populárnějším Facebookem.

Inspirace je zřejmá

Kde Microsoft bral inspiraci při tvorbě aktuální generace sociálního prvku ve službě Windows Live, je více než zřejmé. Vzorem mu zjevně byl Facebook, jemuž jako by po funkční stránce Windows Live z oka vypadlo. Základem všeho je Domovská stránka Windows Live na adrese home.live.com. Zde najdete obdobu stránky Domů, kterou znáte z Facebooku. Vypisují se tu Novinky v síti, tedy informace o činnosti vašich přátel. Dozvíte se o jejich změnách stavů, fotkách přidaných do Windows Live Fotogalerie, informacích, které si importují z jiných sociálních sítí či RSS vlastních blogů, a v neposlední řadě také o jejich interakcích s jinými osobami, které z Facebooku naopak zmizely při poslední inovaci.

Klepněte pro větší obrázek
Domovská stránka

Mluvím-li o přátelích, jistě vás napadá otázka, jak je vlastně získáte. Nejde o nijak složitý proces. Vaším přítelem může být každý, kdo vlastní Windows Live ID, případně účet na Facebooku či LinkedIn. Stačí přítele vybrat ze seznamu kontaktů Windows Live Contacts / Messengeru, v kontaktech zmíněných dvou sociálních sítí, případně ručně zadat jeho e-mailovou adresu. Po potvrzení druhé strany se dotyčný „připojí k vaší síti“, díky čemuž jeho akce uvidíte na domovské stránce i v informačním panelu Seznam novinek ve Windows Live Messengeru.

Domovská stránka Windows Live je bohatě prošpikována AJAXem, což umožňuje využít interaktivních tlačítek nad avatary přátel (otevřít profil, fotografie, poslat soukromou zprávu či zprávu na Messenger) a také konfigurovat, co se mezi novinkami v síti zobrazí, či nikoliv. Stejně jako od revize poslední aktualizace na Facebooku tak lze skrýt akce konkrétního uživatele či konkrétní typ akce. Zatímco na Facebooku toto tlačítko používám několikrát denně, na Windows Live jsem na něj ještě nesáhl. Nejsou tu kvízy.

Klepněte pro větší obrázek
Díky AJAXu konfigurace přímo z místa

Váš profil

I stránka Profil (profile.live.com) je velice podobná odpovídající stránce na Facebooku. Tvoří ji dvojice hlavních prvků. Jednak zde najdete vlastní stav, který lze díky vhodně použitému AJAXu změnit přímo a dokonce jednodušeji než na Facebooku, a jednak je tu seznam vašich vlastních novinek, kde se zobrazují vaše akce v síti. Tento seznam je přitom velmi dobře konfigurovatelný – volit můžete mezi událostmi snad všech myslitelných služeb Windows Live, vlastních blogů a rovněž mezi celou řadou výstupů z vašich profilů na jiných sociálních sítích, např. na Flickru, Twitteru, StumbleUpon a dalších.

Klepněte pro větší obrázek
Nastavení vlastního profilu

Velmi dobrou konfigurovatelnost nabízí také rozhraní pro úpravy vlastního profilu. Pod odkazem Upravit podrobnosti o profilu se skrývá intuitivní rozhraní, kde lze po skupinách nastavit vaše jméno, avatar, osobní zprávu, základní osobní informace, kontaktní informace, oblíbené kapely, knihy a filmy, oblíbený citát, módu a humor a konečně informace o vzdělání. Pro každou skupinu lze navíc nezávisle nastavit, zda bude zveřejňována, přístupná pouze vašim kontaktům v Messengeru, jejich kategoriím, jednotlivým konkrétním Windows Live ID či nikomu. Údaje spojené s vaším Windows Live ID, jako jsou e-mailová adresa, heslo, adresa, kontrolní otázka a další, se pak spravují přímo ve správě účtu na adrese account.live.com.

Klepněte pro větší obrázek
Nastavení podrobností o profilu včetně konfigurace práv k jejich zobrazování

Messenger jako desktopový klient

Pokud pro pohyb ve vašich sociálních sítích využíváte dekstopový klient, mohli byste na něj, pokud byste žili svůj online život na Windows Live, klidně zapomenout a ušetřit sto megabajtů obsazené operační paměti (AlertThingy a další řešení využívající vesměs Adobe AIR). Windows Live Messenger (a okrajově i další aplikace sady Windows Live Essentials, např. Windows Live Fotogalerie) totiž umožňuje veškerou podstatnou interakci se sociální stránkou služeb Windows Live. Můžete v něm měnit svůj stav a zobrazuje se vám přehled akcí vašich přátel – byť s přehledností specializovaných klientů (jako jsou jmenovaný AlertThingy, Spaz, Twhirl a další) samozřejmě soutěžit nemůže.

Pokud Windows Live Messenger některou akci není schopen provést sám, obsahuje pro ni alespoň odkaz, který vás nasměruje na správnou stránku na webu Windows Live. Neznalé uživatele může také zarazit, že Messenger umožňuje změnit avatar, avšak změna se v profilu Windows Live neprojeví. To je dáno tím, že služba Windows Live umožňuje mít pro profil ve službách a specificky pro Messenger avatary dva různé.

Microsoftu se v poslední verzi Windows Live podařilo zpracovat sociální aspekt poměrně kvalitně. Služba v současné podobě je v mnoha ohledech konkurencí Facebooku. Na rozdíl od ostatních služeb a aplikací Windows Live, které mají dostatek inovací, jde však o službu typu „my to taky umíme“, která díky existující konkurenci není příliš populární, jakkoli propojení webového sociálního života s užívanými komunikačními kanály (Messengerem a Hotmailem) by jistě nejeden uživatel uvítal.

Témata článku: Software, Microsoft, Web, Sociální sítě, Internet, Windows Live, Live, Messenger, Zune, Windows Live ID, Avatar, Adobe Air

49 komentářů

Nejnovější komentáře

  • aldik7 7. 4. 2009 13:40:13
    já nebrečím že je na FB moc lidí woe.. první si přečti co píšu, potom piš...
  • akira.uzai 7. 4. 2009 13:13:02
    Digsby umí zobrazovat většinu změn na FB, a jak je to s licensováním těch...
  • akira.uzai 7. 4. 2009 13:08:19
    ty jsi píp píp, na FB ti vadí že je tam moc lidí a zároveň brečíš, že...
reklama
Určitě si přečtěte

Microsoft: Zbavte se už konečně zastaralých a děravých Windows 7

Microsoft: Zbavte se už konečně zastaralých a děravých Windows 7

** Microsoft pomalu začíná kritizovat svůj nejpopulárnější OS ** Chce konečně dostat podniky na Desítky ** Bezpečnostní podpora Sedmiček vydrží ještě necelé tři roky

17.  1.  2017 | Jakub Čížek | 406

Český státní blacklist už funguje. Ministerstvo financí se pochlubilo s detaily

Český státní blacklist už funguje. Ministerstvo financí se pochlubilo s detaily

** Dva týdny po Novém roce zajím zeje prázdnotou ** Ministerstvo vydalo metodický pokyn ** Takhle to bude fungovat v praxi

16.  1.  2017 | Jakub Čížek | 49

8 produktů, o kterých byste neřekli, že nesou značku Apple

8 produktů, o kterých byste neřekli, že nesou značku Apple

** Věděli jste, že Apple vyvinul celkem 45 modelů tiskáren? ** ** Monitor na výšku, plotter nebo herní konzole - to vše měl Apple ve své nabídce ** Většinu z těchto produktů pohřbil Steve Jobs

19.  1.  2017 | Stanislav Janů | 41

Opera Neon: Takto prý bude vypadat prohlížeč budoucnosti. Chcete to?

Opera Neon: Takto prý bude vypadat prohlížeč budoucnosti. Chcete to?

** Opera představila Neon ** Koncepci prohlížeče budoucnosti ** Připomíná Chrome OS

16.  1.  2017 | Jakub Čížek | 35


Aktuální číslo časopisu Computer

99 nejlepších programů pro váš počítač

Zvykejte si na umělou inteligenci

Velké testy PC zdrojů a gamepadů

Alternativní zdroje energie

reklama
reklama