Objevte to sociální ve Windows Live

Microsoft provozuje hned několik sociálních sítí, žádná však nezískala příliš popularity. Objevte s námi sociální aspekty Windows Live.

Je to už několik týdnů, kdy mě několik čtenářů v diskuzi pod článkem o klientu pro sociální sítě AlertThingy někteří čtenáři žádali, abych porovnal funkce sociální sítě Windows Live s totožnou primární funkcí nejpoužívanější sociální sitě vůbec, Facebooku. Windows Live ze srovnání nevychází po funkční stránce vůbec špatně. Má však jeden podstatný nedostatek: Jako sociální síť působí dosti asociálně, neboť jej tímto způsobem skoro nikdo nepoužívá. A to je nakonec dobře – nedovedu si příliš představit, jak vedle Twitteru a Facebooku působím v další sociální síti navíc.

Společnost Microsoft provozuje sociálních sítí různého typu hned několik, žádná z nich však není příliš známá. Microsoft Social slouží pro sdílení webových záložek, tedy odkazů na zajímavé webové stránky. Zune Social je místem střetávání uživatelů přehrávače Zune a zejména databází poslouchané hudby po vzoru Last.fm. Zajímavé na ní jsou systém získávání ocenění za naposlouchané skladby a rovněž odesílání statistik nejen ze Zune software, ale také samotného přehrávače. Trojici uzavírá Windows Live, jíž v následujících řádcích porovnám s populárnějším Facebookem.

Inspirace je zřejmá

Kde Microsoft bral inspiraci při tvorbě aktuální generace sociálního prvku ve službě Windows Live, je více než zřejmé. Vzorem mu zjevně byl Facebook, jemuž jako by po funkční stránce Windows Live z oka vypadlo. Základem všeho je Domovská stránka Windows Live na adrese home.live.com. Zde najdete obdobu stránky Domů, kterou znáte z Facebooku. Vypisují se tu Novinky v síti, tedy informace o činnosti vašich přátel. Dozvíte se o jejich změnách stavů, fotkách přidaných do Windows Live Fotogalerie, informacích, které si importují z jiných sociálních sítí či RSS vlastních blogů, a v neposlední řadě také o jejich interakcích s jinými osobami, které z Facebooku naopak zmizely při poslední inovaci.

Klepněte pro větší obrázek
Domovská stránka

Mluvím-li o přátelích, jistě vás napadá otázka, jak je vlastně získáte. Nejde o nijak složitý proces. Vaším přítelem může být každý, kdo vlastní Windows Live ID, případně účet na Facebooku či LinkedIn. Stačí přítele vybrat ze seznamu kontaktů Windows Live Contacts / Messengeru, v kontaktech zmíněných dvou sociálních sítí, případně ručně zadat jeho e-mailovou adresu. Po potvrzení druhé strany se dotyčný „připojí k vaší síti“, díky čemuž jeho akce uvidíte na domovské stránce i v informačním panelu Seznam novinek ve Windows Live Messengeru.

Domovská stránka Windows Live je bohatě prošpikována AJAXem, což umožňuje využít interaktivních tlačítek nad avatary přátel (otevřít profil, fotografie, poslat soukromou zprávu či zprávu na Messenger) a také konfigurovat, co se mezi novinkami v síti zobrazí, či nikoliv. Stejně jako od revize poslední aktualizace na Facebooku tak lze skrýt akce konkrétního uživatele či konkrétní typ akce. Zatímco na Facebooku toto tlačítko používám několikrát denně, na Windows Live jsem na něj ještě nesáhl. Nejsou tu kvízy.

Klepněte pro větší obrázek
Díky AJAXu konfigurace přímo z místa

Váš profil

I stránka Profil (profile.live.com) je velice podobná odpovídající stránce na Facebooku. Tvoří ji dvojice hlavních prvků. Jednak zde najdete vlastní stav, který lze díky vhodně použitému AJAXu změnit přímo a dokonce jednodušeji než na Facebooku, a jednak je tu seznam vašich vlastních novinek, kde se zobrazují vaše akce v síti. Tento seznam je přitom velmi dobře konfigurovatelný – volit můžete mezi událostmi snad všech myslitelných služeb Windows Live, vlastních blogů a rovněž mezi celou řadou výstupů z vašich profilů na jiných sociálních sítích, např. na Flickru, Twitteru, StumbleUpon a dalších.

Klepněte pro větší obrázek
Nastavení vlastního profilu

Velmi dobrou konfigurovatelnost nabízí také rozhraní pro úpravy vlastního profilu. Pod odkazem Upravit podrobnosti o profilu se skrývá intuitivní rozhraní, kde lze po skupinách nastavit vaše jméno, avatar, osobní zprávu, základní osobní informace, kontaktní informace, oblíbené kapely, knihy a filmy, oblíbený citát, módu a humor a konečně informace o vzdělání. Pro každou skupinu lze navíc nezávisle nastavit, zda bude zveřejňována, přístupná pouze vašim kontaktům v Messengeru, jejich kategoriím, jednotlivým konkrétním Windows Live ID či nikomu. Údaje spojené s vaším Windows Live ID, jako jsou e-mailová adresa, heslo, adresa, kontrolní otázka a další, se pak spravují přímo ve správě účtu na adrese account.live.com.

Klepněte pro větší obrázek
Nastavení podrobností o profilu včetně konfigurace práv k jejich zobrazování

Messenger jako desktopový klient

Pokud pro pohyb ve vašich sociálních sítích využíváte dekstopový klient, mohli byste na něj, pokud byste žili svůj online život na Windows Live, klidně zapomenout a ušetřit sto megabajtů obsazené operační paměti (AlertThingy a další řešení využívající vesměs Adobe AIR). Windows Live Messenger (a okrajově i další aplikace sady Windows Live Essentials, např. Windows Live Fotogalerie) totiž umožňuje veškerou podstatnou interakci se sociální stránkou služeb Windows Live. Můžete v něm měnit svůj stav a zobrazuje se vám přehled akcí vašich přátel – byť s přehledností specializovaných klientů (jako jsou jmenovaný AlertThingy, Spaz, Twhirl a další) samozřejmě soutěžit nemůže.

Pokud Windows Live Messenger některou akci není schopen provést sám, obsahuje pro ni alespoň odkaz, který vás nasměruje na správnou stránku na webu Windows Live. Neznalé uživatele může také zarazit, že Messenger umožňuje změnit avatar, avšak změna se v profilu Windows Live neprojeví. To je dáno tím, že služba Windows Live umožňuje mít pro profil ve službách a specificky pro Messenger avatary dva různé.

Microsoftu se v poslední verzi Windows Live podařilo zpracovat sociální aspekt poměrně kvalitně. Služba v současné podobě je v mnoha ohledech konkurencí Facebooku. Na rozdíl od ostatních služeb a aplikací Windows Live, které mají dostatek inovací, jde však o službu typu „my to taky umíme“, která díky existující konkurenci není příliš populární, jakkoli propojení webového sociálního života s užívanými komunikačními kanály (Messengerem a Hotmailem) by jistě nejeden uživatel uvítal.

Témata článku: Software, Microsoft, Web, Internet, Sociální sítě, Live, Messenger, Windows Live, Avatar, Zune, Windows Live ID, Adobe Air

49 komentářů

Nejnovější komentáře

  • aldik7 7. 4. 2009 13:40:13
    já nebrečím že je na FB moc lidí woe.. první si přečti co píšu, potom piš...
  • akira.uzai 7. 4. 2009 13:13:02
    Digsby umí zobrazovat většinu změn na FB, a jak je to s licensováním těch...
  • akira.uzai 7. 4. 2009 13:08:19
    ty jsi píp píp, na FB ti vadí že je tam moc lidí a zároveň brečíš, že...
Určitě si přečtěte

Operační systém běžným počítačům nedal Bill Gates, ale Gary Kildall

Operační systém běžným počítačům nedal Bill Gates, ale Gary Kildall

** Gary Kildall pochopil, že levné výpočetní čipy mohou posloužit jako univerzální počítače pro všechny ** Připravil pro ně proto první operační systém ** Později mu systém vyfoukl Microsoft a nazval ho MS DOS

23.  4.  2017 | Pavel Tronner | 56

Umělá inteligence je sice v plenkách, už teď ale přestáváme rozumět, jak vlastně funguje. To je problém

Umělá inteligence je sice v plenkách, už teď ale přestáváme rozumět, jak vlastně funguje. To je problém

** Už je to tady, lidé přestávají chápat počítače ** Systémy neuronových sítí začínají pracovat tak, že ani jejich tvůrci přesně neví, co se uvnitř děje ** Do budoucna to může být závažný problém

24.  4.  2017 | Jakub Čížek | 112

Před 35 lety měl premiéru legendární počítač ZX Spectrum. Připomeňte si „Gumáka“

Před 35 lety měl premiéru legendární počítač ZX Spectrum. Připomeňte si „Gumáka“

** Slavný osmibitový počítač Sinclair ZX Spectrum byl uveden právě před 35 lety ** Připomeňte si tento průkopnický počítač v tematických článcích ** Podívejte se, jak funguje dnes

23.  4.  2017 | Pavel Tronner | 13

Správný počítač má alespoň dva monitory. Anebo je to jinak?

Správný počítač má alespoň dva monitory. Anebo je to jinak?

** David si nedokáže představit práci bez dvou a více monitorů ** Kubovi naopak stačí jeden a ve více displejích se ztrácí ** Jaký přístup je lepší?

23.  4.  2017 | Jakub Čížek | 59

Brněnské soudy daly stop Uberu. Je to dobře, nebo krok zpět?

Brněnské soudy daly stop Uberu. Je to dobře, nebo krok zpět?

** Před několika měsíci začal Uber nabízet své služby i v Brně ** Nyní ale narazil, soudům se to totiž nelíbí ** Má sdílená ekonomika dostat zelenou?

22.  4.  2017 | Jakub Čížek | 28


Aktuální číslo časopisu Computer

Supertéma: moderní cestování

Kdy opravdu přijdou nové baterie?

Velké testy: 6 herních notebooků a 8 volantů

Recenze: AMD Ryzen řady 5